beta karoten za lice
Nega kože

Beta karoten za kožu lica vodi do savršenog tena

Beta karoten za kožu lica je veoma važan faktor, jer njegov nedostatak ubrzava starenje kože i njenu osetljivost na Sunce. Niste to znali? Saznajte!

Svi smo sigurno negde usput čuli za pojam beta karoten. Znamo da postoji i ima neku funkciju, ali verujem da se niste ni vi previše udubljivali u to zašto nam je toliko bitan.

Beta karoten za kožu lica igra presudnu ulogu ako želimo da zadržimo elastičnost i mladolikost lica što duže.

Evo svih rešenja kako povećati njegovu proizvodnju u organizmu i tako sačuvati zdravlje kože.

Šta je beta karoten?

 

beta karoten u kozmetici za lice

 

Spomenuh da je beta karoten antioksidans, ali dodaću i ovo. On je jedan od najpoznatijih i najvažnijih antioksidanasa koji štite naš organizam i kožu od mnogih štetnih uticaja. Najpre, od kobnog uticaja slobodnih radikala koji napadaju i razaraju zdrave ćelije kože i uzrokuju njihovo propadanje.

Beta karoten je biljni pigment koji spada u grupu karotenoida. To su organski pigmeti koji biljkama daju žutu, narandžastu i crvenu boju. Kada ga unesemo u organizam on se pretvara u vitamin A, pa je poznat i kao provitamin A.

Pisali smo o već o tome koliko je vitamin A važan za kožu, ali i koliko treba biti oprezan sa njim. Naime, ovaj vitamin za nas može biti i toksičan, ali zato imamo beta karoten. Njegovim unošenjem organizam uzima samo onoliko vitamina A koliko mu je neophodno da normalno funkcioniše.

Beta karoten je jedan od oko 600 karotenoida od kojih svega 50 mogu da se konvertuju u vitamin A. Ujedno je i najbitiniji, jer jedan njegov molekul daje dva molekula vitamina A. Zanimljivo je da karoteni kao što su likopen i lutein ne prelaze u vitamin A.

Sa druge strane, treba biti oprezan, jer prevelike količine beta karotena mogu da blokiraju, umesto da pospeše stvaranje vitamina A.

Najčešće, beta karoten povezujemo sa šargarepom i to nije bez razloga. Naučnik H. Vakenroder izolovao ga je prvi put upravo iz korena šargarepe i to daleke 1831. godine. Zato i sam naziv potiče od latinskog naziva za šargarepu (daucus carota).

Najveći izvori beta karotena su i slatki krompir, crvene i žute paprike, kajsije, dinje, bundeva, cvekla, rotkvice, paradajz, ali i zeleno lisnato povrće, poput kelja i spanaća,  kao i grašak i brokoli.

 Beta karoten i prednosti za kožu lica

 

Važan je za čitav organizam.  Kada govorimo o nezi kože lica, uloga beta karotena je ogromna.

  • Kao jedan od najjačih antioksidanasa beta karoten direktno sprečava moguća oštećenja kože i održava njen zdrav izgled. Antioksidansi su najveći borci protiv slobodnih radikala i oksidativnog stresa koji dovodi do dehidratacije kože i smanjivanja najvažnih proteina, kolagena i elastina. Dovoljne količine beta karotena omogućiće koži se izbori sa negativnim uticajima, poput zagađenja, toksina, ali i duvanskog dima. Na taj način sačuvaće svoju zaštitnu barijeru;
  •  Ovaj provitamin veoma je važan za stvaranje pigmenta melanina koji određuje boju kože. Melanin, između ostalog, pomaže koži da se izbori sa štetnim UV zračenjem, a njegov nedostatak može uzrokovati pojavu fleka i hiperpigmentacija na licu;
  • Jedna od najvažnijih uloga mu je ta da štiti kožu od štetnih UV zraka, a ovo je posebno važno za osobe sa razvijenim simptomima fotsenzitivnosti. To su svi oni kod kojih se javljaju crvenilo, iritacije i alergije na sunčevo zračenje. Zaštita lica od Sunca je neophodna, ali nije dovoljna. Posebno pred letovanje kožu treba pripremiti za ono što je čeka, a beta karoten nam je tada neophodan. On će smanjiti osetljivost kože na Sunce i sprečiti nastanak pega i pigmentacija na licu;
  • Jedan od simptoma osetljivosti na Sunce mogu biti i Majorka akne koje se pojavljuju upravo zbog prevelikog izlaganja štenim UV- A i UV- B zračenju. Ako ste im skloni, kao što je to slučaj sa 20 odsto svetske populacije, povećajte nivo beta karotena i smanjite crvenilo, osipe i plikove na licu koji prate ove akne;
  • S obzirom na to da nas štiti od štetnog sunčevog zračenja, beta karoten na taj način i sprečava prevremeno starenje kože – jer upravo je ovo jedan od glavnih razloga ubrzane pojave bora i propadanja kože;
  • Ukoliko imate izrazito suvu kožu, treba da znate da sprečava isušivanje kože i održava njenu prirodnu vlažnost;
  • Provitamin A, odnosno beta karoten, pomaže u uklanjanju fleka i drugih pigmentacija na licu. Isto tako, saveznik nam je u lečenju težih kožnih oboljenja, poput ekcema ili psorijaze.

Beta karoten je dobra, ali ne dovoljno moćan. Vesni je pomoglo nešto drugo. Njena zrela koža je vremenom izgubila tonus i čvrstinu, obrazi su postali opušteni, kao i koža na vratu. Nije želela to olako da prihvati i tragala je za najboljim rešenjem.

Imala je dva uslova:da bude prirodno i da bude bezbolno! I nakon duže potrage, to je i pronašla. Već nakon nedelju dana primetila je poboljšanje. Bore su postajale sitnije, podočnjaci svetliji, a tamne fleke na koži su se smanjile. Podelila je svoje iskustvo, jer veruje da će ovo prirodno rešenje pomoći svakoj od nas. Ovde pogledajte Vesnine fotografije pre i posle i uverite se same: https://lepolice.com/moje-iskustvo-prirodno-sam-obrisala-bore-sa-lica/

Beta karoten za bubuljice

 

Masna i problematična koža posebno su sklone raznim vrstama bubuljica. Sebum je jedan od glavnih uzroka nastanka bubuljica. U kombinaciji sa bakterijama, nečistoćama i izumrlim ćelijama kože, dolazi do pojave akni. Mitiseri, papule, ali i ozbiljniji i komplikovaniji oblici akni mogu se sprečiti dovoljnim količinima provitamina A.

Naime, beta karoten je važan i zbog toga što reguliše lučenje znojnih i lojnih žlezda. Manje sebuma iz lojnih žlezda ključno je za prevenciju bubuljica i njihovo stavljanje pod kontrolu.

Manjak beta karotena rezultiraće suvom i grubom kožom, koja će takođe biti podložnija pojavi akni, perutanju i ljuspanju. Bubuljice na suvoj koži najčešće nastaju zbog preosetljivosti lica  i propadanja zaštine barijere. Lice je osetljivo i zategnuto i najčešće će se pojaviti bubuljice koje svrbe. Moguća je i pojava ožiljaka od bubuljica.

Unosom beta karotena kožu ćemo hidrirati i sprečiti njeno sušenje i stanje koje vodi ka pojavi akni i bubuljica.

Beta karoten za bore

 

Ovaj provitamin dokazano usporava starenje, jer podstiče sintezu kolagena. Uz to, podstiče proizvodnju elastina i na taj način omogućava koži da bude čvršća i elastičnija.

Već smo rekli koliko su antioksidansi važni za negovan i zdrav izgled kože. Zbog toga je beta karoten toliko važan. Uz unos dovoljno ovog provitamina, kao i ostalih vitamina za kožu lica, lice ćemo podmladiti na prirodan način. Vitamini A, C i E su najvažniji na tom putu.

Beta karoten se snažno bori i sa svim znakovima fotostarenja kože, odnosno, sterenja koje nastaje usled izlaganja štetnim ultaljubičastim  zracima. Upravo ovo je i glavni faktor starenja kože i pojave bore pre vremena. Kada je izložena štetnom i prejakom sunčevom zračenju koža doživljava svojevrstan stres, ćelije imaju manjak kiseonika i slabije fukcionišu.

To dovodi do manjka elastičnosti i gubitka volumena kože, a posledica su bore i staračke pege na licu. Isti poguban efekat na kožu ima i solarijum.  Dovoljne količine beta karotena zaštitiće kožu i sprečiti prevremeno boranje, kao i gubitak volumena i tonusa lica.

Beta karoten za ten

 

Svima nam je želja da prilikom sunčanja dobijemo bronzanu, preplanulu boju, ali da ne izgorimo i pocrvenimo. Beta karoten nosi zasluge za to.

Koža oštećena sunčevom svetlošću ubrzano stari, javljaju se bore, lice je dehidrirano i suvo.

Prilikom izlaganja Suncu beta karoten će zaštiti kožu od štetnih UV zraka i omogućiti joj da lepo i zdravo potamni.  Ukoliko i dođe do pojave crvenila, zalihe beta karotena pospešiće bržu regeneraciju kože.

Omogućiće nam da preplanuli ten duže sačuvamo, boja će biti intenzivnija, a lice će izgledati zdravo i sveže.

Ipak, vodite računa. Imajte u vidu da beta karoten ne pruža UV zaštitu, pa je uvek neophodna adekvatna zaštita lica od Sunca u vidu kreme za sunčanje sa odgovarajućim SPF.

Preporučeni dnevni unos beta karotena je od 6 do 15 mg u slučaju tinejdžera i odraslih.Konzumiranjem pet obroka dnevno koji sadrže namirnice bogate beta karotenom, obezbedićemo u proseku od 6 do 8 mg.

Ipak, neposredno pre jačeg izlaganja Suncu savetuje se uzimanje određenih suplemenata koji sadrže ovaj provitamin. To je važno kada se pripemamo za letovanje. On sprečava rizik od opekotina, jer neutrališe slobodne radikale i sprečava oštećenje tkiva. Budite oprezni, jer prevelike doze ovog provitamina mogu dovesti do ksantoze, odnosno, do bojenja kože u žuto-narandžastu boju. Dovoljan i optimalan unos učiniće lice blistavim i zdravim.

 Beta karoten ili retinol? Šta je bolje?

 

Retinol je jedan od derivata vitamina A, jedan od mnogih na tržištu. Najčešća njegova upotreba je u obliku krema sa retinolom. Istina je da su one veoma moćne i da će sprečiti starenje kože i smanjiti pojavu novih bora. Važno je napomenuti da se krema sa retinolom sme koristiti samo noću, jer se derivati vitamina A razgrađuju na Suncu. Tako čine kožu još osetljivijom na UVA i UVB zrake jer su nove ćelije kože podložnije oštećenjima.

Još jedna od nus pojava retinola je ta što može doći do neželjenih efekata kao što su suvoća, ljuštenje i iritacija kože. Stare ćelije se zamenjuju novim, pa to može čak i  pogoršava izgled akni. Prilikom upotrebe proizvoda za kožu sa retinolom važno je napraviti dobar plan. Na primer, koristiti proizvod jednom, pa dva puta nedeljno, sve dok se koža ne prilagodi i bude spremna za svakodnevno korišćenje.

Beta karoten je provitamin A i zato je sličan po dejstvu retinolu. Snažan je antioksidans, ali ipak, ima slabije delovanje u odnosu na retinol koji je direktan derivat vitamina A.

Zato je potrebno duže vremena dok ne stvorimo dovoljne zalihe ovog provitamina i zaštitimo kožu.

Kako se koristi beta karoten za kožu lica?

 

Postoje mnoge metode koje smanjuju bore, a među njima je se svakako nalazi i pospešivanje proizvodnje beta karotena. Kako to učiniti na najbrži način? Ne želimo da brinemo da li će nedostatak ovog provitamina uzrokovati prevremenu pojavu bora ili bubuljica, pa je važno delovati preventivno.

Ishrana bogata namirnicama koje sadrže beta karoten jedan je načina da se obezbedimo. Suplementi su drugi način. Ipak, beta karoten možemo pružiti koži i direktno, i to u vidu različitih krema protiv bora ili maski za lice.

Beta karoten u kremama

 

Upotreba beta karoten u različitim kozmetičkim preparatima je sve učestalija. Najčešće ga sadrže kreme za sunčanje, kako bi se pospešila proizvodnja melanina i omogućilo pojačano tamnjenje. Ukoliko nemaju SPF ovakve kreme vas neće zaštititi od štetnog UV zračenja. Bilo bi dobro da pronađete kremu za sunčanje koja sadrži kako beta karoten, tako i adekvatan SPF.

Prirodna kozmetika na bazi beta karotena najčešće sadrži ulje šargarepe ili ekstrakt korena ove biljke. Takve kreme protiv bora negovaće dubinski umornu i dehidriranu kožu, održaće njenu vlažnost, mekoću i elastičnost. Poboljšaće teksturu kože i smanjiti naboranost, a na prirodan način pospešiće vezivanje vode u ćelijama i produkciju hijaluronske kiseline.

Kreme za podočnjake i fleke na licu sa beta karotenom pospešiće cirkulaciju kože i pomoći joj da se izbori sa pigmentacijama.

 Tonik za lice sa beta karotenom

 

Losioni, tonici i sredstva za čišćenje lica sa beta karotenom obezbediće vam lepu i zategnutu kožu. Ovakve proizvode možete kupiti, ali evo recepta za domaći tonik za lice koji će biti prava vitaminska bomba. U njega ide i lubenica, pa ćete ga verovatno pre praviti tokom leta. Ipak, možete i izbaciti ovaj sastojak i spravljati ga tokom čitave godine. Potrebno vam je:

  • jedna šargarepa;
  • pola paradajza;
  • pola krastavca;
  •  opciono, šolja komadića lubenice (bez semenki);
  • kašika meda.

Sve sastojke izblendajte i ako je smesa suviše gusta, dodajte malo prokuvane vode. Držite ovaj tonik u frižideru i koristite ga svakodnevno tako što ćete ga nanositi tuferom na lice. Pospešićete detoksikaciju lica i ubrzati njen metabolizam, a rezultat će biti dubinski čista koža. Ovaj tonik možete bez problema i piti i tako obezbediti dodatne zalihe beta karotena. Što da ne?

 Beta karoten maske za lice

 

Prirodne maske za lice protiv bora, za bubuljice ili hidrataciju kože, nešto je sa čime nema greške. A kako napraviti domaću masku koja će biti bogata beta karotenom? Evo nekoliko super recepata.

Maska  sa bundevom

 

beta karoten za kožu lica

 

Ovo je jedna od onih univerzalnih maski i ima tako mnogo namena. Odlična je za sve tipove kože, a osnovni sastojak je bundeva. Ova namirnica sadrži beta karoten, a vitamini A i E iz bundeve umiruju kožu. Sadrži i cink koji je odličan za akne i crvenilo na licu.

Treba vam oko 30 grama bundeve isečene na kockice, kašičica ulja bundeve i malo mleka. Sve izmiksajte u blenderu i nanesite masku na lice. Neka deluje oko 20 minuta, pa isperite mlakom vodom.

Ako je vaš problem veoma masna koža, bundeva će i to rešiti. Umesto mleka koje smo stavili u prethodnu masku, komadićima i ulju bundeve dodajte jedno žumance i kašiku jabukovog sirćeta. Sve izblendajte i neka maska stoji na licu 20 minuta, pa isperite.

Tretman ponavljajte dva puta nedeljno, a slobodno se počastite i fantastičnom pitom bundevarom kako biste obezbedili dodatne zalihe  beta karotena.

Maska sa uljem šargarepe

 

Ulje šargarepe namanjeno je svim tipovima kože. Korišćenje ovog ulja biće prečica do normalne kože lica. Beta karoten iz ovog ulja oporaviće kožu, leči ozbiljne bubuljice, pa čak i čireve na licu. Isto tako, podmlađuje i zateže lice.

Za masku protiv bora pomešajte kašičicu ulja šargarepe, ampulu vitamina E i kašiku gela aloe vere. Nanesite masku na lice i isperite nakon 15- 20 minuta. Vitamin E je važan jer smanjuje male bore i prevenira stvaranje mimičkih bora.Ova maska osvežiće kožu i nećete izgledati umorno.

Odličan piling za lice napravite od malo ulja šargarepe i kašičice kurkume. Ovaj piling ukloniće mrtve ćelije i sav višak sebuma.

 Maska sa paradajzom

 

Ova namirnica sadrži vitamin C, vitamin E, ali i nama važan beta karoten i likopen. Maska od paradajza se pravi jednostavno, brzo i više je nego pristupačna. Održava ph vrednost kože, bori se sa aknama, flekama i ožiljcima, leči opekotine od sunčanja… Pa šta čekamo? Napravimo je.

Za odličnu masku za hidrataciju kože trebaće nam jedan paradajz i dve kašike kokosovog ulja. Sve dobro izmešajte i nanesite masku na lice. Isperite posle 15 minuta i uživajte u mekoj, zategnutoj i glatkoj koži.

I za kraj.

Da li ste znali da je preporuka da se sve namirnice bogate beta karotenom termički obrade pre jela? Na primer, sirova šargarepa sadrži svega  tri odsto beta karotena, dok kuvana  sadrži čak 33 do 39 odsto.

Dakle, kroz ishranu, ali i odgovarajuću kozmetiku sa beta karotenom sigurno će vaše lice dugo biti negovano i bez bora. Učinite mali korak već danas, napravite neku od maski za lice i to će biti dobar početak

 

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *