nega lica u toku zime
Nega kože

Nega lica u toku zime i važna pravila koja morate znati!

Nega lica u toku zime nije teška, ali ima pravila. Primenite par jednostavnih trikova i uvedete ih kao dnevnu rutinu. Nežna, elastična i meka koža lica postaće svakodnevnica, bez obzira na vremenske prilike !

Koža je u toku zime izložena spoljašnjim uticajima, hladnoći i vetru. Zahvaljujući višeslojnom oblačenju štitimo kožu ruku, vrata i generalno tela od sušenja i iritacije.

Šta se dešava sa kožom lica?

Ona je izložena vremenskim uticajima, prljavštini, bakterijama.

Pravilnom ishranom i zdravim životnim navikama možemo pomoći koži da ostane vitalna.

Ipak, to nije dovoljno. Zato treba na vreme krenuti sa pravilnom negom i pripremiti kožu za zimu.

Nega lica u zimskom periodu

 

Naša koža je dobro pripremljena za sve vremenske uslove, deblja je u predelu butina, stomaka i ruku. Koža lica je tanja i samim tim njen imunitet nije dovoljno razvijen. Lako je mogu ‘’slomiti’’ spoljašnji uticaji poput vetra i hladnoće.

Taman kada se utoplimo, legnemo u krevet, shvatimo koliko smo obaveza imali i kako smo zaslužili odmor koža počinje da nas svrbi i pecka. Na žalost ovo nije samo uticaj lošeg vremena. U toku dana dotaknemo mali milion stvari a zatim popravimo šminku, frizuru, dodirnemo vrat jer smo nervozni ovime svi bakcili preneti su na kožu lica. Kako bi ih uklonili i dopustili koži da diše neophodna je pravilna nega lica u toku zime.

Osnovna funkcija kože jeste čuvanje vode u telu. Ne smemo biti dehidrirani. Koža takođe zahvaljujući lojnim žlezdama luči određenu količinu sebuma. Masnoće nas štite od spoljašnjih uticaja i održavaju elastičnost kože lica. Usled vetra i hladnoće koža se suši pa se luči manje sebuma. Zbog toga dolazi do crvenila, peckanja i svraba kože lica. Najvažnije je suzdržati se kada dođe do ovakvog problema jer svako češanje može stvariti rane koje teško zaceljuju.

Zima može pospešiti kožna oboljenja poput ekcema i seboričnog dermatitisa.

Svako crvenilo treba sanirati pravilnom negom. Ukoliko se ne povlači kroz desetak dana obavezno se javite dermatologu. Prepisaće vam kremu koja će kroz par dana sanirati upalu.

Taman kada pomislimo da je rešenje na dohvat ruke i kažemo sebi ‘’Preduzeću radikalne mere i ostati kod kuće’’ shvatimo da ni to nije pravi stvar.Bez obzira na to što nismo izloženi vetru u toku zime vazduh u kući je znatno suvlji. Grejanje je zaslužno za dodatno isušivanje vazduha koje utiče na našu kožu.

Isušen vazduh može narušiti celokupan imuni sistem i pospešiti perutanje kože lica

Kako bi osvežili vazduh u kući ili kancelariji sipamo vodu u manju posudu i ostavimo na radijatoru. Vremenom je ova metoda postala deo svakodnevnice. Isušen vazduh pospešiće perutanje kože i znatno ubrzati nastanak bora, zato ne oklevajte.

Važno je ne paničiti! Pravilnom negom možete sprečiti gore pomenute probleme.

Pravilna nega lica u toku zime

 

Naši isprobani saveti neće vam oduzeti previše vremena. Izdvojte desetak minuta više za sebe i vaša koža će biti nežna na dodir.

Hidratacija kože tokom zime

 

Dehidratacija tela nije trajan problem, možete se osećati malaksalo i posle par čaša vode biće vam bolje. Međutim, voda ne dospeva tako lako do kože pa joj je potrebna  dodatna hidratacija.

Najbolje bi bilo konzumirati preko 2l tečnosti dnevno. Ipak, ponekad zaboravimo.

Nema potrebe opterećivati se time. Kožu možete nahraniti prirodnim kremama. Masnoće iz krema napraviće zaštitnu barijeru na našoj koži i sprečiće isušivanje. Birajte prirodne kreme koje neće izazvati kontraindikacije.

U toku zime važno je da krema koju nanosite na lice bude blaga, smiri crvenilo i iritaciju. Ukoliko osetite peckanje nakon nanošenja kreme zamenite je što pre. Verovatno ne odgovara vašem tipu kože i neće se baš proslaviti.

Saznajte koje su najbolje prirodne kreme za lice.

Pročitajte deklaraciju i budite sigurni da hidrantna krema sadrži hijaluronsku kiselinu. Hijaluroska kiselina porodire do dubljih slojeva kože i pospešuje regeneraciju.

Pored nje možete birati i mlečnu kiselinu. Aha kiseline dobro se bore sa iritacijama. Nakon nedelju do dve korisšćenja videćete značajne promene.

Ekstrakti biljaka nahraniće ćelije kože  i učiniti kremu mirišljavom. Ipak, hidratantna krema vam neće pomoći ukoliko kožu lica isušujete vrelom vodom.

nega lici zimi

Recite ne vreloj kupki i umivanju

 

Ukoliko koristite vruću vodu za tuširanje ili kupanje traje predugo narušićete Ph vrednost kože.

U toku zime koristite sapune koji imaju neutralnu Ph vrednost kako ne bi delovali agresivno na kožu.

Kako ne bi smo pogrešili u izboru biramo sapune za bebe koji deluju blago i nežno na kožu. Probajte ih, možda i vama odgovaraju. Para isušuje lice što dovodi do pucanja i stvaranja ružnih krasti.Dakle par minuta pod tušem je sasvim dovoljno. Nemojte preterivati, takođe zaboravite na saunu u toku zime.

Nakon opuštanja pod tušem možete pripremiti piling za lice. Potrebno je ukloniti mrtve ćelije i dozvoliti koži da diše.

Nega lica zimi traži piling!

 

Naravno, potrebna nam je zaštitna barijera ali ne u vidu mrtvih ćelija.

Svakog dana na našem licu pojavi se na hiljade novih ćelija, isto toliko njih odumre.

Ukoliko ne radimo piling lica dolazi do nakupljanja prljavštine.

Pore ne mogu da dišu i pojavljuju se mitiseri. Usled hladnog vrema imunitet kože slabi i može doći do pojave bubuljica.

Kako bi ojačali zaštitinu barijeru kože potrebno je raditi piling barem jednom nedeljno. Možete uštedeti novac i napraviti idealan piling kod kuće. Potrebno vam je par sastojaka iz kuhinje.

Isprobali smo nekoliko vrsta pilinga i najbolje se pokazao mehanički piling od zobenih pahuljica. Uzmite kašiku zobenih pahuljica i pomešajte je sa medom. Med ima antimikotino dejstvo. Ukloniće bakterije i gljive sa kože. Pored toga, nahraniće kožu i pospešiti stvaranje kolagena.

Blagim kružnim pokretima utrljajte smesu po koži lica i ostavite da upije. Nakon desetak minuta isperite lice mlakom vodom. Posle pilinga zobenim pahuljicama i medom ne morate nanositi hidratantnu kremu na lice. Dobićete svež i rumen izgled plus nećete morati da brinete o hidrataciji!

Alergični ste na med?

Zobene pahuljice pomešajte sa mlekom. Najbitnije je ne preterati sa mlekom, imajte u vidu da dobijena smeša treba biti u obliku kaše. Mleko će održati volumen kože. Sadrži vitamin D koji je odgovoran za dobro stanje naše kože. Nakon četrdesete godine tonus lica opada. Redovnim unosom D vitamina pospešićete elastičnost kože i smanjiti nastanak dubokih bora. Mleko i zobene pahuljice držite desetak minuta na licu. Očistiće mrtve ćelije i dopustiti koži lica da diše.U toku noći koža se regeneriše pa je najpraktičnije raditi piling lica uveče, pred spavanje.

Nega lica u toku zime nije samo ono što radimo spolja.Piling i kreme neće nadomestiti vitamine kao zdrava ishrana. Koje namirnice treba konzumirati u toku zime? Šta treba izbegavati i zašto? Bacite pogled na naredne redove.

Zdrava ishrana za zimsku negu kože

 

Vitamini i minerali imaju važnu ulogu u održavanju vitalnosti kože tokom zime. Stručnjaci kažu da je koža ogledalo čitavog organizma. Antioksidansi iz voća i povrća uticaće na jačanje imunog sistema i učiniti naš ten vedrim i rumenim.

Najvažniji vitamin koji će sprečiti negativne uticaje iz spoljašnje sredine jeste vitamin C. Da bi ste bili sigurni da unosite dovoljnu količinu vitamina C jedite što više paprike , kupusa i limuna. Trenutno je aktuelno korišćenje krema sa vitaminom C koje mogu brže delovati na kožu lica izjednačiti ten. Možete ga nadomestiti korišćenjem seruma. Proverite sve o serumu sa vitaminom C za lice.

Smanjena količina vitamina B7 pospešuje upale, crvenilo i svrab kože. B7 ili biotin možete pronaći u bananama i jajima. Generalno,  treba izbegavati slatkiše koji pospešuju upale pa tako narušavaju zaštitnu barijeru kože.

Kvalitetna ishrana imaće pozitivan uticaj na čitav organizam. Delovaće na produktivno na suvu koži jednako kao i na masnu. Na žalost zdrava ishrana nije dovoljna i neće nas potpuno zaštiti od vetra i hladnoće. Spremili još nekoliko saveta za pravilnu negu kože zimi u zavisnosti od tipa kože lica.

Nega suve kože lica zimi

 

Kako negovati suvu kožu tokom zime?

Suva koža lica se stalno peruta i svrbi. Na sam pomen zime hvata nas panika. Potrebno nam je više sebuma koji bi nas zaštitio od spoljašnjih uticaja. Koža na suvom licu je izrazito tanka. Karakteriše se po crvenim kapilarima, najčešće podočnjacima, perutanju i svrabu.

Pravilna nega lica tokom zime u ovom slučaju podrazumeva:

  • U zimskim mesecima nikako nemojte koristiti jaka sredstva za skidanje šminke.
  • Birajte losione koji u sebi ne sadrže alkohol.
  • Umivajte lice blagim sapunima i izbegavajte vrele kupke.
  • Kreme sa UV indeksom , odnosno zaštitnim faktorom biće neophodne. Kada napada sneg sunčevi zraci se reflektuju i tanka koža lica može biti oštećena. Želimo da izbegnemo fleke na licu i zaštitimo lice kremom za sunčanje.
  • Piling lica radite jednom mesečno. Za razliku od masne kože kojoj je neophodan vama je preko potrebna hidratacija.
  • Pravite prirodne maske za lice i nahranite kožu.
  • Pored maske za lice možete nanositi ulje. Prirodna ulja povratiće svežinu vašem licu i pripremiće ga za hladne dane. Ulje jojobe se koristilo za uklanjanje rana i ožiljaka ali se kasnije pokazalo dobrim za suvu kožu. Sadrži vitamin E koji je važan antiokisdans. Kožu lica svakodnevno napadaju slobodni radikali i dodatno je isušuju. Antioksidansi se uspešno bore sa njima i sprečavaju njihovo dejstvo. Pored toga, sadrži hrom bakar i cink. Lako se nanosi na kožu i brzo upija. Možete ga krosititi svakodevno i učiniti suvu kožu lica mekom u toku zime.

Nega kože zimi iskustva

 

Pričajući o zimskoj nezi kože sa koleginicom nagovorila sam je da mi otkrije svoju tajnu. Marina ima izrazito suvu kožu ali tokom zime puder lepo prijanja uz njeno lice. Nema perutanja i crvenila. Prenosim vam njeno iskustvo:

‘’ U pubertetu sam imala mešovitu kožu lica. U predelu čela koža je bila masna ali su obrazi bili izuzetno suvi. Plašila sam se pojave mladalačkih bora i isprobala razne kreme. Ipak, rešila sam na kraju da se smirim i sačekam neko vreme.

Očekivala sam da se tip kože promeni nakon puberteta i imuni sistem ojača. Nije bilo razloga za slavlje, koža se jeste promenila ali je postala izrazito suva. Prirodni preparati deluju mi najsigurnije. Ne volim da eksperimentišem i u toku zime koristim pantenol. Pantenol krem se lako upija i nanosim ga više puta u toku dana. Nakon dva do tri dana vidim prve rezultate. Crvenilo nestaje i koža lica se regeneriše.

U jutarnjim časovima pantenol je moj najveći prijatelj. Nanosim ga na lice pre utapkavanja pudera. Šminka je postojana, ne ulazi u pore i ne ističe bore u uglovima očiju. ‘’

zimska nega lica

Nega masne kože lica zimi

 

Masnu kožu lica odlikuju krupne pore i višak sebuma. Zimi nemate problema sa perutanjem i kožom koja se guli. Taman kada vam pozavide osobe sa suvom kožom vi se srećete sa drugačijom vrstom problema. Usled prekomernog lučenja sebuma pore se zatvaraju i koža ne može da diše.

U toku zime je povećan nivo mikroba u vazduhu i oni napadaju kožu lica. Dolazi do infekcija i bubuljica koje je teško ukloniti u toku zime.

Pravilna zimska nega lica doprineće otpornosti kože i smanjiće se sklonost ka bubuljicama.

  • Možete koristiti kreme za bubuljice koje će smanjiti infekciju.
  • Piling lica je neizostavan u ovoj priči. Radite piling svakodnevno i otklonićete mrtve ćelije i nečistoće.
  • Nakon pilinga biće vam potrebno sredstvo za dubinsko čišćenje lica. Birajte tonik koji u sebi sadrži minimalnu količinu alkohola. Proizovdi koji u sebi sadrže vitamin C i linolnu kiselinu smanjiće pojavu bubuljica.
  • Skidajte šminku pred spavanje i na taj način ostavite prostora koži da se odmori u toku noći.

Ukoliko su bubuljice uporne može vam pomoći ulje čajevca. Nanost e ga u tankom sloju na problematičnu regiju i za par dana upala će nestati. Čajevac ima antimikrobno dejstvo i deluje poput antibiotika. Spasiće vašu kožu u kritičnim situacijama tokom zime. Svakako vam savetujemo odlazak kod dermatologa.

Pored pravilne nege kože zimi, poslušajte bakine savete.

Šal i kapa nisu samo modni detalj.

Dobar pamučni šal može zaštiti vaše lice od vetra i sačuvati kožu negovanom. Ukoliko imate problema sa tankom kožom u predelu očiju ne zaboravite sunčane naočare. Omiljeni modni detalj poznatih spasiće kožu oko očiju od agresivnog trljanja, odnosno svraba zbog jakog vetra. Uživajte u zimskoj čaroliji i sa osmehom na licu dočekajte leto!

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *