bebi sapun za lice
Kozmetika za lice

Bebi sapun za lice: kada može, a kada ne!

 

Bebi sapun za lice je kao stvoren za suvu i osetljivu kožu. Ako se nalazite u ovoj grupi, onda biste pod hitno trebali da ga isprobate, a evo i zašto!

Kada spomenemo bebe i njihovu osetljivu kožu, sigurni smo da u kozmetičkim preparatima za njih ne sme biti greške. Bebi sapun za lice budi najlepše emocije, ali varate se ako mislite da je ovaj proizvod namenjen samo najmlađima.

Naprotiv, bebi sapun sadrži sve one komponente koje su neophodne našoj koži da bi bila negovana i mladolika.

Da li je dobar bebi sapun za lice?

 

Bebi sapun za lice je odličan kao preventiva, u svakodnevnoj rutini nege kože. Ipak, on je mnogo više od toga. Često može da bude spas kada nam lice zahvate sitne bubuljice.

Ukoliko znamo da je bebi sapun namenjem prvenstveno bebama i deci, onda verovatno ne bi trebalo da preispitujemo negovu bezbednost i efikasnost.

Ipak, treba imati u vidu da određeni kozmetički preparati, ma koliko bili blagi, neće uvek odgovarati svakom tipu kože.

U slučaju lica koje je veoma sklono bubuljicama i aknama, bebi sapun neće biti dovoljan. Potrebni su nam aktivni sastojci koji se bore protiv nakupljenog sebuma, bakterija. Sastojci koji će uništiti mrtve ćelije i ukloniti nečistoće. Potrebno je da lice negujemo proizvodima koji sadrže prirodne lekove protiv bubuljica. One će pomoći isušivanje i sazrevanje bubuljica.

Vratimo se bebi sapunima. U svakom slučaju, njihova prednost je ta što nisu agresivni, uglavnom ne sadrže štetne sastojke i ništa ne gubimo ako ih isprobamo.

A zašto bismo to trebali da učinimo? Šta se nalazi u bebi sapunima, koji su to sastojci koji će prijati i nama odraslima?

  • Sapuni za lice, namenjeni odraslima, često nisu najsrećnija opcija. Znaju da sadrže komponente koje mogu da isuše kožu i da je iritiraju. Izuzetak su posebno formulisani prirodni sapuni, kao što je recimo kozji sapun;
  • Bebi sapuni su nešto sasvim drugo. Kao proizvodi koji su namenjeni delikatnoj dečijoj koži, sastav ovih sapuna je takav da će nam prvenstveno odgovarati ako imamo veoma suvo i osetljivo lice. Samim tim, biće odličan i kao nega za ostale tipove kože, čak i za problematičnu;
  • Bebi sapuni su formulisani tako da jačaju otpornost dečije kože, štite je od iritacija, osipa, crvenila… Isti učinak imaće i na naše lice. Ojačaće zaštitnu barijeru kože, a često proizvođači naglašavaju da su namenjeni kako za negu dečje kože, tako i za odrasle sa veoma osetljivom kožom;
  • Ovakvi sapuni pomoći će licu da zadrži svoju normalnu ph vrednost i održaće njegovu prirodnu kiselost;
  • Zbog sastojaka kao što su vitamini za kožu i amino kiseline, bebi sapun će bogato hidrirati kožu. Ulja za kožu, poput maslinovog ili bademovog, pomoći će joj da zadrži neophodnu vlažnost, da bude nežna i glatka na dodir;
  •  Pantenol je takođe čest sastojak bebi sapuna. On će pomoći koži da se prirodno regeneriše i da razvija mlade, zdrave ćelije;
  • Nežna i kremasta formula ovakvih sapuna dubinski čisti kožu, ukloniće višak masnoća;
  • Bebi sapun poslužiće može da posluži kao vrsta kao sapuna za bubuljice. Prirodni glicerin je deo ovakvih sapuna, pa on može da deluje na nakupljeni sebum.

Ipak, kako sam već rekla, za rešavanje problema akni i bubuljica trebaće nam efikasniji preparat namenjen upravo za tu svrhu.  Takav proizvod treba da izvuče nakupljeni sebum na površinu, da hidrira kožu i spreči razvoj akni i bubuljica.

Sve gore nabrojano, čini da odmah poželimo da isprobamo bebi sapun. Upravo to sam i uradila.

Razlike između običnog i bebi sapuna za lice

 

pranje lica bebi sapunom

 

Imam malu bebu i moram da priznam da i sama obožavam njegove proizvode. Mažem bebi kremu na lice, istuširam se često njegovom kupkom. I znate šta? Nema mi veće miline od toga.

Prethodna dva dana napravila sam mali test. Jedan dan sam se umivala bebi sapunom, a drugi dan običnim sapunom za lice koji je namenjen nama odraslima. Znam da to nije dovoljno da se testira neki proizvod i da se vide njegovi efekti, ali sam želela da vidim kako će se moje lice ponašati.

Imam veoma suvu kožu, a dodatno je isušena zimi, pa sam vam ja super kandidat  za ovakav eksperiment. Inače se nikada ne umivam sapunom, uglavnom očistim lice losionom za lice, umijem se i nanesem kremu, koristim dve. Obe su među top 10 krema za lice!

Nakon ovog mog malog testa, mislim da ću redovno početi da koristim i bebi sapun za lice.

Postoje brojne predrasude kada je upotreba običnih sapuna za lice u pitanju. I zaista, oni nisu poželjna opcija za osetljivu i problematičnu kožu, jer mogu dodatno da je isuše. Druga priča je potpuno prirodna kozmetika, pa i sapuni na skroz prirodnoj bazi;

Moje lice zaista nije dobro podnelo običan sapun. Umila sam se njime ujutru i kako mi je koža suva, odmah sam osetila kako me lice zateže i svrbi. Umila sam se i uveče, koža je postala crvenkasta. Rekla sam: „Ne, ovo nije za mene!“

Sutradan sam se dva puta umila bebi sapunom i bila je druga priča. Lice je postalo mekše i glatko. Bebi sapun je nežan prema koži, blagog mirisa. Za razliku od običnih sapuna koji često sadrže alkohol, pa umeju da deluju veoma agresivno i da iritiraju kožu;

Bebi sapuni mogu se koristiti već od prvih bebinih dana, a upravo tada se dečija koža prilagođava na novu sredinu i treba joj posebna nega. Naravno, neće svakoj bebi prijati svaki bebi sapun. Ipak, mi odrasli imamo daleko grublju kožu, pa je velika verovatnoća da će našem licu odgovarati bilo koji dečiji sapun;

To, sa druge strane, nije slučaj sa običnim sapunima. Uostalom, na reklamama za sapune retko ćemo i videti da se oni koriste za umivanje. Ja ih koristim isključivo za pranje ruku. Naravno da postoje sapuni koji su posebno formulisani za određene tipove kože lica, pa ukoliko želite da ga koristite, birajte pametno;

Običan sapun je najčešće veoma alkalan, odnosno ph vrednost mu je veća od 7. Nama treba proizvod koji je nealkalan i podržava prirodnu kiselost naše kože, a ona je između 4 i 5.5. Bebi sapuni imaju upravo tu potrebnu ph vrednost;

Sapuni koji nisu namenjeni deci često su dodatno parfemisani, imaju u sebi različite veštačke boje i konzervanse. U bebi sapunima toga nema;

A šta je sa masnom kožom, bubuljicama i sapunom? Ukolilo imate masnu ili problematičnu kožu sklonu bubuljicama, a rešili ste da je sapun dobar za vas, onda birajte onaj sa sastojcima koji će biti od pomoći u isušivanju bubuljica;

Bebi sapun najčešće sadrži većinu sastojaka koji će nam tu pomoći. Među njima su glicerin, različita biljna ulja, ekstrakt nevena, kamilice, lanolin, vitamin E.

Ali, ako bebi sapun ne pomaže, što će biti slučaj sa akutnim aknama i težim oblicima bubuljica, poput gnojnih, trebaće nam nešto sa većom koncentracijom prirodnih sastojaka koji eliminišu bubuljice.

Marija je takođe bila u potrazi za najboljim rešenjem za svoje problematično lice, prepuno bubuljica i akni. Nije želela da prepusti stvar slučaju i dugo je tražila nešto što će joj konačno pomoći da povrati samopouzdanje i da ima zdravu kožu lica. I uspela je u toj nameri! Ispričala nam je da je posle samo dva dana crvenilo potpuno nestalo, a već za mesec dana nije bilo traga od upaljenih bubuljica. Ako je Marija uspela, onda to možete i vi! Probajte njen metod. O čemu se radi, ispričala je u svom ličnom iskustvu na ovom linku: https://lepolice.com/nemam-vise-bubuljice-na-licu/

Kako se koristi bebi sapun za lice?

 

Ključ sapuna je u nežnosti. Ovaj proizvod mora da bude blag prema vašem licu, da vam prija, da hrani kožu i da ne izaziva njenu dehidrataciju.

Najvažnije je da u njima nema sulfata, jer su oni prejaki za kožu, skidaju površinski sloj sebuma i lice ostaje suvo i neprijatno zategnuto.To su Amonijum Lauril Sulfat(ALS),  Sodium Lauryl Sulfate (SLS,) Natrijum Laureh Sulfat  (NLS). Treba izbegavati i parabene, alkohol, i sve ostale štetne kozmetičke sastojke.

Ovih komponenti u bebi sapunima nema i ne sme da ih bude. Bebi sapun mahom ima u sebi glicerin, sastojak koji privlači molekule vode, hidrira lice, ali i pomaže u dubinskom čišćenju lica.

Bebi sapun za lice je, dakle, odlična umivalica koja će u većini slučajeva odgovarati svakom tipu kože. Ovi sapuni su nekomedogeni, ne zatvaraju pore i nema rizika da će se bakterije i nečistoće gomilati ispod površine kože.

Možete ga uvesti vrlo lako u svoju dnevnu rutinu čišćenja lica. Ujutru očistite lice, na primer micelarnom vodom, pa se potom umijte bebi sapunom. Na taj način ćete dodatno očistiti kožu i skinuti sve nečistoće. Potom nanesite proizvode koje inače koristite, losion, serum za lice, kremu…

Uveče ponovite postupak, a biće dovoljno da ga koristite dva puta dnevno. Možete čak i jednom, recimo samo ujutru ili uveče, ni tu neće biti greške. U svakom slučaju, dajte bebi sapunu šansu. Umivajte se njime minimum nedelju dana, jer tek tada ćete moći da vidite neke konkretne rezultate na koži.

Kome se NE preporučuje bebi sapun za lice?

 

Bebi sapuni su razvijeni u saradnji sa pedijatrima i dermatolozima, a njihova podnošljivost na koži je klinički i dermatološki potvrđena.  U većini slučajeva proizvođači naglašavju da su hipoalergenski, što znači da  su formulisani tako da maksimalno smanje mogućnost od razvoja alergija.

Nemaju u sebi parabene, sulfate, ftalate. Najčešće su blagi kao čista voda i čini se da bi kao takvi trebalo da prijaju svakom licu. Ipak, vi ćete to najbolje znati. Možda u određenom bebi sapunu postoji neka supstanca koja upravo vašoj koži neće odgovarati.

Na primer, čitajući malo po forumima, naišla sam na razna iskustva.  Najpoznatiji bebi sapun “Merima” nekim devojkama je spas za bubuljice na bradi tokom predmenstrualnog ciklusa, dok kod drugih deluje potpuno suprotno. Isušuje im lice i nikako im ne prija.

Osobe sa izraženim teškim aknama, ekcemima, psorijazom, alergijama na koži, radije bi trebalo da preskoče i ovu vrstu sapuna.

Najbolji bebi sapun za lice

 

sapun za bebe za lice

 

Na našem tržištu može se pronaći oko desetak vrsta dečijih sapuna. Još jedna prednost im  je što su veoma pristupačni, pa je dobra ideja da ih i zbog toga razmotrimo kao opciju. Izdvojili smo nekoliko koji u apotekama i drogerijama imaju najbolju prođu.

Zanima nas prvenstveno koje sastojke imaju i zašto potencijalno mogu biti rešenje za negu lica.

 

Merima bebi sapun

 

Ubedljivo najpoznatiji i verovatno najprodavaniji dečiji sapun kod nas. Još kada sam bila mala, mama ga je stalno kupovala. Sećam se da smo se svi u kući umivali tim sapunom.

Meni je iznenađenje da se početak proizvodnje dečijeg sapuna vezuje za  daleku 1839.godinu. Prvi put je Merima dečiiji sapun proizveden 1919. godine u Kruševcu, a 1957.godine dobija priznanje medicinskog dečijeg sapuna.

Danas se proizvodi u tri varijante:original, med i mleko, badem i mleko. Ovaj bebi sapun je veoma blag, pa nežno čisti i neguje kožu, sprečava iritacije. Namenjen je i odraslima sa problematičnom i suvom kožom.

Sadrži prirodni glicerin koji čuva vlažnost kože, čineći je mekom i zdravom. Košta 55 dinara.

Nivea bebi sapun

 

Ovaj sapun ima u sebi maslinovo i bademovo ulje. Nežno čisti i hidrira i najosetljiviju kožu, sprečava njeno sušenje. Lice će biti čisto, meko i glatko. Sadrži i glicerin, kao i neven koji je poželjan u nezi osetljive kože. Košta oko 75 dinara.

Sebamed bebi sapun

 

Ovaj sapun ima idealnu ph vrednost 5.5 i formulisan je tako da jača osetljivu kože i čuva njen hidrolipidni omotač.  Preporučuje se za decu, ali i za odrasle sa veoma osetljivom i suvom kožom. Čini kožu glatkom i umanjuje rizik od sušenja i iritacija.

Ne sadrži formaldehid, nitrozamine, dioksan, kao ni veštačke boje i alkalije. Baziran je na ulju od pšeničnih klica, vitaminima i amino kiselinama koje hrane i vlaže kožu. Pantenol obnavlja, a kamilica umiruje lice. Ovaj sapun je nešto skuplji i cena mu je oko 400 dinara.

Becollino bebi sapun

 

Formulisan je od pčelinjeg voska i glicerina, sa dodatkom bademovog ulja i ekstarkta nevena. Ovi sastojci blagotvorno deluju na kožu, ublažavaju iritacije i temeljno čiste lice. Cena je oko 75 dinara.

Kosili bebi sapun

 

Postoji u tri oblika:

  • Sensitive, u plavoj kutiji;
  • Sensitive, roze kutiji;
  • Ultra sensitive, u plavo-roze kutiji.

Aktivni sastojci koje ovi sapunu sadrže su glicerin, lanolin, aloe vera. Ima ph vrednost koja odgovara koži, blaga formula sprečava isušivanje i pomaže prilikom zarastanja površinskih oštećenja. Štiti lice od iritacija. Cena mu je oko 50 dinara.

Mamma&baby bebi sapun

 

Obogaćen je pantenolom i glicerinom, pa intenzivno hidrira, čisti i neguje kožu. Ovaj prvi je u rozoj kutiji, a postoji još jedan sapun ovog brenda, u zelenoj kutiji. Taj je obogaćen uljem badema i glicerinom. Cena im je 50 dinara.

Tražila sam i sapun Brenda Johnosn’s, jer je njihova kozmetika za decu, poput dečjeg pudera, veoma popularna. Ipak, iako sam ga na raznim stranicama na internetu pronašla, svugde stoji da trenutno nije na stanju, nije raspoloživ… Moguće je da ga više ne proizvode.

Ako ste se do sada imalo dvoumili da li je bebi sapun za vas, nemojte više to da radite. Trk u prvu prodavnicu, kupite sebi jedan, bilo koji, i počnite da se umivate njime. Mene iznenađuje iz dana  dan.

I zaista, lice mi je savršeno nežno i glatko, kako kažu, “ kao bebina guza”. Ipak, moja prednost je što nemam akne, a u tom slučaju, verujem da samo ovaj sapun ne bio dovoljan.

Isprobajte ga, a mene zanima da li ćete njime uspeti da se otarasite bubuljica. A ukoliko vama bebi sapun ipak ne prija i treba vam drugačije rešenje, na našem portalu možete naći sijaset konkretnih solucija za oslobađanje od akni prirodnim putem.

U svakom slučaju, javite svoje utiske u vezi sa korišćenjem bebi sapuna. Da li vam je pomogao i na koji način? Jedva čekamo da čujemo!

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *