ishrana protiv akni
Bubuljice

Otkrijte kako ishrana protiv akni pomaže

Želite čisto lice bez bubuljica? Proučite onda kako treba da izgleda pravilna ishrana protiv akni, šta jesti, a šta ne . Vaše lice će vam biti zahvalno.

Bubuljice, na žalost, neke od nas prate iz godine u godinu. Taman kada smo se rešile pubertetskih bubuljica pojavljuju se upale na obrazima. Koji je razlog njihovog nastanka? Kako ih lečiti?

Da li ste znali da je često krivac hrana?

I kako ishranom protiv bubuljica?

Istraživanja kažu da nepravilna ishrana utiče na izgled naše kože. Sada definitivno potvrđujemo onu narodnu koja kaže „ti si ono što jedeš“.

Ne treba praviti drastične promene. Istraživali smo za vas i izdvojili namirnice koje podstiču upalne procese kao i hranu koja će očistiti lice od bubuljica.

Može li se ishranom protiv akni?

 

Nepravilna ishrana je jedan od uzroka bubuljica i stvara uslove za infekcije kože lica.

Ne paničite! Borite se ishranom protiv bubuljica.

Birajte zdrave namirnice i prošetajte do obližnje pijace.

ishrana protiv bubuljica

 

Pre nego što počnete da čitate o tome koje su namirnice dobre, a koje loše za kožu lica, slušajte svoje telo.

Preporučujemo vam da vodite dnevnik o svakodnevnoj ishrani.

Pišite o tome šta ste kada pojeli. Kako ste se osećali dva sata nakon obroka? Ukoliko vas koža svrbi posle konzumacije određene namirnice  – obavezno zapišite. Na kraju dana pregledajte lice nakon čišćenja i zapišite kako izgleda.

Ovo je jednostavan način na koji ćete saznati koja vam hrana prija i šta je to što podstiče nastanak bubuljica na licu.

Ako se zdravo hranite, problem je možda u nečem drugom.

Marija je dugo mislila da je njen problem šminka, ali ni to nije bilo tačno. Srećom, našla je rešenje problema i pobedila u borbi protiv bubuljica. Ni traga im nema! Lice joj je savršeno, a u čemu je bila tajna njenog uspeha, saznajte iz njenog iskustva koje se nalazi na ovom linku: https://lepolice.com/nemam-vise-bubuljice-na-licu/

Dakle, možda namirnice nisu uvek uzrok, ali pravilna nega lica je važna, jer ona nikako neće odmoći vašoj borbi sa aknama. Naprotiv, izborom pravih proizvoda ćete podržati svoje napore da ih se rešite i sa ovog fronta.

Namirnice koje izazivaju akne

 

Verovali ili ne, postoje mnoge namirnice koje podstiču stvaranje bubuljica. Zapravo, one narušavaju hormonski status, a to se odražava i na koži lica.

ishranom protiv akni

Masne, kalorične namirnice su na lošem glasu, a podjednako su na tapetu i slatkiši.

Stručnjaci kažu da je visok glikemijski indeks glavni krivac za pojavu akni. Hrana sa visokim glikemijskim indeksom podiže nivo insulina u telu. On posredno deluje na aktiviranje andorgenih hormona, koji pak deluju tako što povećavaju aktivnost lojnih žlezda koje luče sebum – prirodnu masnoću kože. Kada je koža jako masna, šanse za nastanak akni su veće.

Osim hrane koja ima visok glikemijski indeks i namirnice sa zasićenim mastima su te koje podstiču upale u organizmu. Ne razlažu se brzo u telu i teško ih varimo. Pored toga, povećavaju nivo šećera u krvi. Šećer prodire u ćelije i smanjuje brzinu rada odnosno regeneracije.

Ćelije usporavaju svoje svakodnevne procese pa dolazi do infekcija.

Ukoliko je upala stvorena, šećer će je dodatno podstaći. Bubuljice su prvi vidljivi signali ovog procesa.

Hormonske bubuljice takođe mogu biti podstaknute unosom zasićenih masti. Nije tajna da masne ćelije nisu samo uzrok gojaznosti, nego su i „dom“ pojedinim hormonima i mogu da remete hormonski balans. Rezultat toga su akne.

Saznajte više o hormonskim bubuljicama.

Hrana sa visokim glikemijskim indeksom

 

Ovde spadaju razne rafinisane namirnice,  beli šećer, belo brašno… i one nastale njihovom preradom.  Ove namirnice gotovo trenutno provociraju velike skokove šećera u krvi.

Šta to znači i kako onda ishranom protiv bubuljica kada ugljenih hidrata ima skoro svuda?

Postoje prosti i složeni ugljeni hidrati. Složeni su ono čemu treba da težite.

Kako?

  •  Birajte žitarice od celog zrna koje su napravljene od integralnog brašna. Sadrže vlakna iz kojih se šećeri ne oslobadađaju brzo i omogućavaju normalan nivo glukoze u krvi. Pored žitarica kao najvažnijih u našoj ishrani, birajte mahunarke, povrće i voće.
  • Voće može biti zamena za čokoladu odnosno slatkiše.Prirodni šećer frutkoza ima pozitivno dejstvo na organizam i kožu lica. Fruktoza je prirodan prost monosaharid. Zajedno sa žitaricama ona se pretvara u zdravu glukozu koju koristimo kao ‘’gorivo za naš organizam’’. Štiti imuni sistem od spoljašnjih uticaja i daje nam potrebnu energiju. Svaki dodatni šećer poput čokolade narušava harmoniju u organizmu. Naravno, ni ovde ne treba preterivati.
  • Smanjite gazirane napitke i veštačke sokove. Pijte više obične vode, a dobro mogu doći i čajevi protiv bubuljica.
  • Bez alkohola! Preterani unos alkohola pospešiće već postojeće upalne procese odnosno bubuljice. 

 

Kravlje mleko i bubuljice

 

Kravlje mleko sadrži visok nivo vitamina D koji pospešuje rast i razvoj. Preporučuje se deci jer jača kosti i celokupan imuni sistem. Ipak, kada odrastemo,treba smanjiti unos kravljeg mleka. Može mastiti kožu i stvarati potkožne bubuljice, najčešće na obrazima i bradi.

Postojeća teorija kaže da kravlje mleko pospešuje rast. Kako su nam u odrasloj dobi kosti dovoljno razvijene mleko utiče na rast ćelija kože što dovodi do disbalansa. Pore se proširuju, luči se više masnoće i dolazi do infekcija.

Bubuljice izazvane kravljim mlekom se teže saniraju i najbolje je postepeno prestajati sa konzumacijom.

Kravlje mleko smatra se krivcem za akne jer u njemu ima i hormona, koji prekomernim unošenjem mogu da naruše balasn hormona u našem organizmu.

Alergija na mleko može se javiti u vidu bubuljica. Ukoliko vam ne prijaju mlečni proizvodi poput jogurta i kiselog mleka možda ste intolerantni na laktozu. Nedostatak enzima laktaze čini nas neotpornim na laktozu. Lekari danas imaju jednostavne testove kojima će potvrditi intoleranciju. Pored problema sa bubuljicama na licu one se mogu pojaviti i na drugim delovima tela što može biti jasan pokazatelj pomenutog stanja.

Brza hrana kao uzrok bubuljica

 

Nije dobra,ali moramo priznati jeste praktična stvar.

Izbegavajte brzu hranu jer je prepuna masti koje nam ne daju energiju. Otežavaju varenje i koža lica vremenom postaje masna.

Masna koža lica je sklona infekcijama jer se na nju ‘’lepe’’ prljavštine iz spoljašnje sredine. Ne može da diše i dolazi do potkožnih bubuljica. Palačinke, sendviče, pljeskavice i sladoled možete pojesti nekad, ali radije birajte kuvanu hranu i sveže namirnice koje nisu prerađene.

Kako onda ishranom protiv bubuljica?

Možete i sami da zaključite da je štos u samodisciplini. Rešenje ne leži u izbegavanju već u uživanju u zdravijoj hrani koja će ojačati zaštitni sloj kože i rešiti nas bubuljica. Pored zdrave ishrane važno je koristiti prirodne kreme koje će ublažiti upalu.

Saznajte više o kremama za bubuljice.

Hrana protiv bubuljica

 

Raznovrsna ishrana je tajna vitalnosti. Ipak, kada bubuljice nastanu važno je znati kakva hrana može umiriti kožu i pomoći u regeneraciji upaljenog područja. Preporučujemo vam da vaša ishrana protiv bubuljica sadrži navedene namirnice  koje ćete da konzumirate barem tri puta nedeljno.

Hrana sa niskim glikemijskim indeksom

 

Ono što bi prvo trebalo promeniti je hleb koji jedete. Hleb i peciva od belog brašna treba maksimalno smanjiti. Ako ih već jedete,  konzumirati crni hleb od integralnih žitarica. Isto se odnosi i na sve ostale testenine.  

Ishrana treba da se bazira na svežim namirncama, pa u obzir dolaze svo sezonsko voće i povrće kod nas, izuzev lubenice. Ona ima visok glikemijski indeks, pa je treba izbegavati. Takođe, čuvajte se suvog voća, jer i ono ima visok GI. 

Antioksidansi u hrani

 

Pri izboru namirnica, treba birati one koji sadrže veliku količinu antioksidanasa, jer oni su ti koji štite kožu od spoljašnjih faktora i sprečavaju njeno propadanje. Dakle, ukoliko želite da odložite starenje, jedan od načina je unošenjem kvalitetnih, tzv. super namirnica.

Namirnice koje sadrže antioksidanse su: koštunjavo voće i povrće, citrusi, zimzeleno povrće, mahunarke, jaja, razne vrste mesa, ali i neke vrste čajeva.

Čaj od koprive

 

Nema osobe kojoj je kopriva prijatna na dodir. Kada se preradi, osuši i skuva dobijamo odličan napitak za borbu protiv akni. Sadrži širok spektar hranjivih sastojaka od vitamina A i C do gvožđa koje je zaslužno za rumeni izgled obraza.

Čitav spektar aminokiselina zaštitiće kožu od slobodnih radikala. Linololna i oleinska kiselina delovaće umirujuće na već postojeće upale. Ima antimikotično dejstvo. Sprečava širenje upale i prodiranje do dubljih slojeva kože. Redovnom konzumacijom čaja od koprive smanjićete mogućnost nastanka fleka na koži lica nakon bubuljica.

Priprema čaja od koprive je jednostavna. Ostavite vodu da proviri i prelijte kesicu čaja od koprive. Lepši je ukoliko se pije mlak pa ga ostavite da odstoji. Možete da pijete dve do tri šolje čaja dnevno.

Čaj od koprive se dobro pokazao u izjednačavanju tena. Možete ga koristiti kao tonik. Nanesite malo čaja od koprive na tupfer i pređite regiju lica kružnim pokretima. Regulisaće Ph vrednost kože lica i može smanjiti crvenilo i svrab.

Probiotici za lice

 

Na samom početku bili su dodaci jogurtu i mlečnim proizvodima. Danas se mogu kupiti u apoteci i regulisaće vašu crevnu floru i biti vaš saveznik kada krenete u borbu ishranom protiv bubuljica.

Definicija probiotika jeste da su oni specijalni živi organizmi koji mogu pospešiti varenje odnosno crevnu floru. Dobre bakterije, kako mi kažemo.

Budite oprezni pri izboru probiotika. Preporučujemo vam da se posavetuje sa lekarom ili farmaceutom. Probiotika je sve više na tržištu i ne mora da znači da će vam svaki odgovarati.

Pošto se primetio značajn njihov uticaj na akne i mikrobiom kože, nastali su i kozmetički proizvodi sa probioticima .

U kom god da su obliku, oni rade isto:

Pospešiće delovanje dobrih bakterija i smanjiće upale kože lica.

Namirnice bogate omega 3 masnim kiselinama

 

Omega 3 masne kiseline ulaze u sastav ćelijske membrane i učestvuju u radu receptora.Bez njih hormoni bi poludeli. Ne bi mogli da se održe i funkcionišu normalno. Nedostatak masnih kiselina se ogleda u suvoj koži lica.

Ukoliko imate problema sa bubuljicama, omega 3 masne kiseline će učrvstiti ćelije i sprečiti dalji ulazak mikroba.

Upalni proces će se sporije širiti pa ćete dobiti na vremenu.

Vitamin C

 

Koliko smo puta do sada čuli da je neophodno unositi što više vitamina za kožu lica?

Među gomilom zdravih namirnica izdvajamo vitamin C. Neophodan je kako bi se gvožđe apsorbovalo u ćelija. Pored toga, jača zaštitnu barijeru kože i čini je zategnutom.

Ukoliko pijete antibioktike i borite se sa bubuljicama, povećajte unos C vitamina.  Istraživanja kažu da vitamin C ispoljava brojne benefite kada je nega lica u pitanju.Pomoći će u vezivanju potrebnih minerala za ćelije kože i ubrzati regeneraciju. Danas je sve popularniji i možete ga naći u vidu šumećih tableta, ali nama je ovde cilj da se izborimo ishranom protiv akni.

Stručnjaci navode da najbolje efekat ima vitamin C koji direktno unosite u organizam jedući voće.

Citrusi, odnosno limunn narandže ili mandarine su odličan izbor. Ukoliko niste neki ljubitelj kiseleg, možete ga nanositi na lice u vidu seruma. Ubrzaće proces regeneracije i zategnuti kožu lica.

Proverite sve o serumu od vitamina C za lice.

namirnice protiv bubuljica

Vitamin A

 

Jedan od važnijih vitamina za zdravlje kože lica je vitamin A. On je prvenstveno zaslužan za lep i ujednačen ten, ali efikasno se bori i protiv bubuljica. Njegov nedostatak se odmah oseti, pa bi namirnice bogate ovim vitaminom trebalo svakodnevno unositi.

Da bi koža lica bila zdrava, na vašem meniju bi trebalo da se nađe riblje ulje, ali i razne vrste mesa. Iznutrice, poput džigerice sadrže ovaj vitamin, što može biti problem za sve vegeterijance. Ipak, dobra vest je da ga ima i u šargarepi i jajima, što može biti dobra zamena. 

Interesantno je da vitamin E u organizmu ometa skladištenje vitamina A, pa ih ne bi trebalo unositi u istom trenutku.

Hrana bogata vitaminom E

 

Vitamin E nikako ne bi trebalo zaboraviti, jer je u pitanju jedan od najvažnijih prirodnh antioksidanasa. Svakodnevno nanošenje krema bogatih ovim uljem, jedan je od načina da imate lepu kožu. Međutim, treba ga unositi u iznutra. Najviše ga ima u semenkama suncokreta, lešniku, kikirikiju, ali i u povrću, kao što je spanać, paradajz, brokoli.

Cink u namirnicama protiv bubuljica

 

Mineralne materije igraju veliku ulogu u očuvanju zdravlja, a posebno se izdvaja cink. Njega je poželjno nanositi i spolja da biste se rešili bubuljica (cinkova mast), a namirnice koje sadrže ovaj važni mineral su: koštunjavo voće, morski plodovi, pasulj, meso, mleko.

Dijeta protiv bubuljica: jelovnik

 

Ana je bila devojka masne problematične kože pune bubuljica. Dermatolog i prepisani antibiotici su rešili problem, ali u toku lečenja podvrgla se malo drugačijem režimu ishrane. Pristala je da podeli sa nama svoju dijetu protiv akni i bubuljica.

 

 

Pre nego što vam otkrijemo Anin režim ishrane protiv akni, naglasićemo da je ovo ipak individualog karaktera. Vi sami najbolje poznajte svoj organizam i znate kakva mu hrana odgovara u koje doba dana. Ako i ne znate, vama će jelovnik napraviti nutricionista po vašoj meri. Ovo je samo nešto što treba da uzmete informativno.

Prvi dan:

 

Doručak: tvrdo kuvano jaje, sveža sezonska salata, komad integralnog hleba

Užina:  šaka bobičastog voća

 Ručak: spanać i 300gr belog mesa

Užina : jabuka

Večera: šnicla

Drugi dan:

 

Doručak: jogurt ( u njemu se nalaze probiotici koji deluju protivupalno) i šaka orašastih plodova. Pomešajte ih i pojedite kao kašu.

Užina: nar ili ceđena narandža (zbog vitamina C)

Ručak: bareno povrće (karfiol i brokoli ) i 300gr crvenog mesa

Večera: 300gr vaše omiljene ribe

Treći dan

 

Doručak: naparavite smuti od sojinog mleka, banane i jabuke

Užina: šaka kikirikija ili oraha

Ručak: klasična bela čorba (čorba od povrća i belog mesa)

Večera: kriška crnog hleba i meda

Četvrti dan dijete:

 

Doručak: kajgana napravljena na maslinovom ulju (dva do tri jajeta)

Užina: jabuka ili kruška

Ručak: pire krompir (napravljen sa sojinim mlekom) i 300gr pileće džigerice

Večera: smuti od jogurta i malina

Peti dan dijete:

 

Doručak: tunjevina i parče crnog hleba

Užina: limunada (umesto šećera zasladite je medom)

Ručak: mešana salata (zelena salata, šangarepa i cvekla)

Večera: sojino mleko i zobene pahuljice

Šesti dan dijete:

 

Doručak: dva do tri parčeta proje

Užina: jabuka

Ručak: kuvani grašak ili pasulj

Večera: banana

Sedmi dan dijete:

 

Doručak: integralne pločice i jogurt

Užina: šaka bobičastog voća

Ručak: 300gr svinjske džigerice i zelena salata

Večera: jogurt i zobene pahuljice, možete dodati i voće po izboru

 

Kao što vidite možete kombinovati sastojke i reč je o laganoj ishrani bez slatkiša. Nakon par dana suzdržavanja i povećanog unosa voća i povrća osećaćete se svežije. Koža lica će povratiti sjaj, a vremenom i elastičnost.

Sedam dana nije dovoljno, preporučujemo vam da se pridržavate  pravila zdrave ishrane trajno,  kako bi ishranom protiv bubuljica došli do trajnijih rezultata. Učinićete sebi dvostruku uslugu. Ojačaćete imunitet tela i pomoći koži da se lakše izbori sa aknama.

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *