medicinska kozmetika za lice
Kozmetika za lice

Medicinska kozmetika i njena moć

Medicinska kozmetika za lice nije obična. Velike su razlike između medicinske i ostale kozmetike za negu, a treba da znate koji su. Zato razrešavamo sve nedoumice.

Možda vam se do sada desilo da ste na nekom sapunu, losionu ili kremi za lice pročitali natpis “medicinski testirano i odobreno”. A onda ste razmišljali šta je to medicinska kozmetika za lice. Još važnije, da li bi takvi preparati mogli da vam pomognu da se rešite crvenila ili bubuljica na koži?

E, upravo to su najčšeće nedoumice onih koji planiraju da kupe neki od medicinskih proizvoda za lice.

Žele da znaju: da li će biti delotvoran, da li će uzalud potrošiti novac, koja je medicinska kozmetika najbolja…?

Pitanja je mnogo, a odgovori slede.

Šta je medicinska kozmetika za lice?

 

Na policama i sajtovima drogerija i apoteka uglavnom posebno stoji odeljak pod nazivom medicinska kozmetika za lice, ali i za telo, kosu…  Možda ste se pitali da je neki od tih proizvoda namenjen upravo vama?

 

medicinska kozmetika

 

Pametno je ako ste se posavetovali sa nekim stručnim, dali su vam neke opšte smernice, ali prirodno je da želite da znate sve važno u vezi sa ovom temom.

Medicinska kozmetika ili dermokozmetika nije lek, da se odmah razumemo.

Ukoliko već dugo imate veoma izražene akne, recimo acne vulgaris, trebalo bi da odete kod dermatologa. On će vam propisati određenu terapiju, određene kreme ili možda antibiotik za bubuljice. U tom slučaju se nećete lečiti na svoju ruku.

Medicinska kozmetika u ovom slučaju može biti deo terapije.

U smislu, možda će vam dermatolog preporučiti neki medicinski sapun za bubuljice ili će vam dati savet da mažete na lice medicinsku kremu koja smanjuje lučenje sebuma.

Sa druge strane, ako imate blaže oblike bubuljica, manje crvenilo na licu ili svrab, u takvim slučajevima možete na svoju ruku kupiti neki od proizvoda medicinske kozmetike. A često, i sami dermatolozi ih preporučuju. Na primer, za lečenje rozacee preporučuju se medicinski proizvodi za lice koji su posebno formulisani da smanjuju crvenilo.

Dakle, medicinska kozmetika se može kupiti bez recepta, u slobodnoj prodaji.

Možete je naći u svakoj apoteci, često u drogerijama ili na sajtovima proizvođača upravo ovakve vrste kozmetike.

Kako se medicinska kozmetika razlikuje od kozmetike za negu?

 

Svi oni proizvodi koje svakodnevno nanosimo na lice imaju određenu ulogu. Hidratantna krema treba da pospeši hidrtaciju lica. Ona je ta koja će održavati tako važan prirodno vlažeći faktor. Krema za bore, serum za lice, tonici, maske, pilinzi… Sve su to proizvodi koji se nalaze u našim kozmetičkim ormarićima i služe da naša koža bude negovana, lepa i zategnuta što duže.

Za razliku od ovakve kozmetike koju većina nas koristi, medicinska kozmetika za lice je nešto drugačija. Iako ne mora lekar da nam je preporuči i sami odlučujemo da li ćemo je koristiti, ovakva kozmetika je svakako drugačije formulisana. Brojni su kozmetički brendovi koji postoje kod nas, ali i na svetskom tržištu, a čiji se preparati vode pod oznakom “medicinski”.

  • Medicinska kozmetika se može primenjivati na svim tipovima kože, u zavisnosti od problema koji treba rešavati. Naravno, i ovde postoje posebno formulisani preparati za masnu kožu, za problematičnu, za eliminisanje akni, za suvu kožu lica…

U zavisnosti od toga šta vas muči, takav preparat ćete i birati!

Dakle, tu nije reč o univerzalnoj kremi protiv bora ili o serumu sa vitaminima koji je namenjen svima;

  •  Medicinski preparati ciljano rešavaju određena stanja i probleme na licu. Idealni su za kožu koja je sklona perutanju, svrabu, alergijama, za kožu koju prate bubuljice  i akne. Retko izaziva alergije i iritacije na licu;
  • Pravilo je da ne sadrži štetne sastojke. U njoj nema veštačkih boja, mirisa, konzervanasa, parabena… Najčešće je to i naglašeno na samim proizvodima.

Iako se mnogo polemiše o štetnosti i dobrobitima parabena u kozmetici, većina medicinskih preparata za osetljivu kožu ih ne sadrži,samo zato što oni mogu dodatno da iziritiraju već preosetljivo lice.

A kada treba ublažiti simptome kože sa aknama, svakako da je dobra ideja da pokušate sa medicinskom kozmetikom ili da probate ono što je i Jovani konačno pomoglo da eliminiše bubuljice i izbori se sa problematičnom kožom. Ona je našla prirodno rešenje zahvaljujući kojem je njeno lice sada bez ijedne akne.  I vaše lice može biti takvo. To što  pomoglo njoj, može pomoći i vama. Pročitajte njeno iskustvo na ovom linku: https://lepolice.com/bubuljice-su-bile-uporne-ali-ima-resenja/

Sastojci u medicinskoj kozmetici

 

Ovo je svakako segment koji nas sve zanima. Sastav medicinske kozmetike je najčešće jednostavan.

  • U većini slučajeva, dermokozmetika je sačinjena od nekoliko veoma aktivnih sastojaka koji deluju brzo i tako regenerišu kožu, umiruju je;
  • Najčešće su to prirodne komponente koje treba da ublaže ili uklone neke od sledećih simptoma:crvenilo, perutanje, svrab, pojačano lučenje sebuma koje dovodi do pretranog mašćenja kože.Dalje, to su sastojci koji će ublažiti bubuljice, akne, koji će očistiti pore, pomoći oporavak kože, koji će zaštiti lice od sunčevog zračenja;
  • Što prirodnija kozmetika, to bolje. Upravo to je i neko načelno pravilo kada pričamo o medicinskoj kozmetici. Ona mora biti bez veštačkih boja, mirisa, dakle, bez svega onoga što će dodatno iritirati lice. Tu su na prvom mestu glicerin, pantenol, vitamini za lice;
  • Voćne kiseline u medicinskoj kozmetici pomoći će koži da se brže regeneriše, podstići će mikrocirkulaciju ćelija kože. Pomoći će obnovu i sintezu kolagena i elastina. Među njima su glikolna, salicilna, mlečna kiselina… One su i čest sastojak antiage tretmana. Pomažu koži da zadrži čvrstinu i elastičnost;
  • Na listi sastojaka svakako je i hijaluronska kiselina koja pomaže koži da sačuva neophodnu vlažnost. A znamo da je dehidrirana koža lica mnogo podložnija upalama i iritacijama;
  • Retinol i peptidi takođe su česti u dermokozmetičkim proizvodima.

Na većini preparata koji spadaju u grupu medicinskih najčešće na etiketi stoji da je klinički dokazano da rešavaju određene probleme i stanja na koži.

Obavezno, na kutiji ili poleđini proizvoda treba da stoji popis svih sastojaka koji se u njemu nalaze.

Ukoliko ne umete da tumačite iste, zamolite farmaceuta kojem verujete za pomoć, pa zajedno odaberite proizvod koji će biti efikasan u vašem slučaju.

Kome je namenjena medicinska kozmetika?

 

Kada pomislimo na medicinske preparate za negu lica, najčešće nam prvo na pamet padaju osetljiva, problematična koža, ali i izrazito suva ili masna koža sklona aknama, bubuljicama… Dakle, sve su to problemi koje medicinski proizvodi za negu lica mogu da reše u određenoj meri.

Upravo medicinska kozmetika je pogodna za negu veoma osetljive kože, jer će ona najređe izazvati alergijske reakcije ili iritacije. Tako postoje i posebne linije medicinske kozmetike koje se vode kao “ultrasensitive”.

Ako je vaše lice sklono crvenilu, osipima, ako se peruta, svrbi, onda ste verovatno do sada i isprobali neke od preparata koji spadaju u kategoriju medicinskih.

Medicinska kozmetika formulisana je da ublažava problematične simptome na licu. U nekim slučajevima, moguće je da će ih i potpuno ukoniti i eliminisati. U drugim slučajevima, biće potrebno kombinovati dermokozmetiku sa određenim lekovima koje propisuje dermatolog.

U ovim slučajevima najčešće je potrebno posegnuti za dermokozmetikom:

Proizvodi za lice koji mogu nositi oznaku medicinska kozmetika su različiti. To su sapuni, dnevne i noćne kreme, gelovi za lice, losioni, fluidi, tonici, suspenzije za umivanje, hidratantni puderi za lice.

Cene su različite, od 1.000 do desetak hiljada dinara, zavisno od preparata i proizvođača. Hajmo da vidimo koji su to proizvodi koji će pomoći konkretno za svako od iznad navedenih stanja na koži.

Medicinska kozmetika za masnu kožu i akne

 

Izrazito masna koža lica često i jeste ozbiljan medicinski problem. Lojne žlezde luče mnogo više sebuma nego što je neophodno, a upravo je sebum glavni uzročnik akni i bubuljica. Kada se pomeša sa bakterijama, nečistoćama, mrtvim ćelijama, često su rezultat izražene upale, iritacije, različite vrste bubuljica. Posledica mogu biti i određene promene na koži koje liče na akne, ali to ipak nisu.

Medicinska kozmetika u ovakvim slučajevima treba da umanju produkciju sebuma, da stavi upale i otoke pod kontrolu. Eliminiše postojeće i sprečava razvoj novih bubuljica.

Proizvodi za masnu kožu i akne sadrže na prvom mestu antibakterijske i protivupalne sastojke. Jedan od njih je L-karnitin, a on ubrzava metabolizam masnih kiselina i smanjuje njihovu sposobnost stvaranja sebuma.

Na listi sastojaka su i cink, kao i niacinamid koji smanjuje crvenilo. Gelovi za čišćenje lica su posebno korisni za masnu kožu, jer ne ostaju na koži, nema masnog traga.

Medicinska kozmetika za suvu kožu

 

Najčešće je reč o koži koja nije dovoljno hidrirana, a kao takva skona je perutanju, svrbi, peče. U tu svrhu pomoći će nešto od ove medicinske kozmetike.

 

medicinska krema za lice

 

Kreme, serumi, losioni i svi ostali proizvodi iz segmenta medicinske kozmetike za negu suve kože sadrže sve one komponenete koje će ovakvo lice dubinski hidrirati i pojačati otpornost kože. Kako površinsku zaštitinu barijeru kože, tako i unutrašnje mehanizme koji će vratiti živost i svežinu suvom licu.

Ovakvi proizvodi često su namenjeni kako za suvu, tako i za atopičnu kožu, odnosno, kožu sklonu atopijskom dermatitsu i ekcemima. Sadrže vitamine neophodne za normalno funkcionisanje kože, često i termalnu vodu, shea maslac. Neretko su isti proizvodi namenjeni kako odraslima, tako i deci, pa čak i bebama.

Medicinska kozmetika za osetljivo lice

 

Poseban stepen problema, znamo. Nekada u slučaju preosetljive kože lica ništa ne pomaže, sklona je iritacijama, veoma lako crveni na suncu, prate je bubuljice… Koji proizvodi mogu biti od pomoći?

To su svi oni preparati koji će nahraniti, smiriti i negovati osetljivu kožu. Treba da umire crvenilo na licu, da ujednače ten. Zato su obogaćeni umirujućim kompleksima, hijaluronskom kiselinom, ekstraktima alge, grejpa.

Medicinska kozmetika za rozaceu

 

Izrazito crvenilo na licu, najčešće na bradi i obrazima, često je medicinsko stanje. Rozacea se posebno vezuje za osetljivu i suvu kožu lica, a u većini slučajeva zahteva propisanu medicinsku terapiju.

Oni koji imaju rozaceu svakako bi trebalo da posete dermatologa, jer je ovaj kožni problem često veoma uporan, dugo i teško se leči. Deo terapije jeste i medicinska kozmetika koja će ojačati  zidove krvnih sudova i kapilara, sprečiti iritacije i crvenilo. Jedan od sastojaka ovakvih preparata može biti i  Likokalkone A, sastojak iz ekstrakta korena sladića koji ublažava crvenilo i  iritaciju.

 Antiage medicinska kozmetika

 

U slučaju da želite da pružite svojoj koži poseban tretman, da što brže i efikasnije uklonite bore, staračke pege, fleke na licu, može vam pomoći i određena dermokozmetika. Posebno u slučaju zrele kože, kada je potrebno pojačati negu.

Proizvodi iz antiage segmenta obnoviće kožu, zategnuti je, izravnati postojeće i sprečiti pojavu novih bora.  Jedan od sastojaka može biti i puževa sluz, a kreme koje je sadrže sve su popularnije.

Najpoznatiji brendovi medicinske kozmetike

 

Bez ulaženja u detalje ovih proizvoda, u nastavku evo nekoliko brendova koji u svojoj ponudi imaju medicinsku kozmetiku. Većinom su to francuski brendovi.

  • Uriage eau thermale – francuski brend, koji u svojim proizvodima ima termalnu vodu. Ima proizvode za atopičnu kožu, seboreičnu i aknoznu.
  • Bioderma – još jedan francuski brend koji se temelji na principima ekobiologije
  • Noreva  kozmetika koja ima linije posebno namenjene određenim problematikama kože: actipur, exfoliac, iklen+, sebodian ds, xerodiane ap+, aquareva
  • Cerave – brend koji je razvio niz proizvoda na bazi ceramida
  • La roche posay – još jedan brend koji ima u svom sastavu sledeće linije: lipikar, effaclar, cicaplast, toleriane i druge
  • Eucerin – deo Beiersdorf kompanije iz Nemačke. Najpoznatija njihova medicinska kolekcija je dermoPure
  •  A derma – biljna kozmetika francuskog porekla. Postoji nekoliko linija: exomega control, cutalgan, dermalibour+, cytelium, protect, epitheliale a.h.

 

Kao što smo već spomenuli, ovakva vrsta kozmetike ne bi trebalo da sadrži sastojke koji su štetni, već samo one koji će čuvati mikrobiom kože. Treba da pobošljavaju imunitet kože lica, da joj pomognu da se odbrani od štetnih spoljašnjih uticaja, bakterija, sunčevog zračenja…

Kao takva, medicinska kozmetika je bezbedna za upotrebu, a u prilog tome ide i činjenica da se koristi i za negu beba. Zato ne bismo trebali da sumnjamo u kvalitet i učinkovitost ovih preparata.

Dermokozmetiku možemo kupiti u apotekama, ali i drogerijama, putem online prodaje. Takođe, a možda je to i pametnija varijanta, uvek u apoteci možete pitati farmaceuta da vam napravi proizvod za problem na licu koji imate. Oni su u tome već izvešteni i imaju svoje posebne recepture.

Uostalom, verovatno će vam i dermatolog dati popis sastojaka od kojih je potrebno da vam naprave u apoteci medicinsku kremu, losion, fluid…

Takvi proizvodi, posebno spravljeni za vas, najčešće su i mnogo pristupačniji od onih komercijalnih koje proizvode poznate kozmetičke kuće.

U svakom slučaju, medicinska kozmetika je ona koja sigurno neće naškoditi vašoj koži. A opet, samo može da pomogne. Da li vi imate iskustva sa ovom vrstom kozmetike? Javite nam obavezno šta je vama pomoglo.

Do tada, pratite nas, jer donosimo na jednom mestu sve što treba da znate o nezi lica.

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *