bubuljice oko usana
Bubuljice

Bubuljice oko usana i kako ih se rešiti

I za dosadne i uporne bubuljice oko usana postoji pravo rešenje.One će postati samo vaša ružna prošlost, ako poslušate naše korisne savete koji slede.

Uzrok bubuljica oko usana

 

Kada se  naše pore zapuše mrtvim ćelijama kože ili sebumom, pojavljuju se bubuljice oko  usana.

Postoji  čitav niz uzroka, kao što su : prljave ruke, neredovno menjanje jastučnice, prislanjanje našeg telefona usnama dok razgovaramo, nezdrava ishrana, a ponekad i problem sa hormonima.

U poslednje vreme, čest uzročnik stvaranja bubuljica oko usana je upotreba zaštitnih pamučnih ili hirurških maski za lice

Hormonalne promene su jedan od glavnih uzroka pojave bubuljica oko usana. Tokom puberteta, telo prolazi kroz brojne promene, uključujući povećanu proizvodnju hormona kao što su androgeni, koji mogu dovesti do povećane proizvodnje sebuma, prirodnog ulja koje može začepiti pore. Slično tome, menstrualni ciklus kod žena može izazvati fluktuacije hormona koje često rezultiraju izbijanjem bubuljica. Trudnoća i menopauza takođe mogu izazvati hormonalne promene koje utiču na kožu, povećavajući sklonost ka aknama oko usana.

Ishrana igra značajnu ulogu u zdravlju kože. Određene namirnice, poput začinjene hrane, mlečnih proizvoda i šećera, mogu izazvati inflamaciju i povećati rizik od bubuljica. Mlečni proizvodi, na primer, mogu sadržati hormone koji dodatno opterećuju kožu i dovode do stvaranja akni. Zdrava ishrana bogata voćem, povrćem, integralnim žitaricama i zdravim mastima može pomoći u održavanju čiste kože.

Stres i način života takođe imaju značajan uticaj na pojavu bubuljica. Hronični stres može izazvati hormonalne disbalanse, što dovodi do povećane proizvodnje sebuma i rizika od upaljenih pora. Način života koji uključuje nedovoljno sna, nezdravu ishranu i nedostatak fizičke aktivnosti može dodatno opteretiti telo i pogoršati stanje kože. Usvajanjem zdravih životnih navika, kao što su redovna fizička aktivnost, kvalitetan san i tehnike za upravljanje stresom, može se značajno smanjiti pojava bubuljica oko usana.

Vrste bubuljica oko usana

 

Bubuljice oko usana mogu biti sitne ili krupne. Mogu biti mitiseri, potkožne ili gnojne bubuljice.

  • Sitne bubuljice su dosta česte.Prati ih upaljenost i bol.Tvrde su i najčešće su bele boje.
  • Gnojne bubuljice su uokvirene crvenim otečenim krugom.Zagnojene su i najčešće su bele, a ponekad i žute boje. Njih zovemo i pustule
  • Potkožne bubuljice su tvrde i smeštene su ispod kože.Znaju da budu jako bolne.
  • Mitiseri su male, tamne tačke na vašoj koži.
  • Papule: To su male, čvrste, crvene kvržice koje nemaju gnojni vrh. One su rezultat upale u folikulu dlake i mogu biti bolne na dodir.
  • Ciste: Ove bubuljice su duboko ispod kože, veće su i bolnije od drugih vrsta. Ispunjene su gnojem i sebumom, a često ostavljaju ožiljke. Nastaju kada se infekcija proširi dublje u kožu.
  • Noduli: Slični cistama, noduli su velike, čvrste, bolne kvržice koje se razvijaju duboko ispod površine kože. Oni mogu trajati duže vreme i često zahtevaju medicinsku intervenciju.
  • Komedoni: Poznati kao mitiseri i bele tačke. Mitiseri su otvoreni komedoni koji izgledaju kao male crne tačke, dok su bele tačke zatvoreni komedoni ispod površine kože.

Često mislimo da nas muče klasične bubuljice, grupisane u predelu oko usta, ali neretko su u pitanju za nijansu ozbiljnija kožna obolenja, koje ćemo navesti  i o njima reći nešto više.

Simptomi bubuljica oko usta i kako ih razlikovati od drugih pojava

 

Simptomi: Bubuljice oko usana mogu izazvati različite simptome koji se razlikuju u zavisnosti od vrste i ozbiljnosti bubuljica:

  • Svrab: Mnoge bubuljice, posebno one koje su upaljene, mogu izazvati svrabež. Svrab može dodatno iritirati kožu ako se češete, što može dovesti do pogoršanja stanja.
  • Bol: Bubuljice, posebno ciste i noduli, mogu biti vrlo bolne. Bol je rezultat upale i pritiska ispod kože.
  • Crvenilo: Upaljene bubuljice često izazivaju crvenilo kože oko zahvaćenog područja, što je znak inflamatornog procesa.
  • Oticanje: Upala može uzrokovati oticanje područja oko bubuljica, što dodatno doprinosi nelagodnosti i bolu.
  • Osetljivost na dodir: Područje oko bubuljica može postati osetljivo na dodir zbog upale i pritiska ispod kože.

Razumevanje različitih tipova bubuljica i simptoma koje izazivaju može pomoći u boljoj identifikaciji i odabiru odgovarajućeg tretmana za efikasno rešavanje problema.

Međutim, često se mogu pomešati sa ovim promenama na koži oko usta:

Perioralni dermatitis ili osip oko usta

 

Ovo je bolest kože lica, koja počinje u predelu oko usana.Može se proširiti i do nosa i očiju.

Ovaj osip je crvene boje sa čvorićima, prištićima, koji podsećaju na bubuljice.

Mogu ga izazvati paste za zube ili sredstva za ispiranje usta koje sadrže fluor koji iritira  kožu.

Sve devojke i žene, koje koriste jaku šminku, često muku muče sa perioralnim dermatitisom.Teška šminka može da začepi pore kože, podstičući tako razvoj upale i skupljanje štetnih materija.

Ovo stanje kože, može  izazvati i oralna kontracepcija, kao i proizvodi za zaštitu od sunca i neke bakterijske ili gljivične infekcije.Okidač može biti i stres, kao i osetljivost na šećer i gluten.

Oralni herpes

 

Ovo je infekcija kože na ili blizu usta.Herpesne promene se mogu javiti i u usnoj duplji, ali su retke. Često i ne znamo da smo dobili herpes, već mislimo da je u pitanju obična bubuljica, jer su vizuelno slični u početku.

Bubuljice su rezultat upale začepljenih pora i bakterija koje se nalaze u njima dok uzroke pojave herpesa možemo tražiti u vrućini, neadekvatnim kozmetičkim tretmanima i stresu, a pre svega u virusu herpesa.

Kod herpesa osećamo žarenje ili trenje u predelu gde se formirao. Herpes se javlja uvek na istom mestu, a bubuljice se javljaju na više mesta. Herpes vremenom postaje grozdast i ispunjen tečnošću, zatim se pretvara u otvorenu ranu i vremenom se pretvara u krasticu.

Nevezano od toga da li ga diramo ili ne, on ima svoj određen proces dejstava na našoj koži oko usana.

Herpes je ispunjen tečnošću, a bubuljice gnojem ili sebumom.

Simptomi mogu trajati nekoliko nedelja ili u nekim slučajevima i duže.

Ekcemi

 

Podsećaju na bubuljice, jer su crveni  i prati ih otok i često se mogu naći smešteni u predelu oko naših usana.

Dodatno u odnosu na bubuljice je da se kod njih javljaju mehurići ispunjeni tečnošću.U jednom trenutku, oni pucaju, a koža počinje nesnosno da nas svrbi i da se ljušti.

Ekcemi kože se mogu javiti u našim najranijim danima, a nekada nas prate i kroz ceo naš život.

Oni u stvari predstavljaju imunološku reakciju naše kože na razne supstance iz našeg bližeg i šireg okruženja, koje su po nas alergene. Možemo biti alergični na hranu, neke lekove, kozmetičke preparate i još mnogo toga.Alergeni dospevši na našu kožu, prvo prodiru u njen površinski sloj, epiderm, a zatim se vezuju  za proteine i tako nastaju ekcemi.

Pročitajte koje još promene na licu liče na bubuljice, ali to zapravo nisu.

Bubuljice oko usana kod dece

 

Koža dece je jako osetljiva, naročito oko usta, gde se često javljaju bubuljice.

Treba razlikovati potrebe kože dece po uzrastu i uvek moramo imati na umu da proizvode za higijenu i negu namenjene za odrasle ne bismo trebali upotrebljavati za nežnu kožu beba i dece.

Česta je kožna iritacija oko usana kod dece, propraćena suvom i hrapavom kožom, crvenilom i neizbežnim malim bubuljicama.

Deci pubertetskog uzrasta treba uporno skretati pažnju da redovno peru ruke.Prljave školske klupe,telefoni i slično stalno su u dodiru sa njihovim rukama, kojima kasnije dodiruju lice. To može da izazove bubuljice u predelu oko usana.

Potrebno je bar na pet dana  menjati posteljinu i dečije jastučnice,  jer masnoća sa kose prelazi na jastuk, odnosno jastučnicu, a zatim i na lice.Ovo može biti razlog nastanka bubuljica oko usana kod dece.

Takođe i grinje koje se nalaze u posteljini, mogu biti podjednako čest uzročnik pojave ovakvih bubuljica i kod dece i kod odraslih.

Bubuljice oko usana kod muškaraca

 

Kao i žene, ni muškarci nisu pošteđeni bubuljica. Često se bubuljice nalaze upravo oko njihovih usana.

 

akne oko usana

 

Neki od saveta  su da:

  •   Kada se brijete, uvek koristite oštar brijač.Tako ćete izbeći mogućnost da se dlačice zadrže u porama, što je jako čest uzrok pojave bubuljica posle brijanja oko usana.
  • Vodite računa da ni vaša pena za brijanje niti vaša pasta za zube u svom sastavu nema SLS, odnosno natrijum laureat sulfat, jer  ovaj sastojak može biti jedan od uzročnika vaših  bubuljica oko usana.
  • Ne dodirujete vaše bubuljice  u predelu usana niti pokušavaje da ih iscedite, jer tako ćete samo dodatno pogoršati stvar.

Akne oko usana kod žena

 

Kad izađemo iz puberteta, koji je poznat i po tome što nas je  darovao velikim brojem pubertetskih bubuljica, naročito onih u regiji oko usana,mislimo da smo se sa njima pozdravili zauvek.

Nažalost, istina nije takva, pošto akne oko usana kod odraslih se javljaju ponovo.

Zdrava ishrana i adekvatna nega biće dve osnovne stvari koje će učiniti vašu borbu uspešnom.

Svakako je preporučljivo i prekontrolisati svoje zdravlje, jer tako ćete ukloniti sve potencijalne uzroke koji bi mogli da naruše izgled, kvalitet i lepotu vašeg lica. Zapamtite, drage dame da su vaše usne i predeo oko njih veoma osetljivi i da biste trebali uvek ovom delu lica da posvećujete izuzetnu pažnju.

Marija je iz dana u dan doživljavala stres, nanovo se budeći sa crvenim i bolnim bubuljicama, za koje nije imala rešenje. Pored toga što su je bolele, rušile su i njeno samopouzdanje, jer se nije mogla da pohvali lepim tenom i kvalitetnim i negovanim izgledom kože. Nije ni slutila da postoji jednostavno rešenje za njenu problematičnu kožu. Ona je svoje rešenje pronašla i sada uživa u svojoj predivnoj koži i sjajnom tenu.Želite li da i vi imate čisto lice kao ona?.Ako je vaš odgovor „da“, saznaćete više iz linka koji sledi: https://lepolice.com/nemam-vise-bubuljice-na-licu/

Sitne bubuljice oko usana

 

Iako sitne, bolne su i upaljene. Ove akne usana mogu nastati posle depilacije nausnica voskom ili raznim trakicama za skidanje dlačica.  Često su rezultat  korišćenja neodgovarajuće šminke i/ili šminke lošeg kvaliteta. Ako koristimo prejaku pastu za zube, ona je u stanju da isuši osetljivi deo oko usta.

Takođe ove sitne bubuljice mogu da budu nuspojava nekog hormonskog poremećaja ili rezultat neadekvatne  ishrane, prvenstveno konzumiranja prezačinjene hrane i velike zastupljenosti mlečnih proizvoda u našoj ishrani.

Mogu nastati  i kao posledica korišćenja teških krema koje sadrže parafinsku bazu ili vazelin.  Spisak uzročnika sitnih bubuljica oko usta je dugačak.

Mogu se javiti i kao reakcija na neku vrstu hrane na koju smo alergični.

Sitne bubuljice oko usana su užasno tvrde, uglavnom su bele boje i liče na male grudvice.Mogu mesecima ostati oko vaših usana.

Čistite pravilno i obazrivo kožu vašeg lica, da se sitne bubuljice ne bi množile.

Takođe, dok ih ne pobedite, izbegavajte direktno sunčanje vašeg lica.

Preporučljivo je koristiti blage, prirodne sapune za lice.

Redovnim negovanjem prirodnim kremama, ove sitne bubuljice će nestati.

Gnojne bubuljice oko usana

 

Gnojne bubuljice su takozvane  „ zrele bubuljice”.

Po crvenom otečenom krugu oko bubuljice, odmah možemo da vidimo da se radi o upalnom procesu unutar kože .U epicentru ovog upaljenog kruga, na površini same bubuljice možemo videti gnoj koji je najčešće bele boje. Ponekad gnoj bude žute boje, ukoliko je prljavština od spolja dodatno iziritirala deo kože oko usana.

Ove bubuljice su na prvom mestu zdravstveni, pa tek onda i estetski problem.Nekada je gnojna bubuljica jako mala, a nekada je jako velika i može da nam napravi ozbiljan problem.

Gnojne bubuljice oko usana pojavljuju se često kod žena u vreme njihovog menstrualnog ciklusa, a izuzetno česte su kod adolescenata i kod osoba sa nekim hormonskim disbalansom.

Nezdrava ishrana može biti jedan od uzroka njihove pojave.

Preporučuje se da jedete koštunjave plodove, masline i semenke, jer njihovim unošenjem unosite zdrave masti u naš organizam, koje su nam veoma korisne jer pomažu u kontroli upala koje se dešavaju u predelu oko usana.

Takođe, preporučuje se da izbegavate preterano konzumiranje slatkiša, kao i svima omiljene čokolade,  jer se smatra da slatkiši povećavaju kiselost našeg organizma, a bakterije prosto obožavaju kiselu sredinu. Generalno bi trebali da izbegavamo slatke proizvode u širokom luku, ako smo skloni stvaranju gnojnih bubuljica oko usana.

Potkožne bubuljice oko usana

 

Potkožne bubuljice su one koje se ne vide, a bole. Mogu se napipati pod jagodicom prsta. Često su smeštene oko usana.

Potkožne bubuljice oko usana na našem licu se najčešće pojavljuju ako koristimo nekvalitetne ruževe i balzame za usne.

Pod ovim „nekvalitetne“, podrazumeva se da je ovim proizvodima prošao rok korišćenja ili da su u roku, ali da u sebi sadrže neki sastojak koji nam ne odgovara.U oba slučaja, upala se proširuje lako.

Usne su jako osetljive , a bakterije znaju da naprave baš puno problema.

Takođe mogu nastati, ukoliko ne menjamo redovno našu jastučnicu za spavanje i ukoliko dodirujemo prljavim rukama predeo oko usana.

Jako bitna  je redovna higijena lica, odnosno čišćenje lica i umivanje. Mazanjem dobrih gelova i krema za bubuljice, možemo da isušimo ove potkožne napasti.

A ako nam je baš  jako upaljena zona oko usana, uvek će pomoći hladne obloge za akne.

U ovom periodu je jako bitno da ne koristimo pilinge za mitisere na licu, jer sa njima samo ćemo dodatno pogoršati stanje naših potkožnih bubuljica.

Treba napomenuti i da ovakve potkožne bubuljice dosta češće dobijaju ljudi sa masnijom kožom, zatim oni koji se nezdravo hrane, koji jedu puno slatkiša , pušači, kao  i oni koji prolaze kroz hormonske promene.

Kako ukloniti bubuljice oko usana?

 

Bubuljice oko usana možemo ukloniti prirodnim metodama uz pomoć meda, limunovog soka, paradajza, kurkume i ulja od čajevca.

 

gnojne bubuljice oko usana

Med

 

Med je izuzetan prirodan lek. Bogat antimikrobnim svojstvima, pokazao se kao veoma efikasan borac protiv bubuljica oko usana.

Postupak je sledeći:

  • Nanesite malo meda na čist prst, a potom ga prstom stavite na  bubuljice oko usta.
  • Ostavite nanesen med da odstoji dvadeset minuta.Potom operite lice mlakom vodom.

Bubuljice će posustajati, ako postupak ponavljate uporno dan za danom jedan određeni  vremenski period.

Limunov sok

 

Limun u sebi sadrži askorbinsku kiselinu i antioksidanse.Sve ove odlike čine ga odličnim saveznikom u našem malom kozmetičkom ratu, koji smo objavili bubuljicama  oko usana.

Krajnje je jednostavno :

  • Nanesite sok od isceđenog limuna na predeo oko usana nekoliko puta na dan.

Pozitivni efekti će vas uskoro obradovati.

Paradajz

 

Paradajz u sebi sadrži dragocenu salicilnu kiselinu, a upravo ova kiselina rastvara sebum i sprečava masnoću, koja je uzrok nastanka bubuljica oko usana

Postupak je lak:

  •   Izgnječite jednu krišku paradajza, koju ćete potom naneti na predeo sa bubuljicama.
  •   Ostavite smesu da stoji na licu jedno deset minuta, a zatim lice isperite mlakom vodom.

Ponavljajte postupak nekoliko puta dnevno i vrlo brzo  dobićete izvanredne rezultate.

Kurkuma

 

Kurkuma ima i antioksidativna i antiupalna svojstva. Leči naše bubuljice oko usana.

Priprema:

  •   U kurkumu dodajte malo vode i napravite pastu.
  • Nanetite smesu na bubuljice.
  • Posle dvadesetak minuta, isperite lice mlakom vodom.

Ovaj postupak je optimalno ponavljati dva puta nedeljno.

Ulje od čajevca

 

Primena ovog ulja, daje brze rezultate kod gnojnih bubuljica oko usta.Smanjuje upale.

Korišćenje:

  • Nanesite ga štapićem za uši direktno na samu bubuljicu.
  • Drži se nekoliko sati, a onda se ispira.

Možete koristiti razblaženo ulje od čajevca kupljeno u apoteci, pomešati sa drugim uljem, na primer kokosovim ili pomešati sa vodom.

Ricinusovo ulje

 

Ima antiupalno dejstvo.Pred spavanje nanesite na predeo oko vaših usana malo ricinusovog ulja. Ostaviti preko noći da deluje. Ubrzo ćete osetiti da se bol smanjio.

Međutim, ono što se pokazalo kao najefikasnije u borbi protiv bubuljica oko usana je sledeće..

Prirodni gelovi i kreme protiv bubuljica oko usana

 

Ovakvi preparati za bububuljice deluju jer su bogati mineralima i vitaminima.

Potražite one koji u svom sastavu imaju ekstrakt kore hrasta, piknogenol, semena biljke tamarinda, bukovače ili cveta livadskog ljulja. Izuzetno delotvoran sastojak je i ulje čajevog drveta.

Uglavnom se koriste dva puta dnevno da bi njihovo dvostruko dejstvo : umirujuće i hranjivo,  postiglo maksimalan efekat na našu  kožu i da bi nas te dosadne bubuljice oko usana zauvek napustile.

Brzi pomoćnik u borbi protiv bubuljica i akni u predelu oko naših usana može biti sve popularniji flaster za bubuljice.  Ako niste do sada čuli za tako nešto, naš šavet je da ga obavezno probate.

Medicinski tretmani

 

Postoji nekoliko medicinskih tretmana koji mogu efikasno pomoći u lečenju bubuljica oko usana.

Jedan od najčešćih pristupa su topikalne kreme koje sadrže sastojke poput benzoil peroksida, salicilne kiseline i alfa hidroksi kiselina. Ove kreme deluju tako što uklanjaju mrtve ćelije kože, smanjuju zapaljenje i ubijaju bakterije koje izazivaju akne.

U težim slučajevima, dermatolog može prepisati antibiotike, koji mogu biti topikalni ili oralni. Topikalni antibiotici, poput klindamicina i eritromicina, direktno se nanose na zahvaćeno područje kako bi smanjili bakterijsku infekciju i upalu. Oralni antibiotici, kao što su doksiciklin i minociklin, deluju sistemski, smanjujući broj bakterija i upalnih procesa u telu.

Hormonske terapije su takođe opcija, posebno za žene koje imaju akne povezane sa hormonalnim disbalansom. Oralni kontraceptivi i spironolakton su često korišćeni u ovom kontekstu, jer pomažu u regulaciji hormona koji mogu izazvati prekomernu proizvodnju sebuma.

Retinoidi, derivati vitamina A, predstavljaju još jedan efikasan tretman za akne. Topikalni retinoidi, poput tretinoina, adapalena i tazarotena, pomažu u otčepljivanju pora i smanjenju upale. Oralni retinoid izotretinoin, poznatiji kao Accutane ili Roakutan, koristi se za teške slučajeve akni koji ne reaguju na druge tretmane. Ovaj moćan lek smanjuje veličinu lojnih žlezda i proizvodnju sebuma, ali zahteva strogi medicinski nadzor zbog potencijalnih ozbiljnih nuspojava.

Kombinacija ovih tretmana može biti prilagođena specifičnim potrebama i stanju kože pacijenta, pružajući holistički pristup lečenju bubuljica oko usana

Kako sprečiti bububuljice oko usta

 

Bubuljice oko usana u mnogo slučajeva moguće je sprečiti. Evo na koji način.

Higijena

 

Pravilna higijena lica je ključna za sprečavanje pojave bubuljica oko usana. Evo nekoliko saveta kako da održavate lice čistim:

  • Redovno pranje lica: Perite lice dva puta dnevno, ujutro i uveče, kako biste uklonili prljavštinu, sebum i bakterije koje se nakupljaju tokom dana. Koristite mlaku vodu jer prevruća ili prehladna voda može iritirati kožu.
  • Korišćenje blagih sredstava za čišćenje: Izaberite blage, nekomedogene proizvode za čišćenje koji neće začepiti pore. Izbegavajte agresivne sapune i sredstva za čišćenje koja mogu isušiti kožu i izazvati dodatnu proizvodnju sebuma.
  • Izbegavanje dodirivanja lica rukama: Trudite se da ne dodirujete lice rukama jer na taj način prenosite bakterije i prljavštinu na kožu. Ako morate dodirnuti lice, uvek prvo operite ruke.
  • Redovna promena jastučnica: Menjajte jastučnice barem jednom nedeljno kako biste smanjili nakupljanje bakterija i prljavštine koje mogu izazvati bubuljice.

Izbor kozmetike

 

Izbor odgovarajuće kozmetike može značajno uticati na zdravlje vaše kože. Evo nekoliko preporuka:

  • Nekomedogeni proizvodi: Koristite proizvode označene kao nekomedogeni, što znači da su formulisani tako da ne zapušavaju pore. To uključuje kreme, losione, pudere i druge proizvode za negu i šminku.
  • Izbegavanje teške šminke: Teška, masna šminka može začepiti pore i izazvati bubuljice. Umesto toga, birajte lagane, mineralne pudere i proizvode na bazi vode.
  • Redovno čišćenje šminke: Uvek temeljno očistite šminku pre spavanja kako biste omogućili koži da diše i regeneriše se tokom noći. Korišćenje blagih sredstava za skidanje šminke pomoći će da uklonite sve tragove šminke bez iritacije.
  • Testiranje novih proizvoda: Kada isprobavate nove kozmetičke proizvode, prvo ih testirajte na malom delu kože kako biste proverili da li izazivaju bilo kakvu reakciju. To može pomoći u izbegavanju izbijanja bubuljica ili iritacije.

Ove preventivne mere mogu pomoći u održavanju čiste i zdrave kože, smanjujući rizik od pojave bubuljica oko usana

Još jedan savet je da izbegavate da sami istiskate akne jer tako povećavate rizik nastajanja tragova od bubuljica koji će da ostanu trajno na vašem licu.

Svi smo se nekada mučili ili se i dalje mučimo sa upornim bubuljicama oko usana.Ako slušamo korisne savete i negujemo se prirodnim proizvodima i kremama, bićemo zaštićeni od bolnih i ružnih bubuljica.

Najpametniji od nas se nikada ne opuštaju kada je nega dela oko usana u pitanju i ponosno nose svoje negovano lice !

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *