hormonske bubuljice
Bubuljice

Pobedite hormonske bubuljice! Evo kako!

Ukoliko su hormonske bubuljice nešto sa čim se bezuspešno borite, onda ste sada na pravom mestu. Otkrićemo vam sve načine kako da ih konačno pobedite, a saznaćete i kako male promene u ishrani i prirodni preparati mogu uticati na to da se hormonske bubuljice povuku i zauvek nestanu.

O kojoj god vrsti bubuljica da govorimo, jedno je sigurno: ne izgledaju nimalo lepo, a često, mogu uzrokovati bolne i dugotrajne infekcije i upale na koži.

Hormonske bubuljice mogu biti posebno izazovne za lečenje, jer se javljaju upravo usled disbalansa hormona i teško ih možemo zaustaviti.

Zato, hajmo najpre da vidimo šta je uzrok javljanja hormonskih bubuljica.

Kako nastaju hormonske bubuljce?

 

Ako ste pre nekoliko minuta ugledali novu bubuljicu na čelu ili bradi, a znate da je izazvana divljanjem hormona, znajte da niste nimalo usamljene u ovoj priči.  Nakon prolaska puberteta, muškarci su u najvećem broju slučajeva završili sa problemom zvanim bubuljice, dok sa ženama to nije slučaj. Jedna studija američke Akademije dermatologije, pokazala je da oko 50 odsto žena između 20. i 30. godine imaju problem sa hormonskim aknama. Takođe, od hormonalnih akni pati i svaka četvrta žena u dobu između 40. i 50. godine.

Dakle, ovaj problem nije nimalo naivan. Hormonske akne povezane su direktno sa našim hormonima, to je jasno. Tokom puberteta, ali i kasnije u trudnoći, menopauzi, pa i usled svakog menstrualnog ciklusa dolazi do variranja količine hormona estrogena i progesterona u ženskom telu. Hormonski disbalans uzrokuje povećano lučenje sebuma iz lojnih žlezda. Zbog toga, sebum se skuplja u porama koje se zatvaraju, dolazi do upala pod kožom i javljaju se bubuljice.

Dakle, treba se izboriti sa sebumom i sa hormonima. Za sebum i bubuljice postoji jednostavan prirodan način koji bi valjalo probati. Marija se uverila da radi. Borila se sa bubuljicama od pubereteta i žao joj je što ovo nije našla pre, jer joj ništa nije tako pomoglo. Ona više nema bubuljice, lice se ne masti, a njen način borbe ćete otkriti na ovom linku: https://lepolice.com/nemam-vise-bubuljice-na-licu/

Kada se najčešće javljaju hormonske bubuljice?

 

Koliko puta smo se samo požalile da su nam izašle bubuljice na čelu ili obrazima neposredno pred sam menstrualni ciklus. Stanje sa hormonskim bubuljicama upravo je i najgore otprilike nedelju dana pred menstrualni ciklus;

U trudnoći, sa druge strane, povećava se nivo androgena, muških hormona, što može dovesti do aktiviranja akni. Zbog toga, više od polovine trudnica bori se sa ovim problemom;

Ulaskom u menopauzu, koža postaje sve suvlja, peruta se, gubi svoju prirodnu vlažnost i smanjuje se nivo kolagena. Zbog toga, koža postaje tanja, ćelije se sporije obnavljaju. Kada se tome doda variranje hormona, neminovni su problemi sa kožom i pojava hormonskih akni;

Žene koje pate od sindroma policističnih jajnika često imaju hormonske akne. Jajnici proizvode višak androgena, pa zbog toga bubuljice nekontrolisano izbijaju.

 

hormonske akne

Šta može pogoršati hormonske bubuljice?

 

Bitno je da znamo šta sve može dodatno izazvati i pogoršati hormonske akne.

  • Stres je jedan od glavnih okidača gotovo svake bolesti, pa izuzetak nisu ni bubuljice. Ukoliko ste pod kontstantnim stresom, anksiozni ste i previše brinete o svemu, to će se odraziti i na vašoj koži u vidu upalnih procesa i bubuljica. Stres, odnosno hormon kortizol koji je prvi hormon stresa, aktivira lojne žlezde. One ubrzano luče sebum i to dovodi do pojave ili pogoršanja akn. Povišen nivo kortizola čak utiče na brže starenje kože i pojavu bora;
  • Uzimanje određenih lekova, hormonskih terapija, ali i pilula za kontracepciju često može dovesti do pojave akni. Sa druge strane, upravo hormoni koji se nalaze u pilulama za kontracepciju nekim ženama pomažu u borbi sa aknama;
  •  Neredovna i neuravnotežena ishrana takođe je jedan od uzroka pojave bubuljica, pa tako i onih hormonskih. Previše šećera i masti u ishrani, a nedovoljan unos proteina, povrća i žitarica, dovešće do „zagađenja“ kože i bubuljice će se stalno javljati. Svakako bi bilo dobro da proverite nivo insulina, jer ovaj hormon reguliše nivo glikoze u krvi i naš celoukupni metabolizam;

Kako izgledaju i gde se mogu javiti hormonske bubuljice?

 

Ukoliko se akne javljaju uvek u isto, određeno vreme, na primer nekoliko dana pred menstruaciju ili sa prvim danom menstruacije, onda nema sumnje da je reč o hormonskim aknama.

Za razliku od nekih drugih vrsta bubuljica, one koje su izazvane hormonima obično su dublje u koži, bolne su, pa čak i kada ih ne dirate. To su takozvane potkožne bubuljice.Međutim, hormonske bubuljice se mogu javiti i u vidu brojnih mitisera, cista, gnojnih bubuljica. Ukoliko pokušavate da ih cedite i istisnete, budite oprezne, jer mogu ostaviti ožiljke na koži.

Hormonske bubuljice najčešće se javljaju na čelu, bradi i uz ivicu obraza, ali nisu pošteđeni ni ostali delovi lica.

Osim na licu, hormonske bubuljice se mogu javiti i na vratu, grudima, leđima.

Lečenje hormonskih bubuljica

 

Iako sam proces lečenja hormonskih bubujica može biti dugotrajan i mukotrpan, bitno je uhvatiti se u koštac sa ovim problemom i naći pravo rešenje.

Dovedite hormone u normalu

 

Za početak, važno je da proverite nivo nivo hormona androgena, odnosno muških hormona.

Kada ih u ženskom telu ima više nego što je potrebno, androgeni hormoni dovode do različitih problema, pa tako i do pojave hormonskih bubuljica. Ovo su hormoni čiji status treba proveriti:

1.Testosteron (T)

2.Dihidrotestosteron (DHT)

3.Androstenedion

4.Dehidroepiandrosteron (DHEA) i dehidroepiandrosteronski sulfat (DHEAS)

Testosteron i dihidrotestosteron su najčešći hormoni bubuljica. Oni dovode do veće aktivnosti lojnih žlezda i tako povećavaju lučenje sebuma.

Dakle, ukoliko postoji hormonski disbalans, u konsultaciji sa dermatologom, biće potrebna hormonska terapija kako bi se stanje vratilo u normalu. Najčešće je reč o lečenju akni kontraceptivnim pilulama, a lekar će odlučiti koje će baš vama pomoći da rešite status hormona.

Prirodno lečenje hormonskih bubuljica

 

Premda neće dovesti hormone u red, ove prirodne metode svakako su bitne jer kada akne nastanu, na njih valjda delovati i spolja. Provereno najbolji prirodni način za uklanjanje akni jeste prirodni anti akne tretman koji je bogat sastojicma koji deluju na isušivanje bubuljica i smanjuju upale.

Kao i u slučaju svih ostalih bubuljica i akni, postoji niz prirodnih lekova koji nam mogu mnogo pomoći da ublažimo simptome hormonskih bubuljica. Evo spiska 10 proverenih.

1.Med je odličan antiseptik i antibiotik, deluje dubinski i pomaže u rešavanju brojnih problema na koži. Malo meda utapkajte na bubuljice, ostavite da se osuši i upije, pa isperite. Možete ga pomešati i sa malo cimeta, koji takođe blagotvorno deluje na kožu. Takođe, možete isprobati i ove maske od meda za lice.

2.Morska so svakako je jedan od najmoćnijih lekova iz prirode koji pomaže u čišćenju kože i uklanjaju bubuljica. Napravite tonik od vode i morske soli koji ćete prskati na lice i tako isušiti bubuljice ili pripremite odličnu masku na bazi soli, pa dodajte med, kokosovo ulje ili aloe veru. Morska so pomoći će vam i da se rešite ožiljaka od bubuljica.

A ovde detaljno saznajte kako će vam morska so pomoći da se rešite svih bubuljica!

3.Soda bikarbona naš je verni saveznik kada govorimo o nezi kože. Ona umiruje upalne procese, uklanja crvenilo i isušuje postojeće bubuljice. Reguliše PH vrednost kože i doprinosi manjem lučenju sebuma. Pomešajte je sa malo vode, nanesite masku na lice i neka deluje 20- ak minuta, pa isperite. Usput pročitajte i kako je soda bikarbona dobra za podočnjake.

4.Aloe vera se pokazala kao veoma delotvorna u lečenju kožnih oboljenja, pa će sigurno pomoći i za ublažanje hormonskih bubuljica. Nekoliko puta u toku dana mažite bubuljice svežim gelom iz lista aloe vere.

5.Limun, odnosno askorbinska kiselina koja se u njemu nalazi, dubinski čisti kožu, uklanja bubuljice, posvetljuje fleke na licu, uklanja ožiljke od akni. Sok od pola limuna pomešajte sa malo vode i nanesite tuferom na čitavo lice ili na regije na kojima imate bubuljice. Ostavite da deluje, pa isperite posle sat vremena. Limun ima antibakterijsko dejstvo i rešiće vas i potkožnih, dubokih bubuljica.

6.Jabukovo sirće ima snažna antiseptička svojstva i sprečava razvoj bakterija. To je veoma bitno, jer ćemo smanjiti mogućnost infekcija na koži i nastanka bubuljica i akni. U pola litre prokuvane, hladne vode, dodajte kašiku jabukovog sirćeta. Uz pomoć tufera nanesite na lice, ali i na druge delove tela na kojima imate bubuljice.

7.Propolis je odličan prirodni lek i veoma efikasno deluje na bubuljice. Da biste postigli pravi efekat, nekoliko puta dnevno mažite propilisom područja zahvaćena bubuljicama.

8.Neven čini čuda za našu kožu, pa je čest sastojak brojnih krema i kozmetičkih proizvoda za negu. Odličan savet je da se svako jutro i veče umivate čajem od nevena. Tako ćete smanjiti crvenilo na licu i umanjiti mogućnost pojave novih hormonskih akni. Na primer, ako ste primetili da bubuljice izlaze tri dana pred menstrualni ciklus, već koji dan ranije krenite da se umivate ovim čajem i sigurno ćete umanjiti broj bubuljica koje se javljaju zbog divljanja hormona.

9.Ulje origana važi za jedan od najjačih biljnih antiseptika. Zato ubacite nekoliko kapi ovog ulja u sredstvo kojim inače čistite lice ili u svoju omiljenu masku za lice.Ove maske za lice su super protiv bubuljica.

10. Čuvarkuća deluje antiseptički, ublažava upale, pa je odličan saveznik u borbi protiv bubuljica. Sameljite nekoliko listova čuvarkuće i napravite masku dodajući malo meda. Držite masku na licu 20- ak minuta, pa isperite mlakom vodom.

Kako biste telo dodatno iščistili iznutra, možete konzumirati i različite čajeve koji će pročistiti organizam i ublažiti pojavu akni. To su, na primer, čaj od koprive ili zeleni čaj koji su snažni antioksidansi. Ukoliko do sada niste praktikovali, počnite da čistite lice parom, kako biste uklonili sve nečistoće iz pora i uklonili višak masnoća. To će ublažiti nakupljanje sebuma u porama i ublažiće nastanak hormonskih bubuljica.

Sigurno niste znali da vam salicilna kiselina može pomoći da se rešite akni? Saznajte odmah kako.

Kreme, kiseline i ulja za hormonske bubuljice

 

Uz savetovanje sa dermatologom, jedno od rešenja za hormonske bubuljice jesu i različite kiseline ili ulja. One imaju sastojke koji deluju antiseptički, sprečavaju zapušavanje pora i moguće infekcije na koži.

Ukoliko imate blage akne, onda možete pokušati sa proizvodima za koje vam nije potreban recept. Možete kombinovati i nekoliko različitih proizvoda.

  • Salicilna kiselina deluje kao antiseptik, čisti pore i uklanja mrtve ćelije sa kože. U preparatima protiv akne zastupljena je sa oko 2 do 3 procenta;
  • Benzoil peroksid ima ulogu da oslobodi začepljene pore svih nečistoća i deluje kao blagi antibiotik. Koristi se za tretiranje akni u različitim procentima, a sadrže ga sapuni, kreme, gelovi, losioni;
  • Alantoin pospešuje zarastanje kože i poboljšava mikrocirkulaciju ćelija;
  • Sumpor je veoma važan sastojak krema protiv bubuljica jer smanjuje lučenje sebuma i pospešuje zarastanje kože;
  • Ulje čajnog drveta veoma je efikasno za lečenje kožnih problema.Na koži ima efekat hlađenja i obično se za bubuljice koristi kao rastvor od 5%. Deluje antibakterisjki i tako sprečava natanak bakterija koje vode pojavi bubuljica;
  • Alfa hidroksi kiseline među kojima su mlečna i voćne kiseline, pomažu u čišćenju pora i regenerišu kožu;

A odmah saznajte i sve u vezi sa tim  kako vam kiseline za lice mogu biti od izuzetne pomoći.

Lekovi za hormonske akne

 

hormonske bubuljice lečenje

Ukoliko primetite da proces lečenja traje dugo i da nakon nekoliko meseci korišćenja različitih proizvoda nema napretka, biće potrebno da vam lekar odredi terapiju koja najčešće uključuje i lekove. Tu spadaju:

  • Topikalni antibiotici se koriste u vidu kreme ili tečnosti, a koje treba da kontrolišu nastanak bakterija i crvenilo na licu. Te lekove propisuje dermatolog, a najčešće se u terapiju uvodi klindamicin, eritromicin, natrijum sulfacetamid i dapson.
  •  Oralni antibiotici se uvode kada lokalno nanošenje antibiotika nije dovoljno. Deluju tako što umanjuju broj bakterija koje uzrokuju pojavu akni. Najčešće se uvodi oralni retinoid poznat kao izotretinoin, odnosno Akutan. Takođe, koriste se i doksiciklun i minociklin,Svi ovi lekovi koriste se samo na recept i propisuje ih dermatolog.
  • Hormonska terapija – u slučaju umerenih ili teških akutnih akni može se primeniti i tretman estrogenom, a u vidu pilula za kontracepciju. Međutim, kao što smo već napomenuli, neke kontraceptivne pilule mogu samo da pogoršaju stanje, pa treba biti posebno oprezan sa ovakvim terapijama.

Ukoliko tretmani prirodnim preparatima i lekovima nisu dovoljni, može se primeniti neki od kozmetičkih tretmana za bubuljice i akne. Fototerapija, odnosno terapija svetlosnim snopovima, pokazala se kao veoma učinkovita, a u obzir mogu doći i različiti hemijski pilinzi i tretmani. Naravno, terapija mora biti napravljena u skladu sa vašim tipom kožem i stanjem u kojem se ona nalazi.

Ishrana i hormonske akne

 

Svakako, način ishrane može doprineti da koža izgleda zdravije i negovanije. Ukoliko su hormonske bubuljice vaš veliki problem, pokušajte da uvedete male promene kada je hrana u pitanju i vidite da li će to imati efekta.

  • Pijte više vode, a smanjite unos gaziranih pića, slatkih sokova. Voda hidrira kožu, pomaže joj da izbaci sve štetne materije i toksine, pa obavezno počnite da je pijete u što većim količinama. Umesto 3 kafe u toku dana, pokušajte da popjete 2, jer i unos previše kofeina može negativno uticati na izgled naše kože;
  • Jedite manje slatkiša, čokolade i grickalica. Bazirajte ishranu na mesu i žitaricama;
  •  Nekome može da škodi mleko i mlečni proizvodi, pa pokušajte jedan mesec da ih izbacite iz ishrane. Možda će to kod vas dati rezultate i bubuljice se neće pojavljivati ili će ih biti daleko manje. Konzumirajte biljni sir i biljno mleko, na primer;
  • Unesite u ishranu više orašastih plodova i bobičastog voća. Umesto čipsa, radije pojedite nekoliko oraha i tako utolite želju da nešto pregrizete.

Za kraj, spavajte dovoljno, krećite se, vežbajte i trudite se da izbegavate stresne situacije. Nije lako, ali sve to, zarad višeg cilja, a to je manje bubuljica i zdrava koža,  itekako se isplati.

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *