Ako još uvek ne koristite tonik za lice, odmah ispravite ovu grešku. Pred vama su prednosti ovog proizvoda za negu i lista najboljih brendova kod nas.
Razumljivo je da možda ne možete uvek imati sve vrste kozmetičkih proizvoda koji postoje. Ima ih puno i za razne namene od negovanja do rešavanja ozbiljnih problema poput upornih akni.
U tom moru preparata možete se sludeti, jer ne znate šta pre da probate. Htele biste i ovo i ono, a ne možete sve. No, ipak postoji nešto što čini osnovu nege svake kože lica:
Tonik za lice čini upravo tu nezaobilaznu kariku koju je potrebno da “prikačite” u svoju kolekciju kozmetike kako bi vaša koža lica dobijala onu iskonsku, najvažniju negu.
Tonik, to je nešto kao jutarnje milovanje vašeg lica ili večernje osveženje, apsolutno neophodan čak i onda ako ste odlučili da proizvode koje ćete koristiti svedete na minimum!
Šta tonik za lice pruža?
Pitate se zašto je baš ovaj preparat toliko bitan u sveukupnoj nezi? Sigurni smo da svaka od nas želi nežnu, glatku, čistu kožu bez proširenih pora, mitisera, akni ili znakova isušivanja.
Tonik vam omogućava upravo to!
Istina, nije dovoljno da on bude sam, ali bez njega i najluksuznija krema za lice gubi na svojoj delotvornosti. On je osnova od koje se polazi, da bi nega bila kompletna.
Ako je lice problematično, onda nega ipak treba da bude posebna. B je izabrala da njena nega bude prirodna. Njeno lice, koje je nekada bilo puno bubuljica, sada je glatko i čisto – ma bez ijedne mane. Saznajte i vi kako se prirodno rešiti bubuljica. Njena priča je na ovom linku:https://lepolice.com/nemam-vise-bubuljice-na-licu/
Šta zapravo tonik za lice pruža vašoj koži?
- Savršeno čisti pore
- Uklanja sve tokom dana nakupljene nečistoće (verujte, ima ih mnogo i nisu vidljive golim okom)
- Pomaže koži da održi potrebnu vlažnost i hidrataciju
- Osvežava i oživljava umornu kožu
- Smiruje ili iziritiranu osetljivu kožu
- Dezinfikuje je i time štiti od raznih potencijalno opasnih uticaja iz spoljašnje sredine
- Hrani kožu
- Priprema vašu kožu za nanošenje kreme, a potom i šminke
Dakle, njegova uloga je sveobuhvatna i veoma važna, zapravo, od krucijalnog značaja. Uzalud sve vrhunske kreme i brendirana šminka, ako lice nakon skidanja iste ostane bez sjaja i životnosti. A tonik je onaj prvi i osnovni korak koji vašu kožu održava svežom i mladom.
Postoje razne vrste tonika za lica, u skladu sa namenom i tipom kože kojem su namenjeni. U nastavku saznajte sve o njima.
Tonik za čišćenje lica
Na koji način tonik čisti lice?
U sastavu ovog proizvoda za lice nalaze se često ekstrakti različitih biljaka čije dejstvo prija različitim tipovima kože. Najčešće su to kamilica, neven, aloja, limun i ostali citrusi, zeleni čaj, ruža… U zavisnosti od vrste kože kojoj je namenjen, u njega se mogu dodavati razna ulja, pantenol, salicilna kiselina, mlečna kiselina, hijaluronska kiselina, vitamini C i E, cink, alantoin.
Adekvatne mešavine nekih od ovih sastojaka, kada se lagano i nežno utrljaju u kožu, uklanjaju sloj izumrlih ćelija i pročišćavaju pore.
Na taj način, tonik predstavlja pravi čistač kože, a ostali sastojci dodatno omekšavaju kožu, zatežu je i vraćaju joj prirodni pH.
Neki tonici sadrže i alkohol, što uopšte ne znači da nisu dobri, pogotovo za masnu kožu. Naprotiv, alkohol ima dodatno antibakterijsko dejstvo i možete slobodno odabrati tonik koji ga sadrži. Ipak, nisu svi alkoholi isti i za lice je bolje da su to masni alkoholi.
Svakako je važno da obratite pažnju na to da tonik koji kupujete ne sadrži parabene, koji mogu biti štetni po zdravlje. Zato – obavezno čitajte sastojke na deklaraciji!
Kako se koristi tonik za lice?
Najbitnija je redovna upotreba tonika.
Preporučuje se da se koristi bar dva puta dnevno, ujutru – nakon umivanja i uveče – nakon skidanja šminke.
Tonik se može koristiti i u toku dana, ukoliko želite da skinete šminku, odmorite i osvežite kožu.
Ovaj proizvod se nanosi tako što se dobro natopi tupfer, a potom se blagim, kružnim pokretima prelazi preko celog lica. Tonik se ne nanosi na predeo oko očiju.
Nakon tonika, nanosi se dnevna ili noćna krema, u zavisnosti od doba dana.
Svakako je važno da odaberete adekvatan tonik za vaš tip kože, pa čak i onda ne znači da će vam svaki tonik prijati. Dobro je isprobati nekoliko vrsta pre nego što se odlučite za onaj pravi, koji ćete nositi svuda sa sobom!
Ukoliko ga budete koristili svakodnevno, vrlo brzo ćete primetiti njegov učinak: vaša koža će biti lepša, mekša i blistavija!
Tonik za masnu kožu
Znamo da je masna koža sklonija mitiserima, bubuljicama i aknama, presijava se, ali postoje sjajna sredstva koja mogu pomoći da izgleda lepo i zdravo.
Vaša masna koža proizvodi višak ulja i najčešće ima prilično proširene pore. Samim tim, nečistoće se lakše “uvlače” u nju. Stoga, masna koža je često, iako nije pravilo, i problematična, jer zapušene pore rezultiraju – aknama. Najčešće su acne vulgaris.
Genetika je jedan od najčešćih uzročnika masne kože, a protiv nje teško da možemo. Međutim, dobar odabir preparata za negu može poprilično pomoći.
Ukoliko ste vlasnica masne kože na licu, upravo je tonik jedan od najbitnijih preparata, koji može napraviti čuda i to – bez preterivanja!
Jako je bitno redovno i temeljno umivanje, uz sapun za masnu kožu lica, a nakon toga korišćenje tonika i kreme za masnu kožu. Adekvatan piling dva puta nedeljno može dosta doprineti.
Evo saveta kako da sami napravite piling!
Kada nanosite tonik, veću količinu stavite na T-zonu: čelo, nos, brada, jer upravo na tim mestima se koža više masti.
Najčešći sastojci tonika za masnu kožu, naravno u formi ekstrakta ili hidrolata, pa i ulja, su: krastavci, nana, kamilica, citrusno voće, aloja, matičnjak, glicerin, pantenol, hijaluronska kiselina…
Vama je dozvoljeno da koristite i one tonike koji sadrže alkohol, jer on dodatno ubija bakterije koje se nalaze na aknama. Dakle, ovakav tonik biće super dezinfekcija vašeg masnog lica, ali i odličan odmašćivač.
Možete i sami napraviti odlične tonike od sastojaka iz kućne radinosti, koji će dati fantastičan efekat.
Ne zaboravite da redovna i pravilna nega i svakodnevno korišćenje tonika ima najviše uticaja upravo na vaš tip kože!
Tonik sa salicilnom kiselinom
Za salicilnu kiselinu ste verovatno čuli, ali možda ne znate kakvo je njeno dejstvo, niti kakva je njena uloga u toniku. Ukoliko imate problematičnu kožu, a pogotovo akne, obratite pažnju: ona ima fantastičnu moć da prodre duboko pod kožu i ublaži ili reši vaše probleme.
Pored toga što rastvara masti (dakle, pogodna je za masnu kožu), salicilna kiselina dodatno vlaži kožu. Ona je jaka, zato se koristi razblažena, a tonik sa salicilnom kiselinom je idealan za pomenute tipove kože, ukoliko nisu pod upalom.
Ovakav tonik može prijati i drugim tipovima kože, osim suve, jer savršeno čisti i otvara pore, obnavlja i zateže kožu, a uz to je i blago dezinfikuje.
Najčešće se ovaj tonik preporučuje za upotrebu osobama sa izuzetno masnom kožom lica, jer će ta kratko vreme regulisati nivo masnoće i rešiti problem sa eventualnim bubuljicama. Takođe, preduprediće nastanak mitisera. No, morate ga koristiti pažljivo, striktno prema uputstvu i u kraćem vremenskom periodu.
Evo kako još možete ukloniti bubuljice!
Prirodni tonik za lice
Ništa bolje od prirodnih kozmetičkih preparata. Ne samo da tada znate šta u preparat stavljate, već on dobija i puno dejstvo biljaka koje koristite. Ipak, treba imati na umu da prirodni preparati traju kraće od kupovnih, stoga vodite računa o njihovom načinu čuvanja i roku upotrebe.
Prirodni tonik za lice može da se napravi od različitih sastojaka iz kuhinje.
Ključno je, naravno, koji je vaš tip kože. Kad uđete u materiju i saznate koji sastojci su preporučljivi za vas, možete pasti u iskušenje da ih sve redom isprobate.
Iznenadićete se šta sve može da se upotrebi za spravljanje prirodnog tonika! Za voće i povrće već znate, a najčešće se koriste limun, krastavci, grejpfrut... Cveće i začinsko bilje je takođe izuzetno iskoristljivo za ovu namenu, pa ako imate ruže, neven, smilje, nanu ili peršun, eto vama ekstra tonika.
Pored sirćeta i rakije, čajevi su nezaobilazna stavka. Ali, on može da se napravi i od jaja, soli ili pavlake. Naravno, bitno je svaki od ovih sastojka pravilno kombinovati, kako ne bi nastao bućkuriš, već nezamenjivo sredstvo za čišćenje i hidriranje vašeg lica!
Zato čitajte dalje! Imamo detalje!
Tonik za lice – recept
Da ono o čemu smo pisali potkrepimo i sa nekoliko primera!
Iako recepata za domaći tonik ima zaista jako puno, izdvojili smo za svaki tip kože po jedan:
- Domaći tonik za masnu kožu sklonu aknama: pola čaše isceđenog soka limuna pomešajte sa čašom vode. Rok je nekoliko dana.
- Domaći tonik za mešovitu kožu: Jabukovo sirće (jedna supena kašika) pomešati sa šoljom prokuvane i ohlađene vode. Rok: mesec dana.
- Domaći tonik za suvu kožu: U dve šolje vode skuvati zeleni čaj i u njega dodati gel aloja vere.
- Domaći tonik za sve tipove kože: kesicu čaja od kamilice ostavite desetak minuta u prokuvanoj vodi, pa u čaj dodajte jednu supenu kašiku meda i jabukovo sirće (4 kašike za normalnu kožu, dve kašike za suvu kožu i 6 kašika za masnu kožu). Rok ovog tonika je oko mesec dana.
Iako je rok domaćih tonika znatno kraći od kupovnih, uživaćete u jednostavnom spravljanju, a još više u blagotvornom dejstvu istih. Vaša koža lica biće vam zahvalna.
Ružin tonik za čišćenje lica
Ružin tonik za lice je takođe popularan i prepirema se u kućnoj radinosti a namenjen je svim tipovima kože lica. Ružina vodica uklanja nečistoće iz dubine pore i ujedno vraća pH vrednost lica na normalu, obnavljajući je i sprečavajući nastanak problema u vidu bubuljica ili izrazito suve kože. Sve što treba uraditi jeste u 300ml tople vode dodati ružino ulje (jednu do dve supene kašike). Kada se ružino ulje pomeša sa vodom ono će ostati na površini tako da pre nanošenja na tupfer promućkajte bočicu sa tonikom.
Tonik za bubuljice od peršuna
Tonik za lice od peršuna se smatra dobrim ukoliko se vaša koža susrela sa nekoliko bubuljica usled PMSa ili imate fleke i ožiljke od akni na licu.
Peršun sadrži vitamine i minerale ali i folnu kiselinu koji zajedno podstiču stvaranje kolagena u unutrašnjosti lica. Pored toga što ćete uz tonik od peršuna očistiti svoju kožu, ubrzaćete stvaranje novih ćelija tako da stare, oštećene što pre nestanu. Kao rezultat procesa imamo umirenje crvenih bubuljica, brže zarastanje istih ali i nestajanje ožiljaka i fleka od akni na licu. Tonik za lice od peršuna preporučuju se i kada se borite sa dubokim borama, jer će ojačati tonus kože.
Stavite 2 dl vode na ringlu da proključa i zatim dodajte listove peršuna. Kuvajte mešavinu petnaestak minuta i zatim je procedite. Kako unutar ovog tonika nema konzervansa, dodajte nekoliko kapi limunovog soka koji će ga u narednim danima održati svežim. Pripremljeni tonik za lice treba čuvati u frižideru najviše mesec dana.
Tonik za lice bez alkohola
Tonik za lice bez alkohola svakako podrazumeva i pomenute kućno pripremljene preparate za negu lica. Treba se osloniti na darove prirode i uz biljke očistiti svoju kožu i hidrirati je tako da blista svakog dana. Ipak, koliko god dame volele da pripremaju tonik kod kuće nemamo dermatološku potvrdu da je on ispravan. Možda je količina aktivnih supstanci u njemu suviše velika tako da irtira osetljivu kožu, zato je uvek bolje stvari prepustiti stručnjacima.
Stručnjaci izvlače hranjive sastojke iz biljaka, a zatim ih mešaju i proveravaju pod specifičnim uslovima, kako bi bili sto posto sigurni u kvalitet pripremljenog proizvoda. To znači da ćete izbeći alergijske reakcije, crvenilo i svrab kože uz dermatološki testiran tonik za lice.
U drogerijama i apotekama takođe možete pronaći tonik za lice bez alkohola koji je namenjen izrazito suvoj, osetljivoj koži. Mala količina alkohola prija mešovitoj koži lica, pokupće višak sebuma sa t zone i ujedno delovati blago na suve obraze. Takvi tonici za mešovitu kožu lica sadrže do dvadesetak posto alkohola unutar sebe. Tonik za lice koji je namenjen masnoj koži mora imati jaču strukturu kako bi dezinfikovao kožu i pokupio sebum, a to neretko podrazumeva od dvadeset do šezdeset posto alkohola.
Idealno je pronaći sredinu, odnosno tonik za lice koji ima taman toliko procenat alkohola da održi hranjive materije svežim, kako bi vaše lice bilo hidrirano, čisto i nežno.
Hidratantni tonik za lice
Kada se kaže hidratatni tonik za lice misli se upravo na pomenute tonike sa malim procentom alkohola, koji unutar sebe imaju prirodne sastojke. Dodatak hijaluronske kiseline ili aloe vere čest je u hidratatnim tonicima, zato što ove komponente sprečavaju dehidrataciju suve kože. U zimskim danima hidratantni tonik za lice prijaće svima i ojačati zaštitnu barijeru kože tako da postane otpornija na vetar i hladnoću.
Tonik za lice sa vitamom C
Vitamin C je odličan ukoliko se borite sa prvim znakovima starenja, preporučuje se početkom tridesetih kao sastavni deo kreme za lice ali i tonika. Na prirodan način on jača i obnavlja ćelije kože, čineći vaše lice zategnutim i mladim. Jedina loša strana vitamina C je to što nakon nanošenja tonika treba izbegavati jako sunce, pa nije pogodan za letovanje i vrele letnje dane.
Da li se tonik za lice ispira?
Skidanje tonika za lice nije potrebno. On se ne ispira sa kože, upija za svega nekoliko minuta i ujedno hidrira vaše lice.
Nakon nanošenja tonika jedino što treba uraditi jeste naneti svoju omiljenu kremu, koja vašu kožu štiti od starenja i jača njen imunitet. Prirodna krema će nahraniti ćelije kože i učiniti da izgledate sveže tokom celog dana!
Najbolji tonik za lice
Kakav je najbolji tonik za lice vrlo je individualno. Čak i ukoliko dve žene imaju isti tip kože lica, ne mora da znači da će im prijati isti tonik. Preporučjivo je da isprobate više vrsta, kako biste sami osetili šta najbolje deluje na vašu kožu. Ono što bi bio univerzalan savet, jeste da birate prirodne sastojke, bez veštačkih boja i mirisa.
Svakako, postoje neki kupovni tonici koje godinama bije dobar glas i zadovoljstvo korisnika i u nastavku ćemo vam predstaviti neke od njih.
Mixa tonik za lice
Mnogima omiljena marka kozmetike u svojoj ponudi ima nekoliko tonika.
MixaAnti Imperfection tonik za lice ne isušuje kožu, ne izaziva alergijske reakcije i skuplja pore, a njegov najvažniji sastojak je pročišćavajući cink.
Mixa tonik za čišćenje lica sa optimalnim pragom tolerancije deluje veoma umirujuće i osvežavajuće, a sadrži „dejonizovanu“ vodu obogaćenu ružinim ekstraktom, dok je Mixa Tonik za lice Soothing Toner namenjen suvoj i osetljivoj koži i ne sadrži alkohol.
Pročitajte top savete za čišćenje lica!
Loreal tonik za lice
I za ljubitelje ove francuske kozmetike na raspolaganju su tonici za više vrsta kože. Tako plavi L’Oreal Paris Tonik za normalnu kožu ostavlja kožu čistom i mekom kao svila, ružičasti Ideal Soft Tonik za suvu i osetljivu kožu savršeno hidrira, a zeleni Ideal-balance namenjen nezi mešovite i normalne kože divno tonira i osvežava.
Balea tonik za lice
Zeleni Balea tonik za čišćenje mešovite kože našao je svoje mesto u kozmetičkim ormarićima mnogih žena! On je jednostavan za korišćenje i pristupačan za svaki džep.
U Balea kolekciji se nalazi i ružičasti matirajući tonik za lice sa puderom, kojim se postiže 2 u 1Efekat. On čisti lice i ujednačava ten. Zatim postoji i Vital tonik, namenjen zreloj koži.
Garnier tonik za lice
I u Garnierovoj ponudi nalaze se kvalitetni tonici za negu kože lica. Recimo,zeleni Botanical tonik za normalnu i mešovitu kožu, koji je obogaćen vodom grožđa, poznatom po svom osvežavajućem efektu. Suvoj i osetljivoj koži manenjen je ružičasti Botanical tonik, koji sadrži ružinu vodu, a masnoj plavi Skin Naturals Pure, sa cinkom.
La roche posay effackar adstrigentni tonik za lice
Namenjen je masnoj koži sklonoj akanama koja ima široke pore. Zahvaljujući LHA kiselini deluje kao blagi eksfolijant, uklanja mrtve ćelije kože i nakupljeni sebum, a bez isušivanja. Sužava pore i deluje tako što reguliše stvaranje sebuma.
Eucerin dermatoclean [hyaluron] tonik
Sadrži APG kompleks za čišćenje, gliko glicerol i hijaluronsku kiselinu, sastojke neophodne za dobru hidrataciju. Pogodan za skidanje nečistoća sa lica i onda kada mislite da je ono čisto.
Afrodita clean phase hydra tonik za lice
Odličan za sve tipove, pa i osteljivu. Umiruje iritacije i crvenilo, ostavlja kožu mekanom i čistom. Sadrži alantoin, aloe veru, ureu, hijauronsku kiselinu. Sve u svemu, tonira, čisti, ali istovremeno i ne isušuje lice.
Sebamed tonik za lice sklono bubuljicama
Sebamed clear face tonik namenjen je borbi protiv mitisera, bubuljica i akni. Sadrži hamamelis koji skuplja pore, ekstrakt krastavca i hirdolizovane proteine svile koji osvežavaju i neguju kožu, pantenol i alantoin. Ph vrednost mu je 5,5.
Od ostalih koji se izdvajaju tu su i sledeći brendovi: Nivea, Weleda, Ziaja i domaći Limes koji je takođe dosta hvaljen.
Sad kad smo razotkrili neverovatnu moć te dragocene tečnosti spakovane u bočicu tonika, verujemo da bez njega nećete krenuti nigde. Nema jednostavnijeg, a ni povoljnijeg načina da, svakodnevnim korišćenjem ujutru i uveče, koža postane tako čista, meka i privlačna. Svaka negovana žena zna da se tajna krije upravo u toniku!
Sebum na licu i šta činiti kada nam zadaje muke!
Najbolja krema za lice probudiće Vašu kožu
Prepoznajte vrste bubuljica i nađite taktike za njihovo uklanjanje!
T zona lica i kako je držati pod kontrolom
Šta je uzrok akni i bubuljica i kako ih sprečiti?
Najbolja krema za lice sa ceramidima: uloga i preporuke
Fileri za lice – vrste i način dejstva
Da li je laser za podočnjake pravi izbor? Otkrijte šta može!