fleke na licu
Fleke i pege

Kako ukloniti fleke sa lica da se ne vrate!

Evo kako ukloniti fleke sa lica. Donosimo vam sve proverene trikove koji će izbrisati fleke sa vaše kože, a vi ćete napokon ujednačen ten.

Naravno da niko od nas ne želi da na licu ima crvenu ili braon fleku na koži, ali na žalost, ove nepravilnosti često su neminovne i pojavljuju se iz mnogo razloga. Znamo, probali ste mnogo toga do sada, ali ništa nije bilo dovoljno efikasno i na kraju ste odustali i pomirili se da će fleke na licu jednostavno zauvek tu i ostati.

Nema odustajanja!

Prirodni lekovi, kreme, serumi, ali i laser, sve su to mogućnosti koje nam se pružaju za uklanjanje fleka sa lica.

Kako nastaju fleke na licu?

 

Da objasnimo.

Svako odstupanje u boji kože u odnosu na našu prirodnu, zdravu boju tena, smatra se mrljom ili flekom na licu.

Mogu biti različite, od crvenih, žutih ili belih fleka, do pega na licu i braon fleka, zvanih melazma, a koja se u 90 odsto slučajeva javlja kod žena.

Opšta podela fleka na licu je sledeća:

  •  hiperpigmentacija– javlja se kada dođe do prekomerne proizvodnje melanina. Tada  koža tamni na određenim delovima, pa dolazi pojave tamnih fleka na koži.
  •  hipopigmentacija–  suprotan slučaj, kada imamo premalo melanina u koži, javljaju se svetle fleke i mrlje na našem licu. Najčešće je to vitiligo, oboljenje kože koje se javlja u vidu belih fleka na  licu i telu. U 30 odsto slučajeva je nasledan;
  • crvenilo na koži – ovakve fleke mogu biti u nijansama od rozikaste do tamno ljubičaste. Najčešće se javljaju usled potkožnih krvarenja zbog čega pucaju kapilari na koži i ona poprima crvenkastu boju.
  • post inflamatorna hiperpigmentacija (pih) – fleke koje nastaju nakon upala na licu, kao recimo fleke od bubuljica.

Brojni su faktori i uzroci koji izazivaju pojavu fleka i mrlja: od previše izlaganja suncu i dejstva štetnih uv zraka, hormonskih promena, iritacije na koži, upotrebe određenih lekova, pa čak i stres i pušenje mogu biti okidači da se melanin u koži poremeti.

Oblik i veličina fleka varira. Fleke od sunca su jasno oivičene, dok su melazme razlivene i daju kožu neujednačenu boju.

Starenje kože je takođe jedan od uzroka, tada se javljaju i fleke na rukama.

Razumevanje različitih vrsta hiperpigmentacija i njihovih uzroka ključno je za efikasno tretiranje i upravljanje ovim kožnim stanjima. Ovde su detaljno opisane neke od najčešćih vrsta hiperpigmentacija: melazma, sunčani lentigo i postinflamatorna hiperpigmentacija.

  1. Melazma (Trudnička maska): Melazma je oblik hiperpigmentacije koji se često javlja kod žena i može biti izazvan hormonskim promenama, kao što su trudnoća ili upotreba kontraceptivnih pilula. Ove tamne, često simetrične fleke, najčešće se pojavljuju na licu. Tretman melazme može uključivati topičke kreme koje sadrže sastojke poput hidrohinona, tretinoinske kiseline, ili kombinacije vitamina C i E koji pomažu u izbeljivanju fleka.
  2. Sunčani lentigo (Staračke pege): Ove fleke su često rezultat dugotrajnog izlaganja UV zracima, što dovodi do lokalizovanog povećanja melanina. Sunčani lentigo se obično pojavljuje na delovima tela koji su najviše izloženi suncu, kao što su lice, ruke i ramena. Prevencija uključuje rigoroznu zaštitu od sunca, dok se za tretman često koriste laseri ili svetlosne terapije koje ciljaju i razbijaju pigment.
  3. Postinflamatorna hiperpigmentacija: Ovaj tip pigmentacije se javlja kao odgovor na kožnu povredu ili upalu, uključujući akne, ozlede od sunca, ili agresivne tretmane kože poput pilinga. Tamnjenje kože nastaje kao posledica povećane proizvodnje melanina u odgovoru na upalu. Tretman može uključivati korišćenje proizvoda za izbeljivanje kože, kao i pažljivo rukovanje postojećim upalama da se minimizira dalja pigmentacija.

Razumevanje specifičnih uzroka svake vrste hiperpigmentacije pomaže u izboru najadekvatnijeg tretmana i strategija za prevenciju. Važno je konzultovati se sa dermatologom pre početka bilo kakvih tretmana, kako bi se osiguralo da su metode sigurne i prilagođene individualnim potrebama kože.

Bez obzira na uzrok, suština je da dolazi do promene boje na koži i to uglavnom na delovima tela koji su izloženi suncu.

Sve ovo deluje kao nerešiv problem, ali Vesna se uverila da to nije tako! Ona je prirodnim putem i upornošću izbrisala i fleke i bore sa lica. Na koji način, saznaćete ako pročitate njeno lično iskustvo na ovom linku: https://lepolice.com/moje-iskustvo-prirodno-sam-obrisala-bore-sa-lica/

Ali da ne bismo dužili i da se odmah bacimo na to kako ukloniti fleke sa lica, ovde pročitajte sve u vezi sa tim kako i zašto nastaju fleke na koži.

Kako ukloniti fleke sa lica prirodnim putem

 

uklananje fleka na licu

 

Kažu da je priroda dala rešenje za svako naše oboljenje i za svaki zdravsteni problem, samo ga treba naći. E pa, za probleme sa kožom, a tako i za skidanje fleka sa lica, postoje brojni prirodni preparati.

Imajte na umu:

Nabrojaćemo u nastavku brojne prirodne lekove koji nam mnogo mogu pomoći, ali odlična prirodna krema koja kombinuje nekoliko aktivnih sastojaka u većem procentu, efikasnije će se boriti protiv fleka i brže će dati rezultate.

Ovo zbog toga jer su u kremama izdvojeni samo određeni aktivni sastojci iz nekih biljaka pa ih ima i u većoj koncentraciji nego u jednoj biljci.

Jedna od takvih krema jeste i Neborela. Ova prirodna krema posebno je formulisana da smajuje vidljivost bora, podočnjaka, ali i fleka na licu. Podstiče proizvodnju kolagena, vraća vlažnost koži i zateže je, a istovremeno posvetljuje tamne fleke i tragove hiperpigmentacije.

Hajmo sada redom, pa da vidimo šta bimo to mogli da koristimo iz prirode i kako ukloniti fleke sa lica prirodnim putem

  • jabukovo sirće – odličan saveznik kada je rešavanje kožnih problema u pitanju. Nanesite tuferom nekoliko kapi sirćeta na problematične delove kože i ostavite nekoliko minuta da deluje. Sirće dubinski čisti i obnavlja kožu, pa bi tamne fleke vremenom trebale da posvetle;
  •  sirov krompir– sadrži vitamin B5 koji je veoma važan za obanavljanje naše kože, ali i nikotinamid, poznat po izbeljujućim svojstvima. Sirovim krompirom trljajte lice 10- ak minuta, a ovaj tretman ponavljajte dva puta dnevno;
  •  limun – askorbinska kiselina u limunu poznata je po svojim izbeljujućim dejstvima, tako da morate probati ovaj domaći lek za skidanje fleka sa lica. Utrljajte sok od limuna na kožu lica i ostavite da deluje 20- ak minuta. Isperite, pa namažite lice hidratantnom kremom, jer limun zna da isuši kožu;
  • čuvarkuća – ova biljka otporna je na sve vremenske ulove i možemo je naći gotovo na svakom koraku. Deluje kao antiseptik i protivupalno, a njeni moćni sastojci poput AHA kiselina i kalcijuma vratiće vašem licu svež i zdrav izgled. Izblendajte nekoliko listova čuvarkuće i pomešajte sa malo meda, pa nanesite  na lice. Ostavite da deluje 20- ak minuta i isperite. Možete kupiti i prirodni melem za lice na bazi čuvarkuće i koristiti ga ne samo za fleke na licu, već će vam pomoći i da se rešite svih vrsta bubuljica;
  • kokosovo ulje- brojne su benefiti korišćenja kokosovog ulja u službi lepote, jer svojim vitaminima vraća koži neophodnu hidrataciju. Malo kokosovog ulja umasirajte na fleke i ponavljajte ovaj tretman svakodnevno;
  •  peršunov list  – ova biljka je u kozmetologiji veoma priznata zbog svojih moćnih izbeljujućih svojstava. Peršun uklanja crvenilo kože, iritaciju, izbeljuje kožu, osvežava je, sužava pore i eliminiše bore na licu. Možete pripremiti tonik tako što ćete 2 kašike peršunovog lista preliti sa 2 dcl ključale vode i prokuvati 15- ak minuta. Možete dodati i koju kap limuna ili jabukovog sirćeta. Ovim tonikom čistite kožu ujutru i uveče i gledajte kako fleke lagano nestaju.

Pravilno čišćenje lica odgovarajućim proizvodima trebalo bi da bude vaša svakodnevna navika kako biste imali zdravu i negovanu kožu.

Ovde su najbolji saveti kako da očistite lice.

A da li ste znali da drevni indijski lek kurkuma čini čuda za vaše lice i uklanjanje svih nepravilsnosti na koži? Saznajte u nastavku.

Prirodne maske i pilinzi protiv fleka na licu

 

Ukoliko su vam se fleke na licu pojavile nedavno, pre mesec ili dva, pokušajte da ih posvetlite ili skroz skinete prirodnim maskama i pilinzima.

Evo kako da napravite efikasan piling:

Maska od kurkume za fleke na icu

 

Kurkuma važi za prirodni lek izuzetnih lekovitih moći, snažno je protivuplano sredstvo i odlično izbeljuje mrlje na koži. Pomešajte pola kašičice kurkume,nekoliko kapi limunovog soka i kačičicu jogurta. Nanesite masku na lice i ostavite da deluje oko pola sata, pa isperite.

Dokazano je da redovno korišćenje kurkume na licu smanjuje proizvodnju melanina, koji je zaslužan za hiperpigmentaciju i tamne fleke na koži.

Kako ukloniti fleke na licu belim lukom

 

Beli luk je snažan antioksidans i prirodan antibiotik, ali i snažno deluje na pigmentne fleke na licu. Jedan čen belog luka dobro izgnječite i pomešajte sa malo meda i nanesite masku na lice. Ostavite da stoji oko 30 minuta, pa isperite.

Soda bikarbona za skidanje fleka na licu

 

Poznato je da soda bikarbona čini čuda kada je u pitanju nega kože, a sa ovom maskom sigurno ćete uspeti da posvetlite tamne fleke na licu. Treba vam 1 kašičica sode bikarbone, malo maslinovog ulja i malo meda. Nanesite ovu masku na lice i ostavite da deluje oko 20 minuta, pa isperite. Soda će dubinski očistiti kožu, poboljšaće cirkulaciju i znatno umanjiti crvenilo na licu.

Pročitajte: Soda bikarbona za fleke na licu

Aloe vera protiv fleka na licu

 

Ova moćna biljka regeneriše kožu i odličan je borac protiv nepoželjne pigmentacije na licu ili fleka nastalih zbog previše izlaganja suncu. Najbolje bi bilo da nabavite svež gel iz lista aloje, a potom ga umasirajte na problematične delove lica. Ovaj postupak ponavlajte dva puta dnevno i fleke bi trebalo da posvetle nakon mesec dana. Takođe, ukoliko imate i druge probleme na kož i želite da se rešite ožiljaka od bubuljica, aloe vera će vam i u tome itekako pomoći.

Maska od paradajza za fleke na licu

 

Paradajz je odličan antioksidans, ima visoku koncentraciju likopena i obiluje vitaminima A i C. Štiti kožu od štetnog UV zračenja i tako usporava starenje kože. Pomaže kada treba smanjiti lučenje sebuma, što je posebno važno osobama koje imaju masan tip kože. Kada su u pitanju fleke na licu, i tu čini čuda. Izblendajte jedan paradajz i dodajte malo jogurta, pa masku nanesite na lice. Neka deluje 30 minuta, pa isperite.

Paradajz važi za prirodan izbeljivač i redovnim korišćenjem ove biljke, uspećete da očistite fleke sa lica.

Sigurno ne znate koje sve sastojke mora da sadrži efikasna krema za fleke na licu. Odmah saznajte sve o ovom važnom segmentu borbe protiv fleka na licu.

Krema protiv fleka na licu

 

Prilikom izbora kreme protiv fleka na licu, veoma je važno da ona ne sadrži agresivne sastojke koji će dodatno iritirati  kožu i pogoršati njen izgled. Izbegavajte i teške pudere i drugu šminku koja će doprineti da fleke postanu još tamnije.

A kako ukloniti fleke sa lica na ovaj način i šta to u stvari sadrže kreme za izbeljivanje fleka? Prirodne kreme koje sadrže aktivne sastojke najbolji su izbor za posvetljivanje fleka:

1.Vitamin E je odličan kao antioksidant, pomaže u sprečavanju starenja i propadanja kože;

2.Hijaluronska kiselina vraća koži  vlažnost i elastičnost;

3. Ekstrakt sladića smanjuje procenat melanina u ćeliji,

4. Ekstrakt biljke rabarbare smanjuje količinu tamnog pigmenta na koži.

5. Sastojci masline hidriraju površinu kože.

Evo još nekih sastojaka koje sadrže kreme za uklanjanje fleka sa lica:

  • Jedan od sastojaka za koji je potvrđeno da efikasno smanjuje proizvodnju melanina u koži, pa samim tim i pojavu fleka, jeste B-rezorcinol ili butil rezorcinol. Kada birate kremu za posvetljivanje fleka, bilo bi dobro da ima u sebi ima ovu komponentu;
  • Alfa arbutin – još jedna aktivna supstanca koja sprečava stvaranje melanina i smanjuje staračke pege. Umanjuje stepen tamnjenja kože nakon izlaganja suncu, pa se često nalazi u kremama protiv fleka;
  • Hidrohinon – smatra se najjačim agensom za posvetljivanje kože i kao takav se masovno koristi za spravljanje krema protiv fleka na koži. Međutim, neke studije su pokazale da je hidrohinon veoma štetan, pa čak i kancerogen. Iako ovo nije dokazano, možda bi bilo pametnije da ga izbegavate;
  • Glikolna kiselina – ova alfa- hidroksi kiselina (AHA) čest je sastojak kozmetičkih preparata, deluje na ožiljke i akne, obnavlja kožu jer lako prodire u njene dubinske slojeve;
  • Vitamin C – sadrži veliku količinu antioksidanasa i odlično umanjuje stvaranje melanina;
  • Vitamin B3 regeneriše kožu, otporan je na svetlost i ujednačava ten, zbog čega nam je itekako neophodan.

Prilikom izbora kreme za fleke na licu vodite računa da obavezno koristite i kremu koja ima zaštitni faktor protiv UV zračenja (SPF veći od 30) , kako bismo sprečili dalju hiperpigmentaciju kože.

Serumi za uklanjanje fleka sa lica

 

Ukoliko imate mastan ili kombinovan tip kože, onda su serumi za izbeljivanje fleka na licu najbolji izbor. Lagane su teksture i ne ostavljaju masne tragove na koži.

  • Serumi sa vitaminom C – pokazali su se kao odlično rešenje u borbi protiv hiperpigmentacije. Lako prodire kroz kožu i podstiče proizvodnju kolagena, ključnog za elastičnost kože. Štiti kožu od UV zračenja, zagađenja iz vazduha i svih spoljnih štetnih uticaja;
  • Alfa- arbutin serum – već smo spomenuli ovu supstancu, a serum na bazi alfa- arbutina deluje tako da smanjuje fleke i  hiperpigmentaciju. Takođe, sadrži i hijaluronsku kiselinu koja prodire dubinski u kožu, vraćajući joj volumen i elastičnost.

Hemijski pilinzi za fleke na licu

 

Hemijski pilinzi se rade različitim kiselinama i skida se površinski sloj kože kako bi fleke postale bleđe, a ten ujednačen.

Postoji više vrsta.

Pilinzi mogu biti površinski, srednje duboki i duboki, u zavisnosti od problema na koži, tipa kože i izraženosti fleka.

U ovu namenu koriste se kiseline kao što salicilna, limunska, glikolna u različitim koncetracijama. Prilikom ovog tretmana koža se prvo dubinski čisti, a zatim se nanosi nekoliko slojeva pilinga. Koža blago pecka tokom pilinga, ali je sam tretman potpuno bezbolan i crvenilo koje se javlja brzo prolazi.  Ovakve tretmane treba ponavljati nekoliko puta kako bi bili efikasni, najčešće 5 do 6 puta.

Uklanjanje fleka na licu laserom

 

melazma uklanjanje

 

Evo kako ukloniti fleke sa lica u kozmetičkim salonima. Površnije fleke na licu i one koje su nastale nedavno mogu se ukloniti kremama i prirodnim lekovima, dok one dublje fleke reaguju samo na intenzivnije tretmane.

Laserske terapije namenjene su uglavnom onim ozbiljnijim stanjima hiperpigmentacije.

Dermatolog laserskim snopom cilja određeni deo, a visokoenergetska svelost prodire do najdubljih slojeva kože. Na taj način uništava se pigment odgovoran za tamnjenje kože (melanin) , bez oštećenja okolnog tkiva. Tretman treba ponavljati 2 do 4 puta.

Ostali tretmani protiv fleka na licu

Osim popularnih lasera i hemijskih pilinga, postoje i druge efikasne metode za borbu protiv fleka na licu koje uključuju električni piling, mikrodermoabraziju, i specifične kozmetičke preparate.

Električni piling je metoda koja koristi blage električne impulse za eksfolijaciju kože. Ovaj postupak može pomoći u smanjenju vidljivosti fine linije, bora, i naravno, tamnih fleka. Električni piling podstiče regeneraciju kože, čime se poboljšava njena tekstura i boja.

Mikrodermoabrazija je još jedan neinvazivni tretman koji koristi mikrokristale ili dijamantsku glavu za nežno skidanje gornjeg sloja kože. Ova metoda je posebno popularna zahvaljujući svojoj sposobnosti da poboljša teksturu kože i smanji pigmentaciju bez dugog perioda oporavka. Mikrodermoabrazija je efikasna u uklanjanju mrtvih ćelija kože, čime se omogućava zdraviji i sjajniji izgled lica.

Kozmetički preparati koji sadrže izbeljivače, kao što je hidrohinon, deluju na smanjenje proizvodnje melanina, ključnog pigmenta koji daje boju koži. Ovi preparati su široko korisćeni za tretiranje hiperpigmentacije, uključujući melazmu i sunčane fleke. Međutim, važno je koristiti ih pod nadzorom dermatologa, jer prekomerna ili pogrešna upotreba može dovesti do neželjenih efekata kao što su iritacija ili dodatno tamnjenje kože.

Svaki od ovih tretmana ima svoje prednosti i potencijalne rizike, pa je pre njihove primene preporučljivo konsultovati se sa stručnjakom za kožu.

A šta sa belim flekama na licu?

 

Bele fleke ukazuju gubitаk pigmentаcije kože. Mogu biti simptom mnogih kožnih problema, različitih infekcija, alergija. Javljaju se i kod osoba koje često posećuju solarijum i kod njih je koža oštećena UV zracima.  Ukoliko se bele fleke javljaju kao posledica lišajeva na koži, onda se u tu svrhu koristi antigljivična terapija.

Mogu biti posledica nedostatka vitamina D i E, pa je potrebno unositi hranu bogatu ovim vitaminima kako bi se gubitak nadoknadio. Međutim, kada govorimo o belim flekama, najčešeće je reč o vitiligu, autoimunoj bolesti čiji uzrok još nije poznat, a sam proces lečenja je mukotrpan i dugotrajan. Najčešće se sprovodi terapija kortikosteroidima, ali se kombinuju sa UVA i UVB zračenjem. Krajnje rešenje je operacija.

Kako sprečiti fleke na licu

 

Prevencija fleka na licu je ključna komponenta održavanja zdravog i ujednačenog tena. Pravilna nega kože i određene preventivne mere mogu značajno umanjiti rizik od pojavljivanja novih fleka. Evo nekoliko saveta kako da sprečite pojavu fleka na licu:

  1. Zaštita od sunca: Redovno korišćenje krema za sunčanje sa visokim zaštitnim faktorom (SPF) je neophodno. Sunčevi UV zraci su primarni uzrok hiperpigmentacija, pa je adekvatna zaštita ključna. Nanesite kremu za sunčanje svakih nekoliko sati, posebno ako dugo vremena provodite na otvorenom.
  2. Nošenje šešira i zaštitne odeće: Dodatna fizička barijera kao što su šeširi sa širokim obodom i odeća dugih rukava može dodatno zaštititi kožu od štetnih sunčevih zraka.
  3. Izbegavanje direktnog izlaganja suncu: Najjače sunčeve zrake su između 10 ujutro i 4 popodne. Pokušajte da izbegavate izlaganje suncu u ovom periodu koliko je god moguće.
  4. Upotreba proizvoda za negu kože sa antioksidantima: Antioksidanti poput vitamina C, E i zelenog čaja mogu pomoći u zaštiti kože od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima, što može voditi ka pojavljivanju fleka.
  5. Pravilna ishrana: Ishrana bogata voćem, povrćem i drugim namirnicama koje sadrže antioksidante može pomoći u održavanju zdrave kože i sprečavanju pojavljivanja fleka.
  6. Redovno čišćenje i eksfolijacija kože: Održavanje kože čistom i redovna eksfolijacija pomažu u uklanjanju mrtvih ćelija kože i mogu sprečiti zatvaranje pora, što može voditi ka pojavljivanju fleka.

Primena ovih saveta može značajno doprineti zdravlju vaše kože i sprečiti formiranje novih fleka na licu.

Iako lečenje fleka na licu nije lak i brz proces, bitno je da sada znate šta je sve to što možete da pokušate i rešite se ovog estetskog problema.

Poseta dermatologu uvek je dobro rešenje, jer ćete dobiti stručan savet kako ukloniti fleke sa lica kako bi one nepovratno nestale. U svakom slučaju, bitno je da čuvate svoju kožu, da se čuvate štetnog sunčevog zračenja i postarate se da joj pružite najbolju moguću negu.

Možda će Vam se svideti

2 Replies to Kako ukloniti fleke sa lica da se ne vrate!

  1. Sto se fleka na licu tice ,mogla bih samo mozda da probam neki odgovarajuci serum.Srecom nemam ih.Ali volim da procitam sve sto se pise o nezi lica ,vrata,ruku i naravno celog tela.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *