ulja za suvu kožu lica
Nega kože

8 najboljih ulja za suvu kožu lica

Ovo su najbolja ulja za suvu kožu lica. Koji su to sastojci u njima lekoviti za lice i da li ulja hidriraju ili ne saznajćete u ovoj priči.

Suvo lice? Trk po hidrataciju. Vlasnici brendova je izdašno obećavaju.

Kada birate proizvod za negu retko razmišljate o tome šta zaista znače pojedini pojmovi koji mnogo obećavaju.

Prednost ulja za suvu kožu lica

 

Biljna i esencijalna ulja su darovi prirode koji se već nalaze u gotovim proizvodima kojima negujemo lice. Kada želimo da svojoj nezi dodamo još jedan korak ulja su ono što svakako ne treba zaboraviti.

Nega suve kože lica je najzahtevnija na svoj način. Uvek osećate da bi joj trebalo dodati još malo nege kako bi se popravila njene tekstura, boja tena, vratila živost i elastičnost.

Ovom tipu kože obično nedostaje prirodnog sebuma tj. lojne žlezde ga ne proizvode u optimalnoj količini.

Suva koža ne mora biti prirodno data. Dešava se da smo je stekli pogrešnim postupanjem, lošim izborom preparata koji sadrže štetne hemikalije, boravkom u prostorima sa suvim vazduhom i nedovoljnim unosom tečnosti i esencijalnih nutritijenata.

 

 

Prednosti ulja za suvu kožu lica su sledeće:

  • Hrane i umiruju kožu
  • Stvaraju zaštitni film na koži koji sprečava gubitak vode
  • Neka štite od UV zračenja
  • Pogodna su za masažu lica
  • Relativno su jeftina jer se sporo troše
  • Podesna su kao sastojak mnogih domaćih beauty recepata kao što su maske za lice i pilinzi.

Mogu li ulja hirdrirati kožu ?

 

Hidratacija je jedan od čudotvornih efekata koji stoje iza lica bez mane.

U oksfordskom rečniku engleskog jezika stoji objašnjenje da hidratacija proces koji prouzrokuje da nešto, u našoj priči je to koža, upije vodu.

Ulja ne sadrže vodu, hidrofobna su. To znači da ona neće dodati ili privući dodatnu količinu vlage u vašu kožu.

Ipak ulja popravljaju stanje hidriranosti tako što na koži stvaraju fini masni zaštitni film koji sprečava otpuštanje vlage iz kože. Na taj način suvoj koži pomažu da zadrži vlažnost.

Hidrataciju vršimo kada na lice stavljamo preparat koji sadrži vodu ili je privlači kao hijaluronska kiselina ili glicerin.

Suvoj koži je neophodna i hidratacija i ono što je na kozmetičkim proizvodima označeno kao “moisturization” to rade ulja koja su emolijensi, a ne hidratatori.

Ulja  deluju tako što jačaju zaštitnu barijeru kože koja onda sprečava njeno isušivanje.

Znači da ulja nisu ovlaživači već emolijensi i na taj način su korisna suvoj koži.

Ovo napominjem da znate da suvo lice morate hidrirati na drugi način. Ulje će za njega svakako biti korisno i odraditi neke druge važne stvari.

Esencijalna ulja za suvu kožu lica – da ili ne ?

 

Razređena eterična ulja se često uključuju u proizvode za negu kože uz tvrdnje da csu korisna za sve počev od nepravilnosti raznih vrsta do bora.

 

ulje za suvo lice

 

Iako svakako možete da nanesete razređena esencijalna ulja na kožu, razlozi da to ne učinite su mnogo ubedljiviji od onih koji idu u prilog. Jedini izuzetak je kada se eterična ulja koriste za aromaterapiju, gde se u ključnim delovima primenjuju neznatne količine pa je moguće udisanje tokom procesa aromaterapije.

Neke komponente eteričnih ulja su zaista korisne za kožu. Na primer, mnoga od njih su bogati izvori moćnih antioksidanata kao što su kofeinska kiselina i ruzmarinska kiselina između ostalog. Druga sadrže antibakterijske sastojke koji štite od vidljivih kožnih problema povezanih sa gljivicama i drugim lokalnim uzročnicima problema.

Zvuči dobro, zar ne? Ne baš. Sve u svemu, esencijalna ulja nisu dobra za kožu, jer većina tih jedinjenja takođe može značajno da iritira i ošteti kožu. Neke uobičajene reakcije na eterična ulja uključuju kontaktni dermatitis, suvoću, crvenilo i svrab.

Ako patite od suve kože, verovatno ste isprobali tone hidratantnih krema i formula kako biste napojili žednu kožu. Da li ste znali da mnoga prirodna ulja imaju sposobnost prodiranja u dublje slojeve kože? Dodavanje ulja rutini nege svakako će obogatiti vašu brigu o licu.

Ovo je način da koža dobije preko potrebne antioksidante koji obnavljaju zaštitnu barijeru i poperavljaju hidriranost na duže staze.

Pravo ulje za njegu suve kože će funkcionisati kao emolijens za omekšavanje kože i okluzivno oblaganje gornjeg sloja kako bi zaključao vlagu, a da pritom ne ostavlja masan trag i ne zapušava pore.

Bitno je da ulje za suvu kožu bude nekomedogeno jer i ovaj tip lica, koliko god bio suv, može biti sklon aknama i bubuljicama. O tome više pročitajte ovde: Suva koža sklona bubuljicama – saveti za negu

Neka prirodna ulja efikasnije čuvaju vlagu od losiona i krema za lice.Razlog leži u veličini molekula. Kada su molekuli masnih kiselina u uljima dovoljno mali, oni mogu prodreti duboko u kožu i pomoći u popravljanju kožne barijere.

Bez obzira da li uvek patite od suve, osetljive kože ili jednostavno tražite rešenje za sezonsku suvoću kože, pronašli smo za vas 8 najboljih ulja za lice za suvu kožu kako bi vaša koža bila zdrava, sjajna i hidratizovana.

8 najboljih ulja za suvu kožu lica

 

Ovo je moj izbor,  a prema saznanjima dermatologa. Možda vama neko od ovih ulja neće prijati a neko drugo baš bude efikasno odradilo posao.

1. Kokosovo ulje za suvu kožu

 

Jedno od najboljih ulja za ublažavanje suve kože . Vaša suva koža lica će voleti kokosovo ulje. Ulje biljnog porekla je prepuno esencijalnih masnih kiselina koje se mogu pohvaliti velikim brojem prednosti za negu kože ako patite od iritacije kože. Bogato je laurinskom kiselinom, koja deluje antimikrobno.

Suva koža je sklona crvenilu, pucanju, iritacijama. Ovo ulje će ih umiriti. Takođe sadrži linolnu kiselinu, koja deluje kao emolijens da umiri i popravi.

Emolijensi su masne materije zvane lipidi koje suvu kožu omekšavaju i zaglađuju pukotine i perutanje na njoj. One pokrivaju kožu finim uljastim filnom koji zaključava vlagu unutar kožnog tkiva.

Negom lica kokosovim uljem dobijate sledeće benefit:

Kokosovo ulje naći ćete ugrađeno u bezbroj  gotovih krema za lice, mleka za telo, balzama za usne , krema za ruke i u preparatima za negu kose.

Međutim, postoji niz načina na koje možete koristiti kokosovo ulje za hidrataciju suve kože.

  • Masaža lica kokosovim uljem je najjednostavniji način da ga uvrstite u negu svoje suve kože. Pored toga što će samo ulje popraviti opšte stanje suve kože, vaše lice dobiti i niz benefita koje masaža lica pruža.
  • Skidanje šminke kokosovim uljem. Uljani čistač je odličan način da se suvoj koži već tokom uklanjanja mejkapa doda fina zaštita od isušivanja. Umočite tupfer u zagrejano kokosovo ulje i brišite lice onoliko dugo dok u poslednjoj fazi tufer ne ostane potpuno čist.

Kokosovo ulje zapušava pore. Imajte ovo na umu ukoliko je vaše lice sklono aknama i bubuljicama.

  • Maske za lice sa kokosovim uljem. Ukoliko pravite domaće maske za lice uvek im možete dodati kašiku kokosovog ulja. Ono se odlično slaže sa uobičajenim sastojcima domaćih maski. Nakon što ste masku oprali lice će biti mekano i dugo zaštićeno od gubitka vlage.
  • Domaći piling za suvo lice. Suvoj koži su neophodni blagi pilinzi i da budete nežni u postupanju. Kokosovo ulje u pilingu za suvo lice je onaj umirujući element koji će sprečiti iritaciju vaše senzitivne kože.

2. Arganovo ulje

 

Arganovo ulje nije bez razloga jedno od najskupljih biljnih ulja na svetu. Gotovo da ne postoji vrsta kozmetičkog proizvoda gde se ne može ugraditi. Suva koža i suva kosa ga piju kao žedna zemlja kišu. Proizvodi se hladnim ceđenjem semenki marokanskog arganovog drveta.

Bogato je umirujućim vitaminom E.

Nemasno je i lagano a savršeno čuva vlagu  u koži i povećava njenu elastičnost.

Prednosti ovog ulja za lice su sledeće:

  • Vlaženje kože zahvaljujući E vitaminu koji hrani i štiti vlažnost suve kože.
  • Štiti lice izloženo suncu od opekotina i hiperpigmentacija
  • Deluje umirujuće i protivupalno
  • Ublažava akne
  • Deluje antibakterijski
  • Odlično je za uklanjanje ožiljaka i finih bora.
  • Omekšava suve delove kože i smanjuje perutanje

Bogato je antioksidansima i ima skoro jednak odnos oleinske i linolne kiseline, što može objasniti zašto je arganovo ulje dobro za uklanjanje akni. Naime, osobe koje pate od akni obično imaju manjak linoleinske kiseline u koži. Ako ste spremni da iskoristite prednosti ovog prirodnog hranljivog čudotvorca, evo na koji način to možete učiniti.

Kada imate problem u vidu suve kože sigurna sam da vas uopšte ne zanima koliki vam je nivo neke kiseline u koži. Vama je potrebno efikasno rešenje koje će jednom zauvek dovesi u red vaš ten. Može proći mnogo vremena dok isprobate sva ulja koja bi vam mogla biti od pomoći. Zato ću vam otkriti prečicu do savršenog rešenja za suvu kožu sklonu boranju i opuštanju. Nalazi se u priči jedne divine dame po imenu Ljiljana koja je uspela da obriše godine sa svog lica. Sledi njeno lično iskustvo:https://lepolice.com/moja-prica-godine-su-za-mene-samo-broj/

  • Kao toner – nakon pranja lica nakapajte par kapi arganovog ulja na tupfer i njime pređite preko kože. Zatvara pore i dodaje neophodne nutrijente.
  • Kao ovlaživač može zameniti vašu dnevnu kremu kojoj je namena da nahrani, ali pre svega da štit od spoljašnjih uticaja i isušivanja.
  • Kao piling za usne uz dodatak kristal šećera da se uklone suve ćelije i da ispucale usne nakon masaže šećernom pastom budu prokrvljene glatke i sveže.
  • Kao serum. U ovom koraku ga ne koristimo samostalno već dodajemo nekoliko kapi svom serumu ili kremi za lice kako bismo ih obogatili.

3. Maslinovo ulje

 

Još jedna kuhinjska namirnica koja bi vašoj koži mogla pomoći da zadrži preko potrebnu vlagu je maslinovo ulje. Među antioksidansima koje sadrži maslinovo ulje je skvalan, koji je veoma efikasan emolijens-

U njegovom sastavu su još i tri veoma važne : oleinska, linolna i palmitinska.

Palmitinska kiselina je jedna od masnih kiselina koje ulaze u sastav lipidne barijere kože.

Evo nekoliko ideja kako da ga uvrstite u negu suve kože lica:

  • Sredstvo za skidanje šminke koje će biti dovoljno blago za suvu kožu lica.
  • Sastojak maske za lice
  • Sastojak pilinga za lice.

4. Jojoba ulje

 

Ako imate kombinovanu kožu i imate problema sa suvim delovima lica, mogli biste uvrstiti jojoba ulje u svoju rutinu nege kože. Ovo ulje je estar voska, sličan sebumu koji prirodno proizvodimo, tako da balansira ulje u našoj koži kako bi pomoglo u smanjenju viška masnoće, a sve to bez začepljenja pora ili izazivanja akni. Takođe se može pohvaliti antiinflamatornim i antimikrobnim svojstvima, što ga čini odličnim za one koji pate od ekcema ili imaju kožu sklonu aknama.

Ulje jojobe je najbezbednije i najsvestranije ulje za sve tipove kože jer je biomimetično,  što znači da na ljudskoj koži podražava delovanje prirodnih produkata ljudskog metabolizma.

Ako želite da počnete da koristite ulje jojobe, ne morate da ga razblažujete, jer je i ono biljno ulje, a njih smemo stavljati na lice nerazblažena.

Ne postoji jedan pravi način za korišćenje ulja jojobe: učestalost i način na koji ga primenjujete zavise od rezultata koje želite da postignete. Ipak, veče je optimalno vreme za upotrebu . Ako imate suvu kožu, možete ga koristiti svakodnevno ili čak dva puta dnevno.

Ulje jojobe se brzo upija u kožu ne ostavljajući teške ostatke za sobom, tako da ne morate da ga perete sa kože ako ga koristite kao tretman. Jedini put kada biste isprali jojobino ulje je ako ga koristite kao sredstvo za uklanjanje šminke ili ako nakon masaže uljem jojobe želite da se našminkate .

 

najbolje ulje za suvu kožu lica

5. Marakuja ulje za suvu kožu

 

Veoma je bogato linoleinskom kiselinom kiselinom koja je odličan čuvar vlage  u suvoj koži.

Linolna kiselina je esencijalni gradivni element za ceramide, koji hidriraju i održavaju barijeru naše kože.  Takođe je prepun antioksidansa i sadrži kvercetin, koji pruža umirujuća i antiinflamatorna svojstva. Ako želite da postignete sjajnu, vlažnu kožu, isprobajte i ovo ulje.

Bez obzira da li patite od sezonskih suvih fleka ili imate hronično dehidriranu kožu, ulje marakuje bi trebalo da omekša i zagladi grubost suvog lica.

6.Ulje semenki grožđa

 

Pošto je ulje semenki grožđa prirodno antimikrobno, to je odličan prirodni lek za uklanjanje bakterija na koži koje izazivaju akne. Ulje semenki grožđa je posebno korisno za svakoga ko ima problema sa suvom kožom jer pomaže u zadržavanju vlage na površini kože i čak pruža produženo blagotvorno dejstvo vitamina C i E.

Ovo ulje popravlja teksturu suve kože lica i vraća joj elastičnost.

 7.Kantarionovo ulje za suvo lice

 

U našem narodu je kantarionovo ulje veoma popularno zbog sposobnosti zaceljivanja rana. Vrlo često srećemo u upotrebi i macerat dobijen potapanjem cvetova kantariona u maslinovom ulju. I jedan i drugi oblik su lekoviti za suvu kožu.

Evo šta to ima od aktivnih materija:

  • Hipercin-deluje na bakterijske infekcije
  • Polifenoli deluju antioksidativno i protivupalno
  • Enzim hiperforin ubrzava zarastanje rana, ispucale kože i smiruje upale.
  • Tanini sužavaju pore i zaceljuju oštećenja na koži.

Aktivne materije u ulju stimulišu formiranje ćelija keranocita što dovodi do bržeg obnavljanja oštećenih kožnih ćelija.

Za negu suve kože lica možete ga koristiti na isti način kao i maslinovo ulje posebno ako je u pitanju macerat pripremljen u ovom ulju.

Ukoliko koristite esencijalno ulje kantariona, koristite nekoliko kapi razblaženih u jednom od gore navedenih ulja za suvu kožu lica.

Možete ga dodati svojoj kremi za lice, toniku ili njime obogatiti domaću masku za suvu kožu.

8.Ricinusovo ulje za suvu kožu

 

Ricinusovo ulje dolazi iz semena biljke Ricinus communis, poreklom iz tropskih područja Afrike i Azije. Obično se nanosi direktno na kožu pomoću vate.

Ovo ulje je relativno bezbedno za upotrebu, ali neki ljudi su prijavili neželjene efekte nakon nanošenja na kožu. Smatra se da  ima antiinflamatorna, antimikrobna, hidratantna i neka druga korisna svojstva.

Pažljivo sa njim jer može pojačati maljavost lica pošto pospešuje rast obrva, trepavica i kose. O tome pročitajte ovde: Ricinusovo ulje za trepavice i obrve – zašto je toliko dobro?

Bebi ulje za suvu kožu lica – da ili ne

 

Iako vas ovo ulje asocira na nežnu bebinu kožu, ono nije tako čudotvorno kao što ga bije glas.

U smislu sprečavanja gubitka vlage iz suve kože lica, bebi ulje vam može biti od koristi. Ono se sastoji od mineralnih ulja obično uz dodatak vitamina E i kokosovog ulja.

Ovo ulje možete koristiti za masažu lica.

U teoriji je nekomedogeno. U praksi ako je vaša suva koža sklona bubuljicama, opredelite se za neko drugo ulje za suvu kožu.

Suva ulja za lice – šta je to?

 

Kada prvi put čujete izraz „suvo ulje“, ne znate šta da mislite. Kako uljasta tečnost može biti suva?

Naziv se zapravo ne odnosi na teksturu ulja. Umesto toga, opisuje način na koji ulje deluje kada dođe u kontakt sa vašom kožom.

Svako ulje koje vaša koža brzo upije može se nazvati suvim uljem.

S druge strane, ulja koja ostavljaju masne tragove na koži se često nazivaju vlažnim uljima.

 

 

Većina suvih ulja se pravi od povrća, bilja ili semena koje sadrže polinezasićene masne kiseline, kao što je linolna kiselina.

Obično se koriste kao lagani hidratanti za kosu, kožu ili nokte. Neke uobičajene vrste suvih ulja uključuju:

  • Ulje avokada
  • Susamovo ulje
  • Suncokretovo ulje
  • Ulje semenki grožđa
  • Ulje semena šipurka.

Osim već pomenute prednosti da ih koža u potpunosti upija, upotrebom suvih ulja dobijamo i ove benefite:

  • Štite kožu od isušivanja
  • Podstiču proizvodnju kolagena
  • Popravljaju stanje suve i ispucale kože
  • Pomažu u uklanjanju znakova starenja
  • Popravljaju fotooštećenja
  • Obnavljaju zaštitnu barijeru kože
  • Pomažu kod ekcema.

Suva ulja su praktičnija jer nakon njihove upotrebe ne ostaju masni ostaci na površini kože.

Možete ih koristiti kao ulje za masažu lica, dodatak maskama i na sve one načine na koje koristimo i druga ulja za lice.

Iskustva sa uljima za suvu kožu lica

 

U nastojanju da iskustvima drugih potkrepim svoju priču saznala sam da je među damama najcenjenije jojoba ulje za negu lica.

Takođe postoje neslaganja oko toga koje je ulje bolje za suvu a koje za masnu kožu.

Ono sa čim se svi slažu je da morate dobro proveriti pri kupovini kako biste pazarili samo čisto organsko ulje.

Ulja za lice su vam igre bez granica. Često se njihovo delovanje na vašu kožu neće ukopiti u ono što ste pročitali kod mene ili na nekom drugom mestu.

Zato ih nemojte shvatiti preozbiljno kao noseći stub nege svoje suve kože ali ih rado isprobavajte i koristite kad god vam je zgodno.

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *