bokvica za bubuljice
Bubuljice

Bokvica za bubuljice je upravo ono za čim tragate!

Bokvica za bubuljice je sjajno rešenje koje morate što pre probati! Raste svuda oko nas, a baš dosta pomaže. Obožavaćete je! Naučite kako se koristi!

Ako tražite prirodni lek protiv nesavršenosti na licu, vreme je da konačno saznate zašto je bokvica za bubuljice toliko efikasna. Kako je prepoznati i koristiti, kako napraviti masku ili melem od ove biljke, sve je upravo u ovom tekstu.

Bokvica za lice

 

Ispričaću vam nešto zanimljivo u vezi sa bokvicom. Moja baka je bila žena koja je sve što je mogla lečila biljkama i travama, jednostavno, znala je da je priroda dala lek za sve. Večito je brala i sušila raznorazne travke, kopriva, kamilica, lipa, nana, tek je deo onoga što joj je pomagalo za različite tegobe. A bokvica… ona je bila broj jedan u našoj kući.

Imali smo je u dvorištu u izobilju, pa tako, kada sam jednom prilikom kao devojčica isekla nogu, baka me je lečila oblogama od, pogodićete, upravo bokvice. I za par dana rana je zacelila.

Tada mi je to bilo čudno, kako jedan list može da izleči posekotinu, ali sada shvatam kako je to moguće. Zbog ovakvih svojstava, ali i zbog niza drugih, bokvica spada među one narodne lekove koji se najviše koriste. Od davnina, tačnije, od drevne Grčke i Kine, srednjeg veka, pa sve do sada, bokvica je bila i ostala veoma cenjena biljka. Preporučuje se za lečenje dvadesetak različitih bolesti, među kojima su infekcije pluća, kašalj, bronhitis, astma, različite upale na koži, posekotine, rane, ujedi insekata…

Ova biljka vodi poreklo iz Azije i nekih delova Evrope, a veruje se da je Aleksandar Veliki bio taj koji je doneo bokvicu u Evropu 327. godine pre nove ere. Danas se odomaćila svuda i kod nas se može pronaći na svim livadama, poljima, u baštama… Saksonci su je smatrali jednom od devet svetih biljaka, a u nekim kulturama smatrana je i za afrodizijak.

Po obliku lista, razlikujemo žensku bokvicu (Plantago major) i mušku bokvicu (Plantago lanceolata).

bokvica za lice

U čemu je razlika?

Ženska bokvica je ona koja se najviše koristi, njeni listovi su kraći i širi i cveta nisko. Sa druge strane, muška bokvica je ona koja ima tanje i izdužene listove i cveta na visokim stabljikama. Tako ćete ih najlakše razlikovati, ali bez obzira na koju naiđete, znajte da su obe veoma lekovite.

Dakle, upravo su listovi bokvice ti koji se koriste kao lek, sveži ili osušeni. Beru se od juna do oktobra, pre nego što procveta. Postoji još jedna vrsta, takozvana indijska bokvica koja raste i u našim krajevima, na peščanim mestima i po krovovima.

Ipak, veruje se da je ženska bokvica adekvatnija za lečenje kožnih bolesti, dok je muška adekvatnija u terapiji disajnih organa.

Bokvica za lice- prednosti

 

I tu dolazimo do dela koji nas najviše zanima, odnosno, do toga koliko je bokvica delotvorna za lečenje bubuljica, akni, mitisera.

Prirodna nega lica sve je zastupljenija i kod nas, a čini se da sve više počinjemo da cenimo dobrobiti onoga što nam priroda daje. Jedan od takvih darova svakako je i bokvica. Pa da vidimo koje su to njene prednosti kada pričamo o nezi kože. Prvenstveno kako deluje bokvica za bubuljice.

  • Aktivni sastojci koji se nalaze u bokvici poseduju antimikrobna i antibakterijska svojstva što je veoma važno kada treba suzbiti bakterije na licu. Ako znamo da bakterije često uzrokuju pojavu akni i bubuljica, onda će bokvica biti idealna da eliminišemo one postojeće i sprečimo razvoj novih bakterija;
  • Bokvica je biljka jakih antiinflamatornih i antitoksičnih karakteristika, suzbija upale na koži, pomaže u zarastanju rana, što je čini efikasnom u lečenju ožiljaka od bubuljica i rupica od akni. Pomoći će i u lečenju bubuljica koje svrbe i bubuljica nastalih usled brijanja, kao posledica iritacije i upale na koži;
  • Vitamini za lice imaju veoma važnu ulogu, a bokvica je i tu naš adut. Ona sadrži vitamin A, vitamin C i K, kao i minerale poput gvožđa i kalcijuma. To je čini efikasnom u jačanju imuniteta kože lica. Ukoliko primetite da vam je koža dehidrirana, da se pojavljuju fleke i mrlje, podočnjaci ili previše mitisera, to može biti znak slabijeg imuniteta kože i alarm da treba nešto da učinite po tom pitanju. Čaj od bokvice može pomoći, ali i probiotici za lice ili pantenol;
  • Bokvica ima u sebi alantoin, jednu od supstanci koja se najčešće koriste za izradu kozmetičkih prepatata. Alantoin obnavlja ćelije kože, potpomaže njihov brži rast, a istovremno umiruje kožu, hidrira je i deluje kao antioksidans. U prirodi ga najviše ima u biljci gavez, a proizvod koji ga takođe sadrži je i bebi puder. Možda ste probali dečiji puder za bubuljice?;
  • Tanin je još jedan sastojak bokvice, a on pomaže koži da zadrži prirodno vlažeći faktor i sprečava hidrolizu, odnosno razgradnju hijaluronske kiseline;
  • Odlična je za detoks lica, jer štiti kožu od štetnih mikroorganizama i pomaže izbacivanje toksina.

A kada smo već spomenuli alantoin, da li ste znali da postoji nešto potpuno prirodno sa ovim sastojkom, a što će vam pomoći da eliminišete bubuljice u korenu? Marija to veoma dobro zna, pa je rešila da sa nama podeli svoje iskustvo.

„Prekrivala sam bubuljice sa više slojeva pudera, čak sam i sve naloge na društvenim mrežama ugasila i nisam napravila selfi godinu dana zbog crvenila i akni na licu. Nema šta nisam probala da ih se rešim, a onda sam našla rešenje za moju problematičnu kožu lica. Na sestrin nagovor, rešila sam da probam sa nečim potpuno drugačijim. I gle čuda! Posle dva, tri dana crvenilo se povuklo, a nakon dve nedelje bubuljice su bile isušene i potpuno su nestale“, presrećna je Marija. Sada je svi pitaju u čemu je tajna njenog čistog lica. Saznajte! Može pomoći i vama na putu do zdrave i čiste kože lica. Zato brzo na ovaj link i pročitajte Marijino iskustvo https://lepolice.com/nemam-vise-bubuljice-na-licu/

Kako deluje bokvica za bubuljice?

 

Zahvaljujući svemu gore nabrojanom, bokvica je veoma moćan prirodni lek kako za bubuljice i akne, tako i za sve kožne probleme. Može se koristiti za lečenje otvorenih rana, posekotina, ogrebotina, infekcija, iritacija, psorijaze, rozacee… U svežem ili osušenom obliku, kao deo melema, tinkture, maske ili kreme, bokvica će jednako efikasno ublažiti tegobe na koži.

Ima umirujuće i protivupalno dejstvo, istovremeno čisti i neguje kožu.

Zbog toga je dobar način da se rešite svih vrsta bubuljica, potkožnih, gnojnih, cističnih akni. Bokvica će svojim ekstraktima i sokovima ublažiti crvenilo, smiriti upale i iritacije, ublažiće otoke.

U isti mah, bokvica sprečava nastanak ožiljaka, a to nam je itekako bitno prilikom lečenja akni i bubuljica. Niko ne želi da ga, nakon što su bubuljice konačno nestale, ružni ožiljci podsećaju na to.

Redovnim korišćenjem bokvice na koži, imaćete lep ujednačen ten i ublažićete fleke na licu.

Bokvica za bubuljice – kako se koristi?

 

Verujemo da sada već imate dovoljno razloga da date bokvici šansu. Prošetajte do obližnje livade ili parka, proverite svoje dvorište, možda i u njemu raste bokvica. Naberite što lepše i zelenije listove ove biljke i spremni ste da pravite svoj lek za bubuljice.

Maske za bubuljice od bokvice

 

Večito je pitanje kako se rešiti bubuljica, a efiksane prirodne maske za akne su uvek dobro rešenje. Kada u njih dodate i malo bokvice dobićete još delotvorniji tretman.

Bokvica je idealna za sve tipove kože, od osetljive, masne, do normalne.

  • Listove bokvice možete koristiti samostalno ili u kombinaciji sa drugim biljkama, uljima… Za ovu masku za bubuljice trebaju vam  listovi bokvice i veće parče gaze koje će moći da prekrije čitavo lice. Potrebno je da listiće sameljete ili sitno iseckate, pa ih ubacite u kupiću vodu. Ostavite da vri nekoliko minuta i zatim ohladite. Na gazi isecite delove za oči, nos i usta, pa je namočite u skuvanoj vodi sa bokvicom. Stavite masku na lice i držite je tako oko 20 minuta, pa se umijte istom onom vodom u kojoj ste kuvali bokvicu. Ova maska delovaće i na dublje slojeve kože, ukloniće mrtve ćelije sa lica, nečistoće i nagomilani sebum koji se skuplja u porama. Preporučuje se za masnu i problematičnu kožu;
  •  Sledeća na spisku nam je maska koju ćete pripremiti od listova bokvice i meda. Znamo koliko su maske od meda popularne, prvenstveno zbog antibiotskih i antiseptičnih svojstava koje on poseduje i kao takav je idealan za lečenje bubuljica. Pomešajte jednu kašiku meda i nekoliko sitno iseckanih svežih listova bokvice. Ovu smesu nanesite na lice i ostavite da deluje 15 minuta, pa isperite. U kombinaciji sa medom, bokvica će eliminisati osećaj bola i svraba na mestima gde se nalaze bubuljice;
  •  Sveže, sitno iseckane listove bokvice pomešajte sa nekoliko kapi ulja čajevca i sa malo meda, dok ne dobijete gustu smesu. Nanesite masku na lice i isperite nakon 20 minuta. Maska će dubinski očistiti kožu, oslobodiće začepljene pore i delovaće kao jak antibiotik. Možete koristiti i kokosovo, maslinovo ili arganovo ulje.

Bokvica za gnojne bubuljice

 

Gnojne bubuljice nije nimalo lako lečiti, jer ih odlikuje velika količina gnoja i viška sebuma, brzo i lako se šire na koži. U lečenju nam mogu pomoći zagrejani, to jest, napareni listovi bokvice. Potopite nekoliko listova u vrućoj vodi i stavite ih na lice kada se malo prohlade.

Ekstrakt bokvice je prirodan antibiotik, izvlači gnoj i upalu iz bubuljica, podstiče zarastanje oštećenih tkiva i oslobađa kožu nagomilanih toksina.

Ovakve obloge koriste se i za čireve, zadebljanja na koži, posekotine.

Losion za bubuljice od bokvice

 

bokvica za akne

 

Prirodni lek za bubuljice u vidu losiona za bubuljice dobićete i kada pomešate listove bokvice i zeleni čaj. Ovo će biti odličan antioksidans koji eliminiše upale, crvenilo i iritacije na koži i zaustavlja širenje bubuljica. Jednostavno je, skuvajte zeleni čaj, najbolje da koristite sveže listove i nakon što se prohladi, dodajte mu nekoliko iseckanih listova bokvice. Bokvica će pustiti svoje sokove i imaćete potpuno prirodan losion za lice.

Ova lekovita tečnost poslužiće vam za čišćenje i dezinfekciju lica, pospešiće odbrambene mehanizme kože i ubrzaće sazrevanje i zarastanje bubuljica. Ukoliko želite, možete dodati nekoliko listova suvog lovora i dobićete još efikasnije sredstvo za čišćenje lica.

Bokvica za mitisere

 

Melem za kožu protiv mitisera napravite vrlo jednostavno. Sameljite ili izblendajte desetak listova bokvice, dodajte kašičicu gela aloe vere i nekoliko kapi ružinog ulja. Mažite ovom smesom dva puta dnevno delove lica na kojima imate mitisere, najčešće je to  T- zona, čelo, nos i brada.

Ovde otkrijte i mnogo drugih efikasnih maski za mitisere.

Bokvica za ožiljke od bubuljica

 

Bokvica će pomoći i prilikom lečenja ožiljaka od bubuljica, jer ima sposobnost da brzo regeneriše kožu. Potrebno je da pomešate malo pantenol kreme i samlevene listove bokvice. Nanosite ovu smesu na ožiljke pred spavanje i pomoći će da koža vrati svoju elastičnost i ubrzaće proces regeneracije tkiva.

Da li je bezbedna bokvica za bubuljice ?

 

Bokvica se može koristiti za kožu i u obliku različitih masti i krema koje je sadrže, a oralno se može koristiti u vidu čaja za bubuljice, sirupa, različitih kapi koje je sadrže. Zbog svojih izuzetno lekovitih svojstava ima široku primenu u lečenju najrazličitijih oboljenja i zato ne bi trebalo da postoje bilo kakve nus pojave na koži. Ipak, ukoliko primetite da bokvica u vašem slučaju izaziva osipe ili druge reakcije na licu, nemojte je koristiti.

I, kako kažu, bokvica je čuvar lepote i zdravlja, ali nemojmo verovati ovome na reč. Isprobajte ovu biljku na svom licu što pre i javljajte nam utiske!

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *