kolagen u koži
Bore

Otkrijte kako povećati kolagen u koži!

Saznajte kako povećati kolagen u koži da biste bili što duže lepi i mladoliki. Predstavljamo vam taktike koje provereno rade.

Kada se pomene kolagen, odmah pomislimo na skupe kozmetičke preparate. Istina je da ulazi u sastav mnogih krema i losiona za lice i telo. To je zbog toga što izgrađuje ćelije kože i spaja ih u kompaktnu celinu. Ali, ne ulazi samo u sastav kože.

Kolagen je najzastupljenija belančevina (protein) u telu.

Njegova važnost se ogleda u tome što je uključen u mnoge metaboličke procese. On ulazi u sastav mišića, kostiju, zglobova, kože, krvnih sudova, tetiva, vezivnog tkiva. Nazivaju ga „lepkom”, jer drži tkiva zajedno. Vrlo je kompleksnog sastava. Izgrađen je od čak 19 aminokiselina. Neke od njih su glicin, arginin, glutamin, prolin.

A zašto mi pišemo o ovome?

Zato što je kolagen bitan sastojak kože, pa ovo morate znati.

3 stvari koje niste znali o kolagenu

 

Kolagen nije samo ,,bitan” sastojak kože. Naša koža se mahom sastoji samo iz vode i kolagena, što je zapanjujući podatak ( tu su još i lipidi i hijaluronska kiselina) . Nije ni čudno što je sva borba protiv starenja usmerena na povećanje kolagena u vašoj koži. On čini kožu stabilnom i čvrstom, i kada njega nema, koža se opušta i stvaraju se bore.

Zanimljivo je da dobijamo određenu količinu kolagena u našem telu rođenjem, što se kasnije, odnosno vremenom troši. Nakon 25 godine, kada se završi ciklus rasta, koža gubi 1% kolagena godišnje što nije mala stvar. To je najblaža varijanta, a može biti i gore. Koju ćemo količinu kolagena izgubiti zavisi mnogo od načina života.

Dobra stvar kod kolagena je što se on može nadoknaditi. Dakle, stvari sa kolagenom su promenljive. Ako ne postupate dobro sa svojom kožom u nekom periodu života, nije sve izgubljeno. U ljudskom telu, retko koja stvar je ispravljiva kao kolagen, pa ga možete dodavati iznutra, ali i spolja.

Srećom, danas postoje i zamenska rešenja za ovaj protein u koži u preparatima za negu, poput Neodermyla. O njemu će biti reči nešto kasnije.

Kolagen za kožu lica

 

Ako želite da sprečite starenje kože i objavite rat godinama, vrlo je verovatno da će vam mnogi prepisati preparate na bazi kolagena i hijaluronske kiseline. Mnogi anti-age tretmani u svom sastavu obavezno imaju ova dva sastojka.

  • Kolagen je sastavni deo mišićnih vlakana i kože i on je zadužen za tonus lica.
  • Hijaluronska kiselina, sa druge strane, zadužena je za hidrataciju kože.

Zašto je potrebno da ga unosimo u organizam u određenim godinama?

Starenjem, dolazi do gubitka kolagena. To je postepen proces. Njegov gubitak ispoljava se tako što se pojavljuju bore, koža je manje zategnuta i gubi svoju elastičnost. Pored kože, kolagen izgrađuje i kosu, hrskavice, mišićna vlakna, nokte i zube, pa za posledicu imamo lomljivost istih.

Preparati na bazi kolagena pomoći će vam da izgledate sveže i zategnuto.

Zato je vrlo važno da od najranijih dana u svoju rutninu uvrstite proizvode na bazi kolagena. To može biti već od kasnih dvadesetih ili početkom tridesetih godina.

Lile je malo zakasnila, ali je uhvatila zadnji voz! Uspela je da se oporavi svoju kožu i kolagen u njoj i to se vidi. Pročitajte kako na ovom linku: https://lepolice.com/dobila-sam-bitku-sa-borama/

Kozmetička industrija stvorila je mnogo proizvoda koji bi trebalo da savremenoj ženi olakšaju nanošenje kolagena na lice. Dovoljno je da zavirite među rafove i da pronađete u prodaji neki od ova tri preparata:

  • kreme sa kolagenom
  • kolagen ampule za lice i
  • kolagen serum za lice.

Zašto je važno da počnete da koristite kreme na bazi kolagena na vreme?

Zato što je za negu kože apsolutno nezamenljiv!

Kreme sa kolagenom

 

Kako povećati kolagen u koži kremom?

kolagen u kozmetici

 

Svaka krema sa dodatkom kolagena deluje tako da podmlađuje kožu lica i ima efekat zatezanja kože. Ona čini kožu lica zdravom i zategnutom tako što revitalizuje odumrle ćelije kože i podstiče na stvaranje prirodnog kolagena u koži. Posle upotrebe kreme, koža je glatka, sjajna i elastična.

No, nije ni svaki kolagen isti. Neke kreme sadrže molekule koji su preveliki pa koža ne može da ih apsorbuje i onda su faktički beskorisni. Zato je bitno da to bude hidrolizovani kolagen.

Pored kolagena, ostali sastojci kreme bi trebalo da budu prirodni, da neguju kožu, da je hrane i hidriraju, ali i da podstiču stvaranje kolagena. Hidratacija kože lica je među najbitnijim faktorima kada je izbor kreme za lice u pitanju. Dovoljna količina vlažnosti sprečava isušivanje kože.

Takođe, vitamin C je od velikog značaja za sintezu kolagena.

Stimulacijom stvaranja prirodnog kolagena, popunićete neravnine na koži i sitne bore oko očiju i usana.

Kreme protiv bora možete da počnete da koristite već u kasnijim dvadesetim godinama. Kao i obično, bolje je raditi na prevenciji nastanka bora, nego na njihovom uklanjanju kada su se već pojavile. Ako ne počnete da koristite kreme sa kolagenom u dvadesetim, u tridesetim i četrdesetim, one će vam biti neophodne.

Jedna takva krema za lice koja je odličan način da povećate kolagen u koži je Neborela krema.

Ova krema sadrži gore pomenuti Neodermyl koji se ponaša kao kolagen u koži  i dugotrajnom upotrebom čini kožu lica čvršćom nego ranije. On deluje tako što podstiče da se u koži proizvodi kolagen tipa II.

Ako smatrate da vašoj koži nije dovoljna krema sa kolagenom, probajte kolagen ampule.

Kako povećati kolagen u koži uz ampule za lice?

 

Na tržištu možete naći visoko koncentrovane ampule za lice sa aktivnim sastojcima koji nadoknađuju izgubljen kolagen i stimulišu stvaranje novog . Ove ampule prodiru u gornje slojeve epiderma i povećavaju čvrstinu kože za trenutne rezultate.

Nanose se prethodno očišćenu kožu lica, vrata ili dekoltea. U tankom sloju nanesite sadržaj ampule na lice, nežno masirajući kožu. Potom, možete da nanesete uobičajenu kremu koju koristite za lice ili neko prirodno ulje.

Sadržaj ampule sa kolagenom možete nanositi vise puta u toku dana, jer se jednom otvorena ampula mora potrošiti za dvadeset četiri časa.

Kako povećati kolagen u koži na brz način?

Probajte kolagen serum za kožu lica.

Kolagen serum za lice

 

Serumu za bore sa dodatkom kolagena se pripisuju magična svojstva kada je zatezanje kože u pitanju. Istina je da su oni u sebi sadrže visok procenat kolagena, koji zaista ima trenutno dejstvo. Obogaćeni vitaminima C i E, kao i hijaluronskom kiselinom, serumi vidljivo učvršćuju kožu. Čestice seruma vezuju vlagu i povećaju svoj volumen čak do deset puta.

Serum sa kolagenom se nanosi na čisto lice. Dovoljne su male količine da bi došlo do efekta. Sat vremena od nanošenja, videćete da je ovaj tečni kolagen učinio da su bore popunjenije, a lice deluje glatko i podmlađeno.

Idealan je za svečane prilike kada želite brze rezultate.

Šta treba da sadrže kozmetički preprati da bi povećali količinu kolagena u koži? Sve što treba da znate pre kupovine, otkrivamo u narednim redovima.

Šta stimuliše proizvodnju kolagena od sastojaka u kozmetičkim preparatima?

 

Proizvodnja kolagena se može stimulisati na razne načine, a ono što je od velike pomoći su antioksidansi. Oni se bore protiv slobodnih radikala koji direktno utiču na smanjenje kolagena u koži.

Najbolji antioksidansi za lice su vitamini i mineralne materije.

  • Od vitamina, izdvajaju se ulje vitamina E, vitamin C i retinol.
  • Od prirodnih sastojaka, biljke poput aloe vere i ginsenga su na vrlo visokoj ceni, jer održavaju ćelije kože vitalnim i zdravim. One podstiču lučenje kolagena, a isto to radi i laserska terapija lica. Jeste da je u pitanju nešto agresivnija stimulacija kože, ali podjednako je prirodna i nema neželjenih efekata.
  • Kozmetički preparati na bazi algi su takođe na ceni, jer alge u sebi sadrže morski kolagen, koji je za kožu lica fenomenalan.

Kako povećati kolagen u koži na prirodan način

 

Postoje dve vrste kolagena: endogeni i egzogeni kolagen.

  • Endogenim kolagenom nazivamo prirodni kolagen proizveden od strane našeg tela. On utiče na mnoge metaboličke procese, uključujući i obnavljanje kože. Potrebno je da radimo na proizvodnji prirodnog kolagena što duže kako bismo zadržali svežinu kako lica, tako i tela.
  • Egzogeni kolagen je nastao sintetički – veštačkom proizvodnjom i uglavnom je životinjskog porekla. On se najviše koristi u medicinskoj i kozmetičkoj industriji. To je kolagen koji unosimo na neki način u organizam, bilo oralno putem tableta, kapsula ili direktno na kožu u vidu krema, ampula i seruma.

Postoji jedan vrlo brz i efikasan način da obnovite kolagen na koži, a pritom je i vrlo jeftino.

Ne verujete?

Prirodni izvor kolagena ima svaka žena u kuhinji, a to je – belance jajeta.

Čuli ste da je dobro za lice, ali ste se pitali zbog čega?

Belance obiluje kolagenom koji daje trenutne rezultate. Za masku od belanaca, jednostavno ulupajte čvrst sneg od belanaca. Možete dodati nekoliko kapi limunovog soka. Penu od belanca nanesite na lice i sačekajte da odstoji dvadesetak minuta, do pola sata. Kao rezultat, videćete osveženo i zategnuto lice, sa smanjenim borama i tragovima umora.

Još jedna maska za kožu koju možete napraviti kod kuće da biste osvežili lice i podstakli obnavljanje kolagena je maska sa želatinom i jednim žumancetom. 

Pomešajte ove sastojke i napravljenu smesu lagano nanesite na vašu kožu. Smesu slobodno možete naneti i na kosu. Držite smesu desetak minuta, pa isperite.

Žumance u kombinaciji sa želatinom obiluje proteinima koji hrane kožu i kosu. Kao efekat imaćete zdrav i osvežen izgled.

Mnogi dermatolozi sumnjaju u delotvornost primene kolagena na koži, pa blagu prednost daju oralnom unošenju kolagena. Smatraju da na taj način koža lakše može da dobije šta joj treba i da je  najbolji način kako povećati kolagen u koži -ako se nahrani i iznutra.

U kojoj hrani ima kolagena?

Kolagen u ishrani

 

kolagen u hrani

Ishrana nije zanemarljiv faktor u stvaranju kolagena u koži. Zapravo, zdrav način života je preduslov za zdravu kožu.  Za sve one koji vole meso i mesne prerađevine, dobra vest je da na taj način obnavljaju i kolagen.

Hrana životinjskog porekla pravi je izvor kolagena.

Goveđe ili pileće kosti, dobar su izvor ova namirnice,  a ima ga i u ribi i jajima.  Ako se pitate kako povećati kolagen u koži hranom, neka pileća ili goveđa supica budu na vašem meniju stalno.

S obzirom na to da deluje kao antioksidans, vitamin C štiti postojeći kolagen u organizmu.

Naš savet je da konzumirate što više svežeg voća i povrća tokom čitave godine, jer vitamini poput C, E i A su naši saveznici za lepšu i očuvaniju kožu lica.

Ako niste ljubitelj mesa i ako spadate u vegeterijance, ne brinite. Kolagena ima i u biljnim izvorima proteina, poput pasulja, soje ili krompira. Za iskorišćavanje biljnog kolagena, neophodan je vitamin A. Njega u prirodi možete naći ako budete jeli slatki krompir, šargarepu i zeleno lisnato povrće.

Za stvaranje kolagena su nam važni i minerali poput bakra i cinka. Njih možete naći u orašastim plodovima poput oraha, badema, semenki blitve, suncokreta, susamu. Prirodni kolagen u hrani pronaći ćete i u suvom voću, poput suvih kajsija, suvim šljivama, urmama, sipku i drugom voću. Ono je i sjajan izvor vitamina C.

Suplementi kolagena za lice

 

Postoje razni dodaci ishrani sa kolagenom na tržištu. U pitanju je uglavnom čist hidrolizovan kolagen koji može biti u obliku:

  • praha
  •  kapsula
  • ampule

Hidrolizirani kolagen najčešće nastaje preradom kostiju, tetiva i drugih životinjskih delova koji prirodno sadrže kolagen. Kako bi se proizveo prah, izvori kolagena se obrađuju mlevenjem, uklanjanjem masnoća i potapanjem u kiselinama kako bi se uklonio kalcijum.

Dodaci ishrani s kolagenom (prah, kapsule ili ampule) sadrže i druge sastojke koji pomažu koži pri oporavku, a često su to vitamini, minerali, kao i hijaluronska kiselina. Kolagen u prahu rastvara se u hladnoj vodi i od njega se pravi napitak, dok se kapsule i ampule gutaju kao tablete sa malo vode.

 Ovi dodaci ishrani nisu zamena za uravnoteženu i izbalansiranu ishranu.

Šta sve utiče na količinu kolagena u koži?

 

Starenje jeste jedan od glavnih razloga zašto nestaju rezerve kolagena u organizmu, ali nije jedini razlog. Ono što takođe doprinosi smanjenju kolagena u koži su nezdrave životne navike.

  • Na prvom mestu, u pitanju je pušenje.Ako spadate u grupu ljudi koji uživaju u duvanu, loša vest za vas je da pušenje troši zalihe kolagena u organizmu. Zbog toga je važno da što pre prestanete da konzumirate cigarete ako želite lepu i zdravu kožu.

Prekomerna upotreba cigareta dovodi do pojave pušačkih bora, jer pušači stalno ponavljaju jedan isti pokret. Pojava bora oko usana i fleka na licu najčešći su problem pušača.

  • Konzumacija velikih količina šećera, takođe doprinosi nezdravom izgledu kože. U ovom slučaju dolazi do razaranja kolagena usled procesa koji se zove glikacija kože.  Za obnavljanje kolagena, neophodna je zdrava izbalansirana anti age dijeta. Unos dovoljne količine vitamina, pomoći će vam da zadržite svežu kožu lica što duže.

Jedan od načina da povećamo proizvodnju kolagena u organizmu je pojačano unošenje vitamina C. Njega možete naći u citrusnom voću. Unošenje kolagena oralnim putem, najbolji je način da se izborite sa njegovim nedostatkom u ishrani.

  • Preterano izlaganje suncu može biti jedan od razloga zašto gubite kolagen iz organizma. Sunčanje i velika količina ultravioletnog zračenja mogu doprineti da ostarite pre vremena, potvrđeno je brojnim istraživanjima. Mislite o tome kada sledeći put budete na suncu bez kreme sa zaštitnim faktorom. Sunce nam jeste neophodno za proizvodnju vitamin D i generalno za život, ali svaki vid preterivanja šteti organizmu, na prvom mestu koži.

Saznajte detaljno šta je fotostarenje!

  • Neke autoimune bolesti mogu dosvesti do prevremenog starenja i ubrzanog trošenja kolagena u organizmu. Kako su autoimune bolesti same po sebi neugodne za lečenje, potrebno je da se posavetujete sa lekarom šta je od preparata za vas najbolje da koristite  kako da se izborite sa posledicom, u ovom slučaju gubitkom kolagena.

Kao što su neke navike loše kada je stvaranje kolagena u organizmu u pitanju, ima i onih koje podstiču njegovu proizvodnju.

Kako povećati kolagen u koži promenom životnih navika?

 U svoju dnevnu rutinu uvedite redovno spavanje i vežbanje.

Pod redovnim snom, podrazumeva se svake noći između sedam i devet sati sna. Spavanjem, učinili ste mnogo za oporavak vašeg tela od napornog dana. Pod oporavkom, podrazumeva se i obnavljanje kože. Neispavanost se često povezuje sa povećanim lučenjem hormona stresa, što dovodi do gubitka kolagena u koži. Zato za osobe koje su pod stresom primećujemo da brže stare.

Možda vam bude zanimljivo da pročitate i ovo:

Beauty sleep:  snovi o lepoti koji se ostvaruju!

Osim spavanja, neophodna je i umerena fizička aktivnost. Pod umerenom fizičkom aktivnošću, podrazumeva se pola sata šetnje svakog dana. Ne morate da trenirate neki sport, ako niste sportski tip. Mi vam svakako poreporučujemo da uvedete neki vid rekreacije u svoju dnevnu rutinu. Ako je vaš izbor teretana, odaberite treninge izdržljivosti.

Problem sa starenjem kože i gubljenjem kolagena moguće je rešiti. U ovom tekstu, ponudili smo vam mnogo načina kako povećati kolagen u koži. Mali koraci u menjanju dnevne rutine mogu da učine čudo za vaš organizam. Ako spadate u grupu onih koji žele da starenje kože odlože što kasnije, trudite se da na vreme obnavljate kolagen. Vaša koža će vam biti zahvalna!

Izvori: 

https://www.medicalnewstoday.com/articles/262881

https://www.medicalnewstoday.com/articles/317151#Myths-about-boosting-collagen

https://www.byrdie.com/how-to-increase-collagen-5116878



https://artofdermatology.com/role-collagen-skin-care/

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *