Gavez za lice može biti vrlo koristan, ako se pravilno upotrebi. Saznajte kako da napravite kremu, gel ili tinkturu od gaveza kako biste na prirodan način došli do čiste i lepe kože lica.
Kada je nega kože lica u pitanju poslednjih godina, akcenat je sve više na prirodnim preparatima. Ništa čudno, jer je i suviše otrova oko nas, kako u hrani, tako i u vazduhu. Štetnih sastojaka u kozmetici takođe ima mnogo, pa zašto da ih ne izbegnemo ako postoji alternativa.
Prirodna kozmetika je dobar način da u tome uspete i bar malo očistite organizam i telo od hemije. Zato se dobar deo žena vraća se starim, dobrim i proverenim receptima. Na tom putu, susreli smo se sa neobičnom biljkom – gavezom, za koju se provereno zna da je za kožu lica dobra, ali koju takođe prati priča da u nekim slučajevima može biti otrovna.
Zašto da ne otpisujete gavez tek tako i kako da iz njega izvučete najbolje za svoje lice, vrlo brzo ćete saznati!
Prednosti gaveza za lice
Ako ste do sada negde načuli da se biljka gavez koristi samo za lečenje povreda mišića i kostiju, prevarili ste se. Za kožu lica može biti itekako lekovit, a evo i zašto.
To je na prvom mestu zahvaljujući brojnim aminokiselinama. Stalno ih pominjemo, jer spadaju u vrlo važne gradivne jedinice, najpre peptida za lice, tako i proteina. Za kožu su nam važne zbog dve vrste proteina- kolagen i elastin. Dobro je da znate kako možete povećati kolagen u koži.
Gavez obiluje i mnoštvom mineralnih materija, poput gvožđa, magnezijuma, fosfora, kalcijuma, cinka i selena. U njemu ima i značajnih vitamina za kožu lica, kao što su vitamini A, C i B12. Zanimljivo je da vitamin B12 poseduju retke biljke u prirodi, jer je tipičan za životinje. Baš zbog njega je gavez posebno na ceni.
Kada se pravilno koristi, koren gaveza ima brojne prednosti za kožu lica. Najpre, da naglasimo da tinkture i kreme od korena gaveza mogu da ublaže vidljivost bora.
Koža je nakon njegove upotrebe elastičnija i svežija, jer gavez odlično hidrira i smiruje upaljenu kožu lica.
Lišće gaveza je bogato alantoinom, pa se iz tog razloga dosta koristi, ali i ugljenim hidratima. Preporučuje se za negu suve, oštećene kože lica, jer utiče na njenu bržu regeneraciju i oporavak.
Koristi od gaveza imaju svi tipovi kože lica, a posebno se preporučuje za negu zrele kože sa prvim znacima starenja. Suvoj koži vraća izgubljenu vlažnost, a od pomoći je i osobama koje imaju bubuljice na licu.
Savršeno hidrira kožu, stvarajući vlažni, zaštitni sloj na licu, bez efekta zamašćivanja kože.
Lice sve vrlo brzo upije, pa nema suvišnih masnoća, a kao rezultat ostaje samo čista i nahranjena koža.
Ako ste i dalje skeptični, pročitajte kako je Lila rešila svoj problem sa znakovima starenja na koži. I ona ih je uklonila prirodnim putem, ali bez dileme da li je to bezbedno ili ne. Njeno iskustvo pročitajte na ovom linku https://lepolice.com/dobila-sam-bitku-sa-borama/.
Sada kada ste se uverili da je toliko dobar, ostaje nam da naučimo da ga pravilno koristimo.
Kako koristiti gavez za lice?
Gavez ne bi trebalo koristiti svež i odmah nakon vađenja iz zemlje.
Najbolje je da malo odstoji i da se osuši na sobnoj temperaturi. On ne gubi na kvalitetu kao neke namirnice ako se odmah ne iskoristi. Baš suprotno.
Isto važi i za listove. Njih odmah po branju samo isperite pod mlazom vode i ostavite da se malo prosuše.
Koren gaveza fino iščetkajte nekom blagom četkicom odmah po vađenju da bi bio savršeno čist. Pošto se nanosi na lice, treba da bude besprekorno čist, kako biste ga ostavili da se osuši i pripremili za kasnije seckanje. Nema potrebe da ga ljuštite.
Tek sada ste spremni za pravljenje pravih, prirodnih kozmetičkih preparata od gaveza.
Za kožu lica su najčešće u upotrebi krema, gel kapi ili maska za lice sa gavezom.
Slede provereni recepti za sve one koji vole da eksperimentišu u kuhinji!
Gavez krema za lice
Za pravljenje prave kreme za lice sa gavezom, biće vam potrebno nekoliko očišćenih korena gaveza i svinjska mast. Količina gaveza i svinjske masti treba da budu iste.
Svinjska mast da bi se nanosila na lice, mora da bude skroz čista i bela. Da biste to postigli, poželjno je da je operete u devet voda. Ovako oprana mast je nekada bila u širokoj primeni za negu kože lica. Došlo je vreme da je ponovo upotrebite.
Stavite opranu mast na tihu vatru. Dok se zagreva, naseckajte što sitnije koren gaveza. Ako vam je lakše, izrendajte ga. Kada mast počne da vri, spustite gavez da se blago proprži.
Sklonite sa šporeta i ostavite negde sa strane da odstoji 24h. Sutradan stegnutu mast od gaveza zagrejte, tek da može da se ocedi. Kroz cediljku odvojite kockice gaveza od masti, pa ostatak prespite u neku staru kutiju od kreme. Čuvajte svoju kremu od gaveza na hladnom i tamnom mestu, a najsigurnije je da to bude frižider.
Kremu za lice sa gavezom možete iskoristiti da omekšate suvu, ispucalu kožu i ublažite izražene bore oko očiju.
Samo budite oprezni kod nanošenja gaveza kod očiju, jer ne bi trebalo da ga nanosite na podočnjake. Za to upotrebite kreme za podočnjake.
Gavez gel za lice
Umesto svinjske masti, možete iskoristiti i maslinovo ulje za lice.
Ako odaberete varijantu sa uljem, smanjite količinu korena gaveza za polovinu.
Za jednu solidnu flašicu koja će vam poprilično trajati, jer se upotrebljava svega nekoliko kapi, biće vam potrebnan 1 dl maslinovog ulja i 50 gr prosušenog korena gaveza.
Priprema je skroz ista kao i sa svinjskom mašću. Zagrejte maslinovo ulje na vratri, pa dodajte sitno seckani gavez. Po potrebi i ako više volite da tekstura bude čvršća, dodajte i malo pčelinjeg voska. Na sobnoj temperaturi će ova smesa biti čvrsta, poput pravih gelova za lice.
Preporučuje se za izražene fleke na koži lica, a posebno za fleke nastale od Sunca.
Gavez tinktura za lice (gavez kapi za lice)
Za pravljenje ovog recepta, biće vam potreban koren gaveza i komova rakija. Narendajte koren gaveza i ostavite ga da se malo prosuši. Otprilike, 50- 100 gr korena gaveza iskoristite. Ako nemate koren, dobra zamena su i suvi listovi gaveza. Kada procenite da je spreman, ubacite ga u teglu i prelijte sa 7 dl komove rakije. Ostavite da odstoji na mračnom i tamnom mestu tačno dve nedelje. Kada ovaj period prođe, vaša tinktura je spremna za upotrebu.
Da bi vama bilo lakše, procedite tečnost u neku manju flašicu i po potrebi nanosite na lice.
Ako vam sve ovo zvuči naporno, možete nabaviti i gotovu tinkturu gaveza u nekim prirodnim apotekama.
Kapi gaveza za lice se inače preporučuju za uklanjanje fleka na koži, uključujući i staračke pege. Dobro su rešenje i za izražene ožiljke od bubuljica.
Jeste li znali da u moru prirodne kozmetike možete naći maske za lice od gaveza?
Gavez maska za lice
Maska za lice od gaveza se preporučuju za ujednačavanje tena i osvežavanje kože lica. Odgovaraju svim tipovima kože. Sa ovom vrstom kozmetičkog preparata nema potrebe da čekate dugo rezultate, već se oni vide odmah nakon skidanja maske.
Ako se malo bolje udubite u njihov sastav, videćete da su ove maske za lice pravljene od tinkture gaveza i neke neutralne kreme.
Ove maske se koriste vrlo lako: Dovoljno je da ih nanesete u tankom sloju na očišćeno lice i pustite da deluju petnaest do dvadeset minuta. Nakon ovog perioda, uklonite masku sapunom i vodom.
Za koje sve probleme na koži lica možete iskoristiti gavez?
Gavez za bubuljice i ožiljke od akni
Gavez može da vam pomogne da se rešite bubuljica. To je zbog toga što sadrži alantoin. Ovaj sastojak vrši blagu eksfolijaciju lica, odnosno otklanja izumrle ćelije kože. Skidanjem starih slojeva, dolazimo do zdrave i čiste kože.
Gavez može da smanji upalu na koži i očisti izražene bubuljice. Smiruje iziritiranu kožu i za sobom ostavlja čisto lice. Uklanja nečistoće iz pora i sprečava dalju pojavu bubuljica. Koža tretirana gavezom je mekana, glatka i vidno nahranjena.
Gavez poboljšava cirkulaciju u ćelijama kože, pa na taj način postiže rezultate kada je uklanjanje ožiljaka od akni u pitanju. Zbog tog svojstva se preporučuje i za uklanjanje bora na licu.
Gavez za bore na licu
Na početku smo spomenuli da je gavez jako bogatog sastava i da odlično regeneriše kožu lica. To je zato što supstance iz gaveza prodiru duboko u ćelije kože i podstiču stvaranje hijaluronske kiseline.
Ako primetite da gavez ni posle nekog perioda korišćenja (otprilike dve nedelje) ne daje rezultate, prestanite sa njegovom primenom. Problem na koži lica verovatno prevazilazi njegove mogućnosti.
Ako nastavite sa njegovim nanošenjem, a bez značajnih rezultata, rizikujete pojavu alergije i iritacije kože, kao i to da gavez ispolji svoje toksično dejstvo.
Koža tretirana kremom ili gelom od gaveza je svakako nahranjena i negovana. Kao rezultat, imamo nešto čvršću kožu lica sa većom pokretljivošću. Iako nije od koristi za bore, krema od gaveza se nešto više preporučuje kao vid kreme za staračke pege.
Gavez za fleke na licu
Bilo da su fleke na koži posledica sunčanja ili starosti, u pomoć možete pozvati neki preparat na bazi gaveza. Maska, gel ili krema od gaveza, svi ovi proizvodi su vam na raspolaganju da promene na koži ublažite.
Gavez odlično izvlači taze opekotine od Sunca, a nešto slabije promene koje su na licu dugi niz godina. Vodite računa i o tome da tretirate lice čim pre se pigmentacione promene pojave.
Kako u prirodi prepoznati gavez?
Gavez je biljka koja raste na vlažnom tlu, visine do jednog metra. Obično se nalazi uz potoke, reke ili jezera. Stablo joj je dlakavo, a cvetovi crni ili tamno ljubičasti. Zbog toga uz njegovo ime često ide i pridev ,,crni’’ gavez, a u narodu ga nazivaju i konjskim repom.
Spada u red pravih štetočina, jer je samonikla biljka. Opstaje tokom čitave godine, ali cvetovi se pojavljuju tek kad skroz otopli, dakle na leto. Iako ima lepe, zvonaste cvetove, kod gaveza su lekoviti i koriste se listovi i koren, mada koren daleko prednjači u upotrebi.
Koren gaveza je najčešće crn i vlažan kada se taze izvadi iz zemlje. Tek kada se sitno nasecka, unutra se vidi beli, sočni deo. Tu je skriveno mnoštvo lekovitih sastojaka, za negu lica izuzetno dragocenih.
Kada je gavez opasan i kako da to izbegnete?
Mere opreza kod upotrebe gaveza za lice
Pre uvođenja preparata na bazi gaveza za negu kože možete da se posavetujete sa svojim dermatologom. Svakako je najbolje rešenje da započnete tretman sa tinkturom, a kasnije pređete na masti i gelove, jer se oni nešto duže zadržavaju na koži.
Gavez, pored svih lekovitih sastojaka, sadrži i pirolizidinske alkaloide. Njihova količina u biljci varira u toku godine. Stoga, povedite računa o vremenu kada se gavez sakuplja.
On se nikako ne bere i vadi iz zemlje leti dok cveta, već obično u jesen ili rano proleće.
Samo male količine gaveza kroz period od četrnaest dana su bezbedne. Sve preko toga je toksično za organizam.
Zbog ovog sastojka, preparate sa gavezom ne smete da koristite u trudnoći i nakon porođaja.
Iskustva sa gavezom za lice
Iskustva kažu da gavez može biti od pomoći svima koji imaju neki vid upale i infekcije na koži lica. Jedino se ne upotrebljava na otvorenim ranama.
Evo uostalom i konkretnih iskustva sa gavezom za lice:
Verica, 51
,,Imam osetljivu kožu lica oduvek. Sunčeva svetlost mi posebno smeta. Čak i kada radim nešto napolju, bez da se sunčam, dešava mi se da izgorim. Srećom, pronašla sam lek za svoju kožu. Samo namažem gel od gaveza u tankom sloju, koža sve vrlo brzo upije. Crvenilo se nakon jednog ili dva mazanja skroz povuče. Mislim da su proizvodi od gaveza jako lekoviti!’’
Nikola, 33
,,U periodu kada sam se borio sa bubuljicama, dobijao sam preporuke da probam kapima od gaveza da rešim problem. Imao sam svakakve bubuljice, od mitisera, preko cističnih akni. Probao sam tinkturu od gaveza po domaćem receptu svega par puta i osim što čiste lice poput bilo kog drugog losiona za bubuljice, nisam primećivao nikakva druga poboljšanja. Meni nisu pomagale, a sa kremom od gaveza nisam ni hteo da rizikujem da probam da rešim problem.’’
Kod upotrebe gaveza za lice treba biti realan. Ovde nije u pitanju svemoguća biljka, ali može da pomogne kod različitih problema na koži. Setite se da ga imate kao jednu od opcija za svoje lice, pa ako zatreba, ništa vas ne košta da probate.
Sebum na licu i šta činiti kada nam zadaje muke!
Najbolja krema za lice probudiće Vašu kožu
Prepoznajte vrste bubuljica i nađite taktike za njihovo uklanjanje!
T zona lica i kako je držati pod kontrolom
Šta je uzrok akni i bubuljica i kako ih sprečiti?
Najbolja krema za lice sa ceramidima: uloga i preporuke
Fileri za lice – vrste i način dejstva
Da li je laser za podočnjake pravi izbor? Otkrijte šta može!