tip kože lica
Nega kože

Ovo su osnovni tipovi kože lica. Otkrijte svoj!

Postoje različiti tipovi kože lica i svaki od njih zahteva posebnu negu. Kako odrediti tip kože? Uz ove savete moći ćete to da uradite sami.

Svi tipovi kože lica zahtevaju prilagođenu brigu i negu.

A koji vi tip kože imate? 

Da li je vaša koža suva, masna ili mešovita? Ili ste srećnica i imate normalnu kožu

Koža je najveći organ našeg tela i kao takva zaslužuje svu našu pažnju, ne samo da bi bila baršunasta i lepa, već da bi bila zdrava i obavljala svoju funkciju. Njen zadatak je da nas štiti od spoljašnjih uticaja, bilo da se radi o bakterijama, virusima ili npr. štetnog dejstva ultra- violetnog zračenja. 

Koliko puta do sada vam se desilo da kupite puder, kremu za lice ili losion za telo, ali ste nakon nekoliko dana korišćenja uvideli da vam jednostavno ne odgovara? A još ako ste ga skupo platili, sigurno ste bili itekako razočarani.

Svima nam je ova priča poznata.

Svi smo različiti, imamo drugačije gene, boju kose i očiju, isto tako, naša koža je jedinstvena i potrebna joj je pravilna nega kako bi što duže bila bez bora, zategnuta i negovana.

Količina masnoća koja se na koži skuplja, jedan je od presudnih faktora koji određuje tip kože.

Ipak, kod većine ljudi, T- zona lica je masnija, a nemaju masnu kožu. Kako izbeći tipične zamke kada je određivanje kože lica u pitanju, čitajte u nastavku.

Tipovi kože i njihova najvažnija svojstva

 

Ključno pitanje jeste zašto odrediti tip kože?

Zato što od tipa kože zavisi naša celokupna nega lica.

Ako kupujete sredstva za negu, treba da znate svoj tip kože. Ako idete u kozmetički salon, treba da znate to isto, mada i ako ne znate – tamo će vam to odrediti. Ovo je jako bitno, jer nije svaki tretman lica pogodan za svaku kožu.

Zato, hajde da pogledamo koje su hajde da pogledamo koje su karakteristike svakog tipa pojedinačno.

 

tip kože lica

 

Ono što im je zajedničko jeste to da su svi tipovi kože uslovljeni najpre genetskim predispozicijama, a naše životne navike direktno se oslikavaju na njoj. Naša ishrana, da li pijemo dovoljno vode, koliko vodimo računa o svakodnevnoj nezi i hidriranju, samo su neki od faktora koji utiču na to da li će naša loža biti sklona nekim problemima ili laka i zahvalna za negu.

Sadržaj vode i masnoća su faktori koji uslovljavaju njenu elastičnost i zategnutost. Zbog toga je određivanje tipa kože veoma važno, jer nam pomaže da jednom zauvek utvrdimo na koji način ćemo je negovati i tako postići da ona izgleda čisto i zdravo što duže.

 

 

Postoji 5 različitih tipova kože, a u nastavku vam predstvaljamo osnovne karakteristike svakog od njih.

Možda ćete samo na osnovu toga uspeti da prepoznate kojem tipu vi pripadate.

Normalna koža lica

 

Ovaj tip kože karakteriše to što nije ni veoma suva ni masna, pa bi se moglo reći da imate sreće ukoliko je vaša koža baš ovakva.

Boja normalne kože je ujednačena, tekstura kože lica je nežna i mekana, odlikuje je izgled bez fleka, bubuljica, mitisera i nepravilnosti. Sebum se na ovakvoj koži gotovo i ne nakuplja, pore su jedva vidljive, a ten je sjajan. Naravno, ovo nikako nije sinonim za savršenu kožu, pa i ovakav tip kože zahteva pravilnu negu, pogotovo kada žene prolaze kroz trudnoću ili menopauzu i kada se menja nivo hormona  u telu.

Ne znači da se normalna koža ne masti i ne suši, ali to se uglavnom lako rešava i ne predstavlja veći problem.

Više o njoj u ovom tekstu: Kako do normalne kože lica o kojoj svi sanjaju!

Šta vam treba za negu normalnog tipa kože?

  • Nežni losioni i serumi su savršeni za ovakav tip kože, jer ona ne zahteva previše nege da bi bila hidrirana i zategnuta;
  •  Savet je da koristite npr. micelarne vode za skidanje šminke i proizvode koji sadrže antioksidanse koji će pomoći vašoj koži da izgleda mladoliko što duže. Većina proizvoda će vam odgovarati i ne morate mnogo da se opterećujete kada birate kremu ili losion.

Suva koža lica

 

Imate zategnutu kožu, često je crvena i gruba? Onda sigurno imate suvu kožu.

Suva koža lica nema elastičnost ni sjaj, pa se lakše stvaraju linije i borice na licu. Kod ovakve kože smanjena je prozvodnja sebuma i nedostaje joj dovoljno prirodne vlažnosti, što dovodi do perutanja i svraba.

Svi ovi simptomi dodatno se pogoršavaju tokom hladnih dana i zimskih meseci, a ni predugo sunčanje isto tako vam neće prijati.

Nega suve kože je zahtevna, posebno zato što je sklonija pojavljivanju dermatitisa, ekcema, alergija. 

Šta vam treba za negu ovog tipa kože?

Suština je nadoknaditi ono što fali. Suvoj koži neodstaju lipidi ( masnoća) i voda, pa tretmani koji joj gode prvenstveno treba da pruže to.

  • Prva stvar na spisku jeste hidratacija, kako spolja, tako i iznutra. Da bi suva koža postala elastičnija treba da pijete barem 2 litra vode u toku dana, kao i da jedete što više voća i povrća;Izbor odgovarajućih proizvoda za negu ovakve kože često je težak zadatak. Birajte kreme i losione koji će što više hidrirati vašu kožu, a vodite računa da one budu bez sulfata i drugih agresivnih sastojaka koji lako izazivaju iritaciju. Od sastojaka koji odlično hidriraju izdvojićemo hijaluronsku kiselinu i ureu
  • Druga stvar jeste masnoća. Suvoj koži birajte kreme sa ceramidima, kao i one na biljnoj bazi koje imaju dosta prirodnih ulja, 
  •  Kada se sunčate obavezno nanosite deblji sloj kreme sa visokim zaštitnim faktorom.Ovakva koža je osetljivija na sunce, pa je i fotostarenje kod nje izvesnije. 
  •  Pobrinite se i za usne tako što ćete odabrati hidratantan balzam za usne i nanosite ga nekoliko puta dnevno, a za usne možete koristiti i med, ricinusovo ili kokosovo ulje, kao i gel aloe vere;
  • Izbegavajte tuširanje vrućom vodom, to će samo dodatno isušiti kožu.Tuširajte se maksimalno pet minuta i to mlakom vodom, a koristite hranljive kupke za telo.

Masna koža

 

Često imate bubuljice, mitisere i akne, a lice vam se sija? Nema dileme, vaša koža pripada masnom tipu. Pore na licu su vam uvećane i pojačano je lučenje sebuma, a kada stavite ubrus na lice na njemu će ostati masni tragovi.

Ne postoji idealno rešenje za smanjenje masnoće na koži, ali je bitno da znate da je masni tip kože često uslovljen stresom, hormonskim poremećajima, ishranom.

Jovana je imala masno lice sklono bubuljicama i našla je prirodno rešenje za negu. Sada joj je koža bez i jedne akne, savršeno čista i zdrava. Kako je ona to postigla, saznajte u njenoj ličnoj priči koja se nalazi na ovom linku: https://lepolice.com/bubuljice-su-bile-uporne-ali-ima-resenja/

Ovih nekoliko stavki  su veoma važne za adekvatnu negu masne kože:

  • Izbegavajte teške kreme i losione, koristite one laganije koje lepo hidriraju kožu. Hidratacija je jako bitna, iako se čini da ona masnoj koži ne fali. Imajte na umu da masnoća i hidratacija nisu isto. I masnom licu treba voda. 
  •  Ne dirajte bubuljice i mitisere sami, radije idite u kozmetički salon gde će to odraditi osoba koja će znati kako da očisti vašu kožu, a da na njoj ne ostanu fleke i ožiljci. Odgovarajući kozmetički tretmani mogu mnogo da učine za dobrobit vaše kože;
  • Ne koristite preparate koji sadrže sastojke koji zapušavaju pore. Birajte gelove koji neće zadržavati masnoću, već će dozvoljavati koži da diše. Upoznajte šta je komedogena, a šta nekomedogena kozmetika.
  • Koristite pudere bez ulja, izbegavajte teške formulacije koje vam nikako neće prijati. Obavezno skidajte šminku pre spavanja, ne trenirajte sa šminkom na licu i redovno perite četkice koje koristite za šminkanje;
  • Piling kože je veoma bitan za negu masnog lica. Radite ga redovno kako biste sprečili nakupljanje mrtvih ćelija kože u porama. 
  • Izbegavajte agresivne proizvode koji preterano isušuju sebum, da ne biste na kraju završili sa suvom kožom. Potrebno je dovesti sebum u balans, a ne potpuno ga ukloniti. Samo tako izbeći ćete stanja kože koja nisu poželjna (ili još veće stvaranje akni, ili isušivanje lica i perutanje) 

Postoji i dobra strana masne kože, a to je da se na njoj teže primećuju znaci starenja. Ovakva koža je zategnutija, pa se na njoj pojavljuje manje bora i sitnih linija.

Osetljiva koža

 

Sam naziv govori da imate kožu koja je osetljiva na gotovo sve spoljnje faktore.

Osetljiva koža je sklonija pojavi crvenila i iritacija, često zna da svrbi i peče,  suva je i gruba. Ovakav tip kože zahteva mnogo pažnje i posvećenosti, jer kao i u slučaju suve kože, podložnija je pojavljivalju dermatitisa i alergija.

Kako negovati ovaj tip kože, a ne pogrešiti?

  • Klonite se teških preparata koji sadrže puno hemikalija, poput alkohola, parabena i parfema; Najbolje je da pređete na prirodnu kozmetiku
  •  Kako biste izbegli često crvenilo kože koristite prirodne prizvode na bazi različitih ulja. Npr. krema od nevena može biti veoma korisna jer umiruje kožu. Aloe vera isto prija ovoj vrsti kože kao i kamilica. 
  • Koristite pudere sa mineralima, nikako one koji sadrže ulja, teška za osetljivu kožu;
  • Utvrdite da li vam kožu iritira neki od proizvoda koji koristite u domaćinstvu, prašak, omekšivač za veš ili deterdžent za pranje sudova. Ukoliko vam smeta nešto od ovoga, zamenite ih.

Saznajte detaljno o nezi ove kože na ovom linku: Osetljiva koža lica i kako joj pomoći?

Kombinovana koža

 

Kombinovani tip kože karakteriše je to što je kombinacija dva ili čak tri tipa kože.

Tako, npr. obrazi mogu biti suvi, a čelo, nos i brada, takozvana T zona lica, su masni. Oni koji imaju kombinovanu kožu, često su ubeđeni da imaju masnu ili suvu, i tu greše. 

Ovo je ujedno i najzastupljeniji tip kože. Veoma je važno da posebno obratite pažnju na pravilno tretiranje T zone, jer ukoliko ne koristite adekvatne proizvode, lako dolazi do širenja pora i bržeg mašćenja ostalih delova lica.

Međutim, kombinovani tip kože često se teško utvrđuje i samim tim, teže je odrediti odgovarajuću negu za nju. Ipak, neke osnovne smernice postoje:

  • Izaberite proizvode koji će hidrirati vašu kožu, ali je neće dodatno mastiti u isto vreme. To mogu biti prirodni proizvodi na bazi zelenog čaja, krastavca, kamilice;
  • Iako deluje komplikovano, bolje je da koristite dve kreme za lice. Onu koja više hidrira koristite na suvim delovima lica, a drugu, blažu, na masnijim delovima kože. Na tu foru probajte i multimasking.
  • Izbegavajte proizvode sa jakim mirisima i dodatnim parfemima, oni će samo dodatno iritirati kožu;
  • Radite redovne pilinge lica kako biste uklonili mrtve ćelije kože.

Faktori koji utiču na tip kože 

 

Kao što znate, koža lica nije ista u pubertetu i u zrelom dobu. To znači da su godine jedan od faktora koji određuje tip kože. Takođe, valjalo bi spomenuti I boju kože. Ne stare na isti način svetla i nešto tamnija koža lica. Žuta rasa npr. dugo odoleva starenju, što mogu zahvaliti svojoj genetici. Neki veruju da je korejska kozmetika bitan faktor za očuvanje zdrave kože lica. 

Već smo napomenuli da je količina masnoće (sebuma) na licu jedan od presudnih faktora za određivanje tipa kože lica. Veličina pora (njihova izraženost), kao i aktivnost lojnih žlezda su od presudnog značaja. Što su lojne žlezde aktivnije, koža je masnija i obrnuto. Ukoliko nemate izražene pore i masnoća na licu je minimalna, najverovatnije imate normalnu kožu lica ili eventualno, suv tip kože.

Ukoliko imate ovu poslednju dilemu, valjalo bi sagledati da li je koža hidrirana ili joj nedostaje vlažnosti. Ukoliko je očuvan prirodno vlažeći faktor kože, spadate u pravu srećnicu, jer istraživanja pokazuju da je ovaj tip kože najotporniji na spoljašnje uticaje. 

Kako odrediti tip kože u nekoliko jednostavnih koraka?

 

Najbitnije od svega jeste da je koža zdrava, a ono što je definiše jeste ujednačena boja, dobra hidriranost, mekoća, osetljivost na dodir.

Da biste zaista odredili svojstva svoje kože, napravite kraću pauzu i nekoliko dana nemojte uopšte koristiti proizvode koje trenutno upotrebljavate. Tada ćete videti kako se vaša koža zaista ponaša i reaguje. Na ovaj način ćete videti koje su karakteristike vaše kože, a koja svojstva su uzrokovana preparatima koje upotrebljavate.  

Tip svoje kože možete utvrditi sami ili odlaskom kod kozmetologa ili dermatologa. Mi vam predstavljamo oba načina, a vi izaberite onaj koji smatrate da će za vas biti pouzdaniji.

Kako odrediti tip kože kod kuće?

 

Test koji možete uraditi kod kuće zahteva da pratite nekoliko narednih jednostvanih koraka:

 

određivanje tipa kože lica

 

  • Najpre, čišćenje lica. Uklonite sa lica svu šminku i sve nečistoće i temeljno se umijte  toplom vodom. Potom, očistite kožu nežnim sredstvom za čišćenje lica, isperite i istapkajte kožu čistim peškirom. Nemojte se umivati predugo, jer to može da je isuši i uzrokuje crvenilo;
  • Sada čekajte oko sat vremena, ne dirajte lice i ne nanostite nikave preparate. Uzmite ubrus ili papirnu maramicu i prislonite na takozvanu  T- zonu, na čelo i nos. Ukoliko primetite da se na ubrusu nakupila masnoća sa lica, budite sigurni da imate masnu ili kombinovanu kožu. Masna koža nastaviće da se sija i kasnije u toku dana;
  • Pratite kako se koža ponaša. Ako imate osetljivu kožu, lice će biti blago crveno, osetićete peckanje i svrab;
  •  Dobro pogledajte svoje lice i pore u ogledalu. Potom se odaljite od ogledala i ako i dalje vidite pore, to je još jedan znak da imate masnu kožu. Ako ne vidite ni jednu poru, to znači da imate suvu kožu;
  • Ako ne primećujete ni jedan od ovih simptoma,  zatezanje, crvenilo ni masnoću na kožu, najverovatnije je da imate normalan tip kože. Pore na ovakvoj koži su vidljive, ali nisu proširene;
  • Možete se i blago uštinuti za lice. Ukoliko crvenilo ostaje duže vidljivo, reč je o suvoj ili kombinovanoj koži.

Aparat za određivanje tipa kože

 

Ukoliko smatrate da niste dovoljno vešti da sami odredite svoj tip kože, uvek možete posetiti dermatologa ili kozmetičara.  Oni su ipak profesionalci i najbolje znaju kako odrediti tip kože, sva njena svojstva i mogu vas posavetovati kako da je negujete i uklonite nepravilnosti sa nje. Svi koriste određene aparate, skenere i lampe koje služe isključivo za ovu namenu.

Na našem tržištu postoje brojni ovakvi aparati, ali svi oni funkcionišu na način da putem putem posebnih sondi precizno mere količinu sebuma, hidrataciju, crvenilo, elastičnost kože i samim tip određuje se kojem tipu ona pripada. Dermatolog radi analizu i dijagnostiku kože, a to je presudno u odabiru preparata koji ćemo koristiti za negu.

Takođe, zanimljivo je da se može ustanoviti i stanje kože u odnosu na vaše godine. Uz ovakve aparate, dermatolog precizno može da odredi dalji tok lečenja vaše kože, ukoliko se borite sa  bubuljicama i aknama. U slučaju težih oboljenja kože, poput alergija, ekcema ili dermatitisa, svakako je neophodno da posetite dermatologa koji je jedini merodavan da odredi adekvatnu terapiju. Nemojte ovakva oboljenja lečiti na svoju ruku, možete napraviti samo još veću štetu.  

Da li ste znali da postoji skala koja određuje fototip kože?

Saznajte više o Fitzpatrick skali.

Fitzpatrikova skala tipova kože

 

Koža može reagovati na ultra-violetno zračenje na razne načine. Srećom, postoji skala uz čiju pomoć dermatolozi vrlo lako prate i leče kožu koja ima jaču reakciju na Sunce ili solarijum.

U pitanju je Fitzpatrickova skala, koja se sastoji iz 6 različitih tipova kože u odnosu na količinu melanina u njima.

Poređani su gradacijski, odnosno od svetlije, ka tamnijoj koži i ovo su tipovi kože lica po Fitzpatricku. 

  •  I tip – veoma svetla koža, svetle oči, svetla ili riđa kosa. Uglavnom koža pocrveni na suncu i ne potamni. 
  • II tip – umerno svetla koža, svetle oči. Lako izgori na suncu i slabo tamni
  • III tip – Tamnija svetla koža. Obično prvo izgori na suncu, pa potamni
  • IV tip – Svetlo braon koža – lako tamni i teže izgori na suncu.
  • V tip – braon koža – retko izgori na suncu i lako potamni
  • VI tip – tamno braon ili crna koža. Nikad ne izgori i tamni jako. 

Glogau skala tipova kože

 

Ova skala se, takođe, koristi za procenu fotostarenja. Međutim, za razliku od Fitzpatrikove skale, u dermatologiji nije tako merodavna. U prevodu, na osnovu nje ne može se pristupiti ili odustati od nekog kozmetičkog tretmana. 

Ipak, vrlo je efektna, jer se uz pomoć nje izgrađuje prototip štampane slike, koji može može da sugeriše da li su bore ili opuštenost kože baš direktna posledica UV zračenja.

Uz pomoć ove skale, vrlo lako se može odrediti da li je koža prošla kroz fotostarenje, a koristi se i pre nekih agresivnijih kozmetičkih tretmana, kao što je laserski treman ili npr. mikrodermoabrazija lica.

  • Tip 1 – blag oblik fotostarenja karakterističan za 28-35 godina starosti. Bez bora, samo malo pigmentne promene 
  • Tip 2– umeren oblik fotostarenja karakterističan za 35-50 godina starosti. Pojava mimičkih bora, pojava prvih tamnih fleka, formiranje prvih keratoza, ali još nisu vidljive.
  • Tip 3 – napredan oblik koji karakteriše kožu 50-65 godina starosti. Bore su prisutne bez mimike, fleke su vidljive kao i kapilari na licu i keratoze.
  • Tip 4 – jak oblik fotostarenja, koji karakteriše kožu 60+. Smežurana koža, sivkast ili žut ton kože.

Pronađite odgovarajuće proizvode za svoj tip kože

 

Veoma je važno da odaberete one preparate i kozmetiku koja će prijati vašem tipu kože i koji će učiniti da ona izgleda lepo, čisto i negovano.

 

 

  • Testirajte svaki proizvod tako što ćete ga naneti npr.iza uha, pa vidite kako se koža ponaša tokom noći. Ukoliko izostane bilo kakva reakcija, onda proizvod možete koristiti. Isto se savetuje i kada su u pitanju farbe za kosu. One sadrže jake hemikalije koje mogu naškoditi koži glave, pa se preporučuje da nanesete manju količinu na nadlanicu ili iza uha, pa vidite kako koža reagovati;
  • Ujutru i uveče temeljno očistite lice proizvodom koji neće iritirati lice. Čišćenje lica je osnova nege na koju se nadograđuje sve drugo.Nemojte se umivati vrućom vodom i ne trljajte lice peškirom. Maskaru i svu ostalu šminku nežno uklonite tuferom.
  • Osim čišćenja, dnevna nega podrazumeva i toniranje i hidrataciju dnevnom kremom.  Uveče je koži potrebna drugačija, noćna nega lica, opet u skladu sa tipom kože. 
  • Mnogi kozmetički proizvodi na bazi sulfata mogu još više oštetiti kožu nego što će joj pomoći. Zato birajte proizvode koji ih nemaju, pogotovo ako imate suvu kožu;
  • Posebno vodite računa o nezi osetljivog područja oko očiju, kako ne bi došlo do iritacije;
  • Vodite računa o nezi vrata i dekoltea. Razmazite svoju kožu kupkama, pilinzima i povremenim tretmanima kod kozmetičara.
  • Koristite maske za lice u skladu sa tipom kože koji imate. 

Suvišno je i govoriti koliko važnu ulogu koža ima. Ona je ujedno najveći organ, štiti mišiće, kosti i unutrašnje organe od različitih bolesti i infekcija i reguliše telesnu temperaturu.  Kako se kaže, iz ove kože ne možemo u drugu, pa hajde onda da joj se posvetimo najbolje što možemo i neka nega kože bude adekvatna.  Sigurno ćemo se osećati bolje i lepše, a naša koža će nam dugo biti zahvalna.

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *