nega koze za tinejdžere
Bubuljice

Pravilna nega kože za tinejdžere je specifična!

Nega kože za tinejdžere oba pola je specifična i na poseban način zahtevna. Saznajte kako da se negom kože izborite se za lepotu ludih godina.

Sigurna sam da su vam godine tesne, žuljaju i golicaju na razne načine. Isto tako lepe su, lude, neobuzdane. Pubertetsko doba postaviće pred vas mnoge izazove. Neki neće biti laki ni za mlade ni za njihove roditelje.

Godine od 13-19 su doba kada će vam izgled biti možda važniji nego ikad, a većina njime neće biti zadovoljna.

Daj da zajedno prevaziđemo bar jedan izazov i učinimo da se kroz 5 ili 10  godina ovog doba sećate sa više radosti.

Ovaj tekst bi trebalo da pomogne i pubertetlijama i njihovim roditeljima da izaberu najdelotvorniju rutinu nege za tinejdžere. Rezultat koji bi trebalo da dobijete je čista koža bez pubertetskih bubuljica, osmeh na licu i sreća u srcu.

Specifičnosti tinedjžerske kože

 

Na početku treba znati da je koža tinejdžera specifična na više načina. Zato se ne može više tretirati kao dečija, ali se još uvek ne može negovati ni kao koža odraslih.

 

tinejdžerska nega lica

 

Koje su to specifičnosti kože pubertetlija?

Strukturalne

 

Bebina i dečija koža se vrlo brzo obnavlja. Sa odrastanjem i ulaskom u pubertet samoobnavljanje kože se usporava.

Koža tinejdžera je generalno čvršća i otpornija od dečije. Ipak još uvek je elastična i sposobna za relativno brzo obnavljanje daleko brže nego kod odraslih.

U koži lica su još uvek znatne rezerve najzastupljenijeg proteina u organizmu-kolagena.Međutim, ulaskom u svet odraslih proizvodnja kolagena se postepeno smanjue. Naravno, ovo ne znači da će koža odmah početi da se bora i stari. Daleko je do toga.

U strukturnom smislu koža tinejdžera se nalazi na pola puta između dečije i kože odraslih.

Hormonske

 

Kao odgovor na hormonalne promene u organizmu javlja se nekoliko promena na koži. Možda najupečatljivije je pojačano lučenje sebuma. Uz pojačano znojenje koje je takođe svojstveno tinejdžerima, pore se lako zapuše masnoćom, znojem i nečistoćama pomešanim sa mrtvim ćelijama kože.

Rezultat su pubertetske akne i bubuljice na licu tako svojstvene ovom dobu.

Statistika kaže da 9 od 10  tinejdžera ima bubuljice.

Ni odrasli nisu bezbedni od bubuljica. Zapravo ih možemo dobiti u bilo kom životnom dobu.

Ipak, izlaskom iz puberteta, balansom hormona ali i usvajanjem odgovarajuće rutine nege, frekvencija javljanja akni i bubuljica se smanjuje.

 

Pravilna nega kože za tinejdžere

 

Iskoristite teen age godine za sticanje ispravnih navika u nezi tela, lica, higijeni odeće. Dobra rutina stečena u mladosti zauvek će vas izdvajati od onih koji je nemaju.

Za početak sledite ove provereno dobre korake u nezi kože:

Koristite nežno sredstvo za pranje

 

Pravilna nega tinejdžerske kože počinje besprekornom higijenom lica i tela. Za pranje lica je potrebno izabrati blagu umivalicu koja odgovara vašem tipu kože. Poenta je da se izbegne isušivanje i iritacija. Lice treba prati nežno, kružnim pokretima bez grubog trljanja

Izbegavajte pranje lica sapunom osim ako je posebno namenjen za lice. Agresivan sapun isušuje i iritira kožu, a krajnji rezultat mogu biti bubuljice.

Za masnu ili kombinovanu kožu lica koristite umivalice koje sadrže salicilnu kiselinu kako biste kontrolisali proizvodnju sebuma.Preparati na bazi mlečne i salicilne kiseline rastvaraju prljavštine i masnoću iz pora i sprečavaju njihovo blokiranje.

Znate li da ljudska koža pod mikroskopom izgleda kao posuta kraterima. Nakon umivanja u našim porama još uvek može ostati materijala pogodnog za nastanak bubuljica.

Marija je to shvatila posle mnogo lutanja. Tek kada je otkrila jednostavan prirodan način da svakoga dana odstrani sve nečistoće i mikrobe iz pora, bubuljice su otišle sa njenog lica zauvek. Kako joj je to pošlo za rukom zanimaće svakog tinejdžera. A njena priča nalazi se na sledećem linku: https://lepolice.com/nemam-vise-bubuljice-na-licu/

Osim spolja, probajte i negom iznutra, a evo kako…

Suplementi koji regulišu proizvodnju sebuma

 

Vitamin A i cink kontrolišu proizvodnju sebuma. Uzimanjem suplemenata ova dva elementa kontroliše se jedan od uzročnika pubertetskih nepravilnosti na licu.

Oprezno sa suplementima i nikada na svoju ruku bez konsultacije sa lekarom.

Previše vitamina A može dovesti do opadanja kose. Previše cinka u organizmu može izazvati mučninu, bol u stomaku, deficit bakra i snižen nivo dobrog holesterola.

Hidrirajte kožu 2 puta dnevno

 

Dva puta dnevno, ujutru i uveče hidrirajte kožu odgovarajućom kremom za mladalačku kožu. Preparat mora biti prilagođen tipu kože.

Krema treba da bude lagana, bez ulja ukoliko je koža masna, a često jeste kod tinejdžera. Ukoliko je koža sklona aknama najbolje će joj odgovarati ovlaživači u vidu gela.

Za mlade sa osetljivom kožom važno je da izbegavaju preparate koji sadrže veštačke mirise.

Uradite piling jednom nedeljno

 

Pojačano hormonsko lučenje masnoće, znojenje, sport lako dovedu do blokiranja pora. Pilingom lica i tela se uklanjaju pre svega mrtve ćelije sa površine ali i dubinske nečistoće i masni sadržaji iz pora.

Za teen age piling koristite gotove proizvode na bazi gline koji imaju antiseptička i adstrigantna dejstva. Jednostavnije rečeno, ubijaju mikrobe na koži i sužavaju pore.

Neki stručnjaci čak ne savetuju mehaničke pilinge za pubertetsku kožu zbog bojazni od iritacije i pogoršanja stanja bubuljica.

Svakako ako je lice tinejdžera ozbiljno zahvaćeno bubuljicama konsultacija sa dermatologom je neophodna. On će tada odrediti rutinu nege korak po korak.

Ukoliko je stanje kože relativno dobro, hemijski piling na bazi AHA (alfahidroksi) kiselina i salicilne kiseline je odličan izbor za dubinsko čišćenje pora.

Lečite akne na vreme

 

Pogrešan je stav da su pubertetske akne nešto što se mora imati i da treba strpljivo sačekati da prođu same od sebe.

 

nega tinejdžerskog lica

 

Iako se akne mogu dobiti u bilo kom životnom dobu, one tinejdžerske češće ostavljaju ozbiljne tragove na licu u vidu ožiljaka za ceo život. Zato se važno da nega kože za tinejdžere bude ispravna i pravovremena.

Čim se primete prve promene potrebno je negu, počev od higijene, prilagoditi novonastalim okolnostima.

Preparati za čišćenje lica na bazi sumpora uklanjaju višak sebuma. Oni su nežniji od salicilne kiseline.

Pene, gelovi i druge umivalice kao i kreme na bazi benzoil peroksida deluju antimikrobno i protivupalno. Veoma su korisni za negu kože tinejdžera.

Zaštitite kožu od sunca

 

Tinejdžeri mnogo vremena provide na otvorenom u sportu i druženju.

Savet je da koža uvek bude adekvatno zaštićena broad spektrum preparatom koji sadrži najmanje 7% cink oksida i SPF najmanje 30 u zavisnosti od stepena prirodne pigmentacije kože. Svetliji tipovi tena zahtevaju jači zaštitni faktor i obrnuto.

Nega usana je važna

 

Nega kože za tinejdžere ne znači samo brigu o licu. I usne su važne. Uglavnom tinejdžeri imaju naviku upotrebe balzama za usne bar kad je reč o ženskom delu populacije. I muškarci bi podjednako trebali da zaštite kožu usana od isušivanja.

Na ovom delu lica nemamo lojne žlezde ,a koža je izuzetno tanka i osetljiva.Podjednako joj škodi boravak u pregrejanim prostorima kao i na suncu, vetru, hladnoći.

Važno je da balzam za usne bude prirodni preparat bez štetnih hemikalija.

Par kapi meda na usnama u bilo kom delu dana deluje negujuće na usnama u bilo koje doba dana i noći.

Izbegavajte diranje lica rukama

 

Svako ko vam kaže da operete ruke pre no što dodirnete lice ne zna za statistički podatak da prosečna osoba dodirne lice čak 23 puta u toku samo jednog sata. Većina ovih pokreta je nesvesna.

Redovna higijena ruku je nešto što nadam se ne treba posebno ni spominjati ni dovoditi u pitanje.Umesto toga, pokušajte da kontrolišete naviku diranja lica rukama. Ukoliko to radite prečesto razmotrite savete kako prestati dirati lice.

Dodirivanjem se lice kontaminira štetnim mikrobima. Rasejavaju se bakterije iz postojećih bubuljica na okolnu kožu. Diranjem lica pogoršavaju se pubertetske bubuljice što vas može odvesti do ožiljaka kojih ćete se teško ili nikako otarasiti.

Šminka i pubertetska koža

 

Mlade devojke u pubertetu prave svoje prve korake sa šminkom. Kada je nega kože za tinejdžere u pitanju, savet je da se šminkanje odloži što je više moguće.

Koliko god da vam je mejkap primamljiv i čini vam se nezamenljiv, vaše lice je jako osetljivo, a šminka blokira pore, ne da koži da diše i može biti izvor dodatnog problema u vidu kozmetičkih akni.

Kada počnete da nanosite mejkap pravo je vreme i za formiranje ispravnih navika vezanih za dekorativnu kozmetiku.

Jako je važan izbor kvalitetnih proizvoda usklađenih sa tipom nežne mladalačke kože. Izbegavati dugotrajno nošenje teške šminke koja zapušava pore.

Higijenske navike su druga bitna stvar na koju morate obratiti pažnju.

Nikada, ali baš nikada ne smete otići na spavanja pre nego što uklonite i poslednju česticu mejapa sa lica. Ko nije spreman da ispoštuje pravilno skidanje šminke ne bi trebalo da počinje da se šminka.

Usvojite ovu naviku na vreme i sledite je do kraja života ukoliko želite lepo lice bez nepravilnosti.

Izbegavajte da pozajmljujete šminku od drugarica kako ne biste pazarili neku njihovu bakteriju izazivača bubuljica na licu.

Ishranom protiv pubertetskih problema sa kožom

 

Konzumacija obilja voća i zelenog povrća obogatiće organizam neophodnim nutritijentima koji snaže kožu iznutra.

Potrebno je da izbegavate masnu hranu i slatkiše jer oni znaju da pogoršaju stanje osetljive tinejdžerske kože. Kravlje mleko zamenite bademovim biljnim mlekom. Jedite hranu bogatu zdravim mastima. Losos, tuna, sardine, avokado i orašasti plodovi neka se nađu na vašem tanjiru.

Slatkiše  i čokoladu zamenite suvim voćem, a grickalice indijskim orasima, bademima, semenkama bundeve i suncokreta.

Više informacija naći ćete u našem tekstu o ishrani protiv bubuljica.

Obratite pažnju na negu pred spavanje

 

Tinejdžeri na prekretnici od detinjstva ka mladosti, skloni su da površno otaljaju svoju večernju rutinu savladani umorom.

Koža se tokom sna obnavlja. Pomozite joj tako što ćete je temeljno očistiti. Nakon toga nanesite kremu za hidrataciju lica. Na usne stavite balzam. Ruke takođe ponegujte odgovarajućom kremom.

Tek tada ste spremni za počinak.

Pažljivo birajte proizvode za negu

 

Koža tinejdžera je zahtevna za negu. Na prelazu iz detinjstva u mladost, uz burne promene, rast i divljanje hormona zaista zahteva pažljiv izbor preparata za negu. Svi oni bi trebali da budu što prirodniji sa što manje ili ni malo agresivnih hemikalija, bez veštačkih mirisa i boja.

Za suvu kožu treba birati preparate koji ne sadrže sapune. Masnoj koži su potrebni proizvodi na bazi salicilne kiseline.

A najbolji izbor su preparati na bazi lekovitog bilja. Bilo da sadrže eterična ulja ili neke druge ekstrakte vešto ukomponovanih bioaktivnih materija koje će delovati umitujuće protivupalno i potpuno nežno na osetljivu mladalačku kožu.

Negujte zdrave životne navike

 

Zdravlje kože je u direktnoj vezi sa opštim stanjem organizma. Vežbajte, jedite zdravo, spavajte redovno i u pravo vreme, pijte dosta vode. Izbegavajte da se povinujete trendovima u nezi kože. Negujte se što prodnije.

Nega kože je proces. Ne očekujte rezultate preko noći. Uspostavite dobru rutinu i dajte joj vremena da pokaže rezultate.

Nakon mesec dana istrajavanja u određenoj rutini, ukoliko nema pomaka na bolje, vreme je da razmislite gde grešite, promenite proizvode za negu ili posetite dermatologa ukoliko samo dobra nega ne daje rezultate.

Kontrolišite stres

 

Stres može učiniti da vas preplave bubuljice na licu i telu.

Tinejdžersko doba je stresno, teško, puno promena.

Opuštajuće aktivnosti poput sporta, hobija i prijateljsko okruženje porodice su načini da se pozitivno kanališe i umanji stres u ovom životnom dobu.

Kozmetika za tinejdžere

 

Ukoliko istražite malo videćete da svi važniji brendovi imaju posebne linije za negu osetljive pubertetske kože.

Dostupni su gelovi i druge umivalice za lice, kupke, mleka za telo, kreme za lice i mnogi drugi preparati potrebni mladom čoveku u svrhu održavanja optimalnog zdravlja i lepote kože.

Svakako svoje proizvode bi trebalo da birate u ovoj skupini kozmetičkih sredstava.

Naravno velika je razlika u izboru ukoliko je koža normalna i bez nepravilnosti ili, što je verovatnije za tinejdžere, sklona bubuljicama, aknama i mitiserima.

Srećom, proizvođači su mislili na sve vaše potrebe.Prilikom izbora uvek birajte proizvod namenjen baš vašem tipu kože.Ovi proizvodi ciljaju na regulaciju proizvodnje sebuma, antiseptičko i protivupalno dejstvo.

Zadatak im je da nežno očiste, uklone mikrobe izazivače bubuljica, nežno hidriraju bez zapušavanja pora i štite kožu od UV zraka.

Prirodna kozmetika za tinejdžere

 

Da li je ovo prvi put da sami birate svoju kozmetiku ili uz pomoć roditelja, tek pravo je vreme da priuštite svojoj koži samo najbolje.

Prirodna kozmetika za tinejdžere je upravo takav izbor.

Sve zadatke koje treba da ispuni uradiće nežno a efikasno, bez iritacija i neželjenih dejstava.

 

 

  • U prirodnim prepartima za negu česti su ekstrakti čajnog drveta zbog antiseptičkih svojstava.
  • Zeleni čaj je još jedan bitan sastojak koji štiti nežnu kožu od oksidativnog stresa i sprečava propadanje kolagena.
  • Kora vrbe sadrži salicilnu kiselinu, beta hidroksi kiselinu, tanine i antioksidante. U mladalačkim preparatima deluje antibakterijski a ne nadražuje kožu.
  • Hamamelis skuplja pore, kupi višak masnoće i sprečava nastanak nepravilnosti na  koži.

Ovo nisu jedine korisne biljne materije u prirodnim preparatima za vašu negu, samo su možda najzastupljenije. Ima ih još dosta, a najbitnije je da su lepo iskombinovane da preparat bude blag i nežan, a efikasan.

Gel za umivanje za tinejdžere

 

Opet birajte u skladu sa svojim potrebama. Za normalnu kožu dovoljan je blagi gel bez agresivnih hemikalija.

Ukoliko je koža suva oprezno izaberite najblaži od svih sa oznakom za svu kožu. Izbegavajte veštačke mirise.

Za masnu kožu birajte gelove koji sadrže salicilnu kiselinu,  snažnije odstranjuju masnoću i nečistoće ali ne isušuju kožu. Valjalo bi da imate uvek sa sobom vlažne maramice za lice za uklanjanje viška masnoće tokom dana.

Micelarna voda za  tinejdžere

 

Micelarna voda je najnežniji način uklanjanja nečistoća sa lica. Postoje proizvodi namenjeni tinejdžerima. Blage, sićušne micele deluju kao magnet za nečistoće, a ne iritiraju kožu. Ovakovom jednom preparatu će se posebno obradovati oni mladi kojima je svaka druga umivalica prejaka, iritira i zateže kožu.

Izaberite prema svom tipu kože.

Važnost pravilne nege tinejdžerske kože

 

Reč je o godinama kada osoba izlazi iz detinjstva i preuzima samostalnu brigu o svom telu. Za ovaj period je važno da se prvo nauče i usvoje dobre navike nege. Otpočinju dramatične telesne ali i psihičke promene. Mnogi mladi se teško snalaze u naglim promenama.

Pomoć odraslih je neprocenjiva u uspostavljanju ispravnih higijenskih navika i routine nege tela i lica.

Ovo je trenutak kada se otpočinje sa pravilnom negom koja će biti sjajna tekovina za buduće zrelo doba pa i starost. Dobra nega kože za tinejdžere će izvući maksimum iz kože koja se menja i muči u odrastanju. Ona će biti osnov jake, snažne kože koja će se  odupreti izazovima divljanja hormona i drugih promena koje pubertet sobom nosi.

Ovo je doba kada se polako definiše tip kože svakog adolescenta.Zato je važno definisati sopstveni tip kože i odabrati prave proizvode za negu koji će obezbediti  maksimalan učinak.

Važno je da dobra rutina nege postane svakodnevna navika,  a ne sporadično tretiranje nastalih problema.

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *