rakija za čišćenje lica
Nega kože

Rakija za čišćenje lica: recept naših baka !

Da li je rakija za čišćenje lica dobra ili loša? Nije sve crno-belo. Izvucite najbolje iz nje za svoju kožu uz naše recepte!

Rakija se vekovima smatra odličnim sredstvom za dezinfekciju, pa su je naše bake koristile za ispiranje rana ali i kao melem i oblog u lečenju različitih zdravstvenih problema.

Pre nekoliko desetina godina bila je kraljica: lečila  je mnoge boljke i pritom su je dame nanosile na kožu lica kako bi se rešile bubuljica, fleka i ožiljaka ali i jednostavno očistile kožu. A onda se trend promenio.

U narednim redovima govorimo o tome da li u današnjem svetu može poslužiti, na koji način  i koje mane donosi sa sobom!

Rakija za čišćenje lica da ili ne?

 

Generalno gledano, rakija u svom sastavu ima od četrdeset do pedeset posto alkohola, koji može očistiti površinu vaše kože. Alkohol se nalazi u unutrašnjosti mnogih preparata za skidanje šminke i čišćenje lica, a neke od dama koriste i medicinski alkohol za uklanjanje nečistoća.

 

rakija za lice

 

U poređenju sa ljudima koji nanose medicinski alkohol od šezdeset pa sve do osamdeset posto na kožu lica, rakija je svakako bolji izbor. Delovaće blaže na unutrašnjost vaše kože a pritom ubiti mikrobe i pokupiti nečistoće iz pora.

Još jedna prednost rakije za čišćenje lica ogleda se u flaši pića koja u sebi ima koštice ali i plodove voća od kog je napravljena. Voće i njegove koštice vremenom otpuštaju antioksidanse i vitamin C. Kada ovakvom rakijom očistite kožu, ujedno ćete ojačati imunitet svog lica i pospešiti njegovu elastičnost.

To je lepa strana priče o rakiji za čišćenje lica.

Stručnjaci je preporučuju kada ste u žurbi i istrošili ste svoj prirodni losion za čišćenje kože. Tada možete ukloniti nečistoće sa nekoliko kapi rakije! U alarmantnim situacijama kada nastanu akne, a nemate adekvatan gel za bubuljice smirite ih pametno izabranom vrstom rakije.

I to je odlično znati, ako mene pitate!

Međutim postoji i loša strana čišćenja lica rakijom koja se odnosi na svakodnevno korišćenje iste. 

Velika količina alkohola u kozmetičkim preparatima isušuje kožu i čini je lako dopadljivom bakterijama i gljivicama. Pritom u kozmetičkim preparatima u većini slučajeva imamo mnogo manji procenat alkohola u odnosu na rakiju. Zamislite onda šta bi se desilo sa vašom kožom da danima, nedeljama ili mesecima nanosite rakiju na lice?

Svakodnevno korišćenje rakije za čišćenje lica isušilo bi unutrašnje slojeve kože tako da ona počne da se peruta i svrbi.

Lice može postati senzibilno, toliko da reaguje na svaki vetar, minimalnu hladnoću ali i toplotu. Susrešćete se sa crvenilom, svrabom i otokom obraza. Pritom uvek imajte na umu da dehidrirana koža brže stari, izgleda umorno i ispijeno!

Odgovor je jasan:  možete iskoristiti rakiju za čišćenje lica kada nemate ni jednu drugu opciju i to samo dva do tri puta zaredom! 

Rakija u proizvodima za lice

 

Prilikom pripreme kućnih proizvoda za negu lica možete iskoristit rakiju, najbolje komovicu ili jabukovaču saznajem istražujući. One sadrže manju količinu metil alkohola pa deluju blaže na unutrašnjost vaše kože.

Koliko je rakija postala primenjiva u nezi lica govori činjenica da različite meleme za lice i tinkture možete kupiti putem online šopova. U specijalizovanim laboratorijama stručnjaci ih pripremaju za negu vašeg lica, ali ne treba ih koristiti svakodnevno. Možete ih nanositi na kožu nedelju do dve dana, kako bi smirili postojeće probleme.

Neke od takvih tinktura za lice možete napraviti kod kuće!

Tinktura od gaveza i rakije za čišćenje kože i podmlađivanje lica

 

Gavez unutar sebe ima alantoin koji dubinski hidrira kožu i umiruje lojne žlezde, podstičući stvaranje novih proteina u ćelijama i samim tim zaglađujući bore. Rakija je odličan može sprečiti pojavu mitisera i bubuljica na licu.

Sve što treba uraditi je u tegli ostaviti rakiju sa rendanim korenom gaveza. Mešavina treba da odstoji na hladnom i mračnom mestu trideset dana, kako bi gavez otpustio hranjive materije. Zatim sa njome možete čistiti kožu ili je dodavati u svoju hidratantnu kremu kako bi osvežili ten i zagladili bore!

Rakijom se ne možete potpuno rešiti akni, a u prilog toj činjenici govori naša draga čitateljka Marija. Ona se dugo borila sa ružnim, crvenim i otečenim aknama. U nekim trenucima života prekrivale su gotovo celo lice i činilo joj se da nema spasa. Srećom, nije odustala i uspela je da pronađe prirodno rešenje za svoj problem. Naziva ga magičnim! Ne čudi, jer ona sada ima besprekorno čisto lice, bez akni, bubuljice i mitisera. I vaše lice može biti takvo ako probate isto što i ona. O čemu se radi, saznajte iz njene lične priče na sledećem linku: https://lepolice.com/nemam-vise-bubuljice-na-licu/ .

Tinktura od lovorovog lista i rakije za problematičnu kožu sklonu aknama

 

Masna koža lica može postati problematična i izbobana aknama ukoliko ne koristite adekvatne kozmetičke preparate. Pored poznatih anti akne tretmana mogu se pronaći tinkture za regulisanje nivoa sebuma na površini kože i isušivanje bubuljica sa rakijom. Neke dame ovakvu mešavinu pripremale su  kod kuće, a ja sam došla do recepta.

Osušeni a zatim izmrvljene listove lovora pomešajte sa čašom rakije i ostavite nekoliko sati da odstoji. Zatim mešavinom nanetom na tupfer možete očistiti masnu kožu lica, ubrzati zarastanje bubuljica i ukloniti neprivlačan sjaj kože.

Pročitajte više o lovoru za lice u ovom tekstu:

Proverite! Možda je baš lovorov list za akne ono što vam treba!

Ruzmarin i rakija za lice

 

Ruzmarin deluje umirujuće na kožu pod upalom i zajedno sa rakijom smatra se odličnim čistačem kože. Ukoliko pomešate osušeni ruzmarin sa rakijom dobićete čistač za lice koji neće potpuno isušiti vaše obraze.

Prilikom pripreme različitih kupovnih melema, domaće proizvodnje dodaje se određeni procenat rakije kako bi biljke ostale sveže i zadržale svoju hranjivu vrednost.

Navedene recepte ne treba praviti često i uvek ih treba isprobati na manjem delu kože, a čak i nakon toga postoji šansa za kontraindikacijama.  Uvek se treba osloniti na ljude koji su se godinama školovali kako bi nam dali adekvatnu kozmetiku koja će lice učiniti lepim i još važnije zdravim i koristiti proverene, dermatološki ispitane proizvode!

Rakija za čišćenje lica

 

Upotreba rakija za čišćenje lica je sasvim jednostavna. Napitak sipajte u čašicu.  Lagano natopite tupfer za nekoliko kapi rakije, tako da postane vlažan ali da se napitak ne cedi sa tupfera.

Umijte se i zatim temeljno prebrišite kožu tupferom. Budite pažljivi sa kožom oko očiju, ona je tanka i osetljiva pa joj velike količine alkohola nikako ne prijaju.

Kada završite sa čišćenjem lica rakijom temeljno se umijte i dobro osušite kožu peškirom. Nakon ovakvog čišćenja kože neophodna vam je hidrantna krema, kako bi sprečili isušivanje unutrašnjih slojeva lica. Nanesite je u debljem sloju i dajte joj vremena da upije!

Rakija protiv bubuljica na licu

 

Alkohol iz rakije ubija bakterije na površini vaše kože, ali prodire kroz pore i može vas rešiti bakterija u unutrašnjosti lica, koje su stvorile bolne bubuljice. Zasigurno je dobro sredstvo koje će sprečiti širenje akni sa obraza na čelo, bradu ili nos. To je super vest, ali rakiju za lice ne možete koristiti svakodnevno, jer koža gubi snagu usled velike koncetracije alkohola kojom je natapate.

 

rakija za akne

 

Za bezbolan i brz nestanak akni potrebna su vam prirodna negujuća sredstva, koja ubrzavaju njihovo zarastanje i jačaju imunitet lica. Koži pod infekcijom potrebna je hrana, vitamini, minerali i antioksidansi iz prirodnih gelova za bubuljice. Ali opet kažem, ako odete na odmor i iznenada vas zatekne nekoliko bubuljica pred menstruaciju ili bubuljice nakon brijanja (sa kojima se susreću muškarci) iskoristite rakiju.

Najbolje bi bilo u ovom trenutku naneti na površinu zahvaćenu aknama tupfer sa malom količinom alkohola u sebi. Lagano natapkajte akne i sačekajte da koža upije rakiju, nemojte ispirati lice.

Ovakav tretman je, kako kažu iskustva, uglavnom grub i oseća se blago peckanje i bridenje kože. Zato je bolje pomešati rakiju sa drugim, prirodnim sastojcima i pripremiti masku za lice!

Nećemo ostati nedorečeni, do kraja teksta pisaćemo o najboljim maskama za lice sa rakijom. Prvo da vidimo koju rakiju treba mešati sa drugim sastojcima i zašto!

Domaća rakija za lice

 

Ukoliko možete da birate radije sa police dohvatite domaću rakiju i nju iskoristite za pripremu maske, čišćenje lica ili isušivanje bubuljica.Pripremljena je destilacijom i u nju nisu dodati emulgatori ili drugi dodaci koji remete kvalitet i mogu narušiti balans vaše kože.

Sam alkohol izazvaće trenutno peckanje na površini lica, a tek različiti industrijski dodaci mogu napraviti problem i stoviriti osip, crvenilo, otok ili jak bol. Zato neka vaš izbor budu domaće rakije .

Proverite da li imate komovicu!

Komova rakija za čišćenje lica

 

Komova rakija je napravljena od grožđa i često se unutar nje ostavljaju koštice grožđa ali i kožica. Ovakva kombinacija može biti dobra za isušivanje bubuljica jer koštice grožđa imaju niz antioksidanasa u sebi. Neće dozvoliti da se lice isuši prilikom tretmana, već će ga održati u normalnom stanju koliko god je to moguće.

Komova rakija za lice se stoga smatra hranjivom u poređenju sa drugim vrstama, a čitajući istražujem da se unutar nje može pronaći i određena količina vitamina C. Ovom činjenicom su kontraindikacije svedene na mnogo niži nivo. Komova rakija može poslužiti kao prva pomoć na dan dva dok ne nabavite prirodno sredstvo za lečenje bubuljica i čišćenje lica!

Maske za lice sa rakijom

 

Pravilno pripremljena maska sa rakijom za lice može očistiti vašu kožu, umiriti i ubrzati proces zarastanje akni ali može vas rešiti i fleka na licu!

Vreme je za doslovno rečeno brčkanje po kuhinji!

Maska za lice sa rakijom za isušivanje bubuljica

 

Kako bi uklonili višak sebuma sa kože i smirili upaljene, otečene bubuljice pomešajte rakiju sa medom i jogurtom. Ovakva mešavina deluje blago na prvi sloj kože, umirujući infekciju i pritom čisteći lice.

Jogurt je tu da svojom svežinom ukloni bol i osećaj bridenja, ali i svojim probitoicima ojača unutrašnje slojeve lica. Med deluje antibakterijski takođe na površinu kože ali i smanjuje osećaj zatezanja, obezbeđujući licu vlažnost. Rakija u ovom slučaju dolazi kao jagodica na torti kako bi očistila kožu i pokušala da isuši bubuljice.

Recept:

  •  jedna kašika meda
  •  dve kašike hladnog jogurta
  •  jedna kašika komovice ili druge, domaće rakije

Sastojke pomešajte u činijici i najpre skinite šminku sa lica. Masku nanesite prstima na kožu uz laganu masažu i ostavite desetak minuta da upije. Zatim je temeljno isperite vodom i nanesite hidratantnu kremu u skladu sa tipom svoje kože!

Maska za lice sa rakijom za izbeljivanje lica

 

Pilikom izbeljivanja fleka od bubuljica ili drugih tragova hiperpigmentacije morate biti posebno pažljivi. Maska za lice sa rakijom je jaka i osetljivu kožu lica može iziritirati, zato izbegavajte područje oko očiju i ukoliko osetite peckanje odmah temeljno isperite prirodnu masku sa kože.

Recept:

  • tri kašike organskog kokosovog ulja
  • pola isceđenog limuna
  • jedna supena kašika rakije za lice

Limun izbeljuje kožu ujedno je jačajući vitaminom C dok rakija čisti lice i pospešuje upijanje aktivnih sastojaka limunovog soka i kokosovog ulja. Kokosovo ulje je ovde kako lice ne bi dehidriralo i predstavlja bazu prirodne maske za izbeljivanje lica. Prilikom pripreme cilj je dobiiti gustu smesu. Ukoliko je smesa retka dodajte kokosovo ulje po potrebi. Nanosite je na lice dok je kokosovo ulje u polučvrstom stanju, tako da se razmazuje poput kreme.

Masku za izbeljivanje lica možete držati na koži najviše desetak minuta a zatim se umiti nekoliko puta običnom vodom, kako bi je temeljno isprali!

Nakon ovakve maske bilo bi dobro da dubinski hidrirate kožu!

Maska za lice sa rakijom za čišćenje lica

 

Jednostavna maska za čišćenje kože priprema se za svega dva minuta i nanosi na tupfer, a zatim se njome prebriše lice. Sve što treba da uradite je da pomešate tri kašike maslinovog ulja sa jednom ipo kašikom rakije.

Maslinovo ulje odlaže pojavu dubokih bora i hrani kožu lica, ali i zbog svoje masne strukture odlično kupi nečistoće i priljubljuje ih uz tupfer dok rakija ubija mikrobe! Ovo je dobra mešavina za osetljivu kožu i mnogo je bolja u odnosu na čišćenje lica čistom rakijom.

Možete je pripremati nekoliko dana, sve dok ne nabavite adekvatno sredstvo za negu i čišćenje kože.

Alternativa rakiji za lice

 

Rakiju za lice možete koristiti samo u hitnim slučajevima a za svakodnevnu negu kože birajte hranjiva sredstva za čišćenje lica, zarastanje bubuljica i izbeljivanje kože.

Najpre zato što takvi proizvodi hrane unutrašnjost ćelija tako da lice bude glatko i zategnuto a pritom čisto i blistavo! Najbolje bi bilo birati prirodne proizvode sa što manjim, neophodnim procentom alkohola za lice.  Takva kozmetika održaće lice zdravim dugi niz godina.

Ovo su dobronamerni saveti , a evo šta kažu iskustva korisnika!

Iskustva sa rakijom za lice

 

Čitajući iskustva korisnika dolazim do zaključka da su tinejdžeri u većini slučajeva isprobali čišćenje lica rakijom. Njihovo lice je mlado i stoga uspeva da održi balans pored velike količine alkohola, tako da se nije isušilo. Uspevali su čak da neutrališu bol oko bubuljica i smanje crvenilo potkožnih akni.

Rakija za lice primenjiva je često i prilikom dezinfikovanja rana od bubuljica. Dame je nanose u maloj količini direktno na ranicu kako se ne bi inficirala!

Muškarci sa druge strane kada nemaju losion nakon brijanja kožu dezinfikuju rakijom. Nanose je na dlanove i zatim ih prislanjaju uz obraze. Kažu da je proces bolan ali da je svakako bolje istrpeti nego ne dezinfikovati kožu i susresti se sa osipom.

Ostavljamo na vama da izvagate dobre i loše strane rakije pre nego što je nanesete na lice. Odlučite da li vam je lakše i lepše da skoknete ili poručite prirodan preparat za bezbrižno negovanje kože ili napravite masku od rakije u svojoj kuhinji.

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *