čišćenje lica
Nega kože

Važni saveti za čišćenje lica

Kako treba da izgleda pravilno čišćenje lica? Čime ga čistiti i koliko često? Ovo su saveti koji su neophodan preduslov za lepo lice.

Koža lica je posebno osetljiva regija na telu, pa joj treba pružiti dodatnu negu. Lice je stalno izloženo spoljašnjim uticajima. Leti je pod dejstvom štetnog ultravioletnog zračenja, a zimi je sklono isušivanju i štetnom uticaju hladnoće.

Kako pomoći koži lica da izbegne veća oštećenja?

Kozmetičari i lekari složni su u tome da je čišćenje lica obavezna rutina ujutru i uveče, kao i pre svakog nanošenja i skidanja šminke.

Savremena žena nema puno vremena za svakodnevne posete kozmetičaru. Ipak, negovano lice nije luksuz koji samo retki od nas mogu da priušte. Ako redovno sami čistite lice, možete imati zapažene rezultate.

U moru proizvoda za čišćenje lica koji su dostupni na našem tržištu, kako odabrati onaj pravi?

Da bismo napravili dobar izbor i pružili koži lica ono što joj je potrebno, neophodno je da se upoznamo sa tipovima kože.

Koža lica može biti normalna, masna, suva i kombinovana.

Srećnice među nama imaju normalan tip kože. Kao što naziv kaže, normalan tip odlikuje glatka tekstura, bez mnogo nepravilnosti.

Osobe sa normalnom kožom imaju ujednačen ten i dobru cirkulaciju krvnih sudova (kapilara). Ovaj tip kože je lak za održavanje, pošto sadrži dovoljno vlažnosti. Starenjem, ona postepeno gubi vlažnost i postaje suva.

Masna koža je podložna aknama i bubuljicama zbog povećanog lučenja masnoće. To se dešava zato što masna koža sakuplja više nečistoća i mikroba nego ostali tipovi. Samim tim, postaje podložna infekcijama i upalama. Kod osoba sa masnom kožom vidljivost pora je veća i izraženija.

Redovno uklanjanje masnoća i prljavštine sa kože, jedini je način da se izborite sa masnom kožom.

Ovaj tip kože ima i prednosti, a to je da osobe sa masnom kožom sporije stare. Međutim, na onoj tamnoj strani medalje su bubuljice koje na ovakvoj koži niču kao pečurke posle kiše.

Jovana se dugo borila sa njima. Njeni obrazi su stalno bili upaljeni i crveni od akni. Danas Jovana ima besprekorno čisto lice. Do tog cilja je došla prirodno. Za svega par nedelja, njena koža je zablistala i bila zaista čista. Kako i na koji način, saznajte iz njenog ličnog iskustva koje se nalazi na ovom linku; https://lepolice.com/bubuljice-su-bile-uporne-ali-ima-resenja/

Suva koža nema dovoljno vlažnosti, pa je skona čestom pucanju i perutanju. Ovaj tip kože sklon je iritacijama i infekcijama. Ekstremno suva koža je gruba na dodir, jer ne proizvodi dovoljno masti i seruma. Osobe sa suvom kožom podložnije su starenju, jer je vidljivost bora je veća nego kod ostalih tipova. Ako imate suvu kožu, preporučujemo vam da svakodnevno hidrirate kožu kremama i uljima. Veliki izbor prirodnih ulja, olakšava borbu sa suvom i ispucalom kožom.

Suvu kožu posebno treba negovati zimi. Hladan vazduh i pregrejane prostorije nepovoljno utiču na kožu lica. Proleće je idealno vreme da razmislite o nezi kože lica.

Četvrti tip predstavlja kombinovani tip kože. Njega odlikuje masna T-zona, normalni ili često suvi obrazi. Nega i čišćenje kombinovane kože zahteva veliku obazrivost prilikom odabira proizvoda ili često kombinaciju više proizvoda odjednom. Ovaj tip kože je najčešći kod pripadnica lepšeg pola.

Postoji mogućnost da se godinama (starenjem), hormonskim promenama, bolestima, promeni tip kože. Ako ste kao tinejdžer imali izrazito masnu kožu i pubertetske akne, možete kasnije imati kombinovan tip kože ili pak suvu kožu. 

Kako očistiti lice u skladu sa tipom kože?

Najbolja sredstva za čišćenje lica

 

pranje lica

U razgovoru sa kozmetičarem ili dermatologom, možete odrediti svoj tip kože, pa na osnovu toga odabrati neko od sredstava za uklanjanje nečistoća sa lica.

Kada birate kozmetiku, gledajte da preparat ima što manje hemijskih sredstava, da je lagane teksture i nežan prema vašoj koži.

Najbolja i najčešće upotrebljavana sredstva za uklanjanje nečistoća sa lica su: pena i gel za umivanje, losion za lice i mleko za skidanje šminke.

Mnogi, a pogotovo dame, biraju više proizvoda odjednom. Za skidanje šminke koriste mleko ili ulje, a zatim lice isperu gelom ili penom. Ovo je zapravo neophodno, jer se neke vrste sminke ne skidaju sredstvima za umivanje, pošto su oni na bazi deterdženta.

Evo kako rade uobičajeni proizvodi za čišćenje lica

  • Pena za čišćenje lica je među mladim devojkama najpopularnije sredstvo za umivanje. Laka je za upotrebu i može da se koristi i ujutru i uveče. Ona dezinfikuje kožu i ima antibakterijsko dejstvo. Posle upotrebe, osećaj je meka i osvežena koža.

Naš savet je da odaberete penu za čišćenje lica koja odgovara vašem tipu kože. Pena nije agresivna i neće oštetiti kožu lica. Kozmetičari joj daju prednost u odnosu na sapune, koji vidno isušuju kožu.

  • Gel za umivanje se preporučuje za masnu kožu lica i kožu sklonu bubuljicama. Za razliku od pene, gelovi su gušći i u sebi sadrže čestice koje vrše blagi piling.

Piling dodatno osvežava kožu lica, jer uklanja sloj odumrle kože. Na taj način, stimuliše ćelije kože na rast i obnavljanje.

Jedno od važnijih svojstava gelova za umivanje je u sužavanju pora, što koži daje lep i ujednačen ten.

Gel je, poput pene, poželjnije koristiti ujutru.

  • Neki smatraju da ga nije potrebno koristiti, a nekima je neizostavan korak u čišćenju kože lica. U pitanju je – losion za čišćenje lica.

Losion se nanosi posle umivanja da biste dodatno očistili i osvežili kožu. Dovoljno je da nekoliko kapljica losiona prilagođenog vašem tipu kože, nanesete na parče vate ili tufera. Na tkanini će ostati tragovi nečistoća.

Losion ima antibakterijsko dejstvo, sprečava upale i iritacije. Ako želite da dezinfikujete kožu, upotreba losiona je dobar način da to i postignete.

  • Mleko za lice je uobičajeno sredstvo za skidanje šminke. Kružnim pokretima možete umasirati mleko na lice, pa ostaviti da odstoji. Na taj način, ono ima dovoljno vremena da deluje i rastopi upornu prljavštinu. Dovoljno je blago, pa neće grebati vašu kožu. Posle nanošenja mleka, lako možete isprati kožu gelom ili penom.  Mleko je idealno rešenje za sve one koji šminku koriste svakodnevno. Obično se koristi uveče.  
  • Tonik za čišćenje lica – završni korak svakog čišćenja treba da završi dobrim tonikom koji će umiriti lice i zatvoriti pore. Primena kvalitetnog tonika nakon čišćenja lica predstavlja nezaobilazan korak u svakodnevnoj rutini nege kože. Tonik deluje tako što uklanja sve preostale nečistoće i tragove vodenog kamenca koji mogu ostati nakon umivanja. Osim toga, on vlaži i omekšava kožu, pripremajući je za bolje upijanje hidratantnih proizvoda poput krema i seruma.Posebno se ističu tonici koji ne sadrže alkohol jer ne isušuju kožu, što je ključno za očuvanje njene prirodne barijere i sprečavanje iritacija. Tonici obogaćeni umirujućim i hidratantnim sastojcima kao što su aloe vera, ružina voda, ili ekstrakti zelenog čaja, mogu dodatno doprineti zdravlju i vitalnosti kože.

    Za optimalne rezultate, tonik se nanosi odmah nakon čišćenja kože, laganim tapkanjem pamučnog tupfera ili prskanjem direktno na lice, izbegavajući područje oko očiju. Redovnom upotrebom, tonik pomaže u uravnoteženju pH vrednosti kože, smanjenju vidljivosti pora, i poboljšanju ukupnog izgleda tena.

  • Piling za licePiling predstavlja ključni korak u rutini nege kože koji pomaže u uklanjanju mrtvih ćelija s površine kože, čime se osvežava ten i poboljšava tekstura kože. Redovnim pilingom koža postaje glađa, svetlija i zdravija, a proizvodi za negu kože postaju efikasniji zbog bolje apsorpcije.Da biste pravilno izveli piling, važno je odabrati proizvod koji odgovara vašem tipu kože. Za osetljivu kožu preporučuju se blagi enzimski pilinzi koji ne iritiraju kožu, dok za masnu i kombinovanu kožu mogu biti prikladniji mehanički pilinzi sa finim abrazivnim česticama.

 

 

Piling treba nanositi na vlažnu kožu, lagano masirati kružnim pokretima, izbegavajući osetljive delove poput područja oko očiju, a zatim temeljno isprati toplom vodom.

Za one koji preferiraju prirodne alternative, domaći pilinzi mogu biti veoma efikasni i jednostavni za pripremu. Na primer, kombinacija šećera ili fine morske soli sa biljnim uljem može poslužiti kao odličan piling za telo. Za lice, nežnija opcija bi bila mešavina zobenih pahuljica i meda, koja istovremeno čisti i hidrira kožu.

Važno je napomenuti da piling ne treba raditi previše često kako ne bi došlo do iritacije kože; jednom do dva puta nedeljno je obično dovoljno za većinu tipova kože. Nakon pilinga, preporučuje se naneti hidratantnu kremu kako bi se koža umirila i nahranila.

Čišćenje lica prirodnim putem kod kuće

 

Kada treba da očistite kožu lica, mogu vam pomoći gore navedena kozmetička sredstva, ali ne treba zanemariti ono najosnovnije. Vaš osnovni set za čišćenje lica, bez obzira na tip kože su:

  • voda
  • peškir
  • hidratantna krema

Umivanje lica vodom je osnovna higijenska navika. Nakon što se umijete, potrebno je adekvatnim peškirom pokupiti vodu sa lica. Ne trljajte i ne grebite! Pokupite vodu tapkanjem.

Nakon toga, hidratacija lice. Hidratantna krema je obavezna.

 

 

Kada birate kozmetiku za lice, pomoć možete potražiti u prirodi. U trgovinama možete naći gotove proizvode, ali i prirodna sredstva za čišćenje lica sa jednakim ili boljim učinkom.

Rešenje za svoju kožu možete potražiti i u kuhinji i čišćenje lica obavljati u kućnim uslovima. Pogledajte koja su najupotrebljivanija domaća sredstva za čišćenje lica:

  • soda bikarbona
  • rakija
  • ulje
  • maska za lice

Čišćenje lica sodom bikarbonom

 

Ova čudesna namirnica sa potpunim pravom zauzima važno mesto kada je čišćenje lica u pitanju.

Poznato vam je da soda bikarbona ima antibakerijsko dejstvo, sto je čini savršenim preparatom za uklanjanje nečistoća sa lica. Njena zrnasta struktura doprinosi efektu pilinga, tako da osim što uklanja prljavštinu i masnoće, otklanja i mrtve ćelije kože. Na taj način omogućava zdravim ćelijama da dišu.

Kako očistiti lice sodom bikarbonom?

Sodu bikarbonu pomešajte sa malo vode i trudite se da dobijete kašastu stukturu, poput gelova za umivanje. Kružnim pokretima nanesite smesu na lice i ostavite da odstoji nekoliko minuta. Važno je da pri utrljavaju pokreti budu blagi i nežni, kako ne biste oštetili kožu.

Još bolji efekat se postiže kada sodu bikarbonu koristite u kombinaciji sa limunom. Kada se ove dve namirnice pomešaju, dobije se penasta struktura još jačeg efekta. Limun je takođe dobar za kožu, jer otklanja fleke i ujednačava ten.

Sodu bikarbonu ne bi trebalo koristiti svakodnevno kako ne biste isušili kožu. Dovoljno je jednom nedeljno obaviti ovaj tretman čišćenja lica.

Čišćenje lica rakijom

 

Naše bake nisu bez razloga davale prednost rakiji za lice u odnosu na ostala alkoholna pića. Ovo popularno piće možete iskoristiti i da očistite kožu. Za kožu se najčešće koristi komova rakija.

Komova rakija u kombinaciji sa lovorovim listom, zelenim čajem, limunom ili krastavcem, može da zameni tonik za čišćenje lica. Osim što dezinfikuje, studije su pokazale da komova rakija može ublažiti vidljivost bora. Ona u sebi sadrži antioksidanse koji smanjuju dejstvo slobodnih radikala i na taj način štiti kožu od štetnih uticaja.

U komovoj rakiji veliki udeo zauzima alkohol. Poznato je da alkohol isušuje kožu, pa sa spoljašnjom upotrebom rakije ne bi trebalo preterivati.

Upravo zbog toga, možete je koristiti na bubuljicama da biste isušili i dezinfikovali upaljeno područje. Rakiju ne bi trebalo stavljati na predeo ispod očiju, jer je koža na tom delu tanka i sklona pucanju.

 Ako imate suvu i osetljivu kožu, trebalo bi da razmisle da li je rakija dobar izbor za čišćenje lica, jer može doći do crvenila i iritacija.

Čišćenje lica uljem

 

Ako ne volite agresivna sredstva i hemijske preparate da stavljate na lice, možete da probate ulje za čišćenje lica, a posebno za uklanjanje šminke. Najdelotvornija i najupotrebljivanija ulja za čišćenje lica su kokosovo, maslinovo i ricinusovo ulje.

Nije potrebna velika količina ulja da biste očistili lice od šminke.

Ulje je, poput šminke masno. Masnoća se bolje rastvara u masnoći, nego u vodi.

Dovoljno je naneti par kapljica na tufer ili parče vate i naneti na kožu.

Ulje možete naneti na prste i direktno umasirati u kožu. Ova metoda opušta i zagreva mišiće lica. Na taj način, omogućava otvaranje i čišćenje pora. Ulje možete nanositi i na predeo ispod očiju. Po završetku masaže, višak ulja bi trebalo ukloniti. Ulje je preporučljivo koristiti uveče.

Ako pri ruci nemate neko sredstvo za čišćenje lica, možete da isprobate ulje.  Korisnici ove metode čišćenja kože tvrde da je ona posle upotrebe ulja glatka i mekana na dodir. Efekat neće izostati, a to je čista i nahranjena koža.

Sigurno ste imale priliku da uživate u opojnom mirisu kokosa.

Pored neodoljivog mirisa, kokosovo ulje ima i negujuće dejstvo na vašu kožu. Obiluje vitaminima C i E koji su odlični saveznici u borbi protiv starenja. Preporučuje se za suvu kožu, jer intenzivno vlaži i hrani. Sadrži i vitamin K koji uklanja podočnjake. Preporučuje se za negu osetljive kože ispod očiju.

Maska za čišćenje lica

 

Za uklanjanje nečistoća i negu kože lica, pomoć možete potražiti direktno iz kuhinje tako što čete napraviti savršenu masku za čišćenje lica. Ovde je posebno važno voditi računa o tipu kože, kako biste odabrali odgovarajuće sastojke.

Maske se uglavnom koriste za dubinska čišćenja lica, onda kada želite da pružite svojoj koži dodatnu negu.

Neke od najpoznatijih maski na lice su na bazi jajeta ( za masnu kožu bolje je belance, za suvu se koristi žumance), meda, limuna, banane, pavlake, kvasca. Za bolji efekat, ove sastojke možete kombinovati.  

Potpuno prirodni sastojci maski za čišćenje lica prodiru duboko u kožu, uklanjajući nečistoće i tragove umora. Nakon nanošenja svake maske, lice je potrebno umiti i potpuno osušiti.

Za one koji imaju problema sa bubuljicama i mitiserima, preporučujemo masku od belanaca i salveta. Zvuči nespojivo, ali belance ima efekat zatezanja kada odstoji na koži. Ako preko belanceta zalepite iscepkane delove salvete, dobićete trake za skidanje mitisera. Proces skidanja trake sa lica može biti neugodan, upravo zbog suvoće belanceta, ali efekat neće izostati.

Belance izbeljuje kožu, a može vam pomoći i da uklonite fleke od sunca.

Čišćenje lica kod kozmetičara

 

pravilno čišćenje lica

 

Ako pripadate onoj grupi ljudi koja čišćenje lica želi da prepusti rukama profesionalca, verovatno se pitate koji tretmani su dostupni u kozmetičkim salonima. Za vas izdvajamo najpopularnije metode čišćenja lica u salonima lepote:

  • ultrazvučno čišćenje lica
  • mehaničko čišćenje lica
  • medicinsko čišćenje lica
  • četka za čišćenja lica
  • aparat za čišćenje lica
  • dubinsko čišćenje lica

Ultrazvučno čišćenje lica ili ultrazvučni piling je prvi korak svih profesionalnih radova na licu. Ultrazvučni talasi duboko prodiru u kožu, povećavajući prokrvljenost i učinkovitost sredstava koji se utrljavaju u kožu. Na taj način, koža se dezinfikuje i čisti. Potpuno je bezbedan za upotrebu.

Medicinsko čišćenje lica je brz i efikasan način da dođete do blistave kože. Ovaj tretman izvodi lekar. Proces medicinskog čišćenja obuhvata različite oblike hidratacije, stimulacije i izbeljivanja kože.

Po mišljenju mnogih stručnjaka, četka za čišćenje lica je revolucionaran proizvod, jer omogućava dubinsko čišćenje kože. Mnogi veruju da je glavna prednost četke za čišćenje to što temeljnije čisti kožu nego umivanje nekim preparatom.

Ipak, postoje i neke mane ovog proizvoda. Četka nije pogodna za uklanjanje šminke na osetljivim regijama kao što je predeo oko očiju. Prečesta upotreba može dovesti do isušivanja kože.

Aparat za čišćenje lica sadrži u sebi više četki sa rotirajućim ili pulsirajućim dodacima u zavisnosti koji efekat želite da postignete. Neke četke su grublje, pa vrše blagi piling, a neke nežnije prema vašoj koži. Aparat vrši masažu lica, povećavajući cirkulaciju kože.

U kozmetičkim salonima možete naći i dubinsko čišćenje lica. Ova metoda započinje pilingom, a nastavlja se parenjem kože.

Parenje lica je efikasan korak u rutini čišćenja lica koji pruža višestruke benefite. Ovaj postupak, koji se lako može izvesti u udobnosti doma, ključan je za otvaranje pora, što značajno olakšava uklanjanje nakupljene nečistoće, naročito kod osoba s masnom kožom. Topla para deluje tako što proširuje pore, omogućavajući dubinsko čišćenje i uklanjanje mitesera, što je teže postići uobičajenim umivanjem.

Osim toga, parenje lica doprinosi poboljšanju cirkulacije krvi u koži, čime se pospešuje dotok kiseonika i hranljivih materija do ćelija kože, što rezultira zdravijim, svežijim izgledom i prirodnim sjajem. Proces parenja takođe ima terapeutski efekat, jer toplota i para mogu delovati opuštajuće na um i telo, smanjujući stres i napetost.

Za parenje lica kod kuće, potrebno je zagrejati vodu do tačke ključanja i preliti je u široku posudu, nakon čega se lice drži iznad pare s ručnikom prebačenim preko glave kako bi se zadržala toplota. Dodavanje biljaka poput kamilice ili nekoliko kapi eteričnog ulja može dodatno poboljšati iskustvo, pružajući aromaterapeutski efekat.

Važno je napomenuti da, iako je parenje lica korisno, treba biti oprezan da se ne izlaže koža previše vrućoj pari kako ne bi došlo do opekotina ili iritacije.

Takođe, ovaj postupak se preporučuje jednom nedeljno ili ređe, zavisno od tipa i osetljivosti kože

Na ovaj način se otvaraju pore i lice čisti od nečistoća i bubuljica. Kada se koža očisti, nanose se specijalne maske za zatvaranje pora. 

Profesionalni tretmani za negu kože lica, poput mikrodermoabrazije i HydraFacial tretmana, predstavljaju napredne metode za dubinsko čišćenje i revitalizaciju kože.

Mikrodermoabrazija je neinvazivni postupak koji koristi mikrokristale za nježno uklanjanje gornjeg sloja kože, čime se podstiče regeneracija, smanjuju fine linije i poboljšava tekstura kože. Ovaj tretman je posebno efikasan za osobe koje žele umanjiti efekte foto-starenja, hiperpigmentacije, i manjih ožiljaka od akni.

S druge strane, HydraFacial tretman kombinuje čišćenje, piling, ekstrakciju i hidrataciju, koristeći poseban uređaj koji istovremeno usisava nečistoće i aplicira serume bogate antioksidansima, peptidima i hijaluronskom kiselinom. Ovaj tretman je pogodan za sve tipove kože i adresira različite probleme kože, uključujući suvoću, masnu kožu, proširene pore i fine linije, pružajući trenutne rezultate bez potrebe za oporavkom.

Hidratacija – nužan korak nakon čišćenja lica

 

Hidratacija kože je ključni element svake rutine nege lica, esencijalan za održavanje zdravlja, elastičnosti i mladolikog izgleda kože. Adekvatno hidrirana koža bolje se odupire negativnim uticajima spoljašnje sredine, kao što su zagađenje i promene temperature, te je manje sklona iritacijama i starenju. Korišćenje hidratantnih krema, seruma ili ulja nakon čišćenja lica pomaže u obnavljanju vlažnosti kože, sprečavajući njeno isušivanje i zategnutost.

Preporučuje se odabir hidratantnih proizvoda koji odgovaraju vašem tipu kože. Za suvu kožu idealne su bogate, hranjive kreme, dok za masnu i kombinovanu kožu mogu biti bolji izbor lagani, vodeni serumi ili gelovi koji neće dodatno zamašćivati kožu. Sastojci poput hijaluronske kiseline, glicerina, i prirodnih ulja poput jojobe ili argana, poznati su po svojim izuzetnim hidratantnim svojstvima.

Važno je primenjivati hidratantne proizvode dva puta dnevno, ujutru i uveče, kako bi se održala optimalna hidratacija kože tokom celog dana. Takođe, ne zaboravite na područje oko očiju koje zahteva posebnu pažnju i proizvode prilagođene toj delikatnoj zoni.

Kao što vidite, postoji mnogo sredstava kojima možete održavati kožu čistom i zdravom. Uklanjanje nečistoća sa kože lica je proces koji se sprovodi svakodnevno, bar dva puta dnevno i obećava svež izgled kože. Ako želite da vaša koža što duže bude blistava i sjajna, trebalo bi da budete disciplinovani i da redovno čistite kožu.

Važno je napomenuti da je zdrava koža – lepa koža. Kao najveći organ na našem telu, zaslužuje pažnju. Pripadnice lepšeg pola znaju da čišćenje lica vredi svakog truda.

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *