čišćenje pora na licu
Nega kože

Čišćenje pora na licu može biti lako uz ove savete!

Da li ste znali da čišćenje pora na licu sprečava pojavu nepravilnosti? Saznajte kako da ih očistite na najlakši način i imate blistavo lice i savršen ten.

Kada porama treba čišćenje?

 

Kada govorimo o porama, pre svega da se podsetimo šta su i koja je njihova uloga.

Pore su sitni otvori na koži koji su povezani sa lojnim žlezdama i kroz koje se izbacuju masnoće i sebum.

One se razlikuju od osobe do osobe. Tako, na primer, ljudi koji imaju masnu kožu uglavnom imaju proširene pore. Ipak, ovo može biti slučaj i kod suve kože kada na njoj postoje mitiseri.

Kakve god pore bile, na jednu stvar treba obratiti pažnju, a to je njihovo redovno čišćenje.

Kako da prepoznate zapušene pore kojima je potrebno čišćenje, koji su njihovi simptomi? Potrebno je samo da uzmete ogledalo i malo bolje pogledate svoje lice! Ukoliko vidite mitisere, bubuljice sa belim vrhom ili pak cistične akne, znajte da su pore zapušene i da im je potrebno čišćenje.

Svakog jutra prilikom umivanja obično koristimo neku umivalicu, ali da li su pore skroz čiste nakon toga?

Isto pitanje se postavlja i kada je reč o večernjem čišćenju, pogotovo što tada treba skinuti i šminku, ali i ostale nečistoće koje su se nakupile na licu tokom dana. Zbog toga je važno pronaći proizvode koji efikasno čiste da bi se sprečilo nagomilavanje prljavštine i da bi se pore održavale čistim.

Zašto je važno čišćenje pora na licu?

 

Da li ste se zapitali zbog čega je neophodno redovno čistiti lice i samim tim održavati pore čistim?

Navešćemo jednu suprotnu situaciju. Zamislite samo da se ne umijete, ne skinete prljavštinu i šminku sa lica i tako legnete da spavate. Ujutru kada se probudite osim uprljane jastučnice verovatno ćete imati i novu bubuljicu na licu!

Zašto?

Naime, ako se ne očiste, pore će postati idealno mesto za nastanjivanje bakterija koje izazivaju bubuljice. Smog, duvanski dim, prašina, šminka – sve se to nakupi na koži tj. u porama tokom dana i zato je neophodno očistiti ih kako treba da ne bi došlo do izbijanja bubuljica! Redovno i temeljno čišćenje sprečava i nastanak mitisera koji nisu ništa više do prljavština u porama. Takođe, pore ukoliko su čiste zadržaće svoj prvobitni oblik jer nemaju sadržaj u sebi koji bi uticao na njihovo proširenje.

O važnosti čistih pora i redovne higijene lica svedoči i Miličino iskustvo. Njeno lice je bilo puno bubuljica koje su joj narušavale samopouzdanje i činile da se oseća manje vrednom. Godinama je imala taj problem i mislila je da će morati da se pomiri sa činjenicom da će zauvek imati bubuljice. Desio se obrt kada je slučajno otkrila efikasno rešenje! Nakon toga, njeno lice se očistilo. Bubuljice su nestale a ona je konačno srećna i zadovoljna svojim izgledom. Ukoliko i Vi imate problem sa aknama, znajte da to što je pomoglo njoj može pomoći i Vama. Njeno iskustvo dostupno je na linku: https://lepolice.com/kako-sam-otkacila-bubuljice/.

Sada Vam je sigurno jasnije zašto je važno da pore budu čiste. A kako to sve možete da

postignete? Nudimo Vam moguća rešenja u nastavku teksta.

Načini za čišćenje pora na licu kod kuće

 

Na pitanje kako očistiti začepljene pore odgovora je mnogo, a posebno je značajno što to možete da učinite sa sastojcima koje već imate kod kuće. Da vidimo koji su to!

Soda bikarbona

 

Svi je imamo kod kuće, koristimo je za čišćenje u domaćinstvu, ali je delotvorna i za začepljene pore.

Pre nego što pojasnimo kako je možete koristiti, naglasili bismo da se ne preporučuje kod osetljive kože jer je može iziritirati, te savetujemo da je prvo isprobate na manjem delu lica da biste bili sigurni da neće biti neželjenih reakcija.

Naime, uz pomoć sode bikarbone i vode možete napraviti pastu za piling lica. Potrebno je da dve kašičice sode bikarbone pomešate sa jednom kašičicom vode i da dobijenu smesu nanesete kružnim pokretima na lice. Ostavite da deluje deset minuta, a potom isperite.

Grčki jogurt

 

Grčki jogurt sadrži mlečnu kiselinu koja je dobra za kožu jer pospešuje proizvodnju kolagena te obnavljanje ćelija, a takođe utiče na smanjenje finih linija jer izuzetno hidrira kožu i čini je mekom. Osim toga deluje na hiperpigmentaciju.

Kada je reč o porama, ova kiselina ih čisti vezujući za sebe mrtve ćelije kože i nečistoće.

Još jedna pozitivna osobina mlečne kiseline je da nije ni malo agresivna za razliku od nekih drugih kiselina koje se koriste za razne tretmane lica.

Malu količinu grčkog jogurta nanesite na kožu, ostavite da deluje, a potom isperite.

Flasteri za pore

 

U svetu kozmetike postoje i flasteri za pore koji imaju za cilj da očiste lice, odnosno područje nosa, od mitisera. Ovi flasteri nanose se na vlažno lice i onda se čeka da se osuše. Kada se to desi jednostavno ih možete odlepiti sa kože i tada ćete imati priliku da vidite kako su vezali za sebe prljavštinu. Čitava procedura je bezbolna, a rezultat su čiste pore i nežnija koža.

 

flasteri za čišćenje pora

 

Takođe, neki od ovih flastera sadrže umirujuće sastojke poput aloe vere ili ulja čajevca.Ipak, uvek se savetuje oprez onima sa osetljivom ili iritiranom kožom.

Pročitajte šta su i kako se razlikuju flasteri za bubuljice.

Četke za lice

 

U drogerijama i prodavnicama tehnike dostupne su četke za čišćenje lica. Postoje različite vrste ovih korisnih spravica, poput onih od sintetičke ili prirodne dlake koje sami koristimo, a sa druge strane postoje i silikonske koje rade na baterije ili struju.

Ovaj proizvod je koristan jer vrši piling kože i kao takav efikasno čisti pore. Uz to podstiče cirkulaciju kože i ona nakon tretmana deluje sjajnije i lepše.

Bentonit glina

 

Poznato je da je glina korisna u čišćenju kože, a za pore posebno se preporučuje bentonit – glina dobijena iz vulkanskog pepela.

Ona čisti kožu od svih negativnih elemenata sa kojima se svakodnevno susreće, deluje na akne, upija višak sebuma i reguliše njegovo lučenje.

Zato Vam donosimo recepte uz koje ćete očistiti proširene pore!

Bentonit glina i jabukovo sirće

 

Ovu potpuno prirodnu masku možete koristiti do dva puta nedeljno, a evo kako se pravi:

Potrebno je da navedene sastojke pomešate i potom nanesete na lice. Ostavite desetak minuta na licu, ako imate suvu kožu onda pet minuta, a potom isperite. Važno je samo da ne dozvolite da se maska skroz osuši na licu pre nego što je isperete.

Bentonit glina, aloe vera i med

 

Kakav divan trio čine ovi sastojci, a zamislite kako su korisni na koži. Bentonit glina koja kao magnet privlači nečistoće, aloe vera koja ublažava iritaciju ali i sužava pore i med koji deluje antibakterijski. Da vidimo kako napraviti ovu masku!

  • 1 kašičica bentonit gline
  • 1 kašičica gela aloe vere
  • 1 kašičica meda

Ove sastojke pomešajte i nanesite masku na kožu. Sačekajte 15 minuta, a onda isperite mlakom vodom.

Ne zaboravite da uvek nakon ispiranja bilo koje maske sa lica nanesete hidratantnu kremu.

Bentonit glina i mača zeleni čaj

 

Mača zeleni čaj nastaje mlevenjem listova zelenog čaja koji se potom suše. Koristan je za kožu sklonu aknama jer smanjuje upalne procese i crvenilo, a obiluje i antioksidansima koji štite kožu od nepovoljnih spoljašnjih uticaja. Bela glina ima ulogu pilinga i nežnog čistača.

Evo kako da napravite masku:

  • ¼ kašičice mača zelenog čaja
  • 1 kašičica bele gline
  • ½ kašičice bentonit gline
  • ¼ kašičice jabukovog sirćeta
  • 1 kašičica vode

Pomešajte suve sastojke odvojeno od mokrih pa sve sjedinite. Najbolje je da koristite plastičnu ili drvenu kašiku za to. Nanesite masku i nakon 10 minuta isperite.

Ovu masku možete obogatiti uljem limuna (1 kap), bademovim uljem (1 kap), jabukovim sirćetom (¼ kašičice) i vitaminom E (1 kap).

Evo još nekih maski koje mogu biti korisne za čišćenje pora:

Ulje čajevca i šećer

 

Potrebni sastojci:

  • 1 kašičica šećera
  • 1 kašičica maslinovog ulja
  • 1-2 kapi ulja čajevca

Sve sastojke pomešajte, a potom nanesite kružnim pokretima na lice koje ste prethodno naparili (5-10 minuta), a onda isperite hladnom vodom.

Jojobino ulje i ulje čajevca

 

Ukoliko ste ljubitelj ulja i volite da ih koristite na licu, možete pomešati ova dva ulja jer za sebe vezuju nečistoću i ostavljaju pore čistim. Za ovu masku pomešajte 1 kašičicu jojobinog ulja i 1 kap ulja čajevca pa kružnim pokretima nanesite na lice, a onda  isperite uz pomoć umivalice i vode.

Retinol

 

Retinol predstavlja derivat vitamina A i poznat je po tome što deluje na proširene pore tako što ubija bakterije, čisti pore, a podstiče i obnavljanje kože. Takođe, redukuje lučenje masnoća, a to znači da se smanjuje rizik od zapušenih pora. Zbog svih ovih osobina odličan je za masnu kožu i onu koja ima bubuljice.

Kao aktivan sastojak nalazi se u raznim kremama i proizvodima za čišćenje i negu lica i to najčešće u jačini od 1%. Koncentracija retinola može biti i manja, i to 0,04% ili 0,1%. Važno je naglasiti da je prilikom korišćenja proizvoda sa retinolom neophodno koristiti i adekvatnu UV zaštitu zato što ovaj sastojak čini kožu osetljivijom na sunčevo zračenje. Ne preporučuje se onima sa osetljivom kožom i trudnicama.

AHA i BHA kiseline

 

I jedne i druge kiseline dobre su za čišćenje pora. Među AHA kiselinama izdvaja se glikolna, dok u BHA kiseline spada salicilna.

Salicilna kiselina rastvara masnoće što je posebno značajno za masnu kožu. Ona će prodreti u pore i isterati svo ulje napolje. Salicilna i glikolna kiselina imaju moć da “oljušte” površinski sloj kože, odnosno da uklone mrtve ćelije, pa samim tim drugi sastojci mogu lakše i brže da deluju. Obe kiseline nalaze se u mnogim preparatima poput umivalica, seruma i pilinga. Ovim kiselinama može se izvesti i hemijski piling koji obavlja stručno lice.

Kozmetika za čišćenje pora na licu

 

Da se pore ne bi zapušile treba pažljivo birati proizvode koje koristimo. Treba izbegavati komedogene sastojke poput kokosovog ulja, palminog ulja, lanolina, ši butera, kao i neke suviše grube metode koje grebu lice.

 

kako očistiti pore

 

A evo koji proizvodi su dobrodošli!

Aknolin losion

 

Aknolin losion je proizvod koji efikasno čisti pore, a pritom nije agresivan. Takođe reguliše lučenje sebuma čime smanjuje rizik od nastanka bubuljica.

Sadrži prirodne sastojke poput ekstrakta ploda mandarine koji sadrži limunsku kiselinu koja sužava i čisti pore, podstiče obnavljanje ćelija i umiruje bubuljice. Takođe sadrži ekstrakt kore hrasta koji ima adstringentno dejstvo odnosno sužava pore. Jedan od sastojaka Aknolina je i ulje čajevog drveta koje je poznato po tome što deluje antibakterijski i čisti kožu.

Aknolin losion dostupan je samo putem online kupovine na istoimenom sajtu i košta 1750 dinara.

Logona piling gel

 

Ovaj piling gel uklanja sve izumrle ćelije, a potom čisti pore. Sadrži sastojke poput mente, ali i prirodnu salicilnu kiselinu dobijenu iz vrbine kore. Može se koristiti jednom do dvaput nedeljno.

Dostupan je u Lili drogerijama i košta oko 1650 dinara.

La roche posay Effaclar gel za čišćenje

 

Radi se o proizvodu koji je namenjen za čišćenje masne kože jer uklanja sve nečistoće i sebum. Koža postaje sveža i glatka. Pogodan je i za osetljivu kožu jer ne sadrži alkohol, boje, parabene i sapune.

Može se kupiti u apotekama i u Liliju, a cena je nešto preko 1800 dinara.

Vichy purete thermale pena za čišćenje

 

U pitanju je tečnost koja se u dodiru sa vodom pretvara u penu koja čisti kožu, a pritom je veoma lagane teksture. Takođe je pogodan i za osetljivo lice jer ne sadrži sapune, parabene, a sadrži termalnu vodu.

Može se kupiti u apoteci i košta oko 2000 dinara.

Dr Hauschka Cleansing Cream krema za čišćenje

 

Ova krema sadrži mlevene bademe kao i bademovo ulje, ali i ulje pšeničnih klica, kao i neven i kamilicu. Ovakav spoj dubinski čisti pore, a pritom neguje kožu. Krema je dostupna u Liliju i košta oko 1850 dinara.

Frudia Green grape pore control maska

 

Ukoliko nemate vremena da pravite masku za čišćenje pora, možete je kupiti. Ova maska sadrži ekstrakt zelenog grožđa. Čisti pore i hidrira. Može se kupiti u Liliju i košta oko 230 dinara.

Do sada smo govorili o načinima čišćenja pora i proizvodima koji su namenjeni isključivo za kućnu upotrebu, a u daljem tekstu videćemo kako očistiti proširene pore kod kozmetičara!

Tretmani za čišćenje pora kod kozmetičara

 

Čišćenje pora može se obaviti i profesionalno. Evo na koje načine:

 

Higijenski tretman lica

 

Ovo je tretman za koji su mnogi čuli i isprobali pri odlasku u kozmetički salon. Reč je o tretmanu gde se pre svega uradi piling kože, potom se koža napari kako bi sadržaj iz pora lakše izašao, a onda se vrši ručno istiskivanje sadržaja, poznatije kao ekstrakcija. Nakon ovoga obavezna je dezinfekcija lica.

Čišćenje pora laserom

 

Upotreba lasera u kozmetici postala je česta jer se za kratko vreme dobijaju odlični rezultati. Dakle, laserom se veoma uspešno mogu očistiti pore i to u kratkom vremenskom periodu između pola sata i sat vremena. Sama procedura nije bolna, jedino se može osetiti peckanje ukoliko u porama ima puno sadržaja koji treba da se ukloni ili ukoliko postoje upaljene bubuljice.

Jedan od popularnih tretmana je “crna lutkica” kojim se uz pomoć karbonske tj. vulkanske paste i lasera uspešno otčepljuju pore. Drugi naziv ovog tretmana je karbonski piling, sada Vam je jasnije zbog čega.

Micro-needling tretman

 

Kao što i sam naziv kaže ovo je tretman koji se izvodi uz pomoć igala. Naime, tankim iglama probadaju se različita mesta na licu čime se podstiče proizvodnja kolagena, sužavaju se pore i smanjuju ožiljci od akni.

Lice je osveženo i lepše. Debljina igle varira u odnosu na regiju koja se tretira, tako da se u okoloočnoj regiji, na primer, koriste tanje igle.

Tretman nije bolan, ali se može zatražiti lokalni anestetik kako bi se eliminisao neprijatan osećaj tokom njegovog trajanja. Nakon tretmana ne preporučuje se izlaganje suncu, kao ni bavljenje fizičkom aktivnošću zbog znojenja, takođe ni korišćenje šminke i kozmetike, a sve to kako bi se lice lakše oporavilo i koža regenerisala.

Cena ovog tretmana kreće se od 6000, pa do 12000 dinara.

Hydrafacial tretman

 

Ovo je još jedan popularan tretman kada je reč o čišćenju pora, pitate se zašto? Pre svega, reč je o potpuno bezbolnoj proceduri koja čak podseća na masažu lica i posle koje Vam nije potreban nikakav oporavak. Dakle, možete nastaviti sa svim aktivnostima već istog dana!

Ovo je tretman koji obuhvata skidanje površinskog sloja kože gde se uklanjaju izumrle ćelije, zatim piling, potom dubinsko čišćenje pora i na kraju nanošenje seruma koji u sebi sadrži negujuće sastojke. Koža je očišćena, hidrirana, nahranjena. Ovim tretmanom postiže se mnogo, ali nije ni malo jeftin – košta oko 11000 dinara.

Nadamo se da Vam je ovaj tekst bio od koristi i da sada shvatate važnost čistih pora. Ne zaboravite da je to osnova za čisto lice.

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *