nega masne kože
Nega kože

Nega masne kože lica – najbolji saveti!

Pravilna nega masne kože lica ne mora biti toliko komplikovana. Uz naše savete držećete sve konce u svojim rukama. Napravite pun pogodak za svoje lice.

Lice vam se stalno sija, ne znate kako da se izborite sa bubuljicama, imate proširene pore i ten vam je maltene žućkast? 

Koliko god da brinete o svom licu, koristite skupe kreme, pažljivo birate puder i rumenilo, nikako ne možete da se otarasite tog sjaja na licu i osećaja da vam je koža stalno masna. Sve su ovo simptomi masne kože lica, ali ne očajavajte. 

Da bismo znali šta podrazumeava nega masne kože i šta koristiti za masnu kožu lica, najvažnije je da saznamo šta je to što je uzrokuje i da rešavamo problem u korenu.

Masna koža lice – uzroci 

 

Koža lica ima svoju prirodnu masnoću koja joj daje elastičnost. Nju luče lojne žlezde i zove se sebum. Međutim, kod  onih koji imaju izrazito masnu kožu, dolazi do proizvodnje viška sebuma, pa koža postaje masnija nego što bi trebalo.

To predstavlja veliki estetski problem, a šminka koju nanosite na lice nije postojana.

Masna koža je pod uticajem različitih faktora, uključujući godine, klimu i genetiku.

Na primer, kod mlađih osoba koža ima tendenciju da bude masnija zbog aktivnijih lojnih žlezda. Kako starimo, aktivnost lojnih žlezda se smanjuje, pa se i koža manje masti.

Osim toga, masnoća kože može varirati u zavisnosti od sezonskih promena i nivoa vlažnosti u okruženju. U vlažnijim klimatskim uslovima koža se može više mastiti, dok suva klima može imati suprotan efekat.

Takođe, genetski faktori igraju značajnu ulogu. Ako neko od bližih članova porodice ima masnu kožu, veća je verovatnoća da će i vi imati sličan tip kože.

Razumevanje ovih faktora može pomoći u prilagođavanju rutine nege kože kako bi se adekvatno odgovorilo na specifične potrebe masne kože

Ako se dvoumite da li je vaš tip kože mastan to ćete vrlo lako saznati ako stavite ubrus na čelo. Ukoliko nakon nekoliko trenutaka na njemu ostane sjajan trag, vrlo verovatno da je vaša koža masna.

Takođe, na ovakvoj koži pore na licu su proširene, usled proizvodnje viška sebuma.

Otkrijte kako još možete odrediti tip kože!

Simptomi masne kože lica

 

Masnu kožu prepoznaćete po visokom sjaju lica, koji izgleda neprirodno.

Zatim po proširenim porama koje daju umoran izgled licu i čine vas nekoliko godina starijim. Unutar proširenih pora nakupljaju se nečistoće i nastaju bubuljice na čelu, nosu ali i bradi. Ponekad mitiseri preplave i kožu uz sam nos, sve do sredine obraza – što je frustrirajuće! 

 

simptomi masne kože

 

Zbog toga što se masno lice stalno sija, ten je maltene žućkast, a pojačano je pojavljivanje bubuljica u predelu T zone, čela, brade i nosa.

Poznata su dva tipa masne kože!  

 

  • Zejtinjav – luči se previše sebuma što stalno daje koži efekat sijanja;
  • Zrnast –  sebum ne može u potpunosti da izbije na površinu kože, ostaje ispod i to uzrokuje izbijanje bubuljica. Koža je gruba, zapušena miteserima i bubuljicama, što može stvoriti efekat suve kože. Budite obazrivi u ovom slučaju, jer možete samo pogoršati stanje ako kožu ne budete tretirali pravilno.

Mogli bismo ovde dodati i meštovitu kožu – onaj tip koji je delom masan, a delom suv. 

Masna koža je uslovljena:

1. Genetikom – ukoliko vaši roditelji imaju ovakav tip kože, vrlo je moguće da ćete je naslediti;

2. Hormonskim poremećajima – ukoliko dođe do hormonskog disbalansa usled različitih faktora, ali i zbog trudnoće ili menopauze, može doći do pojačanog lučenja sebuma;

3. Korišćenjem pogrešnih proizvoda za negu – ako koristite teške kreme ili pudere koji sadrže ulja, to će samo pogoršati stanje vaše kože;

4. Širenjem pora – ukoliko se pore na licu prošire zbog, npr. starenja ili zbog toga što ste se ugojili, to takođe dovodi do lučenja viška sebuma;

5. Nezdrave navike, slaba hidriranost, loša ishrana, stres, takođe su faktori koji dovode do mašćenja kože i pojave brojnih nečistoća na njoj.

Masna koža lica i hormoni

 

Studije pokazuju da disbalans hormona dovodi normalnu kožu lica do potpuno masnog stanja, u kom se sija i luči velike količine sebuma. Ukoliko imate masnu kožu od puberteta i nikako ne možete da je rešite, toplo se preporučuje odlazak kod lekara i provera hormonalnog stanja. 

Lojne žlezde mogu lučiti višak sebuma i stvarati probleme na licu ako imate disbalans ženskih hormona. U takvom slučaju veća je količina muškog hormona u telu, što kvari lepotu vašeg lica. Tada nastaju uporedne bolne i crvene bubuljice, poznatije kao hormonske akne

Hormonski disbalans ne mora biti opasan, ukoliko na vreme krenete da brinete o sebi. Zdrava ishrana i uravnotežen način života, sa što manje stresa može vas vratiti na pravi put. Naravno, nekad je neophodna i propisana terapija od strane stručnog lica. 

Masna koža lica i bubuljice  

 

Kao što smo rekli, bubuljice i akne su među glavnim odrednicama kada govorimo o masnoj koži. Ovo je problem koji prati ljude sa masnom kožom mnogo više nego one koji imaju npr. suvu ili kombinovanu kožu. One se javljaju na celom licu, ali najviše na čelu, nosu i bradi. No, to nije pravilo.

Moja drugarica Jovana ih je najviše imala na obrazima. Bile su crvene, upaljene i nikada nisu nestajale. A onda je našla prirodan način da ih se reši. Koža joj više nije masna, a bubuljice su savim nestale. Izgleda super! Njeno iskustvo možete naći na ovom linku: https://lepolice.com/bubuljice-su-bile-uporne-ali-ima-resenja/

Zašto su povezani masna koža i akne?

Lojne žlezde koje se nalaze u sloju kože zvanom dermis povezane su sa folikulom dlake. Kada žlezde proizvode previše sebuma, folikul dlake se zapuši, koža ne može da diše i stvaraju se bubuljice. Narušava se prirodna ravnoteža kože i dolazi do upala na licu.

 

masna koža na licu

 

Iako smo svi skloni da sami rešavamo ovaj problem, savet je da to bolje prepustite stručnjacima, dermatologu ili kozmetičaru, koji će znati da proceni na koji način treba da tretirate kožu. Ponavljamo, ako niste potpuno sigurni da imate masan tip kože i ne umete sami to da ustanovite, stručnjaci za negu kože posebnim aparatima to mogu lako utvrditi.

Obratite pažnju na to da izbijanje bubuljica ima veze i sa ishranom i životnim navikama. Smanjite unos masti, alkohol i cigarete, jer uzrokokuju pojačano lučenje lojnih žlezda.

Šta koristiti za masnu kožu lica?   

 

Iako je veoma teško zauvek se rešiti simptoma masne kože, možemo učiniti sve što je do nas da barem ublažimo ovo stanje i time doprinesemo njenom zdravijem i lepšem izgledu. Upravo zbog toga što je ovo jedan od problematičnijih tipova kože, veoma je važno da koristimo kozmetiku, kreme i tonike koji će zaista prijati licu i sprečiti nastanak viška masnoća.No, nekada nije lako naći adekvatan proizvod.

Sledite naše savete  i lako ćete doći do čistog i zdravog tena.

Posvetite se svakom koraku kada je nega lica u pitanju: čišćenje, toniranje, pilingovanje i na kraju hidratacija masne kože lica.

Za efikasnu negu masne kože ključno je uspostavljanje jutarnje i večernje rutine koja se fokusira na nežno čišćenje, toniranje i korišćenje odgovarajućih proizvoda za negu kože.

  • Jutarnje čišćenje treba da ukloni višak sebuma koji se nakupio tokom noći i pripremi kožu za dnevnu negu. Preporučuju se blagi gelovi ili sapuni koji neće narušiti pH vrednost kože. Nakon čišćenja, važan korak je toniranje, koje pomaže u vraćanju prirodne pH vrednosti kože, uklanjanju preostalih nečistoća i osvežavanju kože.
  • Večernja rutina treba da uključi temeljno uklanjanje šminke i dubinsko čišćenje kože, čime se sprečava zapušavanje pora i formiranje akni. Korišćenje hidratantnih krema koje su prilagođene masnoj koži pomaže u održavanju hidratacije bez dodatnog zamašćivanja. Pravilnom rutinom nege, masna koža može biti efikasno tretirana, održavajući zdrav i čist izgled

Čišćenje masne kože lica

 

Ovo je jedan od osnovnih koraka u pravilnoj nezi svake kože, pa tako i masne. Podrazumeva se da nećete spavati sa šminkom na licu, da nećete ići u teretanu sa puderom i maskarom. Temeljno umivanje i čišćenje lica dva puta na dan je neophodno. 

Najbolje je da imate losion za lice namenjen masnoj koži sklonoj aknama.Treba da bude od sastojaka koji su na prirodnoj bazi, jer kao takav neće agresivno isušivati kožu ( što dovodi do dodatnog aktiviranja lojnih žlezda).  Primera radi, odličan izbor je Aknolin set

Da skinete šminku možete koristiti neku od micelarnih voda ili mleko za čišćenje koja se ispiraju vodom. Odličnim se pokazalo Florapin mleko za lice. Izbegavajte da koristite sapun, a ako ga već koristite neka on bude na prirodnoj bazi.

Savetuje se korišćenje sapuna na bazi kozjeg mleka koje sadrži vitamine E, A, B6 i B12 koji omekšavaju i umiruju kožu ili na bazi gline koja će upiti višak masnoće, a neće isušiti lice.

Za čišćenje lica može poslužiti i troprocentni rastvor borne kiseline koji će smanjiti infekcije na koži. Nakon toga, isperite lice mlakom, nikako vrućom vodom.

Tonik za masnu kožu

 

Nakon čišćenja lica, ne bi trebalo da preskočite toniranje.

Tonik služi da ukloni nečistoće na koži koje su eventualno ostale nakon čišćenja, vraća koži njenu prirodnu Ph vrednost i sužava pore.

Tonik za masnu kožu možete napraviti kod kuće i to veoma jednostvano.

  • U 2 dl skuvanog ohlađenog čaja od nane (mente) stavite jednu supenu kašiku limunovog soka. Tuferom temeljno očistite lice i primetićete kako ono izgleda svežije. Čaj od nane možete pomešati i sa nekoliko kapi ulja čajevca. Ova kombinacija sprečava upale na licu i stvaranje akni;
  • Gel aloe vere čini čuda za masnu kožu. Ukoliko ste u mogućnosti, nabavite list sveže aloe, presecite ga i izvucite gel. Pomešajte jednu kašiku ovog gela sa 1 dl hladne vode. Temeljno očistite lice i ono će momentalno biti dubinski hidrirano;
  • Krastavac je biljka koja je otkriće kada je u pitanju nega lica, osvežava i hladi i koža deluje odmornije. Jedan krastavac iseckajte na kocke i zajedno sa 2 dl vode stavite da provri. Kada se smesa ohladi, sve sameljite i iscedite sok. Ovaj tonik za masnu kožu možete koristiti ujutru i uveče;

Krema za masnu kožu  

 

Izbor odgovarajuće kreme za ovakvu kožu nije nimalo lak. Kožu morate zaštiti od spoljašnjih uticaja, pogotovo tokom zimskih meseci, ali ne preporučuje se korišćenje agresivnih i teških krema.

Uvek koristite hidratantnu kremu, a možete izabrati i neki gel lagane formulacije. Bitno je da krema umiruje kožu i da deluje antibakterisjki i protivupalno.

Pojedini kozmetičari savetuju da se krema za masnu kožu nanosi samo uveče i da se nakon pola sata sav višak skine ubrusom, kako bi se sprečilo dodatno mašćenje lica i da bi koža mogla da diše tokom noći. Drugi savetuju da to i ne bude krema, već gel tekstura koju koža lako upija.

Neki od najboljih proizvoda ovog tipa su Aknolin gel, Eucerin krema za masnu kožu, Afrodita kozmetika. 

Pročitajte: Koja krema za masnu kožu sklonu aknama je najbolja? Evo predloga!

Serum za masnu kožu lica može biti idealno rešenje kada je u pitanju nega ovakvog tipa kože. Umesto kreme možete na lice naneti nekoliko kapi seruma, on će dubinski nahraniti i hirirati kožu. Birajte onaj na bazi aloe vere ili hijalurona.

Pilinzi i maske za masnu kožu  

 

Redovni pilinzi veoma su važan korak kada je u pitanju nega masne kože lica.

Preporučuje se da dva do tri puta nedeljno uradite blagi piling koji će sa lica skinuti sve izumrle ćelije kože, poboljšaće cirkulaciju i dati koži svež izgled.

Postoji veliki izbor ovakvih pilinga, a ono što je važno kada ga birate jeste da on ne bude agresivan, jer može pogoršati stanje kože. Ukoliko na licu imate bubuljice, akne ili ožiljke, ne savetuje se da radite pilinge.

I u domaćoj radinosti možete napraviti piling za masnu kožu lica.

  • Jogurt je sve što vam je potrebno za ovaj piling. Masirajte njime lice dva puta nedeljno i gledajte kako nestaju nečistoće;
  •  Med i kukuruzno brašno su odlična kombinacija za domaći piling. Uz pomoć ovakvog pilinga rešićete se mitisera, a koža će postati elastičnija i zategnuta;
  • Jedno belance dobro umutite i dodajte kašiku kukuruznog brašna. Utrljajte piling i isperite nakon pola sata. Belance deluje tako da čisti kožu i ublažava pojavu akni.

Piling pomaže u uklanjanju mrtvih ćelija kože, što je posebno važno kod masne kože jer se mrtve ćelije, zajedno sa viškom sebuma, mogu nagomilati i dovesti do zapušavanja pora i stvaranja akni. Međutim, važno je naglasiti da piling treba da bude nežan kako ne bi došlo do iritacije kože ili prekomernog stimulisanja lojnih žlezda, što bi moglo povećati proizvodnju sebuma. 

Maska za negu masne kože lica

 

Maske za lice služe da osveže i nahrane kožu i vrate joj zdrav izled. Napravite same neku od maski koje će mnogo pomoći vašoj masnoj koži.

  • Dovoljan vam je samo jedan minut da sami napravite masku koja čini čuda za masnu kožu. Sastojci su pola avokada, 1 kašika jogurta i 1 kašika meda. Sve sastojke dobro izmešajte, nanesite na lice i ostavite da deluje 15- ak minuta. Skinite masku čistim peškirom, a zatim isperite lice mlakom vodom;
  •  Limun obiluje vitaminom C i zato je dobar za negu kože, ali ga nikada nemojte nanositi samostalno na kožu. Jaka limunska kiselina možete dovesti do upala i alergija. Napravite masku tako što ćete pomešati sok od polovine limuna sa jednim belancem. To će vratiti koži elastičnost;
  • Maska koja sadrži samo jedan sastojak – med. Razmažite med po celom licu i ostavite neka deluje do 60 minuta. Lekovita svojstva meda delovaće blagotvorno na vaše lice, nahraniće kožu, ona će biti zategnutija i mekša.

Puder za masnu kožu  

 

Kada smo odabrali odgovarajuće preparate za čišćenje, toniranje i hranjenje masne kože, hajdemo da vidimo koji puder za masnu kožu možemo da upotrebljavamo.

Prilikom izbora pudera svima nam je najvažnije da koža izgleda čisto i sveže, da pokrijemo sve nesvršenosti, podočnjake, bubuljice. S obzirom na to da masna koža najčešće nije bez bubuljica, treba biti veoma oprezan prilikom izbora pudera.

Na našem tržištu postoji veliki broj pudera različitih proizvođača, a izazov je izabrati onaj koji će baš vama odgovarati.

Osnovno što treba da znate kada birate puder za masnu kožu jeste da on treba da ima mat efekat, da omogućava koži da diše i da kontroliše višak masnoće.

Lagani puderi biće pravi izbor za vas, a uvek se možete posavetovati sa kozmetičarkom koja će vam pomoći da odaberete onaj pravi ili pročitati ovaj tekst:

 TOP 8 pudera za masnu kožu lica!

Pre šminkanja možete preći kockom leda po licu kako biste suzili pore, a na T zonu uvek nanosite prajmer kako biste smanjili sjaj ovih delova lica. Nakon nanošenja tečnog pudera možete naneti i onaj u kamenu koji će upiti sav višak masnoće.

Vodite računa da i on bude lagane formulacije kako ne bi došlo do zatvaranja pora i zadržavanja sebuma, koji će nakon skidanja pudera opet u velikoj količini izbiti na površinu lica i uzrokovati još veći problem.

Najbolja prirodna nega masne kože  

 

Sigurno ste se mnogo puta zapitali šta koristiti za masnu kožu lica kada govorimo o prirodnim preparatima. Pokušajte redovno da koristite neke od sledećih lekova iz prirode i sigurno će ublažiti simptome masne kože i pojave bubuljica.

 

prirodna nega masne kože

 

1. Kokosovo ulje – mada postoji mišljenje da kokosovo ulje loše utiče na bakterije, pogotovo na one koje uzrokuju akne, brojni dermatolozi tvrde sasvim suprotno. Kožu sklonu bubuljicama i aknama treba što bolje hidrirati, a kokosovo ulje temeljno čisti kožu i deluje da se ona brže oporavlja od akni. Ono vezuje sebum i uklanja nečistoće i najbolje je da ga koristite za čišćenje lica, a potom ostatke možete ukloniti npr. micelarnom vodom. Najbolje je da koristite nerafinisano kokosovo ulje;

2. Paradajz– zbog salicilne kiseline koju sadrži, ova biljka je sve češći domaći lek protiv akni i bubuljica. Pomaže otčepljivanju pora i bržem upijanju masnoća. Pomešajte unutrašnjost jednog paradajza sa kašikom šećera. Utrljajte na kožu i ostavite da se deluje 5 minuta, pa isperite. Možete staviti na lice i kolutove paradajza, lezite, opustite se i dozvolite mu da se pobrine za vašu kožu;

3. Med – već smo spomenuli maske od meda, ali da ponovimo koliko blagodeti ima ova lekovita hrana. Antibakterijska i antiseptična svojstva meda su nadaleko poznata, a on na našu kožu deluje tako da je ne masti, ali ipak skuplja višak masnoća;

4. Glina– koristi se za uklanjanje viška masnoća na licu, jer ima odlične moći upijanja. Može se kupiti u prahu, a pomešajte je sa vodom dok ne dobijete homogenu masu koju ćete namazati na lice. Potom isperite vodom;

5. Ovsene pahuljice– nisu samo za jelo, već mogu mnogo pomoći u nezi masne kože tako što uklanjaju mrtve ćelije.  Da biste napravili masku možete ih pomešati sa jogurtom ili medom, a nakon 15 minuta isperite sa lica.

Hidratacija masne kože lica- da li je potrebna?

 

To što se vaša koža presijava usled velike količine prirodnih ulja ne znači da je dubinski hidrirana. Zapravo, lojne žlezde izbacuju ulja na površinu i ubrzano rade, ali je i dalje vašim ćelijama ( u dubljim slojevima lica) potrebna voda. 

Zato ih nahranite hidratantnom kremom, koja ima blagu prirodnu osnovu.

Naučite da prepoznate dehidriranu kožu.

Vodite se glicerinskim kremama sa dodatkom smilja, koji ujedno umiruje problematičnu kožu. Tokom leta, masnoj koži lica mogu prijati hidratantne kreme sa dodatkom vitamina C ali i zaštitnim faktorom. Spoj negativnog UV zračenja i viška sebuma nikako nije dobar, oslabiće imunitet lica i prouzrokovati bele, gnojne bubuljice. Kako ne bi lečili iste, radije nabavite adekvatnu kremu sa zaštitnim faktorom! Takođe, informišite se kako treba da izgleda letnja nega lica.

Masna koža kod muškaraca

 

Koža kod muškaraca drugačija je od ženske kože po svom sastavu.  

Muškarci imaju veći broj lojnih žlezda od žena, pa imaju i više pora. Problem je to što se usled toga proizvodi dvostruko više sebuma nego što je to slučaj kod žena, što često dovodi do masne i sjajne kože, podložne nečistoćama i aknama.

Iako se muškarci teško odlučuju da koriste tonik ili neki gel za čišćenje lica, ukoliko je problem masne kože izražen, samo umivanje vodom neće biti dovoljno.

Takođe, svakodnevno brijanje dodatno iritira i oštećuje kožu lica, pa su česte iritacije i upale. Čak oko 40 odsto muškaraca ima probleme probleme zbog brijanja, a posebno su tome skloni mlađi muškarci . Zbog toga je pažljivo brijanje veoma važno, treba voditi računa o izboru gela i pene, kao i o tome to da se ne koristi tup brijač . Kožu je potrebno svaki dan mazati hidratantnom kremom lagane teksture.

Pročitajte i ovo: Sprečite bubuljice posle brijanja lica!

Najčešće greške u nezi masne kože lica

 

Najčešća greška prilikom nege masne kože jeste korišćenje kozmetičkih preparata sa velikom količinom alkohola. Alkohol nije uvek loš, jer on služi da rastvori aktivne materije u kozmetici. Ipak, to treba da budu masni alkoholi. Ako nije tako, prilikom svakodnevnog čišćenja lica sredstvom sa visokim procentom alkohola kupite sebum sa površine kože ali i isušujete unutrašnje delove lica. 

Kada je unutrašnjost lica isušena ona šalje signal lojnim žlezdama signal da izluče duplo veću dozu prirodnih ulja. Eto vama još goreg stanja kože i to za svega nekoliko dana! 

Poželjno je sklanjanje kose sa lica. Masno lice i masna kosa često idu u paru. No, njima se često pridružuju i bubuljice pa imamo trio kog se treba rešiti. Ne dajte im da sarađuju, nego ih radvojite tako što će kosa biti sklonjena sa lica. 

Često se reklamiraju rukavice za čišćenje lica koje su praktične za skidanje šminke u večernjim satima. Masna koža lica privlači bakterije pa ukoliko svoju maramicu ne odložite i ne dezinfikujete pravilno ona će naštetiti vašoj koži. Temeljno maramicu operite u toploj vodi nakon svakog korišćenja, kako se bakterije ne bi nakupile na njoj a zatim završile među vašim porama i stvorile potkožne bubuljice. 

Kada smo već kod šminke, naredni redovi mogu vam biti spas. Zahvaljujući njima izbeći ćete probleme! 

Masna koža i nekomedogena kozmetika 

 

Svakog dana većina nas nanosi makar minimalnu količinu šminke na svoje lice. Retko kada se zapitamo šta se nalazi u pakovanjima pudera za lice, korektora, hajlajtera ili rumenila. Često se u korektivnoj kozmetici nalaze teške čestice koje zapušavaju pore i slabe imunitet vaše masne kože. 

Lice ne može da diše i bori se za vazduh, slabeći iz dana u dan. Slaba koža je pogodna za razmnožavanje bakterija i nastanka cističnih ali i potkožnih bubuljica. Teška i neprirodna korektivna kozmetika naziva se komedogenom- jer može stvoriti akne! 

Zato je sada pravo vreme da naučite razliku između komedogene i nekomedogene kozmetike kako izabrali najbolje i doveli masnu kožu u balans! 

Ne samo to!

Za negu masne kože važno je naglasiti značaj korišćenja neagresivnih proizvoda za čišćenje i izbegavanje sapuna koji su previše oštri ili uklanjaju prirodna ulja sa kože, što može pogoršati masnoću. Idealni proizvodi za čišćenje masne kože su oni koji blagi i efikasno uklanjaju nečistoće i višak sebuma, ne narušavajući prirodnu zaštitnu barijeru kože.

Treba izbegavati proizvode koji sadrže jake deterdžente ili visoke koncentracije alkohola, jer mogu izazvati iritaciju i prekomerno sušenje, što zapravo podstiče lojne žlezde da proizvode još više sebuma.

Umesto toga, preporučuje se upotreba blagih gelova za čišćenje, micelarnih voda ili mleka za čišćenje koje se ispiraju vodom. Ovi proizvodi efikasno čiste kožu, istovremeno održavajući njenu hidrataciju i mekoću.

Kombinovana ili masna koža lica? Kako da razlikujete? 

 

Kombinovana koža lica pored masnoće ima izraženi deo (obrazi, čelo ili nos pa čak i brada) koji je suv dok je masna samo T zona lica. Takva suva zona se peruta i sklona je nastanku ekcema, zatežava vas i iritira je i mala količina sunca. Ukoliko imate takvu zonu na licu morate joj posvetiti posebnu pažnju. U tom slučaju pogledajte kako negovati kombinovanu kožu

 

masna koža

 

Masna koža nema suve delove i kada prislonite maramicu uz nju preslikaće se celokupne crte lica usled viška masnoća. 

Kozmetički tretmani za masnu kožu

 

Za temeljnu negu masne kože, pored osnovne rutine, korisno je uključiti i napredne tretmane, kao i celovite promene u načinu života koje podržavaju zdravlje kože.

Napredni tretmani mogu uključivati profesionalne tretmane lica, kao što su dubinski hemijski piling, mikrodermoabrazija, ili terapije laserom, koje ciljaju na smanjenje proizvodnje sebuma, čišćenje pora, i poboljšanje ukupnog izgleda kože. Takođe, tretmani kao što su svetlosna terapija i terapije bazirane na salicilnoj kiselini mogu biti efikasni u borbi protiv akni.

Kako smanjiti simptome masne kože?

 

Iako je masna koža veoma zahtevna po pitanju nege, nije nemoguća misija stati na kraj svim problemima koje ona uzrokuje. Uz sve savete i trikove koje smo vam predstavili, svakako će vam biti malo lakše da se uhvatite u koštac sa ovim stanjem.

Moramo znati da je svaka koža jedinstvena, zahteva odgovarajuće tretmane, ali ključ je u svakodnevnom čišćenju lica i pravilnom odabiru kako preparativne, tako i dekorativne kozmetike za masnu kožu lica.

  • Dermatolozi i kozmetičari su uvek neko na koga možete računati za savet, a budite oprezni u odabiru domaćih preparata koje koristite. Ako vašoj drugarici pomaže neka maska za masnu kožu, ne mora da znači da će i vama. Naprotiv, može uzrokovati osipe i alergije
  • Ne dodirujte lice rukama tokom dana, bakterije koje ćete tako preneti na lice izazivaju dodatne nečistoće i upale;
  • Kada ste van kuće, koristite papirne maramice ili ubruse kojima ćete nežno tapkati lice i skidati višak masnoće koji se nakuplja tokom dana.Postoje i specijalni bloteri odnosno papirići za matiranje lica
  • Promene u načinu života igraju ključnu ulogu u održavanju zdrave kože. Ovo uključuje pravilnu hidrataciju, konzumiranje uravnotežene ishrane bogate antioksidansima i omega-3 masnim kiselinama, redovno vežbanje, smanjenje stresa, i adekvatan san.
  • Takođe, izbegavanje pušenja i ograničenje konzumacije alkohola i šećera može značajno doprineti smanjenju problema sa masnom kožom. Ove sveobuhvatne promene mogu pomoći u regulisanju proizvodnje sebuma i poboljšanju opšteg zdravlja kože.

Na kraju, ako je za neku utehu, masna koža manje je podložna starenju i duže izgleda mladoliko. Zbog viška sebuma deluje zategnutije i manje se stvaraju linije i bore.

To je bar odlična vest, zar ne?

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *