solarijum i bubuljice
Bubuljice

Solarijum i bubuljice – dobar ili koban spoj?

Mit koji se provlači među tinejdžerkama ali i zrelim osobama jeste da solarijum i bubuljice ne idu zajedno.  Ili je to ipak istina? Saznajte sve o ovom trendu!

Uh, ne krivimo vas ukoliko ste pomislili da zakažete svoj termin u solarijumu verujući u priču da će smiriti vašu kožu i isušiti postojeće bubuljice na licu. To što ste ovde znači da ste odgovorna osoba koja ipak želi dodatna objašnjenja i ne veruje slepo različitim trendovima. Mi to cenimo i trudili smo se da pronađemo relevantne činjenice o uticaju solarijuma na bubuljice. 

Kako deluje solarijum na kožu lica?

 

Stručnjaci iznova preporučuju da tokom letnjih dana uživamo u hladovini i neprestano mažemo kreme sa zaštitnim faktorom na svoje lice. Štetnost UV zraka odnosno sunčevog ultraljubičastog zračenja je velika, ma koliko nama preplanuo ten dobro izgledao.

 

solarijum i akne

 

E sad, treba se suočiti sa realnom činjenicom da svakodnevno čujemo da šetnja po visokim temperaturama ili izležavanje na plaži može trajno oštetiti vašu kožu.

A zamislite kakva oštećenja koža lica trpi kada se zatvorite u metalnu kapsulu koja vaše telo tretira jakim ultraljubičastim zračenjem, tako da dobijete preplanuli ten za desetak minuta?

Tamnjenje kože je zapravo odbrambeni mehanizam tela tokom kog se ono štiti od negativnog sunčevog zračenja proizvodeći veće količine melanina.

Kada ćelije stvaraju velike količine ovog proteina površina kože postaje tamnija. Preplanuo ten je moderan i svetla garderoba nam lepše stoji, kao i različite svetlucave senke na kapcima. Slažemo se da se uz preplanuli ten manje vide ožiljci od bubuljica i fleke na licu, ali ćete ovakvo zadovoljstvo skupo platiti.

Negativni UV zraci najpre isušuju vašu kožu i crpe je, ona je koncetrisana na odbranu i svu svoju snagu usmerava ka proizvodnji melanina. Umara se i ostaje potpuno dehidrirana.

Naredna stvar koja vam se može desiti tokom boravka u solarijumu jesu bore. Jednostavno uz negativne UV zrake razara se zaštitni sloj kože i proteinske veze u unutrašnjosti lica slabe. Kao rezultat proces pojavljuju se bore krajem dvadesetih i čitavo lice izgleda umorno i beživotno. Uostalom, pročitajte na koji način solarijum doprinosi starenju kože.

Vratićemo se na temu bubuljica, ali najpre moram da napomenem ono o čemu svetski doktori trube. UV zraci mogu podstaknuti stvaranje ozbiljnih bolesti kao što je rak kože, a solarijumi su izvor isključivo negativnog UV zračenja. Što znači da sunčajući se napolju možete da pokupite D vitamin koji nam zaista treba, ali u solarijumu nema pozitivnih efekata i zato su ove naprave zabranjene u pojedinim zemljama Evrope. 

Što se bubuljica tiče, ima provereno boljih rešenja koja nisu rizična.

Marija se dugo borila sa bolnim, crvenim bubuljicama i bilo je nemoguće prekriti ih korektorom i šminkom. Njena upornost se isplatila kada je napokon, uspela da pronađe rešenje za svoj problem. Ne, nije solarijum. Nešto što svako može da radi i kod kuće i nije štetno!Danas Marija ima besprekorno čistu kožu i niko joj ne bi poverovao da se godinama borila sa aknama koje su rušile njeno samopouzdanje. Ako je ona uspela, možete i vi! Pogledajte šta je njoj pomoglo na sledećem linku: https://lepolice.com/nemam-vise-bubuljice-na-licu/ 

Da li pomaže solarijum protiv bubuljica?

 

Kada iskoristite solarijum protiv bubuljica vi zapravo isušujete unutrašnje slojeve kože toliko da oni nemaju ni mrvicu vode, a ipak moraju da se bore i stvaraju proteine koji će ih odbraniti od negativnog zračenja. Pore se tokom ovog procesa skupljaju i višak sebuma sa vašeg lica nestaje.

Stvari se zatim odvijaju sledećim tokom. Vi izađete iz solarijuma pogledate se u ogledalo i vauu. Vaša koža lica nema neprijatan sjaj, višak sebuma je nestao a bubuljice vam izgledaju potpuno suvo i nadate se da će se uhvatiti krastice, a zatim potpuno nestati.

 

 

Unutrašnjost kože za vreme vašeg ogledanja uspaničeno reaguje, jer lice pod infekcijom nema dovoljno sebuma, alarmira žlezde i one kreću u akciju. Počinju da prave duplo veće količine sebuma kako bi nadomestili izgubljeno. I kroz narednih dva do tri dana vaše lice je još masnije, crvenije i upaljenije.

A zašto upaljenije?

Velika količina sebuma zapušava pore i koža pod infekcijom ne može da diše. Vapi za vazduhom dok se na sebum lepe negativne čestice iz spoljašnje sredine, dodatne bakterije i druga prljavština. Sve to dodatno iritira ranice na licu u crvene bubuljice, tako da infekcija počne da se širi a bubuljice oteknu i budu bolne.

Problem se uvećava ukoliko ste pod terapijom koja leči vaše bubuljice, a zatim ipak odete u solarijum da ubrzate proces lečenja. Velika većina antibiotika, retinoida, krema sa vitaminom C ali i kozmetičkih tretmana kao što je hemijski piling, mikrodermoabrazija i drugi tretmani čine vaše lice osetljivim na UV zrake. 

Povećava se fotosenzibilnost lica čak iako ste vi u drogeriji kupili proizvod za lečenje bubuljica bez recepta. Kada odete u solarijum vaša koža upija još više negativnog zračenja i oštećuje se višestruko.

Prilikom proces lečenja akni ne bi trebalo da se izlažete UV zracima,  a kamoli solarijumu.

Da li sme da se ide u solarijum ako imamo bubuljice?

 

U prethodnom delu teksta smo odgovorili na ovo pitanje, ali hajde da mu se malo više posvetimo.

 

solarijum protiv bubuljica

 

Kada imate gnojne bubuljice reč je o mehirićima koji uz toplotu mogu da puknu tako da se tečnost prenese na druge delove vaših obraza, čela ili brade. Kada bakterije dođu u kontakt sa drugim delovima lica one će ih napasti, tako da se infekcija proširi.

Potkožne bubuljice usled negativnog UV zračenja mogu da oteknu i postanu bolne, a u pojedinim slučajevima telo reaguje jako loše i može se povisiti temperatura, a čitavo lice oteći.

Ukoliko se ipak odlučite da isprobate solarijum i primetite iznenadan otok i crvenilo obraza, uz osećaj bridenja kože obavezno posetite lekara. 

Cistične akne su ozbiljan oblik koji često zahteva terapiju antibioticima i posebnu pažnju, tako da mu i sunčanje na dnevnoj svetlosti ne može goditi.

Mitiseri će postati manje vidljivi kada pocrnite ali će koža proizvesti više sebuma tako da se pore dodatno zapuše. U narednom periodu morate pristupiti temeljnom čišćenju lica ukoliko ne želite dodatne mitisere na svom nosu, čelu  i bradi.

Solarijum protiv fleka od bubuljica

 

Nekoliko puta smo pomenuli uticaj solarijuma na fleke na licu. Oštećeni delovi kože sadrže više proteina, jer dok se telo borilo sa infekcijom proizvodilo je više elastina, kolagena a uz to ide i melanin. Zato su određeni delovi vaše kože prekriveni flekama.

Jednostavno rešenje za fleke jeste odlazak u solarijum, gde ćete podstaknuti stvaranje dodatne količine melanina tako da se ten izjednači. Imajte u vidu da će se za nekoliko  nedelja vaša koža regenerisati tako da boja nestane sa lica, ali će dubinska oštećenja ostati. Zato se radije usresredite na hidrataciju kože i prirodne kreme za fleke na licu koje će vas na zdrav način osloboditi hiperpigmentacije – ne tako što će potamniti svetle delove kože, već tako što će posvetleti tamne mrlje.

Solarijum kao uzrok akni- sitne bubuljice od solarijuma

 

Visoke temperature iz solarijuma oštetiće dublje slojeve kože i zaštini sloj lica postaje sve tanji. Kada je zaštitna barijera tanka mogu je lagano napasti različite vrste bakterija, tako da se susretnete sa više vrsta bubuljica.

Pored toga, osetljiva koža lica može se susresti sa alergijskom rekacijom na solarijum i sitnim bubuljicama. Ovakve bubuljice mogu da vas svrbe i peckaju, ali ih nikako nemojte češati jer ćete stvoriti rane i rizikujete nastanak ožiljaka od akni.

Ukoliko ste ipak otišli u solarijum i susreli se sa sitnim bubuljicama nanesite aktivni kiseonik na svoju kožu ili je temeljno prebrišite ružinom vodicom. Oni će postepeno miriti prvi sloj kože tako da bubuljičice lagano nestanu. Pored čišćenja lica ne zaboravite na hidrataciju pantenolom ili prirodnim kremama sa vitaminom E i aloe verom koje podstiču oporavak kože.

Solarijum i bubuljice- iskustva

 

Kako ne bi ispalo da samo grdimo vašu nameru za odlazak u solarijum, zamolili smo dame različitih godina da podele svoje iskustva sa nama. Izdvojte nekoliko sekundi više i pročitajte naredne redove kako bi bili sigurni u svoju odluku:

 

Ana (19 godina) : ‘’Odlazak u solarijum je moderan i sve moje drugarice zakazuju termine hvaleći se kako je njihovo lice čisto i blistavo kada potamni.

Borila sam se sa cističnim bubuljicama od puberteta i odlazak u solarijum je samo pogoršao stanje moje kože, tako da su cistične akne poleče da pucaju. Stvorile su se ozbiljne rane iz kojih je cureo gnoj i lepio se tokom noći za jastuk.

Verujte da nije prijatno buditi se sa zalepljenom posteljinom uz obraz, a kada sam otišla kod dermatologa dodatno su me izgrdili za moju nepažnju. Uz prirodan gel protiv akni, antibiotike i redovno čišćenje lica uspela sam da se rešim cističnih bubuljica.Sada hidriram kožu kako bih se rešila neprijatnih fleka i ožiljaka koje su akne ostavile za sobom. ,,

Ivana (32 godine) : ‘’ Proteklih deset godina obožavala sam preplanuli ten tokom cele godine i dobijala niz sniženja u obližnjem kozmetičkom salonu za usluge solarijuma. Nisam razmišljala o zdravlju svoje kože, sve dok nije počela da luči veliku količinu masnoće.

Od moje normalne kože došla sam do potpuno masnog lica, koje se neprirodno sjaji i na kom se svakodnevno pojavljuju sitne bubuljice. Morala sam da prekinem sa solarijumom i u svakodnevnu negu kože uključim losione sa čišćenje lica sa alantoinom koji na prirodan način regulišu nivo sebuma. Do sada sam koristila obične micelarne vode i hidratantne kreme i iskreno se nadam da će se moja koža smiriti u doglednom vremenskom periodu. ,,

Irena ( 45 godina) : ,, Odlazak u solarijum nije me nikada interesovao i pritom sam medicinska sestra po zanimanju i u okviru bolnice svakodnevno se susrećem sa različitim vrstama oboljenja. Najpre moram da kažem, kada već imam priliku, da bubuljice nisu najstrašnija stvar koja može da vas pogodi i sa kojom trebate da se borite.

Nemojte praviti gluposti i crpeti svoju kožu, pritom trajno narušavajući njeno zdravlje kako bi dobili preplanuli ten i na svega nekoliko dana umirili postojeće akne. Posavetujte se sa izabranim lekarom i pronađite adekvatnu terapiju koja će učiniti kožu vašeg lica zdravom i lepom. ,,

Nataša (21 godina) : ,, Ponekad koristim usluge solarijuma i zaista kada se susretnem sa bubuljicama u PMS-u toplota solarijuma ih smiri. Volim svoj preplanuli ten i meni solarijum pomaže. ,,

Mislite o celokupnom zdravlju organizma i nemojte žuriti sa odlukama kada je lice u pitanju. Za bubuljice, potrebno vam je trajno rešenje koje će nahraniti, ojačati i umiriti kožu lica i uticati na uzrok nastanka bubuljica.

Ovo su uslovi sa kojima se slažu dermatolozi širom sveta i koje ne treba zaboravitiu borbi za blistavim tenom lica.

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *