Probajte macerat za lice i uverite se da nega kože može biti izuzetno kvalitetna uz proverene, biljne preparate koje, pritom, možete napraviti sami.
Verujem da ste se sa ovim preparatom već susreli, jer je pravljenje macerata je u našoj tradiciji. Možda niste znali da je baš ovaj izraz u upotrebi, ali verujem da ste ovo lekovito ulje sigurno bar jednom probali. Možda ste dobili na dar, a možda baš Vaše mame ili bake godinama prave ovaj preparat i u nekim situacijama (tipa povrede na koži ili alergije) izvlače flašicu macerata kao spas i jedino rešenje.
Upoznajte se sa maceratom za lice i njegovim načinom pripreme, jer ovaj preparat zaista treba imati u kući.
Šta je macerat?
Macerat je vrsta lekovitog ulja koje se dobija kada se sušeni delovi biljke (čiji su nam sastojci neophodni) potope u nekom drugom biljnom ulju.
Najčešće se kao osnova koriste suncokretovo ili maslinovo ulje, a izbor biljaka koje se koriste za pravljenje macerata je poduži. Može se koristiti: kantarion, smilje, neven, kamilica, gavez, ruža ili pak šargarepa i orah. Spisak je, zaista veliki, jer svaka biljka koja je potencijalno lekovita se može iskoristiti u ove svrhe.
Ulje koje se dobije kao finalni proizvod se naziva macerat konkretne biljke. Vrlo je koncentrovan, za razliku od hidrolata koji ima nešto blaže dejstvo.
Ako uporedimo ova dva proizvoda, hidrolat je na bazi vode, jer nastaje kao produkt stvaranja eteričnih ulja (on je kondenzat). Macerat je dosta koncentrovaniji, ali za kožu lica dosta teži. Sa druge strane, eterična ulja su dosta aromatičnija (njihova namena je takva), dok je i postupak dobijanja dosta drugačiji. Ona nastaju kroz proces destilacije, dok hladno ceđena ulja presovanjem isključivo jedne vrste biljke.
Ovde to nije slučaj, već se pri pravljenju macerata konkretnoj biljci daje vremena da otpusti lekovite supstance u neutralnom ulju. Za to su joj potrebni specijalni uslovi u vidu toplote i svetlosti.
Macerat za lice- prednosti
Osnovna prednost jednog ovakvog preparata je što je potpuno prirodan i ukoliko baza, odnosno ulje koje se koristi u te svrhe ne sadrži dodatke, nema sastojaka koji mogu da nanesu štetu koži lica.
U pitanju je savršeno bezbedan preparat za upotrebu, čija lekovitost i trajanje samog preparata u velikoj meri zavise od načina na koji se pripremi.
Macerati su odlični preparati za kožu sklonu alergijama, upalama i infekcijama. Baš zato što su prirodni, ne oštećuju dalje kožu, omekšavaju je i vrlo efikasno izvlače upale. Koriste se i za podmlađivanje kože lica i zatezanje kože, ali samo kao pomoćna sredstva, jer nemaju toliku moć da transformišu kožu.
Lile zna da prirodna ulja nisu dovoljna za podmlađivanje kože lica. Zreloj koži su potrebni jači, koncentrovaniji preparati da bi ponovo bila zategnuta i lepa. Nekada je pokušavala da se reši bora, fleka i podočnjaka uz pomoć pravljenih preparata, ali više ne pravi tu grešku. Pronašla je dobitno rešenje za svoju kožu lica, koje stvarno daje rezultate i rešila se bora, fleka i podočnjaka sa lakoćom. I vi možete tako.Evo o čemu je reč i kako je uspela da od jedne nezadovoljne žene postane žena koja izgleda bas dobro u svojim godinama: https://lepolice.com/dobila-sam-bitku-sa-borama/.
Sledi ono najzanimljivije, a to je kako napraviti dobar macerat za lice.
Kako se pravi macerat za lice?
Potrebno je pripremiti delove konkretne biljke, bilo da se koristi koren, cvetovi, listovi ili plodovi. Količina će zavisiti od flaše ili tegle u kojoj se bude pravio macerat, jer se ista puni, nekada do pola, a nekada do vrha. Nakon toga, naliva se uljem koje je baza.
U ove svrhe mogu da posluže suncokretovo, bademovo ili maslinovo ulje, a ako baš nemate neko od ovih, u obzir dolaze i maslaci (kakao, shea). Ulje se naliva do vrha, nakon čega se flaša zatvara i ostavlja na toplom i osunčanom mestu nekoliko nedelja. Koliko, zavisi od biljke do biljke. Neke biljke ispuštaju lekovite sastojke brže, neke sporije.
U zavisnosti od toga, neki se macerat može napraviti za sedam dana, dok nekom treba i po nekoliko nedelja. Povremeno treba promešati flašu. Neretko, može se flaša i otvoriti, kako bi voda isparavala. Kažu da je ovaj deo važan, jer će macerat duže trajati, odnosno neće užegnuti.
Kada dovoljno odstoji, macerat treba procediti i ostaviti na tamno mesto da se otaloži. Nakon par dana, treba ga presipati u finalnu flašu u kojoj će se čuvati, a deo na kraju sa trunčicama odbaciti. Najbolje ga je čuvati u frižideru, pa po potrebi koristiti.
Može se koristiti direktno na kožu, doduše u malim količinama, ukoliko ne želite da budete previše masni. Može se dodavati pomalo u omiljenu hidratantnu kremu i tako nanositi, mada je direktna upotreba češća. Iz mog iskustva, macerat se izvlači iz frižidera kada ništa drugo ne pomaže, pa se direktno nanosi na kožu.
Koji macerati su najpopularnijini najcenjeniji? Evo, koje biljke su najlekovitije.
Macerat nevena
Biljka neven se oduvek koristi u proizvodnji krema i losiona za lice, jer je odličan za skoro sve tipove kože lica, a posebno za osetljivu kožu. To je jedan od razloga zašto je ovaj macerat na ceni.
Za njegovu izradu, potrebno je pripremiti osušen cvet nevena, jer su njegove latice bogate lekovitim sastojcima, poput likopena, tanina, etarskog ulja i sl.
Potrebno je i spremiti dovoljnu količinu ulja koje će biti baza. Mera se može odrediti otprilike, a prvenstveno će zavisiti od veličine teglice ili flašice koja se u radu koristi.
Teglica se može napuniti do vrha cvetovima nevena (bez sabijanja), a onda naliti uljem. Zatvoreno se drži u ili bar pokraj prozora oko šest nedelja. Povremeno se teglice promućka. Kada procenite da je gotovo, cedi se i odvaja u staklenu flašicu koja se čuva u frižideru.
Macerat nevena je odličan za upale na koži, infekcije, a može biti i od pomoći za smirivanje bubuljica.
Svakako, odlično hidrira i omekšava kožu, uz masni trag na licu, koji može da smeta. Za to su kreme sa nevenom mnogo bolji izbor. Ako se iskoristi izuzetno mala količina, koja se prethodno razmaže među prstima, može se izbeći mašćenje kože.
Macerat za lice od smilja
Ulje smilja je poznato po svom pozitivnom efektu koji ima na koži lica. Koristi se za podmlađivanje kože i brisanje sitnih bora. Pripisuje mu se moć da povećava kolagen u koži i da utiče na ubrzavanje cirkulacije i prokrvljenost kože.
Macerat smilja se priprema na sličan način kao i macerat nevena, sa jednom bitnom razlikom, a to je da se cvetovi smilja mogu koristiti i neosušeni. Dakle, potrebno je pripremiti sveže cvetove, koji se mogu čak i malo istucati tučkom da bi pustili sok. Dalja procedura je ista, nalivaju se maslinovim uljem i čuvaju oko mesec i po dana, što je optimalno vreme da se završi proces maceracije.
Utrljava se u kožu lica, poput kreme od smilja, najčešće uveče, radi zaglađivanja kože lica. Preko dana nije praktično, jer se nakon njega ne može koristiti šminka.
Macerat lavande
Lavanda je jedna od onih biljaka čija popularnost raste, kako u svetu, tako i kod nas. Polja lavande, ne moraju biti samo mesta za fotografisanje, iako zaista očaravaju. Iskoristite priliku, naberite lavandu, jer od njenih cvetova i listova, može se napraviti sjajan macerat.
Macerat lavande se pravi tako što se prosušeni listovi i cvetovi potapaju u teglu, otprilike dve trećine, nakon čega se tegla puni do vrha uljem. Drži se svega četiri do pet nedelja na suncu, kada ga treba procediti.
Osim što može biti i korisno kao očaravajuća aroma, ulje lavande ima i brojne benefite za kožu lica. Najpre, ublažava svrab i crvenilo kože, pa je idealno rešenje za smanjivanje otoka kod bubuljica, iritirane kože, ali i ujeda insekata (stiže sezona komaraca, pa nije na odmet znati).
Vrlo je popularno kada je u pitanju masaža lica protiv bora, jer opušta mišiće, uključujući i nervne završetke.
Macerat šargarepe
Ukoliko vam je potrebno prirodno ulje kao efikasna zaštita od sunca, napravite sami macerat od šargarepe.
Zašto baš šargarepa? Zato što je bogata vitaminima za lice, od kojih su svi moćni prirodni antioksidansi (E, C, D i A), uključujući i karotenoide, poput beta karotena, koji štiti od UV zračenja.
U ove svrhe, koristi se koren biljke, odnosno onaj deo koji jedemo (ukoliko ste pomislili da je to plod, greška). Koren šargarepe se izrenda na sitne komadiće i ostavlja na vetrovitom mestu par dana kako bi se prosušio. Izabrana teglice se puni biljkom do vrha, nakon čega se naliva ulje. Kroz četiri nedelje je spreman za upotrebu.
Macerat šargarepe čuva se na tamnom mestu. Sa vremena na vreme se samo promućka.
Macerat mrkve, odnosno šargarepe je pokupio simpatije u čitavom regionu, jer njegovo pripremanje zahteva vrlo malo vremena i kućnog budžeta, a korist od ovog preparata je višestruka.
Odličan je za održavanje kože leti, kada je izložena velikoj količini sunca.
Neka istraživanja pokazuju da je šargarepa povrće budućnosti.
Pročitajte i ovo: Ulje šargarepe za lice rešiće vas fleka i ožiljaka od akni!
Macerat ruzmarina
Ulje ruzmarina je odlično za masažu kože, pa se macerat od ove biljke vrlo često pravi. Razlog je i egzotičan miris koji podseća na primorske krajeve.
Za izradu macerata, koristi se list, odnosno iglice, pa ih pažljivo treba odvajati tj. skinuti sa stabla. Listiće treba prosušiti, a potom naliti uljem. Preporuka je koristiti ulje jojobe ili suncokretovo, kako bi se dobilo jasan miris ruzmarina.
Odlično je za poboljšanje mikrocirkulacije kože, pa se preporučuje za masažu lica.
Macerat kamilice
Kamilica se ne koristi samo za pripremanje neodoljivog čaja za umirenje, već se cvetovi kamilice mogu iskoristiti za izradu ulja.
Macerat kamilice je lekovito ulje, sa antibakterijskom i protivupalnim delovanjem. U izradi se koriste sušeni cvetovi kamilice, potopljeni u bademovom ulju.
Interesantno je da uopšte nije potrebna velika količina kamilice, jer ulja treba da ima i do deset puta više.
Pravilna razmera ide ovako: Na pola litra ulja, potrebno je pripremiti 50gr kamilice. Čuva se na osunčanom mestu četrdeset pet dana.
Za vidljive rezultate kada je nega lica u pitanju, potrebno je preparat nanositi ujutru i uveče.
Macerat kantariona
Iskustva kažu da, ukoliko jednom napravite ovaj macerat, stalno ćete mu se vraćati. Macerat kantariona je izuzetan, jer predstavlja prirodan lek protiv ozbiljnih stanja kože, kao što su otvorene rane, posekotine ili poderotine. Odličan je i za opekotine!
Pravi se na uobičajen način, kao i većina drugih macerata. Prosušeni cvetovi kantariona se potapaju u suncokretovom ulju.
Kantarion je biljka oporog mirisa, što je potpuno zanemarljivo, ukoliko imamo na umu njegovo lekovito dejstvo.
Istina, ni ulje kantariona ne miriše sjajno, ali je odlično za oporavak lica nakon sunčanja, za ubrzavanje zarastanja bubuljica. Ovo ulje crvene boje, odlično neguje i kožu i sluzokožu.
Isko je odlično kada je oporavak kože lica u pitanju, kantarionovo ulje loše reaguje u direktnom kontaktu sa sunčevim zracima, pa ga tad treba strogo izbegavati. Ovo svojstvo kantariona se stručno naziva fototoksičnost.
Macerat gaveza
Još jedna biljka od koje se može napraviti ulje je gavez. Iako ga bije glas da je otrovan (ukoliko se unosi oralno), macerat od gaveza može ispoljiti korisna svojstva kada je spoljna primena u pitanju.
Za pripremu se koriste narendani, suvi listići korena potopljeni u ulju.
Ulja treba da bude čak deset puta više. Dakle, za jedan litar ulja, upotrebite svega 100 gr gaveza. Čuva se u zatvorenoj, staklenoj ambalaži šest nedelja, kada ga treba procediti.
Još jednom treba napomenuti, ovaj macerat je isključivo za upotrebu na koži, nikako za oralnu primenu. Kako ima jako dejstvo kada je mikrocirkulacija u pitanju, ne preporučuje se upotreba duža od četiri nedelje. Trudnicama i dojiljama se ovo ulje ne preporučuje.
Macerat ruže
Za baršunasto- svilenkastu kožu lica možete napraviti sjajan macerat od latica ruže. Potrebno je da pripremite dovoljno cvetova, da ih adekvatno prosušite i zalijete suncokretovim uljem.
Idealna razmera biljke i ulja izgleda ovako: 40gr sušenih latica i 400 ml ulja.
Čuvaju se četrdeset dana, na dovoljno osunčanom mestu, kada ih treba procediti. Uz dodatak pčelinjeg voska, može biti ozbiljno dobra krema za lice, a nije na odmet koristiti ga i samostalno. Odlično neguje kožu i osvežava je svojim opojnim mirisom, poput ružine vodice.
Macerat za lice – iskustva
Macerati predstavljaju jedan od prvih načina koje su ljudi pronašli kako bi uživali u biljkama i njihovim lekovitim svojstvima tokom čitave godine, odnosno tokom svih onih meseci kada ne cvetaju.
Zbog toga su, iskustva pokazuju, dragoceni. Ljudi uživaju u njihovom lekovitim svojstvima, ali i u činjenici da su ih sami, svojim rukama napravili.
Macerati se mogu kupiti u bolje snabdevenim biljnim apotekama ili naručiti online, ali to je samo delić one draži koju jedno iskustvo prikupljanja biljaka, a potom i pravljenje macerata pruža.
Probajte ih i uverite se u njihove čudotvorne moći, a ukoliko imate problema sa kožom, ne zaboravite da prirodna kozmetika već ima rešenje za sve!
Sebum na licu i šta činiti kada nam zadaje muke!
Najbolja krema za lice probudiće Vašu kožu
Prepoznajte vrste bubuljica i nađite taktike za njihovo uklanjanje!
T zona lica i kako je držati pod kontrolom
Pantenol protiv bora – vredi li?
Nega kože oko očiju – osnovne smernice!
Šta je uzrok akni i bubuljica i kako ih sprečiti?
Najbolja krema za lice sa ceramidima: uloga i preporuke