prosirene-pore
Nega kože

Kako zatvoriti pore na licu trikovima koji stvarno rade!

Šta su to pore uopšte i zašto se smatraju jednim od glavnih uzročnika bubuljica i akni? Kako zatvoriti pore na licu na najlakši način? Vreme je da saznate baš sve o tome!

Naravno da svaka od nas želi da ima lep, zdrav i blistav ten, ali šta raditi onda kada su pore na licu proširene i stvaraju nam prepreke na putu do savršenog izgleda? Onda se nameće logično pitanje: kako zatvoriti pore na licu i da li je to uopšte moguće?

Naravno da jeste! Svaki problem ima rešenje, pa tako i ovaj. Idemo korak po korak i otkrivamo sve u vezi sa porama na licu, kako da negujemo kožu i na taj način sasečemo ovaj problem odmah i u korenu.

Šta su zapravo proširene pore?

 

Čitavo naše telo i lice prekriveni su sićušnim porama koje koži omogućavaju da diše.

Pore propuštaju znoj iz našeg organizma i to je njihov najvažniji zadatak, jer na taj način održavaju temperaturu našeg tela. Na mestu gde se nalazi pora tu se nalazi i izvodni kanal lojne žlezde.

Kada lojne žlezde pojačano rade i luče previše prirodne masnoće, odnosno sebuma, tada se javljaju proširene pore na licu. Ukoliko se pore začepe i sadržaj ne izlazi na površinu, pojavljuju se dosadni i uporni mitiseri i ostale vrste bubuljica.

Dakle, ključ leži u tome da pokušamo da smanjimo lučenje sebuma i da ne dozvolimo porama da se šire. Evo kako je to Marija uradila prirodnim putem. Njeno lice je sada bez i jedne bubuljice i mitisera, na ovom linku saznajte u čemu je tajna: https://lepolice.com/nemam-vise-bubuljice-na-licu/

Hajde sada da vidimo šta sve još mogu biti faktori koji doprinose uvećanju pora na licu.

Sigurno niste znali da čak i sunce i vaše godine mogu biti uzroci proširenih pora na licu? Sada ćete saznati i zašto je to tako.

Proširene pore na licu – uzroci i simptomi

 

sužavanje proširenih pora

 

Velike i proširene  pore na licu nešto je što nijedna žena sigurno ne želi da vidi u svom odrazu u ogledalu. Međutim, koliko god da su nam mrske, često su one tu i onda moramo da ih se rešimo kako god znamo i umemo.  Iako proširene pore nisu zdravstveni ili medicinski problem, ipak, one na našem licu nisu dobrodošle jer itekako utiču na naš izgled. Šta sve mogu biti uzročnici ovog estetskog problema?

Sunčevo zračenje

 

Znamo koliko je sunčevo zračenje opasno za našu kožu, da izaziva prerano starenje kože, izlaženje pega i fleka na koži, pa i ozbiljnija kožna oboljenja. Ukoliko se izlažemo suncu u periodu kada je ono najštetnije i najjače, ne štitimo kožu ili čak često boravimo u solarijumu, naša koža će trpeti i sve će se  oslikati na njoj.

Kada sunce ošteti kožu, ona postaje grublja i zadebljana na tim delovima, pa se i pore šire.

Koža gubi svoju prirodnu elastičnost i hidriranost, a smanjuje se nivo kolagena. Potkožno tkivo se istanjuje i zato pore deluju šire i veće. Dakle, čuvajte se sunca, mažite kreme sa visokim zaštitnim faktorom i obavezno, zaštite lice šeširom i naočarima za sunce;

Genetika i pore na licu

 

Geni su čudo jer nikada ne znamo da li smo upravo povukli neki gen od bake ili mame, koja je takođe imala proširene pore po licu. Proširene pore na licu se javljaju i kod osoba koje imaju suvu kožu, ali i osetljivu kožu. Međutim, najveći problem sa proširenim porama imaju osobe sa masnom kožom. To znači da je kod njih veoma izraženo lučenje sebuma, pa se onda i pore jasnije vide i ocrtavaju na koži.

Za masnu kožu su upravo i karakteristične krupne pore, česta pojava mitisera i akni, pa je ovaj tip kože ujedno i najteže pravilno negovati.

Ali ne očajavajte zbog toga ako imate masnu kožu i ovde pročitajte sve što treba da znate o negovanju masne kože.

Kako Godine utiču na pore na licu

 

Starenje kože je prirodan sled, ali na žalost, što više godina imamo naša koža počinje da gubi svoju lepotu. Osim ukoliko ste baš pravi srećnici, pa vam godine ništa ne mogu i uspevate da izgledate mladoliko nevažno koji rođendan ste proslavili. Činjenica je da se starenje kože može i usporiti!

Sa godinama, koža počinje da se opušta, deluje tanje i postaje grublja, pa se sve pore mnogo više vide i deluju uvećano i prošireno.

Posle naše 25. godine nivo kolagena u koži se godišnje smajuje za 1%. Sa ulaskom u menopauzu, drastično se smanjuje sadržaj lipida u koži, a to uzrokuje drastičan gubitak volumena i elastičnosti;

Neodgovarajuća nega kože takođe utiče na proširene pore

 

Ukoliko kožu ne negujete pravilno i odgovarajućim preparatima, kroz nekoliko godina na njoj će se sve to videti.

Bitno je da izaberete preparate koji prijaju vašem tipu kože i da na taj način sprečite posledice, među kojima su i proširene pore na licu. Počnite od kreme.

Evo kako da odaberete dobru kremu za vaše lice.

Mitiseri

 

Često pojavljivanje mitisera na licu još jedan je od uzroka širenja pora. Mitiseri su one sitne tačke na licu, a to je zapravo sebum koji izbija na površinu, oksidiše u dodiru sa vazduhom i poprima crnu boju. Mitiseri šire pore u kojima se nalaze i zbog toga se one uvećavaju i izgledaju još veće.

Ukoliko do sada niste znali, odmah saznajte koji je vaš tip kože!

Kako zatvoriti pore na licu?

 

Sada kada znamo šta dovodi do ovog stanja na koži i zašto pore mogu biti proširene, najvažnije je da odgonetnemo kako ih zatvoriti i suziti.

Brojni su načini i rešenja koja možemo primeniti, ali trebalo bi da znamo da sve počinje i završava se sa pravilnom i odgovarajućom negom kože. Ako imamo masnu kožu koja luči mnogo sebuma i svojstvene su joj proširene pore, onda je nećemo opterećivati masnim kremama i teškim puderima.

Dozvolićemo joj da diše, koristićemo lagane hidratantne kreme, bogate vitaminima, redovno ćemo je čistiti i tonirati… Ovo je samo primer, ali idemo redom i videćete da nije nemoguća misija zatvoriti pore na licu.

Čišćenje pora na licu korak po korak

 

Proširene pore najvidljivije su u T zoni lica, na čelu, nosu i bradi, ali itekako mogu biti uvećane i na obrazima.

Veliki problem je i to što što su otvorene i proširene pore pogodno tlo za skupljanje prljavštine i bakterija, što dovodi do pojave bubuljica i mitisera.

To podrazumeva redovno i pravilno čišćenje kože lica kako bismo uklonili sve nečistoće i izumrle ćelije kože. Ukoliko su proširene pore izrazito vidljive, onda temeljno čistite lice ujutru i uveče.

  • Nemojte koristiti agresivne preparate za čišćenje, neka to bude neka blaga umivalica na bazi vode, gel ili pena za lice koja će efikasno skinuti sve nečistoće;
  • Prirodno sredstvo koje je odlično za čišćenje kože i zatvaranje pora na licu jeste mleko. Jednom dnevno stavite na tufer malo mleka i očistite lice;
  • Parite lice jednom nedeljno, a u vrelu vodu možete ubaciti i kesicu čaja od kamilice. Parenje će pomoći da se otvore začepljene pore u kojima se nalaze mitiseri i koža će biti čista. Nakon ovog tretmana nanesite laganu hidratantnu kremu;
  • Svakako, nećete spavati sa šminkom na licu, niti ćete nositi puder na velikim vrućinama ili dok vežbate. Skupljanje znoja na licu samo će još više nadražiti kožu, a pore će se još brže širiti.

A ovde nađite najbolje savete za čišćenje lica!

Pilinzi za proširene pore

 

Kako zatvoriti pore na licu pilingom?

Dva do tri puta nedeljno trebalo bi da radite pilinge lica koji će pomoći pri zatvaranju pora. Možete koristiti neki od kupovnih pilinga sa granulicama, a na bazi vitamina E i C koji će hidrirati kožu. Odlične pilinge za sužavanje pora možete lako napraviti i same. Evo i nekih od najboljih pilinga kooji će vam u tome pomoći.

  1. Piling od šećera i limunovog soka– pomešajte kašiku šećera i malo limunovog soka, pa utrljajte na lice. Ostavite da stoji nekoliko minuta, pa isperite. Akorbinska kiselina koja se nalazi u limunu dokazano smanjuje propustljivost kapilara, pa tako i sprečava širenje pora na koži. Takođe, vitamin C pomaže pri regeneraciji vitamina E u telu, koji je neophodan za nastanak kolagena;
  2. Paradajz i kukuruzno brašno učiniće čudo za sužavanje pora. Izblendajte pola paradajza i dodajte kašičicu kukuruznog brašna. Ovom smesom pilingujte lice. Koža će biti očišćena, zategnuta, a pore sužene.
  3.  Soda bikarbona takođe je veoma efikasna za sužavanje pora i čišćenje kože lica. Pomešajte malo sode bikarbone sa vodom, nanesite na lice i utrljajte blagim pokretima, pa isperite lice;
  4. Talog od kafe takođe je jedan od sjajnih pilinga za sužavanje pora. Jednostvano je, kada popijete kafu, uzmite talog i umasirajte na kožu lica. Ostavite da deluje 10- ak minuta, pa isperite.

Maske za sužavanje pora

 

Maske na prirodnoj bazi idealne su za sužavanje velikih pora na licu. Probajte obavezno neku od sledećih.

  • Maska od belanceta

Umutite jedno belance i nanesite na lice. Ostavite da stoji oko pola sata, pa isperite. Koža će biti bez vidljivih pora, čista i zategnuta.

  • Maska od majoneza

Nanesite malo majoneza na celo lice i ostavite da deluje oko 15 minuta, pa isperite. Jaja i sirće koji se nalaze u majonezu odlični su za skupljanje pora. Ovu masku nemojte koristiti ako imate masnu kožu.

  • Maska od jogurta

Jogurt čini čuda kada je nega kože u pitanju, a deluje i na sužavanje proširenih pora na licu. Mlečna kiselina deluje blagotvono na kožu, čisti je dubinski i smanjuje vidljivost pora. Jogurt možete pomešati sa malo meda, a dodajte i malo izrendane jabuke. Ovu masku nanesite na lice i isperite nakon 30 minuta.

Krema za pore na licu

 

Kako zatvoriti pore na licu kremama, a da in ne začepimo?

Postoji ogroman broj krema koje bi trebalo da nam pomognu prilikom zatvaranja pora na licu. Nije lako izabrati onu pravu. Zato je uvek važno da takva krema sadrži retinol koji je sjajan za oporavak kože. On je u stvari derivat vitamina A, umanjuje vidljivost bora, smanjuje lučenje sebuma i tako onemogućava porama da postanu vidljive. Salicilna kiselina je još jedan sastojak koji bi krema za zatvaranje pora trebala da sadrži. Ova kiselina uklanja višak masnoće sa lica i mrtve ćelije koje se talože u porama i doprinose njihovom širenju. Bitno je i da krema ima odgovarajući zaštitni faktor i da štiti kožu od štetnog UV zračenja.

Kako suziti velike pore na licu

 

proširene pore na licu

 

Naravno, nije nam cilj naći način kako zatvoriti pore na licu sasvim, jer kroz njih koža diše. Međutim, stvar je u tome da pore nekada mogu biti veoma velike i proširene, toliko da liče na ožiljke i rane na koži. U njima se nakuplja mnogo nečistoće, što dalje vodi ka upalama kože i nastanku bubuljica i akni.

Tretmani za zatvaranje pora na licu

 

Najpopularniji je laser za sužavanje pora. Ovakav tretman je vrlo specifičan jer zapravo stvara manje abrazije u dubljem delu kože ispod same pore. Kako onda pomaže laser? Kada tretirani deo počne da zarasta, dolazi do stvaranja novog tkiva koje potiskuje poru i zatvara je.

Pored toga ovaj laserski tretman za lice pomaže i u smanjenju bubuljica i akni, ožiljaka od akni pa čak i fleka na licu. Dodatni plus je što se nakon nedelju dana rezultati vide.

Međutim jako je važno da ovakav tretman izvodi stručno lice u salonu sa sertifikatom. Vrlo lako se može pogoditi pogrešna regija na licu ili napraviti veće oštećenje, doći do opekotina ili velikih iritacija na koži. Zato pre samog tretmana treba dobro ispitati i ko ga radi i sam salon kao i način i postupak rada.

Saveti kako zatvoriti pore na licu

 

Evo i nekoliko praktičnih saveta kako da zatvorite velike pore na licu i sprečite da se one dalje šire.

  • Ne umivajte se i ne tuširajte se vrućom vodom. Neka voda  bude mlaka, a kada se umivate skroz hladna. To će momentalno suziti pore;
  • Uzmite kockicu leda i nežno masirajte problematične delove oko pola minuta. Otklonićete izumrle ćelije na koži, a led će delovati da se pore trenutno skupe. U salonima se koristi terapija niskim temperaturama i hlađenjem, takozvana krioterapija;
  • Glina je idealno sredstvo za sužavanje velikih pora, možete koristiti belu, crnu, zelenu. Pomešajte kašiku gline sa vodom tako da dobijete ujednačenu smesu. Nanesite na lice i ostavite da stoji oko 30 minuta, pa isperite.

Dakle, odgovarajuća dnevna rutina čišćenja kože, redovna nega koja podrazumeva pravu kremu, ali i odgovrajuću šminku, prvi su koraci kada treba zatvoriti pore na licu. Iako se ovaj problem ne može rešiti tokom noći i na brzinu, naoružajte se strpljenjem i sigurni smo da će vam nešto od svega nabrojanog pomoći. Ukoliko, ipak, ne možete sami da se rešite uvećanih pora na licu, poseta dermatologu uvek je dobro rešenje.

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *