kako se rešiti bubuljica
Bubuljice

Kako se REŠITI BUBULJICA? Vodič u 7 koraka!

Otkrijte kako se rešiti bubuljica, ali stvarno i zauvek. Izlistali smo sve načine na koje možete stati bubuljicama na put: probajte ih!

Spisak bubuljica je podugačak i postoje različite vrste akni. Neke su lakše, neke teže za lečenje.

O svima njima pojedinačno smo pisali na našem sajtu.

Nebitno je koje vas muče, pitanje je isto: kako se rešiti bubuljica, kako naći način da se one više ne pojavljuju uporno?

Vodič koji donosimo sigurno će vam biti itekako koristan i od pomoći, pa hajde da zajednički pretresemo sva rešenja koja će nam pomoći da ih se rešimo – od prirodnih načina, do medicinskih lekova.

Bubuljice – kako i zašto nastaju pre svega?

 

Svima su nam dobro poznate i nema šanse da nas neće iznervirati kada ih ujutru ugledamo na čelu, nosu ili obrazu. Nekima od nas one su neprijatelj broj jedan. Osim što nam prave estetski problem, bubuljice i akne često mogu da budu veoma bolne i da ostavljaju duboke i ružne neravnine, tamne fleke i ožiljke na licu.

Prve bubuljice obično se javljaju u tinejdžerskom dobu, a usled hormonskih promena i pojačanog lučenja sebuma. Pubertetske bubuljice nestaju negde oko 19, 20 godine, a ako imate sreće, one će ostati samo ružna prošlost i obeležje tinejdžerskih dana.

Međutim, na žalost, bubuljice se mogu javiti u svim razdobljima života, u trudnoći, menopauzi, usled nezdravih životnih navika, stresa, hormonskog disbalansa.

Čak 70 do 80 %  populacije pogođeno je nekim oblikom bubuljica.

Uzroci nastanka akni su raznoliki ali generalno gledano akne se formiraju na sledeći način: pore začepe sebum i mrtve ćelije kože i uz prisustvo bakterija nastane upala odnosno neki oblik bubuljica.

Pročitajte više o tome kako nastaju akne.

A kako ih se onda otarasiti?

Najvažnije od svega jeste odrediti odgovarajući tretman u odnosu na uzrok pojave bubuljica i pravovremeno početi sa lečenjem . O tome ćemo u nastavku teksta.

Jovana je dugo tražila pravi način da se reši akni i bubuljica i dugo je bila na pogrešnom putu. Znajući kakva sve lutanja čekaju one koji se bore sa aknama, rešila je da podeli svoje iskustvo kao prečicu do savršenog tena. Ona više nema bubuljice, a isto može biti i sa vašim licem, ako isprobate njenu metodu. O toj metodi, više pročitajte na ovom linku: https://lepolice.com/bubuljice-su-bile-uporne-ali-ima-resenja/

A onda saznajte i šta vam je sve na raspolaganju kada tražite način kako ukloniti bubuljice na licu – bilo da su u pitanju one pritajene pod kožom ili one vidljive na površini kože.

Krenimo od onoga što nam je pri ruci!

 Prvi način: Kako se rešiti bubuljica prirodnim putem

 

Ključ zdrave, lepe i negovane kože lica jeste u pravilnoj nezi.

Čišćenje lica, toniranje, hidratacija, piling, nanošenje maski, sve ovo treba da nam pomogne na tom putu.

kako se rešiti akni na licu

Za početak, veoma je važno negu prilagoditi tipu kože, jer na primer, suva i masna koža zahtevaju potpuno drugačiju brigu.

Koji god tip kože da imate, bubuljice možete ukloniti prirodnim preparatima, a rezultati će vas iznenaditi.

Prirodni lekovi protiv bubuljica su nam lako dostupni, možemo a i ne moramo da ih napravimo kod kuće i ne treba nam nikakav recept.

  • Za početak, lice možete očistiti  mešavinom jabukovog sirćeta i vode. Skinućete sve nečistoće i dubinski očistiti sve pore na licu. U svrhu čišćenja lica možete iskoristiti i jogurt. Nanesite tanak sloj na lice, pa se umijte mlakom vodom;
  • Za hidriranje kože možete koristiti kokosovo ulje. Kako biste zategli kožu lica, sprečili pojavu bora i vratili joj elastičnost, koristite maslinovo ulje;
  • Kada je lice čisto, tada možemo naneti neki od prirodnih preparata koji će nas rešiti bubuljica.

Napomena: sve ove domaće varijante su alternativa kada nemate trenutno sredstvo za bubuljice. Uvek koristite prirodnu kozmetiku radije nego sirće, jogurt, limun i slične stvari jer ove namirnice nisu namenjene nezi kože ni dermatološki testirane.

Evo još nekoliko naših predloga:

  1. Limun je magičan kada treba ukoloniti bubuljice. Njegova askorbinska kiselina dubinski čisti kožu, ali je dragocena i kada treba lečiti ožiljke od akni i bubuljica. Limunov sok pomešajte  sa malo vode i nasnesite na lice, pa isprite nakon sat vremena.
  2. Med je sjajan antiseptik i prirodni antibiotik i može će vam pomoći da se otarasite bubuljica na licu. Nanesite ga u tankom sloju, pa isperite. Brojni kozmetički preparati spravljaju se upravo na bazi meda, što znači da je njegovo dejstvo itekako korisno;
  3. Malo sode bikarbone pomešajte sa vodom i nanesite na lice, pa isperite nakon 15 minuta. Umiriće kožu, a crvenilo i upale od izbijanja bubuljica će nestati;
  4. Čuvarkuća je biljka koja ima izuzetno lekovita svojstva, pa pomaže i kada se treba rešiti bubuljica. Iscedite sok iz listova i nanesite na lice, pa isperite posle 30- ak minuta. Ili, sameljite nekoliko listova čuvarkuće, pa napravite čudotvornu masku koja će delovati antiseptički i koja smanjuje upalu.
  5. Beli luk i krompir protiv akni – ako su vaš problem acne vulgaris provereno će vam pomoći beli luk. Uzmite jedan čen i utrljate na problematična mesta, pa isperite nakon sat vremena. Krompir takođe pomaže ukoliko su akne vaš problem. Sirovim krompirom istrljajte kožu lica, pa se umijte kada se lice skroz osuši. Ovo će pomoći da se povuku upale koje neminovno prate akne.

Prirodne maske protiv bubuljica možete napraviti brzo i lako

 

Povremeno licu treba pružiti i posvećeniju negu. To rade maske za bubuljice.

Naš predlog je  maska koja se pravi za svega 30 sekundi, a potrebno vam je samo jedno belance. Umutite belance, nanesite ga na lice, ostavite da deluje 20-ak minuta, pa isperite. Koža će biti dubinski očišćena i nahranjena, a nećete moći da verujete da su svi mitiseri nestali.

Ovde pročitajte još mnogo korisnih saveta ukoliko želite da se rešite mitisera.

Gel aloe vere, ulje čajevca, zeleni čaj, paradajz, propolis kapi, rakija, takođe su još samo neka od odličnih prirodnih rešenja za bubuljice.

A da li ste do sada probali da se rešite bubuljica pomoću kreme ili gela?

Niste?

Sada ćete saznati kako vam ovi proizvodi mogu pomoći.

2 način: Preparati protiv bubuljica

 

Problematična koža sklona aknama i bubuljicama svakako zahteva što kvalitetniju negu i to je zasigurno najbolji način kako očistiti lice od bubuljica.  Naravno, to podrazumeva pažljiv izbor preparata koje ćemo koristiti, koji će poboljšati izgled naše kože i neće napraviti još veću štetu.

Ukoliko se bojite da eksperimentišete na svoju ruku, pametno bi bilo da posetite kozmetičara ili dermatologa koji će vam pomoći da rešite problem u korenu. Često, oni će vam i preporučiti kremu ili gel koji bi trebalo da koristite.

Ako je upala jaka, mogu vam prepisati i antibiotike.  Međutim, njih koristite ograničeno vreme. Nega tokom terapije, i nakon toga je ključna. Uglavnom, preporučeni preparati se zasnivaju na biljkama kao što su aloe vera, neven, gavez, čajevac, različita esencijalna ulja, med,vitamini A, E i D… Bitno je da proizvod koji koristite kako biste se rešili bubuljica sadrži što više aktivnih sastojaka koji će delovati dubinski. Većina ih se koristi 2 puta u toku dana: ujutru i uveče.

Paleta proizvoda namenjenih uklanjanju bubuljica je široka, pa budite oprezni kada birate za sebe onaj koji treba da vam pomogne.

Krema za bubuljice

 

Jedan od često korišćenih preparata u borbi protiv bubuljica jesu različite kreme. Kako se rešiti bubuljica pomoću krema?

Veoma je bitno da ovakvu kremu nanosite na čisto lice, da vodite računa da u porama nema nečistoća, kako ne biste samo pogoršali stvari.

Sve kreme za akne koje se mogu naći na našem tržištu uglavnom imaju u sebi sastojke koji deluju antiseptički i sprečavaju dalje upale i infekcije kože, kao i začepljeje pora.

Osim različitih lekovitih biljaka i esencijalnih ulja, ovo su neki od glavnih sastojaka kvalitene kreme za bubuljice:

  1. Alfa -hidroksi kiseline, među kojima su mlečna i voćne kiseline, pomažu u čišćenju pora i regenerišu kožu;
  2. Salicilna kiselina deluje protivupalno i veoma dobro čisti pore na licu;
  3. Alantoin pospešuje zarastanje kože i poboljšava mikrocirkulaciju ćelija;
  4. Retinoidi su derivati vitamina A i imaju ulogu da obnavljaju ćelije, doprinose bržem zarastanju kože i čiste zapušene pore;
  5. Sumpor je veoma važan sastojak krema prptiv bubuljica jer smanjuje lučenje sebuma i pospešuje zarastanje kože. To je veoma bitno ukoliko pokušavate da uklonite ožiljke od bubuljica;
  6. Cink – sastojak koji smanjuje upale, zasušuje bubuljice.

A ovde ćete naći baš sve što treba da znate kada birate kremu za bubuljice!

 Gel za bubuljice

 

Osnovna prednost gela za bubuljice i odnosu na kremu jeste ta što ga koža brže upija i samim tim ne ostaju masni tragovi na licu.

Ovo je posebno važno ukoliko imate masan tip kože, onda nikako ne želite da se lice dodatno sija. Ako odlučite da koristite gel za bubuljice, važno je da on deluje dubinski na sve pore, da ima dejstvo da uklanja ožiljke i fleke nastale od akni i bubuljica.

  • Ukoliko gel u sebi sadrži antibiotik, lekar će morati da vam izda recept za njegovo korišćenje. Jedan od njih je Klindamicin gel koji pomaže u lečenju najrazličitijih vrsta akni;
  •  Ako su osnova gela prirodni sastojci, onda ga možete kupiti na svoju ruku. Takvi gelovi su, na primer, Aknolin gel za bubuljice koji je izuzetno delotvoran i koji svi hvale, zatim, Sebamed, Afroditin gel za akne itd.

Ovde pročitajte sve što treba da znate u vezi sa korišćenjem gela za bubuljice.

Losion za bubuljice

 

Losioni mogu takođe biti dobar način kako se rešiti bubuljica.

Kvalitetan losion treba da dezinfikuje i dubinski čisti kožu, hidrira je, uklanja višak sebuma i prljavšine na licu.

Na tržištu postoji veliki izbor ovakvih losiona za lice, poput Aknolin losiona koji je baš namenjen bubuljicama, zatim VZK, Vichy i mnogi drugi. Ovde je bitno da znate da nije svaki losion za lice ujedno i losion za bubuljice.

3. način: Lekovi za bubuljice

 

Uz obaveznu konsultaciju sa dermatologom, umereni i teži oblici akni najčešće se leče terapijama koje uključuju antibiotike i antibakterijske preparate. Pored njih, druga opcija lekova mogu biti hormonske pilule.

Sam proces lečenja kod nekih osoba može trajati veoma dugo, pa je neophodno pronaći adekvatnu terapiju koja će zaista ublažiti simptome pojave akni i sprečiti njihovo ponovno pojavljivanje.

Akne i bubuljice mogu se lečiti na nekoliko načina:

  1. Lokalni antibiotici – nanose se direktno da deo kože zahvaćen aknama. To su najčešće antibiotske kreme ili gelovi;
  2. Benzoil peroksid koristi se za tretiranje akni u različitim procentima, a sadrže ga sapuni, kreme, gelovi, losioni. Uloga mu je da oslobodi začepljene pore svih nečistoća i deluje kao blagi antibiotik;
  3. Oralni antibiotici –  u slučaju da lokalno nanošenje antibitika nije dovoljno, potrebno je uključiti i terapiju oralnim antibioticima;
  4. Hormonsko lečenje akni i bubuljica – najčešće se ovde govori o lečenju problema sa kožom kontraceptivnim pilulama. Cilj je dovesti hormone u normalu, jer su bubuljice i akne često posledica hormonske neravnoteže u organizmu;
  5. Fototerapija – podrazumeva tretiranje akni i bubuljica različitim svetlosnim talasima, crvenim, plavim ili kombinovanim svetlima. Cilj je uništiti bakterije koje dovode do stvaranja akni i normalizovati lučenje sebuma. Fototerapija se često primenjuje i prilikom lečenja rozacee, kožnog oboljenja u vidu crvenih fleka po licu.

4 način: Kako se rešiti bubuljica na brzinu?

 

Kako brzo ukloniti bubuljice?

OVi trikovi pomažu!

  • Ukoliko ste zatekli nekoliko bubuljica na svom licu nastalih kao posledica PMS-a ili stresa, možete ih se rešiti preko noći uz utapkavanje male količine ulja čajevca direktno na bubuljicu. Čajevac ima protivupalno dejstvo, ubija bakterije i isušuje aknu u rekordnom roku.
  • Tinejdžeri sa druge strane obožavaju nanošenje paste za zube direktno na bubuljicu. Ona izaziva blago peckanje i izvlači vodu iz unutrašnjosti lica pa tako koža postaje dehidrirana i bubuljica se suši. U jutarnjim časovima će svakako akna biti manja, ali vam niko ne garantuje da tokom dana neće još gore buknuti.
  • Još jedan popularan način brzog nestanka bubuljica jeste nanošenje korektora za akne sa prirodnim uljima unutar sebe, poput lavandinog ili ricinusovog. Oni deluju blago na kožu, prekrivaju aknu ali je i ujedno smiruju i isušuju. Odlični su u jutarnjim časovima pred odlazak na posao, fakultet ili školu!
  • Stavite led na bubuljicu. Ovo je jednostavan, prirodan i efikasan način da se ublaži otok i crvenilo, te ubrza proces zarastanja. Kada primetite bubuljicu na svojoj koži, umotajte kockicu leda u čistu krpu ili papirni ubrus kako biste izbegli direktni kontakt sa kožom. Zatim, nežno prislonite led na bubuljicu i držite ga tamo nekoliko sekundi, ponavljajući postupak nekoliko puta tokom dana. Hladnoća će suziti krvne sudove i smanjiti upalu, čime će se ublažiti bol i otok. Ovo je jednostavan trik koji možete primeniti kod kuće, bez potrebe za upotrebom hemijskih proizvoda, i obično daje brze rezultate. Ipak, važno je biti nežan prema svojoj koži i izbegavati previše hladnih tretmana kako biste sprečili oštećenje kože.

Pomenuti načini isušivanja akni mogu samo trenutno umiriti bubuljica, ali kasnije izazvati još gori otok, crvenilo i bol. Zato je uvek preporučljivije posvetiti pažnju pravilnoj nezi lica! 

5 način: Higijena i bubuljice

 

Obavljajući pravilnu higijenu lica vi sprečavate širenje postojećih bubuljica i omogućavate koži prostor za regeneraciju i isušivanje akni.

Licu je neophodna pravilna rutina u toku večernjih časova, koja podrazumeva čišćenje lica. Na vašoj koži se svakodnevno nakupljaju različite bakterije i druge nečistoće i zapušavaju pore. Uz to je višak sebuma i postojeće bubuljice na licu. Kada legnete u krevet zaboravljajući na higijenu lica koža ne može da se regeneriše tokom noći, a pore vape za vazduhom – infekcija se proširuje i bubuljice se šire po vašem čelu i obrazima.

Redovna higijena lica podrazumeva nanošenje prirodnog, blagog losiona za čišćenje lica na tupfer i nežno brisanje kože. Takvo brisanje koje će blagim pokretima ukloniti nečistoće i omogućiti porama da dišu a licu da se regeneriše.

To nije sve!

Nakon pravilnog čišćenja lica u večernjim časovima potrebna vam je prirodna krema, koja će osnažiti problematičnu kožu. Ukoliko imate bubuljice potreban vam je gel za akne, sa vitaminom E i drugim hranjivim sastojcima koji će umiriti infekciju i nahraniti kožu. A kada se oslobodite bubuljica pronađite prirodnu hidratatnu kremu za sebe, koja će jačati zaštitni sloj kože i sprečiti ponovni nastanak akni.

Higijena lica je osnova nege kože i treba da postane vaša svakodnevna navika, zahvaljući kojoj ćete preduhititri bolne, potkožne a ponekad i cistične akne!

6. način: Kozmetički tretmani za bubuljice i akne

 

Kada želimo da se što pre rešimo bubuljica i akni, u tome nam mogu pomoći različiti kozmetički tretmani.

Veoma je bitno da ovakve tretmane rade profesionalci, dermatolozi i sertifikovani kozmetičari, u proverenim salonima i medicinskim centrima, kako ne bismo dodatno pogoršali stanje kože.

Kako izabrati pravi tretman?

uklanjanje bubuljica

Kozmetičar ili dermatolog će vas pregledati i dati odgovor na pitanje kako se rešiti bubuljica putem kozmetičkih tretmana i procedura.

1.Hemijski piling podrazumeva skidanje površinskih delova kože, a sa njime i bakterija, prljavština i svega onoga što u kombinaciji može napraviti bubuljicu. Ovakvi pilinzi se rade rastvorima različitih kiselina, a procenat i jačina se određuju shodno stanju kože.

Najčešće se koriste alfa hidroksi kiseliname (AHA), a to su glikolna, mlečna i vinska kiselina, beta hidroksi kiseline (BHA) od kojih su najpoznatije salicilna i limunska i TCA – trihlorsirćetna kiselina. Postoje površinski, srednje duboki i dubinski pilinzi. Na temeljno očišćenu kožu nanosi se nekoliko slojeva kiselina i nakon toga, koža se ljušti i skidaju se oštećeni slojevi.

Nekome je dovoljan jedan piling, dok kod ozbiljnijih problema sa bubuljicama treba uraditi i 5- 6 tretmana.  Ovakvi pilinzi nisu bolni, ali je neophodno neko vreme izbegavati sunčanje, jer koža postaje fotoseznitivna.

2. Laserski karbonski piling je relativno nova metoda, a primenjuje se za odstranjivanje akni u aktivnoj fazi.  Ovakva vrsta pilinga radi se tako što se na lice nanosi takozvani karbon nanogel, a koji sadrži karbonske čestice. Nakon što se gel potpuno osuši, laserom se razbijaju čestice karbona koje pod uticajem lasera čiste kožu dubinski, uklanjaju mitisere iz pora i smanjuju bore. U slučaju veoma problematične kože radi se 5 do 7 tretmana. Ovaj tretman naziva se još i crna lutkica.

3Laserski tretmani – koriste se najsavremeniji laseri koji deluju dubinski na kožu, imaju protivupalno dejstvo, regenerišu ćeluje i sprečavaju pojavu ožilajak. Rezultati su najčešeće vidljivi nakon 3 do 5 tretmana, što opet zavisi od tipa i stanja kože;

4. Ultrazvučno čišćenje lica – tretman se radi tako što se lice čisti ultrazvukom. Lice se najpre blago zagreva kako bi se otvorile pore, a potom se pomoću posebne ultrazvučne špatule čiste pore i uklanjanju mitiseri. Istovremeno, radi se i blagi piling, pa koža postaje meka i zategnutija. Na ovaj način rešava se problem akni, ali i problem upaljene i veoma masne kože.

Ima još korisnih tretmana, a kompletan vodič možete naći na ovom linku: Tretmani lica za akne – spisak najboljih

7. način: Kako se rešiti bubuljica ishranom i zdravim navikama

 

Manjak sna, stres, cigarete, alkohol, nezdrava ishrana, sve su to faktori koji utiču na našu kožu. Pre ili kasnije plaćamo cenu nezdravih životnih navika, pa je zato ključ lepe i negovane kože u tome da prvenstveno vodimo računa o sebi. Dakle, minimum dve litre vode u toku dana, redovno vežbanje, izbegavanje stresa i uravnotežena ishrana pomoći će nam da se izborimo sa svim nečistoćama na koži.

Određene namirnice jednostavno ne prijaju našem organizmu i dovode do skupljanja pora i pojačanog lučenja lojnih žlezda. To direktno vodi pojavi akni i bubuljica.

Bitno je prepoznati šta nam smeta. Kod nekoga je to čokolada, kod nekoga mlečni proizvodi, kod nekoga gluten stvara probleme na koži. Izbacite sumnjive namirnice neko vreme iz upotrebe i pratite stanje lica. Ako krene na bolje – našli ste krivca.

Takođe, treba jesti što više integralnih žitarica, voće, povrće, omega 3 masne kiseline, a smanjiti unos šećera, belog hleba i namirnica koje sadrže aditive i konzervanse ako ne želite kožu sklonu aknama.

Na kraju, budite aktivni, vežbajte minumim dva puta nedeljno, izbacite stres.

Sve u svemu:  Kako se rešiti bubuljica zauvek?

 

Kako bi bubuljice nestale zauvek sa vaše kože morate generalno povesti računa o načinu svog života.

To podrazumeva usvajanje higijenskih navika o kojima smo pričali u prethodnom delu teksta, ali i navikama koji će vaš život podići na mnogo kvalitetniji nivo.

Bubuljice na vašoj koži mogu se neprestano javljati usled nepravilne ishrane, velike količine gaziranih napitaka, slatkiša, masne hrane i drugih štetnih materija. Ukoliko se svakodnevno častite brzim obrocima i raznim đakonijama sa visokim glikemijskim indeksom, vaše lice neće dobijati dovoljne količine vitamina i minerala. Neće imati snage da se obrani od spoljašnjih uticaja i nastajaće bubuljice.

 

 

O ishrani i zdravim navikama pričaćemo još u narednom delu teksta, ali ni one nisu dovoljne kako bi vaša koža bila zauvek čista!

Naučite da uživate u sitnim radostima i eliminišite stres iz svog života, koliko god to bilo moguće. Stres narušava celokupan balans unutar tela, utiče na stvaranje veće količine sebuma na površini lica i remeti ženske hormone. Pa tako usled hormonskih promena vaša koža postaje masna i skloni ste bubuljicama. Pročitajte sve o bubuljicama od stresa.

Ukoliko sumnjate da imate problem sa hormonima nemojte čekati, posetite lekara i dovedite svoje telo u balans.

Kada ste poslednji put mirno utonuli u kvalitetan san tokom noći? Izbegavajte gledanje televizije i čitanje vesti pred odlazak u krevet. Pripremite se za san uz pravilnu negu čitavog tela i stvorite noćnu rutinu koja će mozgu alarmirati da je vreme za san. Bez plavog svetla sa raznih elektronskih uređaja i potresnih vesti, uspećete da se odmorite tokom noći! Noćni odmor je važan za rengeraciju kože, ojačaće je i sprečiti pojavu bubuljica na licu.

Još jedna topla preporuka, jeste čitanje deklaracije proizvoda koje nanosite na kožu. Birajte nekomedogenu, prirodnu kozmetiku i šminku koja neće crpeti vodu iz unutrašnjosti vaše kože i svakodnevno irtirati lice pospešujući nastanak bubuljica. Izdvojte nekoliko minuta više za sebe i pronađite na deklaraciji proizvda prirodna ulja, ekstrakte biljaka, glicerin i hijaluronski kiselinu za besprekoran ten.

 

Uz sve naše savete, put do negovane i lepe kože bez akni i bubuljica, je zagarantovan.

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *