mitiseri na čelu
Bubuljice

Mitiseri na čelu nisu nepobedivi!

Mitiseri na čelu? Možete ih se otarasiti lakše nego što mislite. Budite strpljivi. Promenite navike. Birajte pravu kozmetiku. Rezultati će brzo doći.

Zašto nastaju mitiseri na čelu?

 

Često čitamo da se T-zona izdvaja kao deo lica koji zahteva posebnu negu. Pripadaju joj nos, brada i čelo. Ovaj deo kože proizvodi više sebuma od ostatka lica. Pored toga, može biti izloženiji negativnim uticajima spolja. Na T-zoni se zato češće javljaju mitiseri.

Mitiseri na čelu vam svakako ne trebaju. Ružni su i čini vam se da ih se nikada nećete otarasiti.

Umesto posezanja za najbržim rešenjem – ceđenjem mitisera, koje se iz mnogo razloga ne preporučuje, izaberite pravilnu negu lica koja bi trebalo da ih otera sa vašeg čela da se više nikada ne vrate.

Glavni uzrok mitisera na čelu, a i na drugim delovima lica i tela, najčešće je prljavština.

Ne misli se na prljavštinu u smislu nedostatka higijene. Reč je o masnoći koju koža proizvodi pomešanoj sa mrtvim ćelijama kože, ostacima preparata za negu i šminke. Bude tu svakako i malo prašine, znoja. Kad se sve to sabere ipak biće da je reč o ozbiljnoj nečistoći koja upadne u pore i tu formira čepiće koje zovemo mitiseri.

Sebum je prirodna masna voskasta materija koju lojne žlezde proizvode i šalju na površinu kože kako bi je zaštitile od dehidratacije i spoljašnjih uticaja.

Ako ste među onima čija koža proizvodi više masnoće na celom licu ili samo na T-zoni u većem ste riziku od dobijanja mitisera na čelu.

Ovo su najčešći uzroci mitisera na čelu:

  • Prekomerno lučenje sebuma
  • Upotreba preparata koji zapušavaju pore poput krema za sunčanje i kozmetike za lice
  • Izostanak čišćenja i pranja lica nakon fizičkih napora (fizički rad, teretana…)
  • Masna kosa
  • Frizura sa šiškama
  • Ostaci preparata za negu kose koji lako dospeju na čelo
  • Suva koža koja se peruta i zapušava pore

Ukoliko vam je nakon pročitanog, prvi poriv da se još jednom dobro umijete jakim sredstvom za pranje lica, grešite. Prekomerno pranje lica isprovocira kožu da pojača proizvodnju prirodne masnoće kako bi obezbedila optimalnu zaštitu. Ovo zovem začarani krug u kome se isušivanjem kože jakim umivalicama na kraju dospeva do bubuljica i mitisera svojstvenih masnoj koži lica.

Sva je prilika da je ovo poprilično osetljiv teren te stoga moram da se potrudim i pronađem sve odgovore. Namera mi je da na kraju teksta imamo efikasnu strategiju za čelo a i ostatak lica bez mitisera bilo koje boje.

Crni mitiseri na čelu

 

Kako samo ime kaže, vidimo ih kao crne tačkice ispunjene čvrstim sadržajem koji nije gnoj. Crni mitiseri su otvoreni na površini. Upravo zato, a ne jer ste prljavi, oni imaju crnu boju. U kontaktu sa kiseonikom iz vazduha dolazi do oksidacije njihove otvorene površine. Zato su crne ili tamno smeđe boje. Ukoliko iscedite mitiser videćete da nije crn u celosti.

 

crni mitiseri na čelu

 

Crni mitiseri nam više smetaju jer su vidljiviji i sa njima izgledamo neurednije.

Sredstva i metode uklanjanja su manje više slični.

Kod crnih mitisera dodatno možemo koristiti trake za mitisere.

Beli mitiseri na čelu

 

Beli mitiseri se formiraju od istog materijala kao i crni. Razlika je u tome što su oni prevučeni tankim slojem kože koji ih štiti od oksidacije.  Obično prvo nastaju beli mitiseri u vidu malih potkožnih čvorića prevučenih kožom. Eksfolijacijom epitela oni se otvore i izloženi vazduhu potamne.

Uglavnom ni jedni ni drugi ne prouzrokuju druge probleme osim estetskih. Izuzetak je kada u mitiseru ostanu zarobljene bakterije koje izazovu upalni proces praćen crvenilom, bolom pa i gnojem. Gnojne bubuljice ne dirajte i ne cedite kako od malog problema ne bi nastao veliki. Srećom ovo se retko dešava uz pravilnu negu kože.

Cediti mitisere na čelu ili ne?

 

Pod pravilnom negom prvo mislim na odgovorno ponašanje. I sama bih kao i vi pristupila brzom isceđivanju napasti pred prvim ogledalom.

Nemojte cediti mitisere.

 

ceđenje mitisera na čelu

 

Nemojte, jer ćete to raditi u prolazu, brzinski bez dovoljno brige o higijeni. Napravićete crvenilo, uslove za infekciju, povredićete kožu.

Ceđenje nije loše kao početni tretman kada odlučite da se otarasite zauvek mitisera. Samo prepustite taj posao kozmetičaru u sterilnim uslovima i sa odgovarajućim alatom.

Kako se rešiti mitisera na čelu kod kuće?

 

Došlo je vreme da se otarasimo uverenja da za neke probleme sa kožom jednostavno nema pomoći.

Važno mi je da shvatite da je uklanjanje mitisera na čelu proces koji otpočinjete sistematski uz promenu navika koje ih provociraju i promenu pristupa kozmetičkim preparatima.

Sve što masti ili prekomerno isušuje kožu, sve što sadrži hemikalije nije dobro za mitisere na čelu.

Preparati protiv bubuljica

 

Oni čiste pore i uklanjaju višak masnoće. Na primer, sredstva za čišćenje lica sa salicilnom kiselinom koja valja koristiti dva puta dnevno.  Završite tonikom Hamamelisa da biste smanjili pore.

Tonik, posebno ako je  prirodni, na bazi ekstrakata lekovitog bilja je obavezan deo vaše rutine u borbi protiv mitisera na čelu.

Njime se, odmah nakon čišćenja lica, uklanjaju sve nečistoće iz pora, balansira pH vrednost kože i sprečavaju infekcije. Počnite recimo od uvođenja tonika u svoju rutinu.

Da li biste se odrekli ogledanja zbog mitisera na čelu?

Upravo to je Jovana učinila zbog bubuljica i drugih nepravilnosti na koži. Kada biste je sada sreli ne biste verovali da je ista devojka pred vama. Njen ten je blistav bez i jedne bubuljice ili mitisera. Ona tvrdi da je rešenje jednostavnije nego što je mislila. I vama može biti od koristi Jovanino iskustvo. Pročitajte ga na sledećem linku:https://lepolice.com/bubuljice-su-bile-uporne-ali-ima-resenja/

Štapići za mitisere

 

Ukoliko vam lice nije osetljivo, izrazito suvo i sklono crvenilu, možete koristiti i štapić za vađenje mitisera. Sigurno ste videli na društvenim mrežama onu metalnu spravicu sa dve metalne omčice na svakom kraju. Biće vam potrebno malo vežbe dok ne naviknete da je koristite.

Imajte na umu da je vađenje mitisera uz pomoć štapića u suštini opet ceđenje mitisera. Sterilišite instrument i besprekorno očistite lice pre početka tretmana. Nije za osetljivu kožu.

Flasteri za mitisere

 

Na video klipovima se flasteri za bubuljice  prikazuju kao magično sredstvo koje čupa mitisere na čelu iz korena. Upotreba je jednostavna. Nalepite na očišćeno čelo, sačekate desetak minuta, odlepite i vaše pore su čiste. Ne zaboravite da nakon tretmana obavezno još  jednom pređete biljnim losionom za bubuljice peko tretirane regije.

Vakum

 

Vakum za mitisere je jedno vreme bio hit na Internetu. Ne preporučuje se jer je vrlo agresivan za kožu i lako može izazvati pucanje površinskih kapilara. Ukoliko biste ipak da isprobate idite kozmetičaru. Kućne varijante ala internet su rizične.

Peel off maske

 

Deluju na sličan način kao i flasteri za mitisere. Korisne su jer uklanaju mrtve ćelije sa čitave površine čela. Budite strpljivi kada ih skidate, radite polako da ne biste iritirali kožu. Peel off maske su korisnije onima koji imaju masnu kožu, nego onima koji imaju kombinivanu pa imaju mitisere na čelu i bradi, a obrazi su suvi i skloni iritaciji.

Prirodne maske protiv mitisera na čelu

 

Ako ste blagoslovljeni masnom ili kombinovanom kožom, mora da vam je dosta začepljenih pora i dosadnih mitisera. Dok vam održavanje kože čistom pomaže u velikoj meri, neophodno je da se oslobodite ulja koje ulazi u vaše pore. Ono što možete da uradite je da se rešite mitisera jednom zauvek. Domaće maske za mitisere su jedno od sredstava.

Evo nekih maski od prirodnih sastojaka iz kuhinje koje bi vam mogle pomoći.

Maska od ovsenih pahuljica i jogurta

 

Pripremite masku od ovsenih pahuljica, maslinovog ulja i jogurta da biste imali čistu i besprekornu kožu. Ovsena kaša služi kao odličan piling i uklanja mitisere sa vašeg čela. Jogurt čisti kožu od prljavštine, zahvaljujući mlečnoj kiselini. Maslinovo ulje pomaže vlaženju kože. Možete dodati kapi limunovog soka da bolje očistite kožu od prljavštine i ulja.

Potrebno vam je:

  • Ovsena kaša u prahu
  • Običan jogurt
  • Maslinovo ulje
  • Sok od limuna

Način upotrebe: Ovsene pahuljice sameljite u prah. Uzmite dve kašike mlevenih ovsenih pahuljica i pomešajte ih sa jednom četvrtinom šolje običnog jogurta, jednom kašikom maslinovog ulja i sokom od pola limuna. Dobro promešajte jedan minut i ostavite po strani. Operite lice i osušite, a zatim nanesite masku na regiju čela. Ostavite 20 minuta i isperite blagim sredstvom za čišćenje.

Maska od želatina i limete

 

Sok od limete je moćan izvor vitamina C i na taj način pomaže u uklanjanju prljavštine, ulja i mrtvih ćelija sa kože. Želatin u prahu, s druge strane, kada se pomeša sa bilo kojom tečnošću, postaje lepljiv i sušenjem stvara na licu prirodnu peel of masku. Takođe je bogat kolagenom koji poboljšava elastičnost kože i čini kožu čvršćom i mlađom.

Potrebno vam je:

Da biste napravili ovu efikasnu masku za uklanjanje mitisera sa čela, počnite mešanjem jedne kašike želatina u prahu u jednoj šolji tople vode. Neprekidno mešajte i dodajte jednu trećinu šolje sveže ceđenog soka od limete i promešajte. Nanesite smešu na svoju T-zonu i ostavite da se osuši.  Skinite pažljivo kao što se skidaju peel off maske.

Maska od meda i cimeta

 

Med pomešan sa cimetom u prahu čini najefikasniju masku za uklanjanje mitisera sa čela jer oba sastojka imaju antibakterijska svojstva i svojstva čišćenja. Cimet je adstringentni sastojak koji pomaže u sužavanju pora i ne dozvoljava da se ulje i prljavština talože. Takođe uklanja mrtve ćelije kože i čini kožu čistom i glatkom. Med je prirodni hidratant koji hidrira kožu i čini je sjajnom i blistavom.

Potreban vam je:

Masku možete napraviti jednostavnim mešanjem jedne kašike cimeta u prahu u tri kašike organskog meda. Napravite gustu pastu i nanesite je na čelo uz pomoć četke. Ostavite da deluje 10 minuta. Masirajte prilikom ispiranja maske kako biste odradili piling finim prahom cimeta. Isperite masku mlakom vodom. Osušite i hidrirajte.

Kako ukloniti mitisere sa čela kod kozmetičara ?

 

Ukoliko imate dobrog kozmetičara, ovo vam je najsigurniji put do čela bez mitisera. Stručno lice ima znanje, uslove, alat i preparate. Nakon detaljnog ispitivanja vaših mitisera na čelu stručno lice će se odlučiti za neku od sledećih metoda:

Mikrodermoabrazija

 

Predstavlja minimalno invazivnu metodu za popravljanje sveukupnog izgleda, tena i teksture kože. Njome se može delovati na čitav niz nepravilnosti na licu. Koristi se i za uklanjanje mitisera na čelu.

Ovo se postiže uklanjanjem površinskog nefunkcionalnog sloja kože. Zajedno sa njim odlaze i mitiseri i naše lice zablista mladom zdravom kožom.

Tokom procedure se posebnim abrazivnim aplikatorom nežno šmirgla zadebljali mrtvi sloj sa površine kože.

Druga tehnika mikrodermoabrazije raspršuje sitne čestice aluminijum oksida ili natrijum bikarbonata usisavanjem da bi se postigao isti rezultat kao pri upotrebi abrazivne površine.

Hemijski piling

 

Svaki bolji kozmetički salon ga ima u svojoj ponudi. Postoje i blagi hemijski pilinzi namenjeni kućnoj nezi. Oni bez trljanja i šmirglanja, dejstvom voćnih kiselina, uklanjaju površinski sloj kože i mitisere sa čela.

Nakon hemijskog pilinga ne bi trebalo izlagati lice suncu jer je koža fotosenzitivna.

Komedoekspresija

 

Ovo biste slatko uradili sami ali nemojte. Iza pojma komedoekspresija krije se obično ceđenje mitisera.Kada su brojni, veliki, izgledaju ružno, a vi se osećate aljkavo i zapušteno, ceđenje mitisera nije greh – ali samo ako to obavi  stručno lice u sterilnim uslovima uz sve mere predostrožnosti.

Nakon što mehanički ukloni mitisere sa čela, kozmetičar će vam ponovo detaljno očistiti lice i naneti preparat za skupljanje pora.

Nakon toga praktikujte negu u skladu sa savetima za izbegavanje mitisera na čelu i vremenom ćete zaboraviti da ste ih imali.

Maske za lice za dubinsko čišćenje pora

 

One treba da izvuku iz kože prljavštine i masnoće koje su materijal za nastanak mitisera na čelu. Na primer crna maska sa aktivnim ugljem je poslednjih godina pravi hit i predstavlja se kao čudotvorno sredstvo za izvlačenje mitisera.

Ukoliko ste probali znate da nije baš  sve tako kao na Youtube klipovima. Ipak , crne maske za lice su dobre za opšte stanje kože lica. Preporučuju se i maske od zelene gline koje dubinski pročišćavaju pore .

Lekovi za mitisere

 

U pitanju su preparati kojima se pribegava samo kod upornih mnogobrojnih mitisera kada druge metode ne pomažu. Razgovarajte sa dermatologom. On će vam prepisati najbolji lek za mitisere na čelu. Ti topikalni preparati često sadrže retinoide koji  sprečavaju nakupljanje sadržaja u porama i popravljaju opšte stanje kože time što pospešuju ćelijski metabolizam.

Lečenje mitisera laserom i svetlosnom terapijom

 

Ove procedure su efikasnije kod upaljenih akni i bubuljica ali pozitivno deluju i na uklanjanje mitisera na čelu.

Pitajte svog dermatologa da li bi jedna od ove dve procedure bila efikasna u vašem slučaju.

Kako sprečiti mitisere na čelu?

 

Naše čelo je najizloženiji deo lica. Koža ovde mora da podnese mnogo toga tokom jednog dana. Počev od sunca koje prvo ovde prži, preko šiški i pramenova kose koji pojačavaju znojenje i nose sobom ostatke preparata za negu kose do ruku koje često posežu za čelom u nameri da sklone neposlušni pramen. Tu su i kape, kačketi, šeširi koji štite od sunca ali otežavaju prirodno disanje kože.

Evo kako da ovaj osetljivi deo lica zaštitimo od pojave mitisera.

Jednostavno tako što ćemo ukloniti sve uzroke ali na pametan, prirodan način.

Iako vam se čini da je stvar beznadežna, promenite nekoliko sitnica u svakodnevnoj rutini i gledajte kako se čuda dešavaju

Dnevna nega lica je posebno važna

 

Perite lice dva puta dnevno.To ne znači “uzmite najobičniji sapun i trljajte da bude čisto”. Već  smo pomenuli šta se dešava kada se koža previše liši prirodnog sebuma.Umivalice za čišćenje lica je potrebno prilagoditi tipu kože.

Nakon čišćenja čela sklonog mitiserima, toner je obavezan.Birajte prirodne, biljne toner koji će ukloniti i poslednje tragove nečistoća iz pora. Biljni toneri se preporučuju i zbog svog antibakterijskog delovanja. Čelo je često sklono i bubuljicama pa tonerom ubijate dve muve istim udarcem. Oni skupljaju pore ostavljajući manje šanse nečistoćama da u njih upadnu.

Nakon treninga odmah obrišite čelo maramicom za čišćenje lica.

Promenite frizuru

 

Frizure koje podrazumevaju kosu sklonjenu sa čela su pravi izbor za osobe sklone mitiserima na čelu. Ukoliko još imate masan tip kose ne bi trebalo da nosite šiške.

Proizvodi za negu i prirodna masnoća sa vlasi kose lako dospevaju na čelo i zapušavaju pore formirajući mitisere.

Rajfovi i konjski rep su vam dobro rešenje bar dok se ne stabilizuje stanje kože na vašem čelu. Ukoliko vam to ne odgovara posebnu pažnju posvetite higijeni kose.

Otarasite se navike da svaki čas popravljate frizuru rukom.

Hidratacija je važna

 

Važno je i da sprečite prekomernu suvoću kože na čelu. Suva koža se lako peruta a mrtve ćelije zapušavaju pore.

Suvoću čela možete sprečiti odgovarajućim hidrirajućim kremama za lice.

Koristite nekomedogene kreme za lice za sunčanje koje ne sadrže mineralna ulja.Pojedini proizvodi dekorativne kozmetike za lice su komedogeni. Birajte pažljivo. Proveravajte deklaraciju kada kupujete.

Dansas postoji sve više brendova koji proizvode prirodnu dekorativnu kozmetiku. Posebno obratite pažnju na izbor pudera za lice. Proizvod treba da bude nekomedogen i da odgovara vašem tipu kože. Ovde sam pisala o izboru najboljeg pudera za suvu kožu.

Najzad, ne dirajte lice rukama. Tako ćete sprečiti kontakt kože sa mikrobima, prljavštinom, ostacima kreme za ruke.

Mitiseri na čelu iskustva

 

A evo i par priča onih koji su se borili sa ovom pojavom.

Tanja: Mitiseri na mom čelu su bili u paketu sa masnom kožom, bubuljicama i masnim sjajem, sve dok nisam pronašla optimalan način nege. Oni nisu stvar higijene već odnosa prema kompletnoj nezi. Prirodni losioni protiv bubuljica uklonili su mi i mitisere. Ovo je kao magija.

 

 

Nađa: Jednom sam iscedila mitisere na čelu kod kuće. Nikada to više ne bih uradila. Sada samo čistim čelo nežnim umivalicama i obavezo koristim losion za lice kao i blagi biljni gel za bubuljice. Vidim da mi se stanje popravlja.

Problem su mi bile šiške i stalno sklanjanje kose sa čela. Sklonila sam kosu sa čela, sada korigujem način nege. Flasteri za mitisere su od pomoći. Puder koji sam ranije koristila mi nije odgovarao i pravio mi je problem. Kad sam to eliminisala, mitiseri sa čela su iščezli.

Mitiseri na čelu nisu nerešiv problem. Malo strpljenja u nezi. Rezultati će biti vidljivi postepeno, ali kada ih zadobijete ne bi trebalo da vam se tačkasto čelo ponovo vrati.

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *