nega-usana
Usne

Nega usana i pravila koja nikako ne smete zaobići!

Kako pravilno negovati usne? Nega usana je specifičina i jako bitna. Nudimo isprobane savete koji će učiniti vaše usne sočnim i spremnim za poljupce.

Zašto je bitna pravilna nega usana?

 

Kada odemo u drogeriju vidimo hiljadu preparata za negu usana. Koji su najdelotvorniji?

Crveni ruž ili nude nijansa ne izgledaju lepo na ispucalim usnama. Stvara se osećaj peckanja i usne se dodatno isušuju od šminke. Dešavalo nam se da se vratimo kući posle napornog dana i osećamo kako nam usne pulsiraju.

Pravilna nega usana sprečiće bol i učiniće vase usne glatkim na dodir.

Usne su najosetljiviji deo kože lica, odnosno imaju najtanji epiderm. Koža se sastoji od tri sloja a prvi sloj je zaslužan za zaštitu od spoljašnjih uticaja. Tu se nalaze lojne žlezde koje sprečavaju isušivanje kože, lučeći određenu količinu masti. Pored toga znojimo se, izbacujemo višak vode i na neki način štitimo telo od pregrevanja usled prevelikih vrućina.

Usne nemaju lojne žlezde. Gotovo da nemaju hidrolipidni sloj, što isključuje sve zaštitine mehanizme koje ima naša koža.

Stalan pritisak i uticaj spoljašnje sredine narušava njihovu Ph vrednost i isušuje ih. Redovnom hidratacijom zaštitićete usne.

Pored toga što se osećate prijatnije i vaše lice lepše izgleda lepše možete sprečiti ozbiljnije probleme.

Nega usana je bitna jer ukoliko se blago ispucale usne ne saniraju, može doći do produbljivanja problema i nastanka kožnih oboljenja koja leče dermatolozi.

Ispucale usne ćete prepoznati po tome što su bolne na dodir, ljušte se i pucaju po sredini gornje i donje usne. Ukoliko su vaše usne ispucale samo u uglovima i stvaraju se kraste koje non stop povređujete reč je o kožnom oboljenju koje neće rešiti samo pravilna nega usana. Ne brinite, ovo je čest problem. Izbegavajte preterano začinjenu hranu i nemojte šminkati usne neko vreme. Posetite dermatologa koji će vam prepisati adekvatnu kremu.

Kako je regija usana osetljiva, po njenom izgledu ponekad možete zaključiti u kakvom je stanju celokupan organizam. Ukoliko napolju nije hladno i ne izlažete se previše suncu a usne su ispucale, suve duži period vašem organizmu je potrebno više vitamina.  Nepravilnom ishranom narušavamo imunitet našeg tela. Ponekad nedostatak vitamina C i gvožđa u organizmu dovodi do suvih i ispucalih usana. Pravilna nega usana, dakle, radi se adekvatnom ishranom.

Hranite se zdravo, unosite što više sirovog povrća. Povratićete vitalnost organizma i kože kao najvećeg ljudskog organa.

Važno je znati da se kroz par dana pravilne nege može povratiti prvobitni izgled usana. Vaše usne će izgledati punije ukoliko su hidrirane. A da bi dobili efekat punoće plus, pročitajte ovo! Tamara je prirodnim putem uspela da poveća usne. Nije volela njene tanke usne na kojima stavljanje karmina gubi smisao. Htela je pune, senzualne usne, ali bez igle, operacije i bola. Uspela je! Ima usne pune volumena, a tajna je jednostavna. O čemu se radi, pročitajte sami na ovom linku: https://lepolice.com/moje-usne-su-sada-senzualne-i-pune/ 

Kako pravilno negovati usne?

 

Proizvodi za negu usana dostupni su nam u maltene svakoj prodavnici. Važno je odabrati onaj koji najviše prija našoj koži. Ukoliko proizvod za negu usana ne upija dobro i imate osećaj peckanja ili vas usne svrbe treba ga promeniti. Ne mora nužno da znači da je taj proizvod loš, samo ne odgovara vašem tipu kože.

Posle nedelju do dve dana korišćenja videćete promene na usnama. Usne bi trebalo da budu nežne na kraju dana, pred odlazak u krevet.

Preparati za negu usana

 

Kada nađemo proizvod koji nam odgovara najčešće se vezujemo za njega. Zato birajte prirodne proizvode koji će regenerisati vašu kožu i učiniti je mekom i privlačnom.

Sjaj za negu usana

 

Pre nego što krenemo da pričamo o proverenim preparatima za negu usana , skrenućemo vam pažnju na sjaj za usne.

Sjaj za usne se može naći u primamljivim bojama, vizuelno povećava usne i lepo miriše. Ipak, ne hrani ih pa ne služi za negu usana. Namenjen je za ulepšavanje kao i karmini.

Ukoliko stavljate karmin na iziritirane usne on će izvući iz njih i poslednju ‘’kap’’ vode i počeće da se ljušte pa perutaju. Ne tražimo od vas da se odreknete omiljene boje karmina ili sjaja za usna. Samo pre nanošenja utapkajte malo grožđene masti i ostavite je da se osuši tj lepo upije.

Nega usana grožđanom mašću

 

Grožđana mast sadrži prirodna ulja koja neguju vašu kožu. Mogu se nanositi na same usne ali i na regiju oko usana. Pored toga što će ublažiti dejstvo spoljašnjih uticaja, odnosno vetra na usne, ulje će koža lako upiti. Stići će do dubljih slojeva koža pa mogu pomoći u smanjenju bora u uglovima usana.

Možete ih naći u svakoj apoteci po pristupačnoj ceni. Različitog su mirisa i mogu se nanositi svakodnevno, u toku dana kao i pred spavanje. Deluje brzo, olakšaće vam trenutan bol. Pomažu nam jer vraćaju osećaj svežine i gubimo želju da iščupamo deliće oštećene kože sa usana.

U većini grožđanih masti jeste pčelinji vosak kao glavni sastojak. Propolis je tu da prodre do dubljih slojeva kože i pospeši obnavljanje kolagena.

Ukoliko ste alergični na med birajte grožđane masti sa kokosovim uljem. Pored kokosovog ulja u sebi sadrže vazelin koji ostaje duže na koži i teže se skida. Upija se polako  štiteći usne tokom celog dana.

Balzam za negu usana

 

Balzam za usne je malo finijeg izgleda. Ne nalazi se u kutijici poput grožđane masti i nanosi se kao i vaš omiljeni karmin, direktno na usne. Sličnog je sastava kao grožđana mast, ali u sebi sadrži vitamine. Najčešći vitamin u balzamu za usne jeste vitamin E. Prodire do samih ćelija i jača ih.

Balzami za usne nešto su sukplji od grožđanih masti. Razlika u ceni je u zavisnosti od proizvođača, boje i mirisa balzama za usne.

preparati za negu usana

Piling i pravilna nega usana

 

Proizvodima za negu usana možete hidrirati usne, ali šta je sa mrtvim ćelijama? Koža usana može biti gruba na dodir jer su na njoj nakupljene mrtve ćelije. Zato ne može da diše i počinje da se ljušti.

Piling je neizostavna stvar ukoliko želite glatke i mekane usne.

Možete pripremiti piling od meda i šećera. Uzmite kašičicu meda i zamešajte je sa malo šećera. Pređite ovom smesom regiju usana kružnim pokretima. Ujedno ćete nahraniti usne i otkloniti mrtve ćelije. Ukusna metoda, morate priznati!

Imamo bržu varijatnu pilinga koju primenjujemo ujutru pred odlazak na posao. Četkicom za zube istrljajte usne. Pre toga, bitno je izabrati četkicu koja je mekša kako ne bi ste povredili tanku kožu usana. Četkica takođe treba da bude suva prilikom upotrebe i sam proces ne treba da traje duže od par minuta. Nakon pilinga nanesite omiljeni balzam ili grožđanu mast za usne. Piling možete izvoditi svakodnevno.

Praktični saveti koji će vam pomoći u borbi sa blago ispucalom kožom usana. Ali, šta se dešava kada se sa negom usana ne počne na vreme? Kada već imamo bolne i ispucale usne koje otežavaju svakodnevne aktivnosti poput jela ili razogovora. Vreme je da im stanemo na put!

Nega ispucalih usana

 

Potrebno vam je nešto jače od malopre navedenih metoda. Naravno, biraćemo prirodna sredstva koja će zajedno sa redovnim pilingom povratiti prvobitni izgled vaših usana.

Ispucale usne su posledica vremenskih uslova, ponekad nedostatka vitamina i minerala u telu a i usled nedovoljno hidratacije.

Nega usana ovde podrazumeva da konzumirate što više vode. Našem telu potrebno je minimum 2l vode dnevno kako bi obavilo sve neophodne procese u organizmu. U borbi sa ispucalim usnama vam neće pomoći agresivno čupaknje, grickanje ili oblizivanje usana. Na trenutak pružiće vam olakšanje ali ćete sebi napraviti medveđu uslugu.

Nega usana pantenolom

 

Ranice u uglovima usana mogu zaceliti zahvaljujući pantenolu. Krem pantenol se u organizmu regeneriše u pantenolsku kiselinu. Pantenolska kiselina se u tkivima nalazi kao vitamin A i B5. Kao takav na nivou zdrave kože pospešuje hidrataciju.

Ukoliko je koža usana oštećena delovaće protivupalno i pospešiti zarastanje rana. Nakon dva do tri dana korišćenja videćete znatne promene. Ukoliko ranice ostaju iste ili se šire najbolje je posetiti dermatologa. Verovatno je došlo do malo jače upale i prepisaće vam antibiotsku mast.

Pantenol blagotovorno deluje na kožu celog lica. Može ublažiti bore i povećati elastičnost kože. Saznajte više o pantenolu protiv bora.

Pored toga lako ćete ga pronaći u apotekama. Njega cena se kreće od 200 do 300din u zavisnosti od proizvođača. Lako se razmazuje tako da će vam jedno pakovanje trajati dosta dugo.

Većina nas nije zadovoljna izgledom usana. Danas postoji niz tretmana zahvaljujući kojima ćemo pospešiti volumen usana. Nakon 40 godine volumen lica opada i dolazi do stvaranja takozvanog obrnutog trougla na licu. Naše usne se spuštaju i gubi se njihov volumen. Nega usana hijaluronskom kiselinom može vratiti volumen usna. Ukoliko se plašite igle tu je trajna šminka koja će osvežiti izgled čitavog lica. Ali, kako negovati usne nakon tretmana?

Nega usana posle trajne šminke

 

Nega koža posle trajne šminke je neophodna. Nakon tretmana dolazi do stvaranja krasta koje ne smeju da povuku pigment sa sobom.

Pravilna nega usana će vam pomoći da kraste lakše stvore a zatim i otpadnu.

Nakon tretmana trajne šminke usana izbegavajte piling usana. Usne možete oprati blagim sapunom i nežno obrisati ubrusom. Nikako ne trljajte usne peškirom, lagano tapkanje ubrusa skupiće vodu i nečistoće.

Nakon takozvanog pranja usne namažite pantenolom. Mažite ih nekoliko puta u toku dana u što debljem sloju. Pantetnol će pospešiti regeneraciju i brže zarastanje. Nikako ne čupajte kraste i posle dve nedelje idite na redovnu kontrolu kako bi vam potvrdili uspešnost tretmana.

Kako bi ste dobili željenu boju i održali je duže vreme izbevajate preterano izlaganje UV zracima prvih mesec dana nakon tretmana. Zaboravite na saunu i vruće kupke u prvih nedelju dana. Osiguraćete postojanu boju i željeni izgled usana.

Nega usana posle hijalurona

 

Ukoliko ste se opredelili za tretman uvećanja usana hijaluronskom kiselinom znate da je reč o metodi koja nije bolna. Hijaluron se ubrizgava malom specijalnom iglom u usne kako bi se povećao njihov volumen.

Dobra stvar kod ovog tretmana je to što se njime postiže dodatna hidratacija usana.

Spremili smo vam sve o povećanju usana hijaluronom.

A kako negovati usne nakon toga?

Nakon tretmana nema bolnih rana ali svakako ostaju rupice od uboda igli.

Važno je paziti na negu usana prvih nedelju dana nakon tretmana kako se ne bi inficirale.

Pre svega obratite pažnju na posteljinu, mora biti čista. Nemojte koristiti jake praškove za pranje jastučnice, koji mogu da irtiraju kožu usana. Izbegavajte sunce i ostavite koži prostora da diše. Odnosno, ne nanosite šminku na usne. Nega usana nakon hijalurona podrazumeva hladne obloge. Usne će biti blago otečene. Hladite usta napicima ili jednostavnim obloga. Možete ostaviti tupfere u toku noći u frižideru u ujtru ih prisloniti na usta. Desetak minuta biće dovoljno da obloge deluju i nakon dva do tri dana korišćenja otok će nestati.

Nega usana nakon hiruških tretmana nije zahtevna ali postoji mogućnost kontraindikacija. Preporučujemo vam prirodne metode nege koje će učiniti vaše usne mekanim na dodori i vizuelno uvećati njihov izgled.

kako negovati usne

Nega usana na prirodan način

 

Danas se sve češće pominje pozitivan uticaj aktivnog kiseonika za negu lica. Pre svega, to je tečnost dezinfikacionog karaktera koja je našla široku primenu u medicini. Čisti kožu od različitih mikroba, poput bakterija i gljivica. Utiče na smanjenje upala i može pomoći u borbi sa bubuljicama.

Ukoliko ga naprskate na usne dobićete trenutni osećaj olakšanja. Ohladiće usne i smiriti upalu. Sprečiće nastanak infekcije pa i ubrzati zarastanje ranica.

Nakon prskanja aktivnog kiseonika nemojte nanositi ništa na usne. Ostavite mu vremena da deluje i regeneriše kožu.

Možete ga pronaći u najbližoj apoteci. Nalaze se u bočicama srednje veličine i njegova cena je najčešće do hiljadu dinara. Nanesite ga na usne ili celo lice jedanput dnevno, najbolje nakon skidanja šminke.

Idalje razmišljate o povećavanju usana?

Ipak, plašite se kontraindikacija?

Serumi za usne koji u sebi sadrže hijaluronsku kiselinu povećaće vaše usne na par sati. Pospešiće volumen usana i istaćiće kupidonov luk usana.Potpuno su prirodni pa ćete uspešno izbeći kontraindikacije. U sebi sadrži shea buter, kokosovo ulje i ekstrakt masline tako da će vas štiti od spoljašnjih uticaja i pružiti preko potrebnu regeneraciju.

Sprečiće pucanje usana bez obzira na vremenske prilike. Ipak, pružamo vam još par saveta u vezi nege usana prema godišnjem dobu.

Nega usana prema godišnjem dobu

 

Zimi je preko potrebna pomoć koži kako bi održala svežinu i elastičnost. Ovde pročitajte kako treba da izgleda nega lica zimi.

A šta sa usnama?

Pravilnom negom sprečićete nastanak infekcija koje tek pred početak leta rezultiraju flekama. Usne su najizloženije spoljašnjim uticajima. Birajte blage proizvode koji u sebi sadrže glicerin i redovno ih nanosite na usne. Ne morate radite često piling usana. Umesto njega na usne nanesite malo meda ili kokosovog ulja i ostavite da upiju u toku noći. Dodatno ćete nahraniti usne.

Leti nema vetra ali usne isušuju visoke temparature. Sunčanje i hlor iz vode u bazenu praktično nagrizaju naše usne. Kako se onda osvežiti i uživati u prelepom danu?

Nanosite na usne balzame koji imaju zaštitini faktor.

Takvih balzama je sve više na našem tržištu i možete ih naći u većim drogerijama. Piling možete raditi gotovo svakodnevno, kako bi ste uklonili mrtve ćelije i dopustili usnama da se regenerišu.

Ipak, loše navike će bez obzira na godišnje doba uticati na našu kožu. Narušiće izgled naših usana i dodatno ih isušiti. Nećemo vam govoriti koliko su cigarete loše i kako se treba osloboditi te navike. Istražili smo za vas i dodajemo ovoj temi par praktičnih saveta o nezi usana kod pušača.

Nega usana kod pušača

 

Duvan odnosno nikotin isušiće kožu. Cigareta je prislonjena na usne tako da će dodatno uticati na njihov izgled. U krajnjem slučaju mogu da požute.

Budite umereni i kontrolišite konzumaciju cigareta kako ne bi došlo do trajnih posledica i menjanja boje usana.

Unosite više vode kako bi ste hidrirali kožu. Pušači bi trebalo da unose oko 3l vode dnevno, navode stručnjaci. Fiziča aktivnost takođe može pomoći, poboljšaćete cirkulaciju. Dobra cirkulacija pored navedenih saveta u prethodnom delu teksta učiniće vaše usne rumenim.

Ponekad hormoni naprave problem i dođe do hiperpigmentacije usana. Deluju suvo iako nisu? Pored hormona koža pamti svako izlaganje suncu. Zaboravite na solarijum i celodnevno izležavanje na plaži.

Nega usana kod hiperpigmentacije

 

Kako bi ste uklonili tamne pigmente sa usana potreban vam je veći unos vitamina A.To je često preporučivan lek za hiperpigmentaciju . Ipak, to nemojte raditi na svoju ruku jer previše vitamina A škodi zdravlju. Hiperpigmentacija usana nastaje i usled prekomernog izlaganja suncu.Pored toga, postoje različite laserske metode koje će ukloniti tamne fleke sa usana.

Najbitnije je redovno nanositi balzam za usne.To štiti  neguje vaše usne kojima itekako treba posvetiti pažnju.

Na kraju,ne zaboraviti osmeh! Nega usana bez njega nije potpuna!

Možda će Vam se svideti

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *