kako se rešiti mitisera
Bubuljice

Kako se rešiti mitisera – spisak svih načina!

Kako se rešiti mitisera? To se pitamo svaki put kada ih vidimo u ogledalu, ali rešenje je često na dohvat ruke. Iskoristite pastu  ili konac za zube, sodu bikarbonu ili čak prsten, i verovali ili ne, otarasićete se mitisera jednom zauvek.

Od najranijih pubertetskih dana, pa sve do menopauze, mitiseri mogu da nas uporno prate i narušavaju  naš ten i lepotu. A da li ste znali da se ove napasti nazivaju još i otvoreni komedoni? Hajde da ih ukratko upoznamo, pa se bacamo na sve moguće trikove i rešenja koja će nam pomoći da im zauvek kažemo zbogom.

Šta su zapravo mitiseri?

 

One sitne crne tačkice koje izgledaju kao nakupljena prljavština na našem licu, nazivaju se mitiseri ili otvoreni komedoni.Njihov sadržaj je sebum iz dubine kože. Prilikom izbijanja sebuma na površinu dolazi do oksidacije i zbog toga on poprima crnu boju;

Za razliku od zatvorenih komedona koji ostaju pod kožom, prednost, da tako kažemo mitisera je ta što izbijaju na površinu, lakše ih je ukloniti i ne izazivaju upale na koži;

Najčešće, javljaju se na delovima lica koji se najviše maste, a to  je T zona– čelo, nos i brada. U stvari, oni su zapušene pore na našem licu;

Pitate se često zašto neko ima mitisere, a neko ne? Njihovo pojavljivanje, kao uostalom i svih ostalih vrsta bubuljica i akni, uslovljeno je genetikom, hormonskim promenama, životnim navikama, stresom… Mogu se javiti i ukoliko koristite kremu za lice koja sadrži veliku količinu ulja koje ne prija vašem tipu kože. Takođe, uzimanje određenih lekova i velika vlažnost vazduha  pogoduju stvaranju mitisera.

Ovde pročitajte sve o tome kako i zašto u stvari nastaju mitiseri!

Evo i jedne zanimljivosti: reč komedoni potiče od latinske reči „comedere“, što u prevodu znači koristiti.

Veoma dugo je postojalo verovanje da su mitiseri zapravo paraziti na našoj koži koji se hrane našim telesnim tečnostima.

A da li vam je poznato da je želatin jedan od glavnih saboraca u borbi sa mitiserima? Ne znate? Otkrijte kako se otarasiti mitisera jednostavnim maskama i pilinzima!

Kako se rešiti mitisera?

 

Upravo sada saznaćete sve što treba da znate na temu kako se otarasiti mitisera. Pravilna nega kože lica je osnovni korak. Redovno čišćenje, toniranje, hidriranje, odabir odgovrajuće kozmetike i pilinzi koji će ukloniti sve izumrle ćelije kože, trebalo bi da budu vaša rutina kada je nega lica u pitanju. Ali često sve to nije dovoljno kada su uporni mitiseri u pitanju.

Da li ih cediti ili ne?

Kako čistiti kožu kada se pojave?

Koji su preparati najbolji u borbi sa ovim napastima?

U nastavku vam otkrivamo sve delotvorne recepte koji će vam pomoći da se konačno otarasite mitisera.

Prvo pročitajte Marijino iskustvo. Ona se rešila dosadnih mitisera i akni prirodnim putem. Danas zna u čemu je grešila i svoju taktiku ne menja. NJenu priču pročitajte na ovom linku: https://lepolice.com/nemam-vise-bubuljice-na-licu/

Čišćenje mitisera

 

Tek što ste ih se rešili, mitiseri su se opet pojavili oko nosa, na čelu, na bradi… Na jakom svetlu u kupatilu tek vidite koliko ih ima, manjih, većih, a sve što radite da ih se otarasite čini se uzalud. Nema mesta brizi!

Mitiseri se javljalju kada su pore na licu zapušene, pa je potrebno da najpre uradimo tretman koji će delovati dubinski na pore i učiniti da se one otpuše.

1.Parite lice jednom nedeljno

 

Dovoljna će vam biti prokuvana voda, a možete u tu vodu ubaciti i dve kesice čaja od kamilice. Stavite peškir na glavu, nagnite se iznad vode i ostanite tako 5 minuta. Pore će se otpušiti i mitiseri će izbiti na površinu;

2.Koristite kockice leda

 

Kocka leda može da učini čudo za zapušene pore na licu. Jednostavno, umotajte kockicu leda u čistu tkaninu, pa pređite preko čitvog lica ili problematičnih zona. Pore će se brzo otvoriti, a led će ukoloniti prljavštinu i izumrle ćelije kože koje u stvari začepljuju pore. Mitiseri će polako nestajati ukoliko ponavljate ovaj postupak svakodnevno. Led smanjuje i upale i  crvenilo na koži;

3.Izaberite odgovarajuće preparate za čišćenje lica

 

Ukoliko imate kožu slonu pojavi bubuljica, akni i mitisera onda je ključ u tome da pravilno čistite kožu i delujete preventivno. Izbegavajte jake gelove za čišćenje lica koji mogu stvoriti upale na kožu, već radije izaberite neutralnu micelarnu vodu i njom ujutru i uveče uklanjate sve nečistoće i šminku. Takođe, izaberite i blagi tonik i piling za čišćenje, kako bi lice izgledalo zdravo, sveže i lepo. Preporučuje se da koristite proizvode koji sadrže vitamin E jer on deluje protivupalno.

Maske za uklanjanje mitisera

 

uklanjanje mitisera

Med, belance, krompir ili limun mogu biti odlični prirodni saveznici u borbi protiv bubuljice i mitisera.

Napravite kod kuće masku i gledajte kako mitiseri nestaju bez traga.

Naravno, postoji i veliki broj kupovnih maski koje sadrže različite vitamine i druge sastojke koji će vam pomoći da se rešite mitisera. Mi vam donosimo proverene domaće recepte.

Kako se rešiti mitisera maskom od belanceta

 

Belance hrani kožu proteinima i odlično je rešenje za mitisere. Umutite jedno belance, nanesite na lice i stavite preko toga papirni ubrus. Ubrus ravnomerno rasporedite preko celog lica, jer će pospešiti delovanje belanceta. Ostavite da deluje oko pola sata i polako skinite masku. Isperite lice mlakom vodom, a koža će biti nežna, zategnuta i najvažnije, bez mitisera.

Med i cimet za uklanjanje mitisera

 

Med je poznat kao površinski antibiotik, pa zašto ga ne biste isprobali i u borbi sa mitiserima? U kombinaciji sa cimetom idealan je za upale na koži i uklanjanje mitisera. Pomešajte 2 kašike meda sa kašikom cimeta i nanesite na lice. Ostavite da stoji 15- ak minuta, pa operite lice. Med možete naneti i na vrhove prstiju i blago tapkati po licu, a nečistoće iz kože će se bukvalno zalepiti za med.

Maska od krompira

 

Krompir je odlično sredstvo protiv dubinskih mitisera. Izrendajte jedan manji krompir, pomešajte sa malo vode i nanesite na lice.

Želatin protiv mitisera

 

Još jedna delotvorna maska protiv mitisera jeste upravo ova, sa želatinom i mlekom. U malo mleka stavite kašiku želatina i ugrejte dok se želatin ne rastvori i ne dok ne dobijete gustu, ujednačenu smesu. Potom nanesite na lice i ostavite da stoji oko pola sata. Masku skinite ili isperite vodom. Mitiseri izlaze iz pora, a lice ostaje čisto i glatko. Želatin se na isti način može mešati i sa vodom, ali i sa čajem od nane i kurkumom. Svi ovi prirodni sastojci u kombinaciji će regulisati lučenje sebuma, pa tako i ublažiti pojavu mitisera.

Crna maska sa želatinom

 

Ukoliko do sada niste znale, postoji i još jedna maska sa želatinom koja će efikasno rešiti problem mitisera. To je njeno veličanstvo crna maska. Ovu masku napravićete tako što ćete pomešati jednu kašičicu želatina, malo vode ili mleka i pola tablete aktivnog uglja. Sve sastojke treba zagrejati u mikrotalasnoj rerni ili na pari i kada se prohladi naneti je na lice četkicom, jer je vrlo lepljiva. Želatin i aktivni ugalj će bukvalno upiti sve mitisere, a lice će biti očišćeno i blistavo.

Kako se rešiti mitisera sa limunom?

 

Kada je nega lica u pitanju, limun na tom polju čini čuda. Limun sadrži askorbinsku kiselinu koja dubinski čisti kožu, ali i pomaže kod zaceljivanja ožiljaka od bubuljica.

  • Prvi način jeste da iscedite limunov sok, nanesite ga na lice i možete ostaviti da deluje tokom noći. Umijte se i obavezno nanesite bogatu hidratantnu kremu jer limun može da isuši kožu;
  • Drugi recept jeste da nanesete šećer na krišku limuna i da istrljate lice. Tako ćete ukloniti izumrle ćelije kože i sve nečistoće;
  • Treći način jeste da dodate nekoliko kapi limunovog soka u jedno umućeno belance i da tu masku nanesete na lice.

Maska od gline za uklanjanje mitisera

 

Glina je super rešenje za čišćenje kože i za svojevrsni detoks lica. Postoji crvena, bela i zelena glina, a možete je kupiti u svakoj apoteci. Pomešajte malo gline sa vodom i nanesite na lice. Ostavite na licu da se stegne, oko 20 minuta, pa operite lice.

Pilinzi protiv mitisera

 

Savetuje se da radimo pilinge lica dva do tri puta nedeljno. Ukoliko su vaš problem mitiseri ovi pilinzi iz domaće radinosti biće pun pogodak. Zato pravac u kuhinju i napravite svoj brzo i lako uz naše savete.

Piling sa sodom bikarbonom

 

Soda bikarbona poznata je kao efikasno sredstvo za negu lica, između ostalog, a izvrsno je rešenje i kada treba stati na put mitiserima. Pomešajte jednu kašičicu sode bikarbone sa malo vode dok ne dobijete gustu smesu. Uradite blagi piling, a posle nekoliko tretmana mitiseri će početi da se povlače.

Soda bikarbona reguliše Ph vrednost kože i doprinosi manjem lučenju sebuma.

Jogurt  za mitisere

 

Jogurt blagotvorno deluje na našu kožu. Kako se rešiti mitisera pomoću njega? Uraditi piling sa jogurtom i dodati kačičicu soli, malo meda i malo limunovog soka. Ovom smesom pilingujte lice, potom ostavite da stoji na koži nekoliko minuta i isperite mlakom vodom.

Muskantni oraščić protiv mitisera

 

Ova biljka pomaže da se odstrani višak ulja sa kože, pritom je dubinski  čisti. Možete koristiti već samleveni oraščić ili onaj u komadu izrendajte. Pomešajte ga sa malo mleka, pa utrljajte u kožu, sa naglaskom na delove lica koji su pokriveni mitiserima.

Krema protiv mitisera

 

Ukoliko imate tip kože sklon pojavi bubuljica i mitisera, onda treba itekako  da vodite računa prilikom izbora kreme koju svakodnevno koristite.

Ona ne bi trebalo da bude masna i da sadrži mnogo ulja, jer će se koža dodatno mastiti i lučiće još više sebuma koji će zapušiti pore i dovesti do pojave novih mitisera. Koži treba dozvoliti da diše. Birajte laganiju hidratantnu kremu koja sadrži  sastojke koji će potpomoći da mitiseri izađu iz kože. Naravno, prvo pravilo je da birate kremu spram svog tipa kože.

Krema koja je odgovor na pitanje kako se rešiti mitisera bi trebala da sadrži salicilnu kiselinu koja deluje dubinski i čisti pore. Takođe, odlična krema za borbu protiv mitisera morala bi da sadrži i benzoil- peroksid, glikolnu i AHA kiseline.

Saznajte više o kremama za bubuljice!

Saveti za uklanjanje mitisera na specifičnim delovima tela

Mitiseri na nosu

 

Nos je deo lica koji je najviše sklon pojavi mitisera zbog većeg broja lojnih žlezda. Postoji nekoliko efikasnih maski koje možete koristiti za uklanjanje mitisera sa nosa:

  • Maska od želatina i mleka: Pomešajte 1 kašičicu želatina sa 2 kašike mleka, zagrejte smesu dok ne postane homogena, nanesite na nos i ostavite da stoji 20-30 minuta pre nego što je pažljivo skinete.
  • Maska od belanaca: Umutite belance, nanesite ga na nos, preko stavite papirnu maramicu, ostavite da se osuši i potom pažljivo uklonite.
  • Crna maska sa aktivnim ugljem: Pomešajte pola tablete aktivnog uglja sa želatinom i malo vode, nanesite na nos, ostavite da deluje 20-30 minuta, zatim skinite masku​ .

Mitiseri na čelu i obrazima

 

Čelo i obrazi su često zahvaćeni mitiserima zbog masne kože ili neodgovarajuće nege. Sledeći koraci mogu pomoći u smanjenju mitisera na ovim delovima lica:

  • Redovno uklanjanje masnoća: Korišćenje tufera natopljenih losionom za čišćenje lica kako bi se uklonio višak masnoće.
  • Korišćenje laganih krema: Birajte nemasne kreme koje ne začepljuju pore i pomažu u regulaciji lučenja sebuma.
  • Limunov sok: Nanoseći sok od limuna na obrazima, možete smanjiti masnoću i očistiti pore zahvaljujući askorbinskoj kiselini koja dubinski čisti kožu​ ​.

Mitiseri na leđima i ramenima

 

Mitiseri se često pojavljuju na leđima i ramenima, posebno tokom letnjih meseci kada je koža izložena suncu i znoju. Evo nekoliko saveta kako da ih se rešite:

  • Sunčanje: Umereno izlaganje suncu može pomoći u čišćenju kože, ali je važno koristiti zaštitu od sunca kako ne bi došlo do oštećenja kože.
  • Piling od morske soli: Piling sa morskom solju uklanja mrtve ćelije kože i čisti pore. Pomešajte morsku so sa malo vode ili ulja i nježno masirajte leđa i ramena pre nego što isperete mlakom vodom​

Ove metode mogu pomoći u smanjenju i prevenciji mitisera na različitim delovima tela, održavajući vašu kožu čistom i zdravom

Ceđenje kao način da uklonite mitisere – da ili ne?

 

Pitanje svih pitanja:  na koji način cediti mitisere, da nam pritom ne ostanu ružne rupice, fleke i ožiljci na koži?

 

ceđenje mitisera

 

Dermatolozi će vam uvek reći da nikako sami ne istiskate bubuljice i mitisere, jer kada uklonite jedan može doći do upale okolnog tkiva. To je plodno tlo za pojavu novih mitisera, a ceđenje iza sebe može da ostavi rupice na licu, pa čak i sitne ožiljke.

Međutim, nije nimalo lako da ih ne istiskamo, jer kada ih ugledamo na licu, prvo što želimo jeste da oni odmah nestanu. Ovde treba igrati pametno, pa ukoliko već ne možete da ih ne cedite onda se potrudite da vam ruke budu čiste ili koristite higijenske rukavice. Ipak, postoje i trikovi koji će vam pomoći da mitiseri nestanu, a da ih ne istiskate direktno.

Štapić za mitisere

 

Pomoću ovog magičnog štapića možete izvući mitisere bez mnogo muke. Obično je napravljen od metala, nerđajućeg čelika, i ima male otvore sa jedne i druge strane. Kako ukloniti mitisere sa njim? On radi tako što taj otvor prislonite na mitiser, pritisnete i mitiser će izaći na površinu.

Trake za mitisere

 

Sigurno ste čuli za  trake protiv mitisera jer su veoma popularan način da se rešite mitisera. Veoma su korisne jer nam pomažu da brzo i lako uklonimo višak sebuma iz pora, čiste kožu temeljno, umanjuju pore i ten čine svežim. Koriste se tako što željeni deo lica najpre pokvasimo vodom, nanesemo traku i ostavimo 15- ak minuta da se osuši. Polako je skinite, umijte se i nanesite kremu.

Pincetom protiv mitisera

 

Možda niste znali, ali čak i pinceta može da ukloni mitisere. Kako, pitate se? Najpre dobro naparite lice kako bi se pore otvorile, a zatim uzmite pincetu koju ste pre toga dezinfikovali. Okrenite je na bočnu stranu i blago pritiskajte po nosu, bradi, čelu, zavisi gde imate mitisere. Vodite računa da ne stiskate previše kako ne biste uštinuli kožu.

Pasta za zube protiv mitisera

 

Najobičnija pasta za zube može da reši problem mitisera, jer svojim sastojcima čini da oni brzo nestanu. Uzmite novu četkicu za zube, stavite malo paste i trljajte nekoliko minuta na problematičnim delovima. Potom isperite lice mlakom vodom. Ovaj tretman možete ponavljati jednom nedeljno i brzo ćete biti zadovoljni rezultatima.

Koncem za zube uklonite mitisere

 

Iako deluje nemoguće, ovaj trik zaista pomaže. Uzmite običan konac za zube i blago ga povlačite po koži. Pazite da ne povučete jako kako se ne biste povredili. Konac će izvući mitisere iz kože i ukloniti nečistoće koje se gomilaju.

Prstenom uklonite mitisere

 

I za kraj, evo još jednog sjajnog trika. Biće vam dovoljan običan prsten, burma, šta god da imate. Dobro naparite lice da sve nečistoće izađu na površinu i potom prstenom prevlačite preko kože kako biste uklonili ove napasti.

Kozmetički tretmani za uklanjanje mitisera

Higijenski tretmani lica obuhvataju temeljno čišćenje kože, uključujući hemijski piling i tretman vapozonom.

  • Hemijski piling koristi blage kiseline za uklanjanje mrtvih ćelija kože i otvaranje pora, čime se sprečava zadržavanje nečistoća koje mogu izazvati mitisere.
  • Vapozon tretman, poznat i kao parenje lica, koristi paru za otvaranje pora, što olakšava uklanjanje mitisera i drugih nečistoća.

Ovi tretmani se obično završavaju dezinfekcijom kože tonikom i nanošenjem maske za lice koja umiruje i hidrira kožu​ ​.

Ultrazvučno čišćenje lica

 

Ultrazvučno čišćenje lica je napredna metoda koja kombinuje ultrazvuk i ozon za dubinsko čišćenje pora. Tokom tretmana, niskofrekventni ultrazvuk se koristi za nežno uklanjanje nečistoća, mrtvih ćelija i mitisera iz pora. Istovremeno, ozon koji se stvara tokom tretmana deluje antibakterijski i dubinski dezinfikuje kožu. Ovaj tretman je posebno efikasan za osobe sa osetljivom kožom, jer minimalno iritira kožu dok pruža temeljno čišćenje​ .

Kombinacija ovih kozmetičkih tretmana može pružiti dugotrajne rezultate u borbi protiv mitisera, ostavljajući kožu čistom, glatkom i zdravom. Redovni tretmani kod profesionalnih kozmetičara mogu značajno smanjiti pojavu mitisera i poboljšati ukupni izgled kože.

Kako sprečiti mitisere

Redovno čišćenje lica i tela je ključ za sprečavanje pojave mitisera. Prljavština, ulja i mrtve ćelije kože mogu začepiti pore, što dovodi do nastanka mitisera. Evo nekoliko saveta za održavanje higijene:

  • Dnevno čišćenje lica: Koristite blagi čistač za lice koji je prikladan za vaš tip kože. Čistite lice ujutro i uveče kako biste uklonili nečistoće i višak ulja.
  • Eksfolijacija: Dva do tri puta nedeljno koristite piling za uklanjanje mrtvih ćelija kože. Ovo pomaže u otvaranju pora i smanjuje rizik od nastanka mitisera.
  • Tuširanje posle znojenja: Nakon treninga ili znojenja, važno je tuširati se kako biste uklonili znoj i prljavštinu koja može začepiti pore​-

Pravilna nega kose

 

Kosa može preneti ulja i prljavštinu na lice, što može doprineti stvaranju mitisera. Pravilna nega kose može smanjiti ovaj rizik:

  • Sklanjanje kose sa lica: Ako imate dugu kosu ili šiške, vežite kosu unazad ili je sklonite sa lica kako biste sprečili da ulja i prljavština sa kose dođu u kontakt sa kožom.
  • Pranje kose: Redovno pranje kose, posebno ako imate masnu kosu, može smanjiti prenos ulja na lice. Koristite šampon koji odgovara vašem tipu kose.
  • Izbegavanje teških proizvoda za kosu: Teški proizvodi za kosu mogu se preneti na kožu i začepiti pore. Koristite lagane proizvode i izbegavajte stavljanje proizvoda previše blizu linije kose​.

Pridržavanje ovih preventivnih mera može značajno smanjiti rizik od nastanka mitisera, održavajući vašu kožu čistom i zdravom.

Uz sve ovo, potrudite se prvenstveno da negu svog lica prilagodite svojoj koži. Ne dodirujte lice bez potrebe, koristite proverene preparate i ukoliko je neophodno posetite kozmetičara ili dermatologa. Budite istrajni i sigurno ćete konačno dobiti bitku protiv mitisera.

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *