krema za sunčanje za lice
Kozmetika za lice

Krema za lice za sunčanje: pravila za izbor

Nošenje kreme za lice za sunčanje svakoga dana je najbolja anti age navika koju možete imati. Evo pravila za izbor najbolje.

Čini mi se da što više preparata za negu imamo to lakše upadamo u zamke pogrešnih koraka. Da li radimo onako kako se nama čini da bi valjalo ili smo negde pročitali, tek postoje zablude koje nas mogu skupo koštati.

U pitanjima nege kože, jedna od najvećih naših zabluda je kada i kako koristiti kremu za sunčanje za lice.

Ovo moram da proširim na zabludu o zaštiti kože od sunca generalno.

Većina nas odlazi da kupi popularne sunscreen (za zaštitu od sunca) preparate tek kada se spremamo na godišnji odmor ili u najboljem slučaju početkom leta.

Ne čekajte da sunce počne da prži da biste se zaštitili odgovarajućim preparatom.

Sunčevi zraci podjednako razorno deluju i u sred zime kada ste na snegu, pored vodene površine, idete na trčanje, u šetnju ili prosto pijete kafu u bašti ili kafiću. Intenzitet nije uvek isti ali ona količina zračenja koju koža upije pravi istu štetu samo manjeg intenziteta.

To što ne postoji opasnost da dobijete opekotine ne znači da je vaša koža bezbedna.

Zaključujem zato da je zaštita lica od sunca neophodna svakodnevno čak i po oblačnom danu.

Krema za sunčanje za lice

 

90% starenja kože je fotostarenje uzrokovano je oštećenjem od sunca, što znači da je od vitalnog značaja da nosite minimum SPF30. Idealno je SPF50.

najbolja krema za lice za sunčanje

 

Pri tom je važno da je formula širokog spektra, što znači da će štititi od štetnih UVA (onih koji uzrokuju prevremeno starenje) i UVB (oni koji pale kožu) zraka.  UVA zraci mogu da prođu kroz oblake i staklo, pa čak i ako se sunce nije pojavilo ili ako ste unutra ceo dan, SPF je i dalje veoma potreban.

Nije reč o vašoj svakodnevnoj dnevnoj kremi za lice koja sadrži SPF ugrađen u svoju formulaciju. Reč je o preparatu koji za cilj ima isključivo da vam lice zaštiti od UV zraka.

Važno je da ne isušuje i ne iritira kožu, da nije komedogena i ne podstiče dodatnu proizvodnju sebuma.

Da li može krema za sunčanje za telo da se koristi na licu?

 

Dermatolozi kažu da ukoliko imate samo jedan proizvod za zaštitu od sunca bolje stavite i njega na lice – bolje nego ništa.

Ipak postoji razlika između ova dva proizvoda.

Koža lica je osetljivija i sklonija iritacijama. Zato su kreme za lice za sunčanje laganije formule.

Zaštitni sastojci su većinom isti, ali su kreme namenjene licu su manje masne, manje teške, formulisane da ne zapušavaju pore i ne ostavljaju masan sjaj.

Ukoliko koristite preparat za telo neka ima SPF najmanje 30.

Za osetljivo lice birajte radije mineralne preparate umesto onih koji sadrže hemijsku zaštitu.

Pored iritacija, preparati za sunčanje namenjeni zaštiti tela najčešće dovedu do pojave bubuljica na licu. Ovo posebno izbegavajte ako vam je lice sklono aknama.

Takođe izbegavajte i one suve sprejeve za sunčanje koji su puni alkohola.

Krema za sunčanje za lice – prednosti

 

Kao što joj samo ime kaže, osnovna prednost je zaštita lica prilikom sunčanja.  Ovo je najlakši način da se zaštitimo od pogubnog uticaja na strukturu kožnog tkiva.

Lakše je nego razmišljati da li ste se sklonili u senku, koliko ste ostali na suncu, da li će vam lice narednog dana biti crveno.

Krema za lice za sunčanje je udoban način da se zaštitimo od prevremenog starenja kože.

  • Adekvatnom SPF zaštitom sprečavamo pojavu hiperpigmentacija u vidu tamnih fleka i pega na licu.
  • Redovnom zaštitom lica od sunca delujemo preventivno na pojavu kancera kože.

Lice je, pored ruku, uvek izloženo UV zračenju kada god izađete iz kuće. Zvuči logično potreba da ga svakodnevno štitimo.

Šešir i naočare za sunce su takođe dobra zaštita. Ipak, šešire retko ili nikada nosimo. Krema je jednostavniji način zaštite i uklapa se u svaki stil bez izuzetka.

Znam, znam, sve ovo zvuči dosta logično i jednostavno. Ipak, ljudi smo, grešimo. Hoću da kažem da nam se pre ili kasnije potkrade po neka fleka od sunca na licu.  Najgore što možete da učinite je da je ostavite tu gde jeste ubeđeni da su tamne fleke na licu nerešiv problem.

Ljiljana se uverila da postoji sjano rešenje za uklanjanje svih znakova starenja sa lica. Jednostavno je i svakome može pomoći da se otarasi tamnih fleka, podočnjaka i bora na licu, pa i vama . O čemu se radi?  Ljiljana je podelila u svojoj ličnoj priči koja se nalazi na  sledećem linku:https://lepolice.com/moja-prica-godine-su-za-mene-samo-broj/

Kako pravilno izabrati kremu za sunčanje za lice?

 

Prilikom izbora najbolje kreme za sunčanje za lice valjalo bi da znate šta znači nekoliko osnovnih pojmova.

  • SPF (sun protection factor) je zaštitni faktor koji štiti kožu od sunca a nalazi se u mleku, kremi ili spreju za sunčanje. Često čujemo izraz mleko ili krema sa faktorima.

Postoji hemijska i fizička tj. mineralna zaštita od sunca.

Hemijski tip kreme za lice za sunčanje upija sunčeve zrake u koži gde ih prostom hemijskom reakcijom pretvara u toplotu koju koža potom otpušta u spoljašnju okolinu.

Mineralne kreme za sunčanje ostaju na površini kože gde odbijaju sunčeve zrake

  • UVA zraci utiču na starenje kože.
  • UVB zraci izazivaju opekotine i tamnjenje kože.
  • Broad spectrum oznaka na kremi za sunčanje znači da štiti i od UVA i od UVB zraka.
  • HEVIS vidljiva svetlost visoke energije. Napredni preparati imaju i faktor zaštite lica od ove vrste zračenja.

Naoružani ovim znanjem biramo kremu za sunčanje za lice prema:

  • Svom tipu kože: Ukoliko vam je koža suva izaberite kremu koja sadrži hidrirajuće materije kao što je hijaluronska kiseliana ili ceramidi. Masnoj koži bolje odgovara krema koja ima taj mat finiš i lakše gelaste formule koje će biti lagane za vaš tip kože. Tako nećete ubrzo imati masan sjaj na licu.
  • Prema boji tena: Osobe sa srednjim do tamnim tenom trebalo bi da biraju kremu za sunčanje za lice na bazi hemijske zaštite. Ovu vrstu preparata koža upija i zato na tamnom tenu ne ostavlja beli trag.Za razliku od prvih mineralni preparati pružaju fizičku zaštitu tako što ostaju na površini kože i odbijaju UV zrake. Od njih vam može ostati beličast trag na koži. Na svetlom tenu će biti slabo vidljiva ali na tamnom će baš štrčati.I jedni i drugi podjednako štite. Mineralne formule su se međutim bolje pokazale za osetljivu kožu lica.

Birajte kremu za sunčanje za lice sa koja je SPF najmanje 30.  Najbolje je da preparat bude i vodootporan što znači da će se nakon kvašenja zadržati na koži još 40 minuta i raditi svoj posao.

Najbolje kreme za sunčanje za lice – TOP 5

 

Sad kada smo stekli osnovna znanja. hajde da vam izaberemo najbolju kremu za sunčanje za lice poštujući sva gore navedena pravila.

Avène Sun Anti-Age Sunscreen

 

Namenjena kvalitetnoj zaštiti od sunca za lice sa vidljivim znacima starenja.Dakle, evo dobrog rešenja za zrelu kožu.

Ova krema za lice za sunčanje nosi oznaku broad spectrum i štiti i od UVA i UVB zraka.

Vodootporna je, fotostabilna i ne sadrži silikone. Sadrži jedinstvenu kombinaciju aktivnih sastojaka koja omogućava dugotrajnu stabilnost i efikasnost. Deluje kao jak antioksidativni štit koji zaklanja lice od prevremenog starenja i slobodnih radikala.

Kremaste je strukture. Pogodna za svetlije tipove tena koji zahtevaju veću zaštitu.

Namenjena je osobama starijim od 25 godina. Ne sadrži parabene.

Vichy

 

Vichy ima niz različitih krema za lice za sunčanje. Posebno mi se učinila interesantna Dry touch finish za lice SPF namenjena pripadnicima oba pola. Pogodna je za masnu do mešovitu kožu lica. Glavni adut joj je da ne ostavlja masan trag.

Lagane je formulacije, nekomedogena i obogaćena Vichyjevom termalnom vodom.

Eucerin

 

Ovaj brend ima više različitih proizvoda za zaštitu lica od sunca. Kod njih možete izabrati preparat prema tipu kože i prema jačini zaštite.

Eucerin krema za zaštitu  osetljive kože od sunca – Sensitive Protect Face Sun Cream, sa SPF 50+ predstavlja napredni zaštitni preparat koji lice štiti od starenja i pigmentnih fleka. Namenjen je suvoj koži i vodootporan je.

Eucerin kreme za sunčanje za lice pružaju i zaštitu od vidljive svetlosti visoke energije HEVIS i stimulišu prirodno obnavljanje DNK kože.Ne sadrži parfeme. Lagane je kremaste strukture.Atopična koža ga dobro podnosi.

Preko ove kreme se po potrebi može nanositi šminka.

Eucerin Oil control SPF 30 namenjena je zaštiti masne kože lica sklone aknama od sunca. Ima efekat kontrole masnog sjaja do 8 sati. Sadrži matirajuće mikročestice koje kožu čine trenutno suvom nakon nanošenja. Na bazi “sebum regulatorne” tehnologije koja kontroliše proizvodnju sebuma.Sadrži materije koje neutrališu slobodne radikale i supstance koje aktiviraju obnavljanje DNK kože.

Nije lepljiva ni masna. Bez parfema je i pogodna kao podloga za šminku.

BURЯA  Sun Face Cream SPF 50+

 

Ovaj proizvod pruža visoku zaštitu lica od sunca. Nemasan je i savršeno odgovara osetljivoj koži lica. Sadrži organske i mineralne UV filtere.Štiti i od opekotina i od starenja lica. Ne ostavlja beli trag nakon nanošenja.

Vodootporan je i ne sadrži parabene.

Mehandi

 

Ovaj naziv označava tradicionalnu indijsku umetnost oslikavanja tela kanom. Ova tradicija se vezuje za svadbene ceremonije.

Na našim prostorima je malo poznato da kana blokira sunčevu svetlost i sprečava tamnjenje kože.  U stara vremena, Egipćani su stavljali kanu na telo i lice. Ona ih je štitila ne samo od sunca već je činila da koža ostane mekana i sveža.

Melanociti su ćelije u našoj koži koje odgovaraju na uticaj sunčevih zraka proizvodnjom veće količine melanina. Ukoliko je koža zaštićena kanom melanociti neće odreagovati na taj način.

Ukoliko biste izašli na sunce sa kana motivom na licu, nakon uklanjanja kane dobili biste motiv kao negativ fotografije. Oni delovi lica koji su bili pod kanom bili bi svetliji u odnosu na potamneli deo kože koji je bio izložen suncu.

Mi na našim prostorima ne praktikujemo kanu na licu ali zato možemo potražiti prirodne preparate za zaštitu lica od sunca.Postoje kreme i losioni koji su mešavina prirodnih ekstarakata i ulja. Sadrže moćne prirodne antioksidante. Neka eterična i biljna ulja, poput maslinovog, na primer, imaju tu moć da odbijaju sunčevu svetlost. Ipak, oni nemaju dovoljno jak zaštitni faktor i ipak je bolje da se okrenete kozmetici pravljenoj i testiranoj za sunčanje.

Kako se koristi pravilno krema za sunčanje za lice?

 

Kremu za sunčanje bi trebalo nanosti na sveže očišćeno lice kao završni korak jutarnje rutine pre šminkanja.

Dakle, nanosi se preko dnevne kreme ili seruma.

Krema za sunčanje za lice bi trebalo naneti 20 minuta pre izlaganja suncu i svaki put kada planiramo da ostanemo na otvorenom duže od 20 minuta.

 

 

Pravilo je da se krema obnavlja svaka 2 sata i posle svakog izlaska iz vode ukoliko smo na plaži.

Krema za sunčanje za masnu kožu lica

 

Nega masne kože lica je zahtevna, složena i uglavnom teška. Svaki dodatni proizvod je opterećuje i pogoršava stanje.

Za masnu kožu lica birajte kremu za sunčanje koja pruža takozvani mat finiš.

Preparat treba da bude laganije gelaste formulacije, da ne bude pretežak  masan.

Krema za sunčanje za lice za kožu sklonu aknama

 

Ukoliko je vaše lice sklono aknama samo vi znate koliko burno zna da odreaguje na svaki novi preparat.

 

krema za sunčanje na licu

 

Kako se ipak morate zaštititi od sunca, uvek birajte preparat koji je nekomedogen. To znači da ne zapušava pore. Osobe sklone aknama takođe treba da biraju laganije gelaste preparate sa manje ulja.

Kreme za lice za sunčanje na bazi prirodnih ekstarkata su dobar izbor. Potražite ih u svojoj drogeriji.

Kreme za sunčanje koje mogu ispod šminke

 

Podela na hemijsku i fizičku zaštitu od sunca nam je ovde osnovna.

Ukoliko želite da nakon kreme za sunčanje na lice nanesete šminku svakako izaberite neku formulisanu da hemijski štiti kožu od UV zraka. Ova vrsta preparata se upija u kožu i ne ostavlja beo trag na površini.

Mineralne kreme za lice za sunčanje su podesne za dan proveden na plaži bez šminke i ako ste svetlijeg tena. Šminka ne bi lepo stajala na mineralnoj kremi za sunčanje.

Zaključak

 

Krema za sunčanje za lice je neophodna. Birajte pažljivo u skladu sa tipom kože i prilikom za koju je koristite. Različit proizvod vam je potreban za gradske dane kada se ujutru spremate na posao i one dane koje provodite na plaži bez šminke na licu. Sve uzmite u obzir i pratite da li vam preparat prija.

Na prvi znak iritacije manjajte nešto. Najzad, gledajte da vaš SPF proizvod za lice bude što prirodniji sa što manje hemikalija u sebi.

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *