glina za lice
Nega kože

Glina za lice obećava zdravu i čistu kožu!

Glina za lice čini čuda za lepotu kože! Ali koja? Crvena, zelena ili plava? Saznajte sve o svakoj od njih i naučite kako da izaberete pravu.

Ako ste i vi među onima koji veruju da je prirodno uvek najbolje, onda ste sigurno već isprobali šta sve može glina za lice. I super je, jel da? Ipak, ako glina do sada još nije stigla u vaše ruke, posle ovog teksta, odjurićete da je kupite i isprobate.

Glina za lice – prednosti

 

Bela, crna, zelena… Apsolutno nije važno u kojoj je boji, već vekovima je poznato da glina ima mnogobrojna lekovita svojstva. Od davnina, pa do danas, važi za jedno od najboljih sredstava za negu kože, kako lica, tako i čitavog tela. Upravo zato je jedna od važnih komponenti različitih proizvoda za negu, maski, pilinga za lice… Naravno, zanima nas u čemu je tajna i šta je to što glinu čini toliko posebnom?

Lekovito dejstvo gline potiče od njenog sastava i strukture. Da pojasnimo.

Glina ima takozvanu rešetkastu strukturu koja joj omogućava da vezuje vlagu i to u količini koja je nekoliko puta veća od njene mase.

Zato je odlična za hidriranje kože i čuvanje tonusa i elastičnosti lica.

Glinu razlikujemo prvenstveno po boji koju određuju mikroelementi koji se u njoj nalaze. Tako se u prirodi može naći bela, zelena, crvena, crna, crvena, žuta, plava, siva. Takođe, postoje još dve vrste koje se nazivaju Fulerova zemlja i Bentonit glina. Nekako, najviše i najčešće se koriste zelena, crna i bela, ali to nikako ne umanjuje značaj i lekovitost ostalih vrsta.

Ako se dvoumite koja bi od svih nabrojanih bila idealna za vaše lice, olakšaćemo vam izbor. Evo najpre nekih od najznačajnih prednosti koje svaka od ovih glina ima za našu kožu.

Bela glina za lice

 

Bela glina poznata je i pod nazivom kaolin ili kineska glina. Njen glavni sastojak je kaolinit, mineral bele boje. Sadrži i obilje drugih minerala, aluminijum, silicijum, cink, magnezijum, gvožđe.

Od svih glina, ona je najblaža i zato se veoma često koristi u farmaciji.

Veoma blago i umirujuće deluje na kožu, pa je pogodna za osobe sa osetljivom i suvom kožom. Čestice bele gline efikasno čiste i toniraju kožu, ostavljaju lice glatkim i nežnim na dodir.

Još jedna od njenih benefita je i ta što pospešuje formiranje kolagena u koži. Ovaj protein jedan je od glavnih i veoma je važno sačuvati ga u dovoljnoj količini  ako želimo da održimo mladalački izgled što duže. Krema sa kolagenom, ali i kolagen kapi zato su čest izbor mnogih dama.

Zelena glina za lice

 

Sledeća je zelena glina, odnosno ilit, kako je još nazivaju. Bogata je mineralima, na prvom mestu to su magnezijum, fosfor, kalcijum, bakar, aluminijum, cink. Cink za bubuljice je proverena stvar, pa onda ne čudi što upravo zelena glina veoma uspešno rešava problem akni, bubuljica i  mitisera.

Sadrži i silicijum, koji poboljšava apsorpciju kalcijuma, pa štiti naše ćelije od propadanja i pomaže u zarastanju rana, ali i ožiljaka od bubuljica.

Ova glina nastaje sporim razlaganjem vulkanskih stena, a posebnu zelenu boju duguje raznim razloženim biljnim materijalima.  Najpoznatija i najkvalitetnija  je francuska zelena glina, kao i ona koja stiže sa Sicilije.

Crna glina za lice

 

Crna glina je kec u rukavu kada treba dubinski očistiti lice, ukloniti mrtve ćelije, nečistoće koje se sakupljaju, a ona će i eliminisati bakterije koje uzrokuju akne. Crna boja potiče od velike količine gvožđa koju sadrži, a njene bitne komponente su i kvarc, magnezijum i kalijum. Hidrira kožu i poboljšava cirkulaciju, dajući joj svež i zdrav izgled.

Siva glina za lice

 

Siva glina je u suštini podvrsta crne gline, sa manjim procentom gvožđa. Baš kao i bela, trebalo bi da bude vaš izbor ako imate osetljivu kožu.

Veoma je nežna, ali to ne umanjuje njenu efikasnost i sigurno će ublažiti crvenilo, osipe i iritacije na licu. Isto tako, vlaži kožu i pomaže licu da sačuva neophodan prirodno vlažeći faktor.

Plava glina za lice

 

Prelazimo na plavu glinu koja je saveznik kože sklone upalama i otocima, a odlična je i za dezinfekciju lica. Ima antiseptičko delovanje, zaglađuje kožu i podmlađuje je. Svrstava se u filosilikate, a specifičnu plavu boju duguje upravo visokom sadržaju silikata i prirodnim pigmentima.

Bogata je brojnim mikroelementima koji su neophodni koži i organizmu, a sadrži silicijum, gvožđe, srebro, magnezijum, aluminjum, fosfor… Ovo je veoma važno za očuvanje imuniteta kože lica.

Najveći kopovi ove gline su francuskim kamenolomima, a najpoznatije su balatonska i kambrijska plava glina.

Žuta glina za lice

 

Žuta glina hrani i hidrira kožu, pomaže nam da je oslobodimo svih nagomilanih toksina. Sadrži gvožđe i kalijum, pa odatle i žuta boja. Može poslužiti kao veoma delotvoran piling za lice.

 

vrste gline za lice

 

Crvena glina za lice

 

Crvena glina je bogata različitim mineralima i pogodna je za uklanjanje i ublažavanje različitih upalnih procesa čitavog tela, pa tako i infekcija i upala na licu. Sadrži okside gvožđa i bakra, kao i mangan, što joj i daje crvenu boju.

Maska sa ovom glinom vratiće licu svaj i svežinu, a najpogodnija je za negu normalne kože. Najpoznatija je crvena marokanska glina.

Fulerova zemlja

 

Ako se pitate kako prirodno izbeliti lice, rešiti se fleka i podočnjaka, odgovor je upravo ova glina. Fulerova zemlja je sedimentna glina koji izvlači nečistoće iz pora, rešava nas hiperpigmentacija, a odlična je za negu zrele kože sklone pojavi staračkih pega.

Sadrži brojne minerale, kao što su magnezijum, kvarc, gvožđe, kalcijum. Ujedno, ujednačava ten i efiksno uklanja fleke od sunca i simptome fotostarenja kože.

Bentonit glina za lice

 

Ona potiče od vulkanskog praha i sadrži 50 različitih minerala, a posebno je bogata magnezijumom i kalcijumom. Sadrži i gvožđe, kalijum, silicijum, magnezijum, natrijum, ali i delove algi dijatomeja. A ako ste već isprobali masku od spiruline, onda znate koliko su alge moćne u lečenju kožnih problema.

Bentonit glina se najefikasnije se pokazala kao sredstvo za čišćenje kože, za izvlačenje nečistoća i toksina iz dubokih pora. Kao takva, odlična je kada treba opustiti kožu i rešiti se stresa i umora, a ujedno i sprečiti bubuljice od stresa.

Pomenusmo već nekoliko puta akne i bubuljice i koliko je glina od pomoći za njihovo eliminisanje. E sada, Jovana ima za sve nas super vest, jer je otkrila nešto potpuno prirodno što joj je pomoglo da se reši bubuljica, brže nego što je mogla da zamisli. Kombinacija 100 odsto prirodnih supstanci pomogla joj je da se izbori sa crvenilom, upaljenim i potkožnim bubuljicama. Ponovo je srećna i zadovoljna onim što vidi u ogledalu, nema ni jednu bubuljicu, lice joj je čisto, oseća se lepom i privlačnom.  Ako i vas muče akne, probajte njenu taktiku. O čemu se radi, saznajte iz njenog iskustva koje se nalazi na ovom linku: https://lepolice.com/bubuljice-su-bile-uporne-ali-ima-resenja/

Kako se koristi glina za lice?

 

Oni koji su jednom probali glinu i uvrstili je među svoje kozmetičke tretmane, od nje više ne odustaju. Kada pogledamo šta sve ona može da leči i u čemu će nam sve pomoći kada je nega lica u pitanju, ne čudi nas što je to tako. Ipak, prirodna kozmetika bez štetnih sastojaka je ono najbolje što možemo da pružimo svojoj koži. Posebno ako je ona posebno osetljiva i ne toleriše komedogene sastojke u kozmetici. Kada smo već kod toga, saznajte ovde sve o komedogenoj i nekomedogenoj kozmetici.

Glina je deo brojnih kozmetičkih proizvoda, od sapuna, krema, maski, pilinga, do kupki, dezodoransa i šampona.

  • Maske za lice na bazi gline najčešće se koriste kada pričamo o nezi lica. Među njima su maske za hidrataciju kože, protiv bubuljica i mitisera, za čišćenje lica, za zatezanje kože…

Određena vrsta gline u prahu meša se sa prokuvanom ili destilovanom vodom, najčešće u razmeri 2:3. Potom smesu treba mešati drvenom ili plastičnom kašikom dok se ne dobije kompaktna i gusta masa. Maska sa glinom u prahu tada je spremna za nanošenje na kožu. Nanesite je prstima ili četkom.

Kombinacija gline i vode stvara naelektrisanje koje omogućava eliminisanje nečistoća i bakterija sa površine lica i vrata.

Postoje i gotove mešavine gline i raznih aktivnih sastojaka koje se mogu kupiti, a koje nisu u prahu. Kao takve, već su spremne za nanošenje na lice.

U zavisnosti od toga za koji problem je koristimo, u masku od gline možemo dodati različite sastojke, vitamine za lice, poput vitamina E za elastičnost kože, različita ulja, belance, med, mleko, jogurt

Maska od gline treba da stoji na licu od 15 do 30 minuta. Koža prolazi kroz tri faze. Najpre, dok je glina još vlažna koža upija sve mineralne sastojke, potom glina počinje da se steže i suši i pospešuje cirkulaciju kože. U poslednjoj fazi, kada se glina potpuno osuši, ona sa sobom povlači nečistoće, sebum i toksine iz kože. Skidamo je umivanjem toplom vodom ili uz pomoć vlažnog tufera.

  •  Piling od gline je odlično sredstvo koje će regenerisati kožu, očistiće pore i ukloniti sve mrtve ćelije. Idealna za to je zelena glina koja je kao stvorena za čišćenje masne i mešovite kože;
  •  Sapun za lice na bazi zelene ili bele gline uglavnom se preporučuje za negu problematične kože, jer sadrže brojne mineralne soli i oligo elemente. Kozji sapun za lice često sadrži upravo neku od glina;
  • Kreme za lice sa glinom, kako dnevne, tako i noćne, pomažu licu da zadrži vlažnost, hidriraju i otklanjaju simptome crvenilo, iritacije, ljuspanje kože. Neven krema za lice sa glinom je efikasno sredstvo za negu suve i problematične kože.

Sada se sigurno pitate koji tip gline je najbolji baš za vašu kožu? Koja će najefikasnije ukloniti akne, a koja zategnuti kožu i umanjiti borice? Bez brige,  istražili smo sve to umesto vas.

Glina za masnu kožu

 

glina za lice upotreba

 

Zelena glina sa razlogom se najviše koristi, jer rešava ubedljivo najviše kožnih problema.  Između ostalog, idealna je za negu masne kože koju odlikuje višak sebuma što vodi učestaloj pojavi akni i bubuljica. Zelena glina će izvući sebum i pri tome neće iritirati kožu, a pogodna je i za kombinovanu kožu.

Maska od zelene gline će apsorbovati sve nečistoće, višak masnoće sa kože i pomoći licu da povrati zdrav i negovan izgled.

Možete u masku dodati i nekoliko kapi ulja čajevca, arganovog ili ricinusovog ulja.

Isprobajte obavezno i druge efikasne maske za masnu kožu!

Glina za suvu i osetljivu kožu

 

Ukoliko imate suvu ili osetljivu kožu, onda su za vas maske, pilinzi i melemi sa belom glinom.

Nikada nemojte koristiti zelenu glinu, jer će ona dodatno isušiti vašu, ionako suvu kožu.

Bela glina deluje veoma nežno i umirujuće, a kombinujte je sa sastojcima kao što su vitamin E, šea buter ili kokosovo ulje koji revitalizuju osetljivu i suvu kožu.

Glina protiv akni i bubuljica

 

Zbog cinka koji se nalazi u zelenoj glini, ali zahvaljujući i drugim mineralima, ona dobija bitku i kada treba ukloni akne i različite vrste bubuljica. Deluje antibakterijski, a zbog velike sposobnosti upijanja, dubinski će očistiti pore i izvući na površinu sve ono što uzrokuje nastanak bubuljica.

U obliku maske možete je koristiti dva puta nedeljno, a nanosite je na celo lice ili samo na problematične delove. Za uklanjanje mitisera odlična je maska od zelene gline i belanaca, a probajte da je mešate i sa kapima koprive ili bokvicom.

Efikasna je i siva glina koja će smiriti upaljene bubuljice i crvenilo.

Glina za zatezanje lica

 

Određene vrste gline efikasno podmlađuju i zatežu lice na prirodan način. Kada treba ispeglati bore, svaki savet je dobrodošao, a naš je da u tu svrhu što pre isprobate belu glinu. Ona će povećati elastičnost kože, hidriraće je i usporiti proces starenja.

Glina za čišćenje i detoks lica

 

Bentonit glina ovde će odigrati glavnu ulogu. Ovaj fini vulkanski pepeo sadrži obilje minerala koji povoljno utiču na kožu, čiste je i oslobađaju toksina. Ima antibakterijska svojstva, umiruje i dubinski neguje umornu i iritiranu kožu. Najbolje će nam pomoći maska sa ovom glinom, a lice će nakon ovog tretmana biti vidno svežije i nežno na dodir.

Napomenimo samo da je nakon primene maske sa glinom potrebno je naneti hidratantnu kremu ili serum za lice, kako bi se sprečilo eventualno isušivanje kože.

Svakako, možete kupiti i neku od već gotovih maskica za lice od gline koje sadrže veliku količinu aktivnih sastojaka korisnih za negu kože. Eksperimentišite i sprobavajte različite kombinacije dok ne nađete svoj savršen tretman od gline.

Glina za lice, cena, čuvanje

 

U zavisnosti od vrste i proizvođača, varira i cena gline. Na primer, pakovanje bentonit gline od 350 grama košta oko 500 dinara, dok pakovanje zelene gline od 200 grama košta oko 400 dinara. Ovakvo veliko pakovanje trajaće vam zaista dugo.

Najbolje je da je kupujete u apoteci ili u specijalizovanim prodavnicama kozmetike.

Prilikom korišćenja nemojte koristiti nikakve metalne posude jer to može poremetiti njen hemijsku aktivnost i oslabiti joj dejstvo.

Mešajte je drvenom ili plastičnom kašikom, a savetuje se da je nekoliko dana pre upotrebe ostavite napolju, na vazduhu i sunčevoj svetlosti kako bi se pospešilo delovanje njenih minerala.

Ako smo vam zagolicali maštu i podstakli vas da što pre isprobate neku od moćnih glina za lice, nemojte gubiti vreme. Isprobajte ih i verujemo da ćete i vi biti zadovoljni, kao i milioni žena širom sveta. Nemate šta da izgubite.

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *