maska za lice posle sunčanja
Nega kože

Maska za lice posle sunčanja spašava kožu od posledica

Odgovarajuća maska za lice posle sunčanja može da preporodi kožu i poštedi je štetnih posledica koje Sunce ima. Što je najvažnije, možete je napraviti sami. Treba samo odabrati prave sastojke.

Leto je za nama, pa logično da smo svi iskoristili toplo vreme i boravili što više na Suncu. Samo oni koji pate od alergija izbegavaju sunčevu svetlost, jer svi ostali, maksimalno koriste ovaj prirodni punjač životne energije.

Sunce je za kožu od vitalnog značaja, ali samo umereno i sa odovarajućom zaštitom. U suprotnom, šteta može biti veća nego korist. Ultra- violetno zračenje je ono čega se treba bojati, a sunčeva svetlost ga svakako emituje.

Uticaj sunčanja na kožu lica

 

Svi vole preplanuli ten, ali lice nikako ne bi trebalo preterano izlagati Suncu. Sa kožom tela je drugačija situacija, jer ona ne stari podjednako brzo kao lice. Čak i ako dođe do opekotina, koža na telu će se obnoviti, dok je lice skroz druga priča.

Koža lica pamti svaki sekund proveden bez kreme sa zaštitnim faktorom. Tačnije, ćelije kože na Suncu (bez zaštite) propadaju dosta brže. Čak ste i sami primetili da dok smo izloženi sunčevoj svetlosti pravimo neprijatne grimase, što vremenom postaju prave, uočljive bore. Da bi do njih došlo, mora se duži vremenski period koža izlagati Suncu, ali gotovo trenutno može doći do opekotina i fleka na koži lica.

Melanin se na licu prečesto nepravilno luči, a sunčeva svetlost je jedan od razloga zašto je to tako. Jednostavno, signali koje ćelije kože dobijaju nisu jasni, pa za posledicu imamo neujednačen ten i zadebljanje kože. Ovo, naravno važi, ako budete imali dovoljno sreće, jer i na licu može doći do crvenila, opekotina i vrlo neprijatnog- ljuštenja kože.

Kako sve ovo izbeći i od Sunca uzeti samo najbolje?

Nega lica tokom sunčanja

 

Prvi korak da se koža lica sačuva tokom sunčanja su preparati sa zaštitnim faktorom.

Na licu se koristi najveći zaštitni faktor iz odabrane kolekcije, a to je uglavnom SPF 50.

nega lica nakon sunčanja

Kao drugo, koža se ne izlaže u udarnom terminu od 10h do 17h. Svesni smo da ovo nije baš moguće ispoštovati na letovanju. Zapravo, brojni su primeri u praksi da u tih desetak dana preterujemo u želji da maksimalno iskoristimo vreme. Zato se najčešće dobar deo ljudi vraća sa izgorelom ili previše tamnom kožom.

Kako je oporaviti u najkraćem roku i izbeći posledice u vidu hiperpigmentacija ili novih bora?

Kako oporaviti kožu lica nakon sunčanja?

 

Glavni problem kože lica nakon sunčanja je dehidratacija.

Koža leti gubi veće količine vode, koje se moraju nadoknaditi, što nije jednostavan proces. Od lekara ili farmaceuta možete dobiti preporuku da mažete pantenol i nadalje izbegavate Sunce. Ovaj savet daje rezultate, ali potrebno je vreme. Koži lica treba vitaminska bomba, koja će je ohladiti, osvežiti, hidrirati.

To nas je nateralo da o nezi kože lica leti razmišljamo van nekih standardnih okvira i potražimo rešenje u prirodi. Prirodna kozmetika daje rezultate onda kada zakaže komercijalna i zato se uvek treba setiti domaćih preparata nakon sunčanja.

Ili možda ne?

Vesna je svoj problem sa flekama na koži, podočnjacima i borama rešila na vrlo jednostavan način. Istina da je malo potrajalo, ali isplatilo se, jer je povratila stari sjaj svojoj tankoj i suvoj koži lica. Gotovo da je neutralisala nebrigu u nekim mlađim godinama. Sada ponosno pokazuje svoju kožu lica, svesna da izgleda dobro za ženu svojih godina. Pogledajte šta je koristila i kako je u tome uspela na: https://lepolice.com/moje-iskustvo-prirodno-sam-obrisala-bore-sa-lica/.

Sa promenama na koži nakon sunčanja možete se boriti na više načina: stalnim odlascima kod kozmetičara ili samostalno – receptima iz domaće radinosti.  Evo, koje maske za lice posle sunčanja su super.

Najbolja maska za lice posle sunčanja

 

Verovali ili ne, prirodna ulja su vaš najbolji prijatelj nakon sunčanja, jer odlično hrane, ali i maste kožu lica. Ipak, leto je, pa to toliko i nije bitno. Ovako bogatu negu treba priuštiti bar leti i pridržavati se pravila skinimalizma.

U obzir dolaze ricinusovo, kokosovo, maslinovo ulje, a zašto da ne i neke egzotičnije varijante poput arganovog ulja i sl. Možete kupiti i manja pakovanja, koja ćete iskoristiti da pravite osvežavajuće maske za lice posle sunčanja.

Recept sa aloja verom i uljem vitamina E

 

Najbolji domaći lek za kožu nakon sunčanja je sok od aloe vere. Ova fantastična biljka bogata je vitaminima, mineralima, enzimima, aminokiselinama. Najviše je cenjena zbog svojih prirodnih svojstava da smiruje upalne procese u koži, ostavljajući je obnovljenom. Samo gel od aloje može da pomogne da se koža izbori sa posledicama UV zraćenja, ali nije na odmet u jednu kašiku gela umešati i jednu kapsulu ulja vitamina E.

Nanosite ovu masku na lice bar dva puta u toku dana. Prstima je utrljajte u kožu, pa ostavite da deluje do pola sata. Višak gela uklonite maramicom ili vlažnom tkaninom.

Recept sa čuvarkućom i medom

 

Iako nešto slabija od aloe vere, čuvarkuća je naša domaća zamena za lečenje upala i infekcija na koži. Pored toga, ona ublažava i fleke na koži, pa vam je jasno zašto je dobar izbor za negu kože nakon sunčanja.

Ovom prilikom, kombinovaćemo je sa medom, jer je u pitanju jedna od najboljih prirodnih namirnica za umirivanje kože lica. Dakle, iz svežih listova čuvarkuće nacedite oko dve kašike gela, pa dodajte pola kašike meda. Sastojke izmešati, pa po potrebi, nanositi na delove lica sa opekotinama ili flekama. Prve rezultate ćete primetiti nakon par dana redovnog korišćenja.

Recept sa kiselim mlekom i medom

 

Nije tajna da nakon sunčanja u pomoć zovemo mlečne proizvode. Konkretno, vrlo dobra maska za lice posle sunčanja može se dobiti ako pomešate jednu kašiku kiselog mleka i jednu kašičicu meda.

Ono što je dobro kod mlečnih proizvoda je da hlade kožu, odnosno izvlače crvenilo. Upala će biti manja, a koža lepša, jer mlečna kiselina skida odumrle slojeve kože.

Med će dodatno nahraniti kožu, jer je jedan od najboljih prirodnih boraca protiv infekcija kože i opekotina. Maske za lice od meda su odlične i protiv bubuljica!

Izmešajte ove sastojke i ostavite ih na koži dvadesetak minuta, pa isperite hladnom vodom. Nakon tretmana, namažite hidratantnu kremu za lice.

Recept sa kiselom pavlakom i lubenicom

 

Kisela pavlaka je za lice podjednako dobra kao i kiselo mleko, sa jednom bitnom razlikom, a to je da je masnija i da se lakše nanosi na kožu. U ovom slučaju, mešaćemo je sa sezonskom poslasticom- lubenicom. Sipajte u posudu jednu kašiku pavlake, pa umešajte jednu do dve kašike soka od lubenice. Dodajte i jednu kašiku kukuruznog brašna.

Dobićete finu, glatku smesu, koja se lako nanosi na kožu lica, bilo prstima ili nekom zgodnom četkicom za šminkanje. Pre nanošenja, najbolje bi bilo da se umijete ili lice prebrišete losionom za lice, kako biste uklonili nečistoće sa kože, kako bi maska bolje delovala.

Ostavite je na koži lica pola sata, a potom se umijte. Videćete da je koža nahranjena i da vam neće biti potrebna hidratantna krema. Ipak, ako vas muči izraženo dehidrirana koža lica, umirite je jednim kreme.

Recept sa jogurtom i bananom

 

Da je jogurt za lice čudesan, odavno je jasno. Ipak, mali broj od nas se seti da ga iskoristi za kožu, sve dok se ne suoči sa opekotinama od Sunca.

Ovom prilikom mešaćemo ga sa super voćem, a to je banana. Maske za lice od banane su podjednako dobre, jer je ovo južno voće izuzetno bogato vitaminima A i B, a oni su ključni kada je obnavljanje kože lica nakon sunčanja u pitanju.

Zgnječite jednu trećinu banane srednje veličine, pa dodajte jednu do dve kašike jogurta. Mešajte sastojke dok ne dobijete tečnu smesu koja se lako može naneti na lice. Ostavite je da deluje dvadesetak minuta, pa isperite. Videćete da će koža biti lepša i mekša nakon ovog tretmana.

Ako ovoj mešavini dodate i malo soda bikarbone, na dobrom ste putu da malo izbelite lice na prirodan način. Ako vam to nije cilj i uživate u svojoj preplanuloj boji, nemojte je dodavati.

Hladno ceđena ulja kao maske za lice nakon sunčanja

 

Neka od njih smo već pomenuli, ali nije na odmet ponoviti, jer su prirodna ulja apsolutno odlična preporuka nakon sunčanja. Maslinovo ulje je npr. dobro koristiti tokom sunčanja, jer ubrzava tamnjenje. Ono može ići nakon kreme sa zaštitnim faktorom. Nakon sunčanja, koža bez opekotina se može negovati bademovim uljem ili uljem jojobe, a ako je situacija kritična i koža lica je upaljena- od pomoći je ulje kantariona.

Kantarionovo ulje sadrži vitamin C, karoten i mnoge druge antiksidanse koji regenerišu kožu i efikasno se bore sa upalom. Ovo ulje crvenkaste boje je jedan od najboljih izbora koje možete napraviti nakon sunčanja. Možete ga mešati i sa drugim sastojcima, ali i samostalno utrljavati u oštećene delove lica. Najbolje od svega je što se može koristiti više puta u toku dana, ali izbegavajte da ga koristite onda kada ste direktno izloženi sunčevim zracima. Ono je fototoksično, što znači da čini kožu osetljivijom na sunčevu svetlost, umesto da je zaštiti od sunčevih zraka.

Možete ga iskoristiti i nakon solarijuma da oporavite kožu lica i tela, mada smo više puta apelovali da solarijum nanosi ogromnu štetu koži lica. Tačnije, solarijum doprinosi bržem starenju. Ipak, svesni smo da ga neke devojke još uvek koriste, iako je duplo štetniji nego sunčanje.

Kako smanjiti guljenje lica posle sunčanja?

 

Tapkanje kože biljnim uljima je dobra preventiva da do guljenja kože ne dođe. Zapravo, ništa gore nego proljuštiti se baš na licu! Ipak, dešava se, pa ne treba odmah paničiti, već kožu  treba neprestano hidrirati.

Kako je oguljena koža crvena i nedovoljno zrela, tim pre treba izbegavati agresivne preparate. Oni mogu peckati, svrbeti i napraviti još veći problem.

Dobar izbor su prirodne kreme za lice, jer neće iritirati kožu. Obična pantenol krema , takođe, od pomoći. Bitno je da se koža stalno i iznova hidrira kako bi ojačala.

Nega lica nakon sunčanja je ključna za kasniji izgled kože!

Nega lica posle sunčanja

 

Maske za lice posle sunčanja su samo jedan od načina na koji se možete boriti sa oštećenom kožom. Ono što nikako ne bi trebalo zaboraviti su kreme i serumi za lice, jer oni gotovo trenutno umiruju kožu.

 

oporavak lica nakon sunčanja

 

Treba imati na umu da koži nakon sunčanja prvenstveno fali voda, ali i mineralne materije, vitamini za kožu i ostali hranljivi sastojci, pa shodno tome, birajte bogate formulacije koje zadovoljavaju potrebe vaše kože. Od velike pomoći su kreme sa hijaluronskom kiselinom, jer on po pravilu vezuje vodu, pa ih koristite da biste je obnovili i sprečili starenje.

Gledajte i da krema sadrži dobar procenat glicerina, jer je i on nezamenljiv kada je omekšavanje kože lica u pitanju.

Tik nakon sunčanja, nije loše koristiti kreme sa cooling efektom.

To su formulacije koje hlade kožu lica. Najčešće obiluju biljnim uljima maline, a neretko sadrže i mentol. Ipak, ako imate bubuljice na licu, izbegavajte preparate sa mentolom, jer može doći do iritacije.

Nekoliko nedelja nakon sunčanja, koža lica je spremna i za neke malo agresivnije preparate.

Krema za lice posle sunčanja

 

Onda kada ste sigurni da na koži nema upale i da su prve posledice sunčanja uveliko prošle, vreme je da se pozabavimo obnavljanjem kože lica, koja je najčešće neujednačene boje, neretko i sa bubuljicama.

Jedan od načina da se koža iščisti i povrati svoj nekadašnji sjaj i lepotu je odlazak na hemijski piling lica, ali to nije uvek neophodno. Kreme na bazi voćnih kiselina za lice daju slične rezultate, sa jednom bitnom razlikom, a to je da se rezultati moraju malo duže čekati. Ipak, ne odustajte od njihove primene, jer možete ublažiti ii ukoniti neke fleke, ali i manje izražene bore od sunca.

U međuvremenu, ako su pigmentne promene dosta izražene, preko dana možete nanositi BB kremu za lice, sa obaveznim zaštitnim faktorom. Na taj način, pružate koži odličnu negu, ali i prikrivate posledice od sunčanja, koje u prvo vreme mogu biti vrlo izražene.

Sakrivanje kože lica nakon sunčanja nije cilj, jer koža ako se adekvatno neguje nakon sunčanja, može izgledati još bolje. Ipak, to u velikoj meri zavisi od nege pre, tokom i nakon izlaganja sunčevim zracima.

Maske za lice spadaju u nezamenljiv korak u nezi kože nakon sunčanja, pa ne podcenjujte njihovo dejstvo. Prihvatite ih kao deo redovne rutine nege, jer će to koža lica umeti da ceni.

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *