Saznajte kako napraviti melem od zove za akne i kako se tačno koristi. Priroda ima rešenje za bubuljice. Otkrivamo vam ga.
No pre nego što vam damo recept, da objasnimo ovo…
Kako zova pomaže protiv akni?
Sok od zove mnogima je omiljen, zar ne? Asocira na leto, sunčane dane i druženje. Njegov slatkast ukus zadovoljava sva čula, a mnogi ga prave kod kuće.
Da li ste znali da osim ove upotrebe, zova sadrži mnoge korisne elemente koji je čine veoma poželjnom u kozmetičkoj industriji? U tekstu koji sledi posvetićemo se detaljno ovoj temi.
Cvetići zove veoma su simpatični jer su sitni i beli, a imaju i lep miris. Rastu obično u vidu žbuna ili niskog drveća, vole sunčana mesta i koriste se za pripremu preparata za kožu.
Osim njih, kora i bobice ove biljke takođe mogu biti sastojci za pripremu raznih melema.
A da li zova i kako pomaže protiv akni?
Odgovor je svakako potvrdan!
Naime, ova biljka je poznata po svojim protivupalnim, antiviralnim i antigljivičnim osobinama te pripada grupi biljaka koje se bore protiv akni. Zahvaljujući brojnim korisnim elementima ona deluje na bubuljice i poboljšava izgled kože, a to su:
- Bioflavonoidi – antioksidansi koji štite kožu od spoljašnjih uticaja poput zagađenja, UV zraka i dima i kao takvi pomažu joj da se izbori sa svim negativnim stvarima. Osim ovih osobina, bioflavonoidi ubrzavaju apsorpciju vitamina C u koži.
- Omega 3 i omega 6 masne kiseline – imaju protivupalno svojstvo, stoga smanjuju infekciju nastalu zbog bubuljica, a takođe štite kožu i pomažu joj da zadrži vlažnost, te da što duže zadrži mladalački izgled;
- Tanini – ovo su antioksidansi, štite kožu, poboljšavaju njenu teksturu, takođe su astrigenti što znači da kontrolišu lučenje sebuma i sužavaju pore, a takođe imaju antimikrobno dejstvo pa se bore protiv bakterija koje izazivaju akne;
- Vitamin A – takođe spada u antioksidanse, a i podstiče obnavljanje ćelija i na taj način sprečava starenje i oštećenje kože;
- Vitamin B1 – zove se još i tiamin, pomaže u zarastanju rana od bubuljica, ima antioksidantno dejstvo, a još i sprečava izbijanje bubuljica od stresa;
- Vitamin B2 – poznatiji kao riboflavin, pomaže očuvanju kolagena u koži i podstiče obnavljanje ćelija, smanjuje zapaljenske procese na licu i sprečava isušivanje;
- Vitamin B3 – zove se i niacin, osim što deluje na akne, smanjuje iritacije kože, obnavlja kožu koja je oštećena usled izloženosti UV zračenju i smanjuje hiperpigmentaciju kože;
- Vitamin C – zahvaljujući svom antioksidantnom dejstvu štiti kožu od spoljašnjih uticaja, a poseduje i antiinflamatorne osobine što znači da smanjuje infekciju i ubrzava isušivanje bubuljica.
Svi ovi vitamini i korisni elementi udruženi zajedno čine štit koji ne dozvoljava slobodnim radikalima da dopru do kože. Takođe, sprečavaju nastanak bubuljica tako što kontrolišu lučenje sebuma i sprečavaju njegovo taloženje u porama. Kada se u porama nakupe sebum, ostaci mrtve kože i nečistoće, a još kada se tu nastane i bakterije, izbiju bubuljice. Ukoliko se lučenje sebuma drži pod kontrolom, a pore održavaju čistim, smanjuje se verovatnoća od izbijanja akni.
O važnosti čistih pora i lica svedoči i Miličino iskustvo. Ona je tokom svojih pubertetskih dana muku mučila sa bubuljicama i nikako nije uspevala da se izbori sa ovim problemom. Probala je svašta, ali ništa nije bilo delotvorno na duže staze. To ju je učinilo očajnom, bez samopouzdanja i pomirila se sa činjenicom da će zauvek imati akne. Mađutim, sasvim slučajno otkrila je efikasno rešenje zahvaljujući kom joj se lice ubrzo očistilo i sada konačno može da kaže da su akne njena ružna prošlost! To što je pomoglo Milici, može pomoći i Vama, a njenu priču možete pročitati na sledećem linku: https://lepolice.com/kako-sam-otkacila-bubuljice/.
Pošto ste se bliže upoznali sa zovom i njenom ulogom u borbi sa aknama, a i važnošću redovne higijene lica, sada ćemo Vam objasniti kako da napravite melem od zove za akne koji Vam može pomoći da sredite bubuljice i imate čisto lice!
Kako napraviti melem od zove za akne?
Prednosti melema od zove protiv akni su da ga možete napraviti sami kod kuće i da Vam za to neće biti potrebno mnogo sastojaka!
Različiti delovi ove biljke koriste se za pripremu melema – cvetovi, kora, plod. Stoga, bele cvetiće možete brati u proleće, tačnije u maju ili junu, dok se, na primer, bobice beru krajem leta i početkom jeseni.
Prvo na listi mogućih proizvoda koje možete napraviti je ulje. Ono se kasnije koristi i u pripremi melema. Pa da vidimo kako se to ono pravi!
Ulje od zove za bubuljice
Ulje od zove može se pripremiti od suvog i od svežeg cveća, ali je ono napravljeno od suvog cveća postojanije!
Dakle, sve što treba da pripremite jeste cveće i ulje koje će Vam biti baza. To može biti bademovo ulje koje je veoma korisno za kožu jer poboljšava njen izgled, smanjuje podočnjake i bore. Osim bademovog, možete koristiti maslinovo, kokosovo ili bilo koje drugo ulje koje prija Vašem licu!
Imajte na umu da ukoliko imate masnu kožu neko od ovih ulja može zapušiti pore i prouzrokovati bubuljice, pa možete koristiti arganovo ulje koje je preporučljivo svim tipovima kože i nekomedogeno je.
Da se vratimo na recept!
Dakle, potrebna Vam je jedna sterilisana tegla u koju ćete ubaciti cvetiće zove (1 šoljicu) i zatim preliti uljem po želji tako da ono prekrije cvetove. Ostavite ovaj sadržaj da odstoji 4 nedelje na suvom i tamnom mestu. Povremeno promućkajte teglu.
Na kraju kada prođe četvoronedeljni period, procedite ulje kroz pamučnu gazu. Na taj način ulje će biti sasvim čisto bez ijedne trunčice i spremno za upotrebu.
Postoji i brži način za pripremu ovog ulja, a to je putem kuvanja na pari! Naime, sve što treba da uradite je da u jednu šerpu sipate vodu, a od gore stavite još jednu u koju potom stavite teglu sa cvetovima i uljem. Nakon što voda u donjoj šerpi počne da vri, smanjite temperaturu i održavajte je tako da ne prelazi 50 stepeni. Na ovoj temperaturi kuvajte ulje 5 sati. Nakon toga procedite kroz pamučnu gazu.
Ako koristite sveže ubranu zovu, cvetiće odvojite od stabljike jer ona sadrži otrovne supstance koje mogu da razne tegobe.
Melem za akne od kore zove
Za ovaj recept potrebno je da uberete nekoliko grana zove i da oljuštite koru (potrudite se da zeleniji deo kore iskoristite za recept). Podelite je na dva dela.
Ovaj melem kuva se na pari, što smo objasnili u procesu kuvanja ulja.
Dakle u donju šerpu sipajte vodu, a u gornju stavite koru i prelijte maslinovim uljem tako da sve bude potopljeno te ostavite dva sata da se kuva. Nakon toga procedite ulje kroz pamučnu krpu i ponovite postupak, ali ovog puta koristeći preostalu koru zove.
Nakon dva sata, procedite ulje, dodajte komadić pčelinjeg voska i melem je gotov. Možete dodati par kapi esencijalnog ulja po želji. Gustinu melema možete sami odrediti dodavajući vosak ukoliko smatrate da masa treba biti čvršća.
Melem od bobica zove protiv bubuljica
Bobice zove beru se u kasno leto, kada su mekane na dodir i tamno ljubičaste boje. Za pravljenje melema skinite ih sa peteljki. Nekoliko bobica iscedite, pa potom dodajte u skuvan čaj od žalfije, te iscedite par kapi limuna. Kako bi se melem stegao, dodajte komadić pčelinjeg voska.
Od bobica zove možete napraviti i tonik, i to vrlo jednostavno!
Tonik od bobica zove za akne
Potrebno Vam je:
- 100g suvih bobica zove
- 500ml vode
Sipajte bobice u vodu i tiho kuvajte sat vremena. Ostavite da se ohladi, a potom dobijeni tonik sipajte u flašicu sa raspršivačem.
Ovaj tonik će Vam pomoći da očistite kožu i uklonite sve nevidljive nečistoće i pripremiće lice za kremu ili serum.
Melem od voska i zove
Kako biste napravili melem od voska i zove protiv akni potrebno je da pripremite:
- 2 supene kašike voska, najbolje pčelinjeg
- pola šoljice ulja od zove
- 10 kapi esencijalnog ulja po želji
Ova smesa takođe se kuva na pari. Sipajte vodu u donju posudu, a u gornjoj pomešajte sastojke i sačekajte da se vosak otopi. Kada se to dogodi, sklonite šerpe sa vatre i dodajte esencijalno ulje po želji. Možete dodati i jednu kapsulu vitamina E ukoliko želite – on će produžiti vek melemu.
Dok je smesa u tečnom obliku sipajte je u sterilisanu teglu, ostavite dva sata da odstoji i već nakon tog vremena možete uživati u ovom divnom melemu.
Melem čuvajte na tamnom i hladnom mestu ili u frižideru. Ukoliko se čuva kako treba rok upotrebe mu je od jedne do čak tri godine.
Ukoliko želite da Vaš melem od zove i voska ima primese ruže, onda možete isprobati recept koji se nalazi u nastavku.
Melem od zove i esencijalnog ulja ruže
Zašto baš ruža?
Esencijalno ulje kraljice među cvećem poseduje antibakterijska svojstva, pa će dezinfikovati kožu, ali će je i nahraniti. Takođe smanjuje upalu, a zapaljenski procesi su karakteristični za akne. Da bi barijera kože bila jaka i da bi mogla da zaštiti kožu od svih negativnih uticaja, potrebno je koristiti preparate koji će je ojačati, a u tom slučaju ružino ulje biće korisno.
Nadam se da su ovo dovoljni razlozi da napravite melem, jer će kombinacija zove, ruže i voska Vašem licu obezbediti neophodnu negu.
Sastojci:
- 50 ml ružine vode
- 25 ml aloe vera gela
- ½ kašike biljnog glicerina
- 10 g pčelinjeg voska
- 50 ml ulja od zove
- 20 g kokosovog putera
- 5 ml vitamina E
- 5 kapi vitamina A
- 10 kapi esencijalnog ružinog ulja
Potrebne su Vam dve šerpe, jedna u drugoj, jer se ne priprema na direktnoj vatri. U donjoj je, naravno, voda. U gornju posudu stavite pčelinji vosak i kad se istopi dodajte ulja i puter, dobro promešajte i ostavite da se prohladi.
Za to vreme pomešajte aloe veru, ružinu vodu i glicerin. Vitamine E i A takođe pomešajte, pa dodajte ovoj smesi. Na kraju sjedinite ovu i smesu koja se kuvala.
Sve vreme mešajte, kako bi se sastojci sjedinili i formirali kremastu teksturu. Kada se melem potpuno ohladi, sipajte ga u teglicu i držite u frižideru. Rok trajanja je mesec dana.
Sada kada ste napravili ulje i melem, pravi je trenutak da Vam objasnimo kako da ih koristite.
Kako se koristi melem od zove za ake?
Ulje od zove možete koristiti jednostavnim dodavanjem u vidu par kapi u tonik. Zahvaljujući svojim blagotvornim sastojcima ono će umiriti akne. Takođe ga možete dodati u dnevnu kremu ili ga koristiti za masažu lica.
A kako se koristi melem?
Melem od zove koristi se ujutru i uveče tako što se u tankom sloju namaže na čisto lice i lagano utrljava dok ga koža ne upije. Takođe ga možete koristiti za mazanje ruku ili vrata. Osim što će umiriti kožu, on će je hidrirati i nahraniti.
Postoji još jedan način primene melema, a to je nakon hidratantne kreme. Dakle, namažete kremu pa potom melem. Na ovaj način on će sprečiti isušivanje kože i zaključaće vlagu unutar nje! Isto važi i za upotrebu na vratu ili rukama, samo se u tom slučaju nanosi nakon losiona za telo ili kreme za ruke.
Da li znate da pored svih koristi melema od zove, ipak postoje neželjeni efekti?
Neželjene reakcije na koje morata paziti!
Biljke jesu odličan sastojak u pripremi raznih kozmetičkih preparata kod kuće, ali uvek treba biti oprezan i istražiti da li sadrže neke elemente koji mogu biti toksični ili iritirajući.
Kada je reč o zovi, njeni cvetovi i bobice sadrže supstancu koja je toksična, a koja je slična cijanidu.
Srećom, kuvanjem se uništava i tada je upotreba bezbedna!
Takođe, da bi se izbegla eventualna burna reakcija kože, možete naneti ulje ili melem na manji deo i videti da li Vam prija ili ne.
A šta kada melem od zove za bubuljice nije dovoljan?
Onda vam treba sledeće…
Alternativa melemu od zove protiv bubuljica
Važno je istaći da ovaj melem mogu koristiti osobe koje imaju blaži oblik bubuljica. Kod težih oblika gde postoje bolne akne potrebno je ipak koristiti preparat koji je baš namenjen borbi protiv njih, jer sadrži veću količinu aktivnih sastojaka.
Uvek birajte one proizvode koji su na prirodnoj osnovi jer će oni najbolje očistiti pore i umiriti bubuljice. Pročitajte koji su najbolji preparati protiv bubuljica.
U nekim baš izrazito teškim slučajevima, kada su u pitanju recimo acne conglobata, problem sa bubuljicama ne može se rešiti spolja. Potrebam je sveobuhvatniji pristup, koji uključuje lekove, medicinsku kozmetiku, promene u ishrani i slično…
Iskustva sa melemom od zove za akne
A šta kažu oni koji su probali ovaj melem? Pomaže li ili ne?
Kristina(25) je od malena svesna koliko je zova korisna. Baka joj je redovno pravila sok od ove biljke, ali i razne meleme. U pubertetu su joj se pojavile bubuljice i bakini melemi su bili od koristi, ali opet ne toliko efikasni da bubuljice sasvim nestanu. Stoga je uvek koristila i proizvode baš namenjene borbi protiv bubuljica i jedino je tako uspela da dobije ono što je želela – čisto lice bez akni.
Irena (30) godinama ima problem po imenu bubuljice. S obzirom da voli da pravi razne preparate za negu, odlučila je da napravi melem od zove. Čula je za antibakterijske osobine ove biljke, pa je mislila da će joj pomoći protiv bubuljica. Tako je i bilo. Lice joj se očistilo, ali nije koristila samo ovaj melem već ga je kombinovala sa gelom i losionom protiv bubuljica.
Ako i Vi imate problem sa bubuljicama nadam se da Vas je ovaj tekst podstakao da isprobate recepte koje smo preporučili. Uz zovu i korisne preparate protiv bubuljica imate šansu da ih najzad pobedite!
Sebum na licu i šta činiti kada nam zadaje muke!
Najbolja krema za lice probudiće Vašu kožu
Prepoznajte vrste bubuljica i nađite taktike za njihovo uklanjanje!
T zona lica i kako je držati pod kontrolom
Šta je uzrok akni i bubuljica i kako ih sprečiti?
Najbolja krema za lice sa ceramidima: uloga i preporuke
Fileri za lice – vrste i način dejstva
Da li je laser za podočnjake pravi izbor? Otkrijte šta može!