pustule na licu
Bubuljice

Pustule na licu nestaju uz ove savete! 

Efikasni saveti za bezbolno i brzo  eliminisanje pustula na licu čekaju vas u narednim redovima!  Prepoznajte pustule na licu i izlečite ih na prirodan način!

Šta su pustulozne akne?

 

Pustulozne akne su sitna ispupčenja na koži vašeg lica koja su napunjena gnojem.

Unutar njih se nalazi beo ili žut gnoj, u zavisnosti od stepena infekcije. Tako su i dobile naziv. „Pus“ je engleski naziv na gnoj. Dakle, to su bele izbočine ali se oko kojih  nalazi crveni krug, koji je bolan.

Na počeku, pustule na licu mogu biti male, mogu biti načičkane jedna do druge i svrbeti. Ne treba ih češati, jer ćete ih povrediti i istisnuti gnoj na površinu lica. Ukoliko se problem ne reši na vreme, pustulozne akne mogu porasti i prerasti u cistične bubuljice,a one su već ozbiljni poremećaji kože. Pored toga što su bolne, mogu ostaviti ožiljke za sobom.

Nemojte paničiti!

Da za sve postoji rešenje uverila nas je Jovana koja se dugo borila sa upaljenim bubuljicama na licu raznih oblika i vrsta: od mitisera do pustula. Stanje joj je izgledalo nerešivo sve dok nije pronašla efikasno, a prirodno rešenje. Sada njena koža blista i nema ni jedne jedine akne. Njeno rešenje i vama može pomoći. Pogledajte o čemu se radi na ovom linku: https://lepolice.com/bubuljice-su-bile-uporne-ali-ima-resenja/

Uzroci nastanka pustula na licu?

 

Pustule na licu nastaju usled hormonskih promena koje su karakterisitične za period puberteta. Pubertetlije se često sreću sa pustulama na licu ali i osobe u dvadesetim godinama života.

Na njihov nastanak takođe mogu uticati i neke bolesti kože i dermatitis koje se tiču poremećaja rada lojnih žlezda kao što su seboreja na licu ili psorijaza. One dovode do lezija na koži koje se ljušte, a te mrtve ćelije onda dospaveju u pore. Dodamo li tome bakterije – eto upalnog stanja i gnoja.

Pustule kod muškaraca mogu biti posebno izražene u predelima gde se često obavlja brijanje, što može dodatno iritirati kožu i pogoršati postojeće stanje.

Kada telo luči više hormona oni čine kožu masnijom. Primetićete sjajan trag na obrazima i čelu, odnosno višak prirodnih ulja na koja se lepe čestice iz spoljašnje sredine. Lagano, nečistoće i sebum zapušavaju pore na licu. Ukoliko se pore potpuno začepe i njihova unutrašnjost upali, nastaće pustulozne akne. Tada su u pitanju hormonske bubuljice.

Pitate se kako se unutrašnjost pora upalila?

Koža kroz pore diše, a kiseonik joj daje dodatnu snagu za rast i razvoj. Kada se pore zapuše koža ne može da „udahne“ svež zrak, usporavaju se svi regenerativni procesi unutar nje. U prljavoj smesi koja je zapušila vaše pore nalaze se i bakterije, koje napadaju unutrašnjost pore i izazivaju infekciju. U tom trenutku vi na svojim obrazima, bradi ili čelu primećujete pustularne bubuljice. Na navedenim regijama lica pojavljuju se i druge vrste akni,koje narušavaju zdravlje vaše kože, a ukoliko niste sigurni da su promene na vašem licu pustule pogledajte naredne redove!

Pustule na licu simptomi

 

pustule na licu simptomi

 

Pustule na licu se uvek pojavljuju u paru, bolje rečeno u grupi.

Na vašim obrazima, bradi ili čelu pojaviće se grupa sitnih beličastih bubuljica koje prati crvenilo. Najčešće formiraju krug u kom se nalazi desetak pustula na licu, koji svrbi i ako se ne tretira pravilno može da otekne.

Kada pustule oteknu, čitav obraz postaje bolan i mogu se pretvoriti u cistične akne, koje zahtevaju postetu dermatologu.

Pošto se pustule pojavljuju u grupi, nemojte ih pomešati sa alergijskom reakcijom lica na hranu, deterdžente ili ambroziju. Na licu se usled alergijskih reakcija tela može pojaviti desetak sitnih bubuljica, koje izgledaju potput crvenih tačkica i liče na pustularne akne. Ipak, alergija se povlači za nekoliko sati ili dana i nema gnoj. Pustularne akne neće proći same od sebe, bar se neće povući za nekoliko sati kao što je reč sa alergijskom rekacijom.

Pročitajte: Pepoznajte promene na koži koje LIČE na akne, ali to NISU!

Ova vrsta bubuljica stoji na vašem licu sve dok ne preduzmete adekvatne mere lečenja, pritom svrbi i može oteći.

Pustule na bradi

 

Izdvojila sam bradu kao mali deo lica, na kom nikad ne očekujemo desetak bubuljica sa belim vrhom. Naprotiv, uvek se pojavljuje jedna do dve potkožne bubuljice kao sindrom PMSa ili bolne, crvene akne nakon brijanja kod muškaraca.

Pustularne akne na bradi ne odustaju i pojavljuju se u grupi, obično zahvatajući sredinu vaše brade. Mogu se širiti ka vratu i obrazima, zato je važno izlečiti ih na vreme, a mogu se javiti i kao bubuljice oko usta ( perioralni dermatitis) .  Širenju pustula na licu doprinoste vi ukoliko ih konstantno pipkate, prenosite infekciju i stvarate dodatne probleme na koži.

Dakle, na bradi se takođe pojavljuje niz pustula koje ovu zonu lica čine bolnom i crvenom. Teško se prekrivaju korektorom za akne i najbolje ih je lečiti na prirodan način.

Zanima vas kako? Čitajte dalje!

Kako ukloniti pustule sa lica?

 

Kako bi uklonili pustule sa lice najpre treba obogatiti ishranu vitaminima i mineralima. Na taj način ćete ojačati imunitet čitavog tela i dati mu dodatnu snagu da se izbori sa infekcijom. Bakterije će se teže širiti ukoliko ćelije imaju unutar sebe dovoljne količine antioksidansa i vitamina C.

Dijetetski saveti: Preporučuje se uključivanje namirnica bogatih omega-3 masnim kiselinama, kao što su losos, chia semenke i orasi, koje mogu pomoći u smanjenju upalnih procesa u telu. Takođe, unos hrane bogaze antioksidansima, poput bobičastog voća, tamnozelenog lisnatog povrća i tamne čokolade, može podržati borbu protiv slobodnih radikala i promovisati zdravlje kože. Integralne žitarice, bogate vlaknima, mogu pomoći u regulaciji nivoa šećera u krvi, što je takođe važno jer visoki nivoi glukoze mogu doprineti upalnim stanjima kože. Izbegavanje ili smanjenje unosa prerađene hrane, šećera i mlečnih proizvoda može biti korisno, jer neke studije sugerišu da ove namirnice mogu pogoršati akne kod nekih osoba. Hidratacija je takođe ključna, stoga je važno piti dovoljno vode tokom dana kako bi se podržala detoksikacija i hidratacija kože.

Uz pravilnu ishranu potrebno je uravnotežiti lučenje sebuma i vratiti pH vrednost lica u normalu.

Čistite svoju kožu dva puta dnevno kako bi uklonili pustule sa lica

 

Izbaberite blagi gel za čišćenje lica koji će ukloniti višak prirodnih ulja, ali tako da ne isuši vašu kožu. Gel za čišćenje lica potreban vam je u jutarnjim, ali i večernjim satima kako bi se oslobodili pustula sa lica i kako bi sprečili njihovo širenje. Regulisaće pH vrednost kože i omogućiti porama da dišu, bez obzira na bubuljice koje im otežavaju svakodnevne procese.

Prirodan gel za akne će prodreti kroz pore i nahraniti ćelije vitaminom E tako da počnu da stvaraju više kolagena. Kada se ubrza stvaranje proteina bubuljice počinju da se suše i za svega nekoliko dana možete imati čistu i nežnu kožu.

Da bi se smanjio rizik od iritacije i upale posle brijanja, muškarci bi trebali da usvoje nekoliko ključnih koraka u svojoj rutini nege kože. Upravljanje aknama kod muškaraca koji se briju zahteva pažljivu rutinu. Preporučuje se korišćenje oštrog brijača i izbegavanje višestrukog brijanja preko istih područja kako bi se smanjila iritacija. Topla voda pre brijanja može omekšati dlake, a kvalitetan gel ili krema za brijanje može pomoći u zaštiti kože. Nakon brijanja, umirujući losion bez alkohola može umanjiti iritaciju i hidrirati kožu. U slučaju upornih akni, posebno formulisani proizvodi za negu kože za muškarce mogu biti od pomoći.

Na putu ka blistavom licu potrebno je ispoštovati i naredni korak!

Nahranite kožu uz prirodan serum za bubuljice

 

Prirodni serumi za bubuljice nanose se direktno na pustule na licu, kako bi ubrzali njihovo zarastanje. Dovoljno je dve do tri kapi seruma za akne naneti na kožu i zatim sačekati nekoliko sekundi sa se osuši.

Vitamini i minerali iz seruma vratiće vaše obraze, čelo i bradu u život, sprečiti nastanak novih pustularnih bubuljica i isušiti postojeće. Ukoliko trenutno ovaj proizvod nemate kod kuće, pripremte prirodnu masku za lice u kuhinji!

Prirodna maska za pustule na licu

 

Prirodna maska ovog puta treba da hidrira vašu kožu, ukloni višak sebuma i pritom ubije bakterije koje razbuktavaju infekciju na vašem licu. Na prvi pogled deluje nemoguće ali ukoliko pomešate naredne sastojke oduševićete se!

Za pripremu prirodne maske za pustule na licu potrebno je:

  1. Ulje hamamelisa
  2. Gel aloe vere

Aloe vera hidrira lice, koje u borbi sa infekcijom gubi dosta vlage tako da može ostati suvo i dehidrirano.

Sa druge strane hamamelis je zimzelena biljka koja nam dolazi iz Amerike i ima jako antibakterijsko dejstvo. Sadrži niz antioksidanasa koji će ubrzati zarastanje akni i možete ga pronaći u obližnjoj apoteci.

Sa jednom kašikom gela aloe vere treba pomešati tri kapi ulja hamamamelis i zatim naneti na dezinfikovanu kožu. Nakon petneastak minuta lice isperite vodom.

Prirodna maska će trenutno smiriti kožu ali ukoliko primetite da se infekcija širi i da je se ne možete rešiti posetite dermatologa! Oni vam, između ostalog, nude i inovativan način lečenja pustula na licu, uz pomoć svetlosti.

Fotodinamička terapija za pustule na licu

 

Fotodinamička terapija je bezbolan tretman koji se izvodi u kozmetičkim salonima i dermatološkim ordinacijama. Aparat sa snopom plave svetlosti prinosi se vašem licu, odnosno regiji na kojoj su pustule. Plava svetlost deluje regenerativno  i budi ćelije, tako da počinju da jačaju. Nakon terapije crvenilo oko samih akni može lagano nestati i bubuljice će se isušiti.

Ova terapija se dugo primenjuje u svetu i omogućava lice bez ožiljaka i fleka od akni, u rekordnom roku! Jedan vid ove terapije su i LED maske za lice.

Antibiotici za pustule na licu

 

Ukoliko su vaše pustularne akne uznapredovale, tako da zahvataju celokupne obraze ili jednostavno nema pomaka vreme je za posetu dermatologu. U skladu sa celokupnim zdravstvenim stanjem prepisaće vam adekvatne antibiotike za akne ili neku drugu terapiju. Zajedno sa antibioticima dobijate adekvatno sredstvo za čišćenje lica, koje će smiriti kožu i regulisati lučenje sebuma. Za desetak dana ugledaćete promene na svom licu, bubuljice će početi da se suše i nestaju.

Antibiotici su ponekad neophodni ali ne mogu biti jedino sredstvo lečenja pustula na licu. Uz njih su vam potrebni losioni za čišćenje kože, ali i kreme koje će nahraniti ćelije i dati im dodatnu snagu. Uz pravilnu negu i posvećenost sprečićete pojavu ožiljaka i fleka, nakon borbe sa infekcijom na licu!

Pomenula sam da pustule mogu nastati ukoliko se hormoni poremete. Kada kažem poremete ne mislim na period PMS-a. Usled nepravilnog načina života i stresa može doći do disbalansa u telu i tada se pojavljuju pustule, koje zahtevaju dodatnu pažnju.

Tada je potrebno sledeće

Hormonska terapija za pustule na licu

 

Samo vam lekar može reći da li vam je potrebna hormonska terapija za teže oblike pustula, na osnovu pregleda.

Čitajući iskustva saznajem da je ona ponekad neophodna, kako bi se čitavo telo vratilo u ravnotežu.

Najpre treba menjati navike i voditi što zdraviji život, pritom temeljno čistiti lice i pokušati prirodno da izlečite pustularne akne. Ukoliko vidite da nema rezultata možda su vaši hormoni u disbalansu, posetite dermatologa i pružite svom licu akdevatan tretman koji će vas rešiti svih problema!

Specifični medicinki tretmani

 

Pored prirodnih metoda i općih tretmana poput antibiotika i hormonske terapije, koji su spomenuti , postoji niz specifičnih medicinskih tretmana koji su se pokazali efikasnim u borbi protiv akni.

  • Retinoidi, kao što su tretinoin, adapalen i isotretinoin, su moćni derivati vitamina A koji regulišu obnavljanje ćelija kože i mogu značajno smanjiti pojavu akni.
  • Benzoyl peroxide deluje antibakterijski i pomaže u smanjenju upale, što ga čini efikasnim u tretiranju postojećih akni i sprečavanju novih.
  • Salicilna kiselina je još jedan čest sastojak u proizvodima za akne, poznat po svojoj sposobnosti da prodre u pore i rastvori sebum, što dovodi do smanjenja začepljenja pora i upale.

Osim ovih, postoje i drugi medicinski tretmani kao što su azelaična kiselina, koja ima antimikrobna i antiinflamatorna svojstva, i antibiotici poput klindamicina i eritromicina koji se koriste lokalno za smanjenje bakterijske kolonizacije kože.

Profesionalni tretmani kože

 

Za one koji traže naprednije opcije u borbi protiv akni i njihovih posledica, profesionalni tretmani kože mogu pružiti efikasna rešenja.

Hemijski piling koristi različite vrste kiselina (kao što su glikolna, salicilna, ili trihloroacetna kiselina) da bi se uklonili gornji slojevi kože, što može pomoći u smanjenju pojava ožiljaka, poboljšanju teksture kože i smanjenju hiperpigmentacije.

Mikrodermoabrazija je neinvazivni postupak koji koristi mikrokristale ili dijamantsku glavu za eksfolijaciju površinskih slojeva kože. Ovaj tretman može poboljšati izgled blagih ožiljaka i hiperpigmentacije, kao i promovisati stvaranje novog kolagena za glađu i zdraviju kožu.

Laserski tretmani, kao što su frakcijski laseri i intenzivno pulsirajuća svetlost (IPL), ciljaju dublje slojeve kože kako bi stimulisali obnavljanje i popravku kože. Laserski tretmani mogu biti posebno efikasni za smanjenje ožiljaka od akni, uključujući i one duboke i brazdaste.

Svaki od ovih tretmana treba obavljati kvalifikovani dermatolog ili licencirani estetičar, uz prethodnu konsultaciju kako bi se utvrdilo koji tretman je najprikladniji za specifične potrebe i tip kože pojedinca. Takođe, važno je razumeti da ovi tretmani zahtevaju određeni period oporavka i mogu biti povezani sa određenim rizicima, pa je neophodno pratiti uputstva stručnjaka za negu nakon tretmana kako bi se osigurali najbolji mogući rezultati i izbegle komplikacije.

Saveti za hitne slučajeve

 

Kada se pustule iznenada pojave i potrebno je brzo delovanje, nekoliko koraka može pomoći u smirivanju upale i smanjenju vidljivosti.

Prvo, važno je izbegavati iskušenje da se pustule istisnu ili diraju, jer to može pogoršati upalu i dovesti do ožiljaka. Umesto toga, može se koristiti lokalni tretman sa benzoyl peroksidom ili salicilnom kiselinom, koji pomažu u smanjenju bakterija i čišćenju pora.

Takođe, primena hladnih obloga može umanjiti otok i crvenilo. Za brzo smanjenje upale, može se koristiti i hidrokortizonska krema, ali je treba koristiti oprezno i ne često.

Ako je potrebno brzo rešenje, dostupni su i proizvodi koji sadrže sumpor ili čajevac, koji imaju prirodna antibakterijska svojstva. U slučaju težih izbijanja, dermatolog može preporučiti injekcije kortizona koje brzo smanjuju upalu.

Kako sprečiti pustule na licu?

 

pustule na licu uklanjanje

 

Kako bi ste potpuno zaobišli svaku šansu za nastanak pustula na licu vaši hormoni moraju biti u ravnoteži. Ukoliko imate hormonski disbalans koji vam je poznat godinama u nazad, odlazite redovno kod lekara. Uz uzimanje preporučene terapije koja vam je prepisana, hormoni će se polako vratiti u normalno stanje.

Ponekad je sa samim organizmom sve u redu, ali ga nepravilan način života i loša ishrana dovode do promene nivoa hormona i lučenja veće količine sebuma na licu. Zato unosite zdrave namirnice u svoj organizam i povedite računa o snu. San je potreban telu kako bi se regenerisalo i kako bi izlučilo normalne količine hormona.

San i zdrava ishrana su posebno važni u pubertetu kada telo raste i razvija se velikom brzinom! Uz pravilan način života i koža vašeg lica će biti jaka i otpornija na infekcije.

Smanjite stres. On je poznat kao jedan od faktora koji može pogoršati stanje akni i druge kožne probleme. Hormoni stresa, kao što je kortizol, mogu povećati proizvodnju sebuma, što može dovesti do začepljenja pora i stvaranja akni. Upravljanje stresom može biti ključno za održavanje zdravlja kože.

Tehnike smanjenja stresa kao što su redovno vežbanje, meditacija, duboko disanje, joga ili tai chi mogu pomoći u smanjenju nivoa stresa. Pored toga, zdravi životni stilovi, uključujući izbegavanje pušenja i ograničavanje unosa alkohola, mogu doprineti smanjenju upala i poboljšanju opšteg stanja kože. Balansiranje radnog i privatnog života, pronalaženje hobija ili aktivnosti koje donose zadovoljstvo, kao i održavanje socijalnih veza, mogu takođe pomoći u smanjenju stresa i njegovog negativnog uticaja na kožu.

Pročitajte: Pobedi bubuljice od stresa! Evo načina!

Ipak, to nije dovoljno!

Kako bi ste potpuno zaštitili svoju kožu i sprečili nastanak pustula na licu neophodno je pravilno čišćenje. Svakog dana treba ukloniti nečistoće sa kože, ostatke šminke i prirodna ulja. Nema veze da li je vaša koža suva, masna ili normalna, jer se na svim tipovima kože lica nakupljaju nečistoće. Vremenom zapušavaju pore i tada nastaju pustularne akne.

Uz prirodno sredstvo za čišćenje lica uklonićete nečistoće i omogućiti porama da dišu i čitavom licu da se regeneriše. Rekla sam „prirodan proizvod“, jer u njihov sastav ulaze vitamini i minerali koji jačaju imunitet lica. Hranjive materije prodiru kroz pore i jačaju unutrašnje slojeve kože tako da se ona regeneriše i postaje otpornija na spoljašnje uticaje.

Treba prebrisati kožu prirodnim losionom svako veče, pred odlazak  u krevet. Narednog jutra nanesite hidratantnu kremu, kako bi stvorili dodatan zaštitni sloj na koži svog lica. Hidratatna krema sprečava prodor bakterija među pore a pritom neguje i hrani vašu kožu. Sprečiće isušivanje lica u toku zimskih dana, a neke od njih vas leti mogu zaštiti od UV zračenja. Pritom hrani ćelije kože i jačaju ih, tako da one ostaju zdrave i vitalne !

Ukoliko se šminkate u jutarnjim časovima, pre nanošenja pudera malu količinu hidratnantne kreme razmažite po licu! Na taj način sprečite nastanak pustula na licu i zadržite besprekoran ten.

Da li pustule na licu stvaraju ožiljke?

 

Pustule na licu za sobom ostavljaju ožiljke ukoliko ih nepravilno tretirate.

Ceđenje ovog tipa akni nije preporučljivo,jer će se gnoj rasprsnuti po licu i tako raširiti infekciju. Pritom jak stisak dovodi do oštećenja kože lica i zasigurnog nastanka rupica od bubuljica.

Da bi se smanjio rizik od ožiljaka i hiperpigmentacije koji mogu nastati kao posledica akni, važno je pridržavati se nekoliko ključnih pravila u nezi kože. Prvo i osnovno, izbegavajte češanje, pritiskanje ili pokušaje samostalnog uklanjanja akni, jer to može dovesti do daljeg oštećenja kože i stvaranja ožiljaka. Umesto toga, koristite blage, ali efikasne tretmane za akne koji pomažu u smanjenju upale i promovisanju zdravog zarastanja kože.

Zaštita od sunca je ključna u prevenciji hiperpigmentacije, jer izlaganje suncu može pogoršati postojeće ožiljke i učiniti ih tamnijim. Koristite širokospektralne kreme za sunčanje sa SPF-om od 30 ili više i nosite zaštitnu odeću kada ste napolju.

Pustule za sobom mogu ostaviti i fleke na obrazima i čelu, ukoliko im dopustite da se šire i napreduju. Zato smo mi danas pisali o njima, kako bi ih prepoznali na vreme i izlečili na prirodan način.  Uz prirodne preparate za bubuljice mogu nestati za nekoliko dana i izbeći ćete nastanak ožiljaka i fleka na koži.

Pratite stanje pred ogledalom, ako primetite da infekcija napredjuje uprkos svemu što pokušavate sami, obavezno posetite dermatologa! Stručnjaci vam jedini mogu dati adekvatan savet i spasiti vaše lica od jake infekcije, tako da nema posledica!

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *